Προς το περιεχόμενο

To Mac or not to Mac?


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δλδ αν βγουν νέοι επεξεργαστές η απλ δε θα τους βάλει στα μοντέλα της; Και τότε τι Hi end μηχανήματα θα πουλά;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δλδ αν βγουν νέοι επεξεργαστές η απλ δε θα τους βάλει στα μοντέλα της; Και τότε τι Hi end μηχανήματα θα πουλά;

 

οι iMAC δεν ήταν , δεν είναι  και δεν πρόκειται να γίνουν hi-end σε καμμία περίπτωση. Περιμένεις να πάρεις hi-end στα 1270 ευρω? Νομίζω οτι ήμουν σαφή , πήρε 11 μήνες να ανεωθεί το καινούργιο μοντέλο.

 

Μάλλον αναφέρεσαι στους MAC PRO , τους οποίους δεν γνωρίζω ουτε με ενδιαφέρουν όπως και κάθε hi-end pc. No money no honey.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"φυσικα και ισχυει και για τους μακ, απ τη στιγμη που ειναι απλα pc."

 

Εγω και εσυ είμαστε άνθρωποι, είμαστε το ίδιο?

 

το κοιτας εντελως λανθασμενα  το θεμα. ειναι απλο. αν βγει ενας intel core 2 duo στα 4 Ghz, αυτο δεν επηρρεαζει τον imac?? επειδη δηλαδη ο steve δεν θα ανανεωσει το μοντελο αμεσα η δεν θα βγαλει ενα καινουριο, αυτο δεν θα επηρρεασει επι της ουσιας τους mac??

 

Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΠΡΟΧΩΡΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ MAC ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΠΛΑ PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προτάσεις τους μπορει να είχαν πιο δυνατούς επεξεργαστές  αλλά θυσιάζαν πάρα πολλά απο αυτά που προσφέρει ο iMAC.

 

οπως??? εδω θα επιμεινω. ο imac προσφερει μονο εργονομια και εξοικονομηση χωρου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote author=kilon link=topic=151132.msg152265#msg152265

Περιμένεις να πάρεις hi-end στα 1270 ευρω? Νομίζω οτι ήμουν σαφή , πήρε 11 μήνες να ανεωθεί το καινούργιο μοντέλο.

 

Ξέρεις ότι 900€ είναι υπεραρκετά για να φτιάξεις τουρμπο pc έτσι; Αλήθεια τι θα θυσίαζες αν πήγαινες σε pc;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα θυσίαζα?

 

Την σαφώς ανώτερη οθόνη , +200 ευρω΄, iLIFE +70 , αθόρηβος +100 ευρω, φορητός +100 ευρώ, -100 ευρώ οτι έχει μονο 1 χρόνο εγγύηση , +200 ευρώ οτι έχει καλύτερη μεταπωλική αξία .... να συνεχίσω ???

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθόνες βρίσκεις τέλειες και ισάξιες αν όχι καλύτερες με 300€ μαξ.

Τροφοδοτικά αθόρυβα αλλά και ανεμιστηράκια κατάλληλα βρίσκεις με 60€ μαξ.

Εγγυήσεις παίζουν και καλύτερες από τον 1 χρόνο. Θες είτε ως ολόκληρο τον υπολογιστή, είτε αν είσαι ψυχάκιας για κάθε κομματάκι του ξεχωριστά. Εγώ είχα 1 από πλαίσιο και κάθε εξάρτημα που του έβαζα, μου έδινε η εκάστοτε εταιρία από 1 ακόμη!

 

Όσο για το μεταπωλητική αξία θα γελάσω. Έλεος σε αυτόν που θα πάρει υπολογιστή (ότι και να είναι) 2ετίας και βάλε (εκτός και αν τον δώσεις νωρίτερα).... Αντε μετά και καμιά μπουρούχα του 70 για αμάξι!!!

 

Και κάτι ακόμη. Δεν είναι φορητός. 1 μαζεμένο ντεσκτοπ είναι. Το ότι κολλήσανε την οθόνη και είναι λεπτός δεν λέει τπτ. Εκτός και αν θες να πάθει και τπτ η "μοναδική" του οθόνη...

 

Για να μην βάλω το όποιο σερβις που είναι ανύπαρκτο ουσιαστικά στα μήλα!

 

Τελικά μόνο το iLIFE θα έχανες

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά, με 1300 ευρώ που κοστίζει ο iMac χτίζεις PC που χαρακτηρίζεται απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Μιλάω για quad-core με ταχύτατο FSB, 2 Gb RAM υψηλής ταχύτητας (όχι σαν τις αργές χαζομάρες που φοράει ο iMac), υδρόψυξη για μηδέν θόρυβο, case με πολύ χώρο και τέλεια ποιότητα, οθόνη που σκοτώνει, αυθεντικά Windows, απλά τέλειο. Και χωρίς να το ψάξεις και πολύ!

 

Κοινώς, κάνει τον iMac να μοιάζει με καφετιέρα και ας έχει τα (ομολογουμένως κατώτερα) Windows. ΟΚ, δεν θα είναι designάτο αλλά για όποιον δεν τον νοιάζει η "μούρη" που θα πούλαγε ένα Mac, δεν υπάρχει καμία σύγκριση σε θέμα value for money. Όποιος δεν το βλέπει απλά εθελοτυφλεί. Επίσης, το προαναφερθέν PC θα αντέξει πολλά χρόνια παραπάνω από το iMac με συνετή χρήση και με δεδομένη τη χαοτική διαφορά σε δύναμη. That's all I have to say... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθόνη με ανάλογα χαρακτηριστικά κάτω απο 450 ευρώ δεν υπάρχει την τελευταία φορά που κοίταξα , πρίν δηλαδή απο ένα μήνα.

 

Τα αθόρυβα της τάξεω imac θέλεις κάτι περισσότερο απο ένα τροφοδοτικό και ανεμιστηράκι, μια ηχομονηση στο κουτί δηλαδή .όπως γίνεται και με όλα τα σοβαρά pc κουτια που κυκλοφορουν στο εξωτερικό. Και +100 που σου είπα λίγα είναι.

 

ο Προηγούμενος iMAC στο ενάμιση χρόνο απο 1100 στα 900 ευρώ. Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ το βάζω αυτό στα συν.

 

Φυσικά και είναι φορήτος (10 ΚΙΛΑ δεν είναι καθόλου αφόρητα) , το ξέρω γιατι τον κουβάλησα. Ακομα και το κουτι (=κούτα) του έρχεται με χερούλι. Συγίζει λιγότερο απο το ΜΟΤΙΦ μου ακόμα και απο το VIRUS TI POLAR!!! Δοκίμασε να κουβαλήσεςι ένα desktop και τα λέμε στο φυσικοθεραπευτή. 

 

Αν μιλάς γαι κόστος επισκευής εκεί θα συμφωνήσω μαζί σου...

 

Αλλά μην ξεχνάμε και τα αλλά πολλά πλεονεκτήματα που έχω ήδη αναφέρει . Αλήθεια αν τα βαλεις και αυτά την εξίσωση δεν σου φαίνενται οτι και παλι ένα pc στα 900 ευρω είναι ακριβότερο απο ένα imac sta 1270???

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Διετίας? Εμένα το ένα από τα 2 είναι 3ετίας λέμε (G4 1.67 Ghz, 1GB RAM, 80G δίσκο) και το "feel" είναι σαν καινούριο.

Παρεπιπτόντως, υπάρχουν updates της Apple που είναι μικρότερα σε μέγεθος από αυτό που αντικαθιστούν. (Ναι, κάνεις το update και μετά η εφαρμογή τρέχει πιο γρήγορα και κερδίζεις και λίγα MB στο δίσκο).

 

Ήθελα νά'ξερα πως θα πήγαινε το αντίστοιχο PC τριετίας αν είχα κατεβάσει το service pack, τα patches και τα security update του Office και του internet Explorer.  :D :D

Τι να ήξερα δηλαδή ....αφού ξέρω. Δεν έχουν περάσει και λίγα PC από τα χέρια μου.  

 

Σε σχέση με τα κρασαρίσματα στο iMAC, ναι ... κάτι γίνεται με τις εφαρμογές video. Είχα κάποια προβλήματα με το video στο SKYPE. Υποθέτω θα το φτιάξουν.

 

 

..

Τελικά μόνο το iLIFE θα έχανες

 

Από το οποίο iLife μόνο το garageband είναι χρήσιμο (Και αυτό -βασικά- λόγω της απλότητάς του)

Τα υπόλοιπα, ( iDVD, imovie, κλπ) είναι γελοιοδέστερα και από το σκύλο της Microsoft. Κινούνται στα ίδια επίπεδα γελοιότητας με το συνδετήρα του office. Τουλάχιστον αυτόν μπορείς να τον εξαφανίσεις.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου