Προς το περιεχόμενο

To Mac or not to Mac?


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα ίδια λ7 φτιάχνω 1 ισχυρότερο σύστημα με xp πάνω που αν τα προσέχεις δεν εμφανίζουν πρόβλημα. Αλλά να τα προσέχεις σαν τα os, δλδ όχι σπασμένα, όχι περίεργα site, όχι 15.000 προγράμματα που δε χρησιμοποιείς κανένα και με τα συνεχή unistall τα παίζει η registry, καμιά συντηρησούλα (τα κλασικά κανά defragment, αναδιάταξη και έλεγχος της registry και άλλα τέτοια απλά, αλλά που δυστυχώς λίγοι τα κάνουν) 

 

Αν είναι και μόνο για daw τότε δεν έχουν κανένα (σχεδόν) πρόβλημα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δε τίθεται θεμα στα ιδια λεφτα.

υποθετικά μίλησα ,οτι έστω είχες την δυνατότητα στο ίδιο pc να βάλεις οτι λειτουργικό θέλεις, τι θα έβαζες?

 

και συγνώμη για το offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάγαμε μόνο για λειτουργικό αυτή τη στιγμή το os. Το έχω ξαναπεί άλλωστε. Απλά δεν κοστίζει για τόσο παραπάνω όσο φαίνεται από τη διαφορά τιμών των μηχανημάτων όπως θέλει να πιστεύω ο steve.

Έτσι σε 1 pc θα έδινα τα 100€ παραπάνω για να μπει το os. Δεν θα ήταν αυτό όμως που θα με έκανε να πάρω apple. Αν πέφτανε τα λ7 τους και ήταν λίγο ακριβότερα από το pc θα το συζητάγαμε.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και το πιο κουλό είναι ότι σε αυτό βρήκε συμπαραστάτη τη microsoft βγάζοντας τα απογοητευτικά για πολλούς βιστα, αντί να κάνει την κίνηση ματ και να αφήσει την apple να ασχολείται πλέον με τα ipod της!!!

 

 

δε ξέρω αν είναι απογοητευτικά τα vista (δε τα εχω δοκιμάσει),αλλά αν ισχύει αυτό που λες,τότε πως βγάζεις το συμπέρασμα πως τα mac ->δεν-< είναι καλύτερα?

αν μπορούσες να φτιάξεις το τέλειο ,χωρίς ασυμβατότητες ,designάτο pc , είχες τη δυνατότητα να του βάλεις όποιο λειτουργικό ήθελες και να το χρησιμοποιήσεις ως DAW.

τι θα του έβαζες? windows xp? windows vista? mac os? ubuntu?

και γιατί?

πραγματικά με ενδιαφέρει η απάντησή σου. :)

 

Aπο το 2003 εχω ενα pc με AMD στα 1.6ghz και 512ram με windows xp και μόνο το cubase sx3 εγκατεστημένο και τίποτα άλλο και δεν έχει κρασάρει ούτε 1 φορά, δεν έχω κάνει φορμάτ ποτέ, μόνο ανασυγκροτήσεις. Το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν έχει μπει ποτέ στο internet και ποτέ δεν έχω εγκαταστήσει κανένα άλλο πρόγραμμα εκτoς από plugins. Για μενα είναι το τέλειο daw και ο μόνος λόγος που θέλω να το αλλάξω είναι ότι αντέχει μέχρι 15-16 κανάλια, μέχρι δηλαδή να μπει η φωνή στα κομμάτια που κάνω και επειδή το cubase 4 που πήρα τώρα είναι ποιο απαιτητικό.

 

Τελικά απάντησα σήμερα στον εαυτό μου στο αν θα πάρω mac ή όχι και η απάντηση είναι όχι ευχαριστώ, ο διπλοπύρηνος amd στα 3ghz και με μόνο 105 ευρώ μου φαίνετε πολύ ποιο δελεαστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάγαμε μόνο για λειτουργικό αυτή τη στιγμή το os. Το έχω ξαναπεί άλλωστε. Απλά δεν κοστίζει για τόσο παραπάνω όσο φαίνεται από τη διαφορά τιμών των μηχανημάτων όπως θέλει να πιστεύω ο steve.

Έτσι σε 1 pc θα έδινα τα 100€ παραπάνω για να μπει το os. Δεν θα ήταν αυτό όμως που θα με έκανε να πάρω apple. Αν πέφτανε τα λ7 τους και ήταν λίγο ακριβότερα από το pc θα το συζητάγαμε.

 

με κάλυψε η απάντησή σου. απλά εσύ το βλέπεις με την οπτική "best value for money" >-pc-< (όπως και οι περισσότεροι) ενώ κάποιοι άλλοι (όπως ο aiolos πχ ) με την οπτική του "best performer" >-mac-<.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και το πιο κουλό είναι ότι σε αυτό βρήκε συμπαραστάτη τη microsoft βγάζοντας τα απογοητευτικά για πολλούς βιστα, αντί να κάνει την κίνηση ματ και να αφήσει την apple να ασχολείται πλέον με τα ipod της!!!

 

 

δε ξέρω αν είναι απογοητευτικά τα vista (δε τα εχω δοκιμάσει),αλλά αν ισχύει αυτό που λες,τότε πως βγάζεις το συμπέρασμα πως τα mac ->δεν-< είναι καλύτερα?

αν μπορούσες να φτιάξεις το τέλειο ,χωρίς ασυμβατότητες ,designάτο pc , είχες τη δυνατότητα να του βάλεις όποιο λειτουργικό ήθελες και να το χρησιμοποιήσεις ως DAW.

τι θα του έβαζες? windows xp? windows vista? mac os? ubuntu?

και γιατί?

πραγματικά με ενδιαφέρει η απάντησή σου. :)

 

Aπο το 2003 εχω ενα pc με AMD στα 1.6ghz και 512ram με windows xp και μόνο το cubase sx3 εγκατεστημένο και τίποτα άλλο και δεν έχει κρασάρει ούτε 1 φορά, δεν έχω κάνει φορμάτ ποτέ, μόνο ανασυγκροτήσεις. Το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν έχει μπει ποτέ στο internet και ποτέ δεν έχω εγκαταστήσει κανένα άλλο πρόγραμμα εκτoς από plugins. Για μενα είναι το τέλειο daw και ο μόνος λόγος που θέλω να το αλλάξω είναι ότι αντέχει μέχρι 15-16 κανάλια, μέχρι δηλαδή να μπει η φωνή στα κομμάτια που κάνω και επειδή το cubase 4 που πήρα τώρα είναι ποιο απαιτητικό.

 

Τελικά απάντησα σήμερα στον εαυτό μου στο αν θα πάρω mac ή όχι και η απάντηση είναι όχι ευχαριστώ, ο διπλοπύρηνος amd στα 3ghz και με μόνο 105 ευρώ μου φαίνετε πολύ ποιο δελεαστικός.

 

fleamail απο τη στιγμή που είσαι cubasας και προσέχεις το μηχάνημα σου πιστεύω οτι διαλέγεις την καλύτερη λύση. αν και ένας τετραπύρινος intel νομίζω οτι θα ήταν πιο future proof λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

    Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον όλων τις απαντήσεις πάνω στο thread που ξεκίνησα. Και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει μερικές φορές οι απαντήσεις να είναι καταλήγουν σε "πόλεμο απόψεων" σε χρήστες Mac ή Pc. :-\

    Δεν θέλω να μου θυμίζει συζητήσεις με αντιπαραθέσεις του στυλ "Εμείς οι Παναθηναϊκοί ή οι Ολυμπιακοί ή οι Αεκτζίδες ή όποιο άλλοι (αν μου επιτρέπετε) σκίσαμε τους τάδε, τους έτσι και τους αλλιώς γιατί εμείς παίζουμε καλύτερη μπάλα κτλ.(από ό,τι καταλάβατε είμαι ΝΑΙ από τους ανθρώπους που δεν ασχολούνται με ομάδες, μπάλα, πάμε στοίχημα ή όπου αλλού θες). Ακριβώς για αυτό δεν θέλω να μπαίνουμε σε τέτοιες αντιπαραθέσεις. Θα μου πείτε τώρα "μας δουλεύεις ρε φίλε, πως θα γίνει συζήτηση αν όλοι μεταξύ μας συμφωνούμε, δηλαδή τι θές να γράφουμε:συμφωνώ, συμφωνώ, συμφωνώ (copy-paste).."

    Όχι βέβαια, γι' αυτό και εκτιμώ όλους που αν μη τι άλλο δεν θεωρούν πως χτυπάνε τα πλήκτρα του πληκτρολογίου εν ματαίω, και κάνουν τον κόπο αυτό να γράφουν τις απόψεις τους.

    Κι επειδή ακριβώς θα συμφωνήσω πως πρέπει να δίνουμε τα χρήματά μας και σε άλλα πράγματα πιο σημαντικά, όπως καλούς AD/DA converters, καλά μικρόφωνα, ακουστική του χώρου κτλ, ψάχνω να βρω ένα μηχάνημα που να κάνει ακριβώς αυτό: να μην με κάνει κάθε λίγο και λιγάκι να ψάχνω ποιόν καινούργιο επεξεργαστή να πάρω ή με πιο καλύτερο plug-in θα δουλέψω, αλλά να ασχοληθώ με το αυτονόητο: την δημιουργία μουσικής. Δεν νομίζω πως μέχρι χθες (γιατί σήμερα είμαστε πια στον Digital World) καποιος που ηχογραφούσε άξιο αριθμό καναλιών μεσω μιας analog κονσόλας, κασσετών DAT και hardware επεξεργαστών και έκανε παραγωγές θα έμπαινε σε αντιπαράθεση αν η Neve ή η SSL είναι καλύτερη ή όχι. Απλά θα έγραφε μουσική...και με τις δύο, έχοντας το κεφάλι του ήσυχο. Αυτό ακριβώς θέλω...να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Γι΄αυτό ψάχνω απαντήσεις στα υπέρ και τα κατά και των δύο συστημάτων και όσο το δυνατόν περισσότερες απαντήσεις στο πρώτο μου post...

 

                                                                                          Και πάλι ευχαριστώ...

 

Υ.Σ. Όσον αφορά μια καλή σύνθεση σε PC στα ίδια χρήματα που αναφέρω, μάλλον θα ήταν καλύτερο να δημιουργήσω καινούργιο thread...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Έτσι σε 1 pc θα έδινα τα 100€ παραπάνω για να μπει το os.

....

 

Μα έχω την εντύπωση ότι μια άδεια του MAC OS κάνει 100 Ευρώ λιγότερα από την αντίστοιχη των "παραθυριών".  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό απάντησα σε 1 θεωρητική ερώτηση.

Πρακτικά εννοούσα ότι θα τα έδινα 100€ παραπάνω για apple αν είχε όμως τα ίδια χαρακτηριστικά με το ανάλογο pc, επειδή ίσως τα αξίζει ως εκεί παραπάνω το os. Όχι θα έδινα 100€ παραπάνω για να πάρω το os αντί των παραθυριών (και τι να το έκανα σκέτο τότες; )

 

 

Burzum και συζήτηση περί τεχνολογίας = θανάσιμος συνδυασμός

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου