Προς το περιεχόμενο

To Mac or not to Mac?


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μωρέ και 4 gb φορά αλλά τέλος πάντως (Τάκης Πάντος  ;D).

 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ποιος σου είπε ότι δεν βρίσκεις τα χαρακτηριστικά του μακ σε pc. Μόνο το ilife θα έλειπε, αλλά αν έβαζες ακριβώς τα ίδια σε ισοδύναμο pc με τα φράγκα που θα σου μένανε κοπάναγες τα κορυφαία ανάλογα προγράμματα που κυκλοφορούν στο pc. Εκτός και αν θεωρείς το garageband ανώτερο του sonar οπότε πάω πάσο!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πληροφοριακά, με 1300 ευρώ που κοστίζει ο iMac χτίζεις PC που χαρακτηρίζεται απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Μιλάω για quad-core με ταχύτατο FSB, 2 Gb RAM υψηλής ταχύτητας (όχι σαν τις αργές χαζομάρες που φοράει ο iMac), υδρόψυξη για μηδέν θόρυβο, case με πολύ χώρο και τέλεια ποιότητα, οθόνη που σκοτώνει, αυθεντικά Windows, απλά τέλειο. Και χωρίς να το ψάξεις και πολύ!

 

Κοινώς, κάνει τον iMac να μοιάζει με καφετιέρα και ας έχει τα (ομολογουμένως κατώτερα) Windows. ΟΚ, δεν θα είναι designάτο αλλά για όποιον δεν τον νοιάζει η "μούρη" που θα πούλαγε ένα Mac, δεν υπάρχει καμία σύγκριση σε θέμα value for money. Όποιος δεν το βλέπει απλά εθελοτυφλεί. Επίσης, το προαναφερθέν PC θα αντέξει πολλά χρόνια παραπάνω από το iMac με συνετή χρήση και με δεδομένη τη χαοτική διαφορά σε δύναμη. That's all I have to say... 8)

 

Αντε ρε παιδιά δωστε κανένα λινκ , γιατι τα λόγια είναι φτώχια και  αν είναι καλύτερο απο τον Imac μου τον πουλάω και αγοράζω αυτο που μου προτείνεται!

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ήθελα νά'ξερα πως θα πήγαινε το αντίστοιχο PC τριετίας αν είχα κατεβάσει το service pack, τα patches και τα security update του Office και του internet Explorer.  :D :D

Τι να ήξερα δηλαδή ....αφού ξέρω. Δεν έχουν περάσει και λίγα PC από τα χέρια μου. 

 

θα του χες βαλει Linux :P αφου εισαι power user, δεν θα αντεχες σε windows :P(χιουμορ κανουμε και οχι os war ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθόνη με ανάλογα χαρακτηριστικά κάτω απο 450 ευρώ δεν υπάρχει την τελευταία φορά που κοίταξα , πρίν δηλαδή απο ένα μήνα.

Sorry αλλά ακόμη και στο φαρμακείο κατά πολλούς πλαίσιο, δεν υπάρχουν 20άρες οθόνες με πάνω από 300€ 1-2 στα 350€ παίζουν και είναι οι τοπ (εξαιρούνται οι EIZO)

 

Τα αθόρυβα της τάξεω imac θέλεις κάτι περισσότερο απο ένα τροφοδοτικό και ανεμιστηράκι, μια ηχομονηση στο κουτί δηλαδή .όπως γίνεται και με όλα τα σοβαρά pc κουτια που κυκλοφορουν στο εξωτερικό. Και +100 που σου είπα λίγα είναι.
Μετά από αυτό οκ.... Δεν ξαναμετέχω στη κουβέντα (να δω πότε θα το πιστέψω μόνο  ;D)

 

 

Λινκ δεν παίζουν... Να μάθουν οι μακάδες να ψάχνουν και λίγο μόνοι τους και να μην τα περιμένουν όλα έτοιμα!!!! (Αχ το είπα δεν κρατήθηκα  ;D )

 

 

Για να μην ξαναπώ ότι την ίδια φροντίδα που κάποιος δείχνει στο os, αν την έδειχνε και στα xp θα ήταν και αυτά σταθερά (όχι το ίδιο με το os αλλά ούτε αυτό το χάλι που λένε). Τουλάχιστον εγώ δεν είχα πρόβλημα. Asswidness? Maybe...  :P

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αντε ρε παιδιά δωστε κανένα λινκ , γιατι τα λόγια είναι φτώχια και  αν είναι καλύτερο απο τον Imac μου τον πουλάω και αγοράζω αυτο που μου προτείνεται!

 

ειναι το λιγοτερο χαζομαρα να αμφιβαλεις για κατι τετοιο, διοτι οχι απλα θα εχει αθορυβο κουτι και καλη οθονη, αλλα και 4gb μνημη και 300+ gb δισκο και ταχυτερο επεξεργαστη και dvd-recorder διαστημοπλοιο σε σχεση με το superdrive ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε ρε παιδιά δωστε κανένα λινκ , γιατι τα λόγια είναι φτώχια και  αν είναι καλύτερο απο τον Imac μου τον πουλάω και αγοράζω αυτο που μου προτείνεται!

Μπαίνεις e-shop και τσεκάρεις:

 

Intel Core 2 Quad 6600

Abit IP35 Pro

Mushkin DDR2-800 2 Gb kit

Western Digital SATA2 320 Gb

Asus EAH 2400Pro

NEC DVD-RW SATA

Windows Vista Home Basic 64bit

Etasis 650W PSU

Thermaltake BigWater

 

Θα σου βγει κάπου 950 ευρώ. Βάλε 350 ευρώ για ένα κουτί Silentmaxx και τη Samsung SM-206BW (20 ίντσες τελειότητας) και είσαι έτοιμος. 1300 ευρώ και ένα PC που πατάει τον iMac σαν κατσαρίδα. Τον επαλήθευσα τον ισχυρισμό μου ή όχι;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον επαληθευσες και με το παραπανω. καταληγουμε (δηλαδη εμεις εχουμε εξ αρχης καταληξει) στο οτι mac παιρνεις ΜΟΝΟ για το Mac os X ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον επαληθευσες και με το παραπανω. καταληγουμε (δηλαδη εμεις εχουμε εξ αρχης καταληξει) στο οτι mac παιρνεις ΜΟΝΟ για το Mac os X ;)

Και για το μουράτο design, μην το ξεχνάμε! ;D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθόνη με ανάλογα χαρακτηριστικά κάτω απο 450 ευρώ δεν υπάρχει την τελευταία φορά που κοίταξα , πρίν δηλαδή απο ένα μήνα.

Sorry αλλά ακόμη και στο φαρμακείο κατά πολλούς πλαίσιο, δεν υπάρχουν 20άρες οθόνες με πάνω από 300€ 1-2 στα 350€ παίζουν και είναι οι τοπ (εξαιρούνται οι EIZO)

 

Τα αθόρυβα της τάξεω imac θέλεις κάτι περισσότερο απο ένα τροφοδοτικό και ανεμιστηράκι, μια ηχομονηση στο κουτί δηλαδή .όπως γίνεται και με όλα τα σοβαρά pc κουτια που κυκλοφορουν στο εξωτερικό. Και +100 που σου είπα λίγα είναι.
Μετά από αυτό οκ.... Δεν ξαναμετέχω στη κουβέντα (να δω πότε θα το πιστέψω μόνο  ;D)

 

 

Λινκ δεν παίζουν... Να μάθουν οι μακάδες να ψάχνουν και λίγο μόνοι τους και να μην τα περιμένουν όλα έτοιμα!!!! (Αχ το είπα δεν κρατήθηκα  ;D )

 

 

 

Αλήθεια γιατί είστε τοσο αγενείς?

 

Ποιος σου είπε οτι δεν ξέρω τι πουλάει το Πλάσιο , και τις οθόνες απο κόντα έχω δει. Πέρα απο τις κορυφαίες πανάκριβες EIZO ανάλογης ποιότητας δεν έχω βρεί στα 450 ευρω πόσο μάλλον στα 300. Για αυτό και πολιτική μου είναι να ζητάω λινκ.

 

Χαρακτηρηστικά οθόνης

    *  Built-in 20-inch (viewable) or 24-inch (viewable) glossy widescreen TFT active-matrix liquid crystal display

    * Resolution

          o 20-inch: 1680 by 1050 pixels

          o 24-inch: 1920 by 1200 pixels

    * Millions of colors at all resolutions

    * Typical viewing angle

          o 20-inch models

                + 160° horizontal

                + 20- and 24-inch 160° vertical

          o 24-inch model

                + 178° horizontal

                + 178° vertical

    * Typical brightness: 290 cd/m2 (20-inch models); 385 cd/m2 (24-inch model)

    * Typical contrast ratio: 800:1 (20-inch models); 750:1 (24-inch model)

 

http://www.apple.com/imac/specs.html

 

όποτε αυτόματα υποθέτεις οτι αυτή http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1205&product=991880

είναι καλύτερη αφου έχει και καλύτερα χαρακτηρηστικά και κοστίζει 192 ευρώ , σωστά?

 

Χμ λάθος γιατι βλέπεις έχω δουλεψει με παρόμοια χαρακτηρηστικών LG( εκείνη ηταν 19) καθώς αυτην πήρε ο αδελφός μου μαζί με τον καινούργιο υπολογιστή του ένα χρόνο πριν. Οταν πήραν τον καινούργιο imac Οι δύο οθόνες ηταν διπλα -διπλα γιατι μετέφερα αρχεια απο το Pc του αδελφού μου στον καινούργιο imac, επειδή χρησιμοποιούσα ένα χρόνο τώρα.Πολύ περάσαν να δούν το καινούργιο μου iMAC. Πραγματικά δεν υπήρχε ουτε ένας που να μου είπε οτι η LG ήταν καλύτερη. Και τις έχω δει απο κοντά τις οθόνες συν τις EIZO δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιος που θα θεωρήσει τουλάχιστον αυτές που είναι κάτω απο τα 400 ευρώ καλύτερες απο του Imac.

 

Βλέπεις στο τέλος δεν μετράει το spec αλλά το αποτέλεσμα.Νομίζεις οτι την Αpple Την συμφέρει να πουλάει ακριβά? Κανένα δεν συμφέρει!!! 

 

Απαντάω και στο προηγούμενο χρήστη που είπε οτι το garageband είναι αυτο που αξίζει το iLIFE θα δει αν το ψάξει οτι το iMovie είναι αυτο που πουλάει μάζι με το iPhoto , το iLife. Θα συμφωνήσω οτι το iDVD είναι περισσότερο μουρη πάρα ουσία , αλλά ειδικά iMovie είναι εκπληκτικό.

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε ρε παιδιά δωστε κανένα λινκ , γιατι τα λόγια είναι φτώχια και  αν είναι καλύτερο απο τον Imac μου τον πουλάω και αγοράζω αυτο που μου προτείνεται!

Μπαίνεις e-shop και τσεκάρεις:

 

Intel Core 2 Quad 6600

Abit IP35 Pro

Mushkin DDR2-800 2 Gb kit

Western Digital SATA2 320 Gb

Asus EAH 2400Pro

NEC DVD-RW SATA

Windows Vista Home Basic 64bit

Etasis 650W PSU

Thermaltake BigWater

 

Θα σου βγει κάπου 950 ευρώ. Βάλε 350 ευρώ για ένα κουτί Silentmaxx και τη Samsung SM-206BW (20 ίντσες τελειότητας) και είσαι έτοιμος. 1300 ευρώ και ένα PC που πατάει τον iMac σαν κατσαρίδα. Τον επαλήθευσα τον ισχυρισμό μου ή όχι;

 

οχι

 

1) Δεν είναι φορητος.

2) Εχει windows αρα virus , adware , dll hell κλπ

3) Μεταπωλική αξία χαμηλή

4) Παραγώγη θερμότητας, μικρότερο χρόνο ζωής.

5) Ασχημος

6) χωρίς ilife ή κάτι ανάλογο

7) κάρτα ήχου κατώτερη

8) κτλ.

 

Προσπάθησε να του προσθέσεις αύτα και έλα να τα πουμε πως ανεβαίνει το κόστος κατακόρυφα. Το μόνο που με δελεαζεί είναι ο QUAD CORE , χμμ τι να διαλέξω , ταχύτητα ή αξιοπιστία χμμμ μάλλον αξιοπιστία.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου