Προς το περιεχόμενο

To Mac or not to Mac?


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντα έχει ενδιαφέρον μια κουβέντα mac vs pc ,καλό θα ήταν όμως ο καθένας να μιλάει για πράγματα που γνωρίζει.

 

βλέπω πολύ προκατάλληψη απο ανθρώπους που έχουν δει τα mac μόνο απο τις βιτρίνες της rainbow στη  στουρνάρη ή του mall. δε γνωρίζω ούτε έναν που να χει πάρει mac και να το έχει μετανοιώσει και να γυρίσει πίσω στα pc. τι να λέμε τώρα...

...αφήστε έμας τους macάδες να ζούμε στο δικό μας κόσμο!

 

μερικοί λόγοι στον φίλο μας για να πάρει mac

 

-it just works (χωρις να χρειάζεται να ψάχνεις για ασυμβατότητες)

-πολύ καλύτερο λειτουργικό απο όλες τις απόψεις

-μπορείς να έχεις ΚΑΙ windows (αν σου είναι απαραίτητα πχ λόγω παιχνιδιών ή autocad).

-logic 8 .-

-ποιότητα στα πάντα (απο το case ,τον ανεμιστήρα μέχρι την κάμερα...)

-design

-μεταπώληση

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

μοναδικός λόγος για να μην πάρεις mac είναι η rainbow (αντιπρόσωπος-θέλει να λέγεται)

 

Τουλάχιστον στη rainbow δεν ζητάνε -πλέον- ακτινογραφία θώρακος για να σου πουλήσουν υπολογιστή.  :D

 

 

Σε σχέση με τα windows σε MAC, μια πολύ καλή περίπτωση φαίνεται να είναι το vmware fusion. Δεν μπουτάρεις σε windows .... αλλά σηκώνει ένα virtual machine που τρέχει windows (μπορείς είτε να το κάνεις full screen είτε να έχεις στο MAC OS το παράθυρο μόνο μίας εφαρμογής των windows).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων, για να δώσω κι εγώ τα 0.02 μου, έπρεπε να πάρω ένα laptop τώρα (δεν έχει καν έρθει ακόμα) και πέρασε από το μυαλό μου η σκέψη για apple. Η πορεία της σκέψης μου λοιπόν ήταν απλή: Apple --> Rainbow --> ΟΧΙ!

 

Δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να πάρω κάτι από apple (εκτός από iPod) με αυτούς τους γελοίους για "αντιπροσωπεία". Κλείνουν εντελώς το service τους τον Αύγουστο!! Μα το καταλαβαίνετε;;; Δηλαδή αν σου πάθει κάτι γελοιωδώς απλό το laptop σου στις 2-3 Αυγούστου πες αντίο μέχρι αρχές Σεπτέμβρη!!! Το iPod μου έιχε πρόβλημα στον σκληρό, τον αντικατέστησαν, είχε πάλι πρόβλημα, τους το πήγα 2 φορές ακόμα (σε εγγύηση ο νέος σκληρός) και ΚΑΘΕ φορά μου ξανάβαζαν το software κάθε φορά και μου λέγανε "ok όλα εντάξει, δώσε 10€ για το reset", ενώ τους εξηγούσα ότι αυτό το έκανα και μόνος μου αλλά δούλευε για 2 μέρες και μετά πάλι τα ίδια ("δε μπορώ να κάνω format κάθε βδομάδα!!!!"). Ε τελικά απλά δεν έχω πια iPod γιατί δεν άντεχα άλλο τρέξιμο στο Νέο Κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικοί λόγοι στον φίλο μας για να πάρει mac

 

-it just works (χωρις να χρειάζεται να ψάχνεις για ασυμβατότητες)

 

 

οκ, αυτο ισχυει, αλλα αυτοματα, με την αγορα ενος mac, περιοριζεσαι τοσο πολυ στην αγορα περιφερειακων, που αυτο ελειπε, οι επιλογες που απομενουν,να μην υποστηριζονται καλα.

 

σχετικα με την υπεροχη σε hardware, αυτο εχει τελειωσει εδω και καιρο, απ τη στιγμη που συμμαχισαν με την intel. προσωπικα μονο και μονο απ αυτη τη συμμαχια εχασα καθε ιδεα για την apple, και καταλαβα ποσο θεμα μαρκετινγκ ειναι τα παντα.

Μεχρι να συμμαχισουν με την ιντελ και τα μακ να γινουν απλα pc, MΑΣ ΕΙΧΑΝ ΠΡΗΞΕΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ με το ποσο χαλια ειναι οι intel και τα pc. τοτε τα μακ ηταν powerpc κατι που σημαινε οτι περα απο λειτουργικο αλλαζε κανεις και αρχιτεκτονικη.μιλουσαν για πολεμο εναντια στην αυτοκρατορια των WINTEL (με σκοπο να γινουν αυτοι αυτοκρατορες βεβαια :D ) και ξαφνικα σε μια νυχτα, οχι μονο γυρισαν σε ιντελ, αλλα οι μεχρι πρωτεινος χαλια επεξεργαστες εγιναν οι καλυτεροι :D.

τρεφω πραγματικα μια μεγαλη εκτιμηση στην αρχιτεκτονικη powerpc(τo ps3 εχει εναν εξαιρετικο powerpc cell 8πυρηνο), και πραγματικα πιστευω οτι τοτε τα μακ υπερειχαν, αλλα αγαπητοι μου μακαδες απορω πως ο Steve σας επεισε οτι και παλι υπερεχετε σε αυτους τους χαλεπους καιρους μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω πολύ προκατάλληψη απο ανθρώπους που έχουν δει τα mac μόνο απο τις βιτρίνες της rainbow στη  στουρνάρη ή του mall. δε γνωρίζω ούτε έναν που να χει πάρει mac και να το έχει μετανοιώσει και να γυρίσει πίσω στα pc. τι να λέμε τώρα...

 

Πάντως, αν εννοείς εμένα, δεν θα μπορούσες να πέσεις περισσότερο έξω. Εγώ ανήκω σε εκείνους που είχαν μόνο Mac για πάνω από δέκα χρόνια μέχρι που σιχάθηκα την όλη ιστορία.

 

Και πως το είπες αυτό; Δε γνωρίζεις ούτε έναν που να έχει πάρει Mac και να το έχει μετανιώσει; Μάλλον δεν ξέρεις ποιο ποσοστό αγοράς απολάμβανε κάποτε η Apple και ποιο ποσοστό αγοράς απολαμβάνει τώρα... Μάλλον έγινε κάποια μετακίνηση αγοραστικού κοινού, ε;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμαι κανένας mac ζηλωτής, αν το logic συνέχιζε να υπάρχει στο pc μάλλον δε θα είχα ασχοληθεί ποτέ με τα mac.

έχεις δίκιο να λες οτι σιχάθηκες την όλη ιστορία γιατί έχουν γίνει πολλές στραβές απ την apple και φαντάζομαι η rainbow πριν απο 10 χρόνια θα ήταν ακόμη χειρότερη.

κι αυτή η επιθετική πολιτική για το πόσο χάλια είναι όλα τα άλλα εκτός των mac και "think different" κλπ με βρίσκει αντίθετο.

 

όμως ,τι να κάνουμε,είναι καλύτερα μηχανήματα (the soul is in the software) όπως και να το δει κανείς. το τι κάνει η εδώ αντιπρόσωπος (λέμε τώρα) δεν είναι κάτι που αφορά τα mac σαν προϊόν αλλά την πολιτική της apple που μας έχει ψιλοχεσμένους...

στην αμερική όλα λειτουργούν άψογα. εκτός αυτής καπου χωλαίνει το πράγμα...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να εγκαταστήσεις mac osx σε ένα pc είναι παράνομο.

το forum είναι καθαρά κατά των cracks,του πειρατικού λογισμικού και κάθε παράνομης ενέργειας. καλύτερα λοιπόν θα ήταν να σβηστεί το link...

Καταρχάς φίλε μου γνωρίζω απολύτως τους κανόνες του Noiz περί πειρατείας, δεν είμαι κανένα μέλος που γράφτηκε χθες.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα, εγώ παρέθεσα το link για έναν οδηγό ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ. Δεν ανέφερα πως και που μπορεί κανείς να βρει το DVD του OSX, ούτε και στον οδηγό που linkαρα αναφέρει κάτι περί τρόπους απόκτησης πειρατικού software γιατί και το forum του PC Magazine έχει κι αυτό πολιτική κατά του πειρατικού λογισμικού. Το ξεκαθαρίσαμε;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να εγκαταστήσεις mac osx σε ένα pc είναι παράνομο.

το forum είναι καθαρά κατά των cracks,του πειρατικού λογισμικού και κάθε παράνομης ενέργειας. καλύτερα λοιπόν θα ήταν να σβηστεί το link...

Καταρχάς φίλε μου γνωρίζω απολύτως τους κανόνες του Noiz περί πειρατείας, δεν είμαι κανένα μέλος που γράφτηκε χθες.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα, εγώ παρέθεσα το link για έναν οδηγό ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ. Δεν ανέφερα πως και που μπορεί κανείς να βρει το DVD του OSX, ούτε και στον οδηγό που linkαρα αναφέρει κάτι περί τρόπους απόκτησης πειρατικού software γιατί και το forum του PC Magazine έχει κι αυτό πολιτική κατά του πειρατικού λογισμικού. Το ξεκαθαρίσαμε;

 

οχι.

όπως βλέπεις γράφω η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ του mac osx σε υπολογιστή που δεν είναι της apple είναι παράνομη.

εσύ δίνεις σε link οδηγό ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, δλδ τις ενεργειες που πρέπει να κάνει κάποιος για κάτι παράνομο. μη κρυβόμαστε πίσω απο τις λέξεις...

το οτι είσαι "παλιός" και έδωσες αυτό το link κάνει το πράγμα ακόμη χειρότερο  ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να εγκαταστήσεις mac osx σε ένα pc είναι παράνομο.

το forum είναι καθαρά κατά των cracks,του πειρατικού λογισμικού και κάθε παράνομης ενέργειας. καλύτερα λοιπόν θα ήταν να σβηστεί το link...

Καταρχάς φίλε μου γνωρίζω απολύτως τους κανόνες του Noiz περί πειρατείας, δεν είμαι κανένα μέλος που γράφτηκε χθες.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα, εγώ παρέθεσα το link για έναν οδηγό ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ. Δεν ανέφερα πως και που μπορεί κανείς να βρει το DVD του OSX, ούτε και στον οδηγό που linkαρα αναφέρει κάτι περί τρόπους απόκτησης πειρατικού software γιατί και το forum του PC Magazine έχει κι αυτό πολιτική κατά του πειρατικού λογισμικού. Το ξεκαθαρίσαμε;

 

οχι.

όπως βλέπεις γράφω η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ του mac osx σε υπολογιστή που δεν είναι της apple είναι παράνομη.

εσύ δίνεις σε link οδηγό ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, δλδ τις ενεργειες που πρέπει να κάνει κάποιος για κάτι παράνομο. μη κρυβόμαστε πίσω απο τις λέξεις...

το οτι είσαι "παλιός" και έδωσες αυτό το link κάνει το πράγμα ακόμη χειρότερο  ::)

 

 

φιλε μου, μηπως εισαι ο steve jobs?? δηλαδη το licence του mac os X λεει οτι αν το αγορασει κανεις και προσπαθησει να το εγκαταστησει σε pc, παρανομει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου