Προς το περιεχόμενο

To Mac or not to Mac?


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το να εγκαταστήσεις mac osx σε ένα pc είναι παράνομο.

το forum είναι καθαρά κατά των cracks,του πειρατικού λογισμικού και κάθε παράνομης ενέργειας. καλύτερα λοιπόν θα ήταν να σβηστεί το link...

Καταρχάς φίλε μου γνωρίζω απολύτως τους κανόνες του Noiz περί πειρατείας, δεν είμαι κανένα μέλος που γράφτηκε χθες.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα, εγώ παρέθεσα το link για έναν οδηγό ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ. Δεν ανέφερα πως και που μπορεί κανείς να βρει το DVD του OSX, ούτε και στον οδηγό που linkαρα αναφέρει κάτι περί τρόπους απόκτησης πειρατικού software γιατί και το forum του PC Magazine έχει κι αυτό πολιτική κατά του πειρατικού λογισμικού. Το ξεκαθαρίσαμε;

 

οχι.

όπως βλέπεις γράφω η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ του mac osx σε υπολογιστή που δεν είναι της apple είναι παράνομη.

εσύ δίνεις σε link οδηγό ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, δλδ τις ενεργειες που πρέπει να κάνει κάποιος για κάτι παράνομο. μη κρυβόμαστε πίσω απο τις λέξεις...

το οτι είσαι "παλιός" και έδωσες αυτό το link κάνει το πράγμα ακόμη χειρότερο  ::)

 

 

φιλε μου, μηπως εισαι ο steve jobs?? δηλαδη το licence του mac os X λεει οτι αν το αγορασει κανεις και προσπαθησει να το εγκαταστησει σε pc, παρανομει???

 

οχι δεν είμαι o steve jobs. και ναι ,το licence γράφει για εγκατάσταση μόνο σε apple computers.

την επόμενη φορά που κάποιος newbie θα ρωτήσει για σπασμένο software και για το πως απενεργοποιεί  το activation στα windows να του πείτε τις ίδιες εξυπνάδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και το tutorial:

 

Η εγκατάσταση του OS X σε μη Apple υπολογιστές επιτρέπεται εφόσον έχετε άδεια Apple Developer.

 

Εδώ μέσα δεν έχουμε τρόπο να γνωρίζουμε αν κάποιο μέλος του noiz έχει αυτή την άδεια. Απ' όσο γνωρίζω μπορεί να την έχουν πολλά μέλη. Όπως και αν έχει, καλό είναι να μην παίζουμε εμείς με τις λέξεις μεν, αλλά και η Apple να μην παίζει το.. αυτό που παίζει τέλος πάντων, διότι δεν το έβγαλα εγώ στη φόρα το Mac OSX για PC, αλλά αυτοί.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και το tutorial:

 

Η εγκατάσταση του OS X σε μη Apple υπολογιστές επιτρέπεται εφόσον έχετε άδεια Apple Developer.

 

Εδώ μέσα δεν έχουμε τρόπο να γνωρίζουμε αν κάποιο μέλος του noiz έχει αυτή την άδεια. Απ' όσο γνωρίζω μπορεί να την έχουν πολλά μέλη. Όπως και αν έχει, καλό είναι να μην παίζουμε εμείς με τις λέξεις μεν, αλλά και η Apple να μην παίζει το.. αυτό που παίζει τέλος πάντων, διότι δεν το έβγαλα εγώ στη φόρα το Mac OSX για PC, αλλά αυτοί.

 

licence agreement

 

2. Permitted License Uses and Restrictions. 

A. This License allows you to install and use one copy of the Apple Software on a single Apple-labeled computer at a time. This License does not allow the Apple Software to exist on more than one

computer at a time, and you may not make the Apple Software available over a network where it could be used by multiple computers at the same time.  If you use Setup Assistant to transfer

software from one Apple-labeled computer to another Apple-labeled computer, please remember that continued use of the original copy of the software may be prohibited once a copy has been

transferred to another computer, unless you already have a licensed copy of such software on both computers. You should check the relevant software license agreements for applicable terms and

conditions. You may make one copy of the Apple Software (excluding the Boot ROM code) in machine-readable form for backup purposes only; provided that the backup copy must include all

copyright or other proprietary notices contained on the original.

B. Certain components of the Apple Software, and third party open source programs included with the Apple Software, have been or may be made available by Apple on its Open Source web site

(http://www.opensource.apple.com/) (collectively the "Open-Sourced Components").  You may modify or replace only these Open-Sourced Components; provided that: (i) the resultant modified

Apple Software is used, in place of the unmodified Apple Software, on a single Apple-labeled computer; and (ii) you otherwise comply with the terms of this License and any applicable licensing

terms governing use of the Open-Sourced Components. Apple is not obligated to provide any maintenance, technical or other support for the resultant modified Apple Software.

C. Except as and only to the extent permitted in this License, by applicable licensing terms governing use of the Open-Sourced Components, or by applicable law, you may not copy, decompile,

reverse engineer, disassemble, modify, or create derivative works of the Apple Software or any part thereof. THE APPLE SOFTWARE IS NOT INTENDED FOR USE IN THE OPERATION OF NUCLEAR

FACILITIES, AIRCRAFT NAVIGATION OR COMMUNICATION SYSTEMS, AIR TRAFFIC CONTROL SYSTEMS, LIFE SUPPORT MASOFTWARE COULD LEAD TO DEATH, PERSONAL INJURY, OR SEVERE PHYSICAL OR ENVIRONMENTAL DAMAGE.

 

αυτό για τους developers δεν υπάρχει πουθενά.όσο για το πόσοι είναι developers της  apple εδω μέσα,ας το μαντέψει ο καθένας...

τελος παντων,μη χαλάσουμε τις καρδιές μας,εγώ σε πολύ ήπιο τόνο ζήτησα να σβηστεί το link για μια παράνομη διαδικασία ,κάτι το οποίο δε συνάδει και με τους κανόνες του noiz. αν υπάρχει πρόβλημα μόνο με τις παράνομες ενέργειες που αφορούν τα pc να ξεκαθαριστει  ::)

 

ειρήνη!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ johnnyk, το εκτενές απόσπασμα που παρέθεσες είναι από το licence agreement που συνοδεύει το κανονικό OSX, όχι από το license agreement (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) που συνοδεύει την επίμαχη έκδοση. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι δικές σου εκτιμήσεις, κάπως βιαστικές είναι η αλήθεια καθότι αρκετοί εδώ μέσα είναι σοβαρά μπλεγμένοι με το χώρο της πληροφορικής. Η θέση του noiz για την πειρατεία υπαγορεύεται από το νόμο και είναι γνωστή σε όλα τα μέλη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα protools νόμιζα ότι έτρεχαν με δικούς τους επεξεργαστές, ή κάνω λάθος; μιλάω ασφαλώς για τα "μεγάλα", οπότε άκυρα τα apple.

Ειπα προηγουμενως:

<<Καλη ειναι η πληροφορηση μεσα απο το internet kai ta specs αλλα η ενασχοληση και το αποτελασμα κρυβουν καμια φορα εκπληξεις.>>

Τα protools τρεχουν σε PC μονο με software protools και αυτο θελει  αντοχες και υπομονη στα κρασαρισματα και να μην διανοηθει ο χρηστης να αλλαξει εστω και μια βιδα στο pcακι του...

Επισης τα cubase nuendo, sonar, sequoia κλπ δεν υποστηριζουν TDM hardware protools. Μονοδρομος λοιπον.

Αντιθετως το logic, kai performer υποστηριζουν TDM και αυτο ειναι εφικτο γιατι το επιτρεπει η αρχιτεκτονικη του mac ακομα και με τους intel επεξεργαστες.

Τώρα που είδες πραγματικο high end hardware στα apple, που πλέον δεν το φορούν και τα pc (μάλλον τα apple φοράνε την καρδιά των pc πλέον...) θα ήθελα να ήξερα.....

Ενδεικτικα : http://www.mhlabs.com/metric_halo/

Αν ψαξεις θα βρεις κι αλλα

Τωρα οι απλουστευσεις τυπου <<(μάλλον τα apple φοράνε την καρδιά των pc πλέον...) μαλλον πρεπει να παψουν αν θελουμε να ειμαστε σοβαροι. Την διαφορα δεν την κανουν τα εξαρτηματα, αλλα ο συνδυασμος hardware/software (αρχιτεκτονικη).

Το χιουνταϊ σαντα φε που φοραει σασμαν πορσε δεν σημαινει οτι ειναι ιδιο με το πορσε καγιέν:)

 

Eye gia to performer κανεις λαθος. Εγω το δουλευα απο 1992 εως το 1998 και ηταν η μεγαλυτςρη ανοησια μου που το αφησα για την μεταβαση μου στο pc. Απο τοτε ηταν γνωστο οτι ειναι το ιδανικο για μεγαλες φορμες συνθεσης. Πισω απο τους μεγαλυτερους συνθετες του σινεμα ειναι πολυ πιθανο να υπαρχει το peformer. Απρυθυνεται κυριως σε μορφωμενους συνθετες και δεν ειναι τυχαιο που ειναι το βασικο προγραμμα για τους φοιτητες κινηματογραφου και μουσικου προγραμματισμου στο πανεπιστημιο του Μπερκλεϋ. Και ειναι και το μονο DAW που μπορει να βλεπει πολλα ιδια ή διαφορετικα audio interfaces χρησημοποιωντας τα ολα ταυτοχρονα.Εγω σκεφτωμαι σοβαρα να επανελθω σε αυτο.

 

Τωρα παιδια σε οτι αφορα το κοστος... ισχυει αυτο που λεει ο λαος : " η φτηνια τρωει τον παρα"

Στα 10 χρονια μου χρησης μου mac, αγορασα 3 μηχανηματα. Στα 5 χρονια μου χρησης PC αγορασα 7 η 8 μηχανηματα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

johnnyk γιατί επιμένεις να λες ότι το Noiz ενθαρρύνει την πειρατεία; Mήπως και το φόρουμ του PC Magazine; Mήπως επίσης κάποιοι σου δείχνουν το δάσος και εσύ κοιτάς το δάχτυλο;  Aν όντως κόπτεσαι γιατί δεν τρέχεις να τους τα πεις εκεί και να στείλεις ένα email διαμαρτυρίας στην Apple και στην Ασφάλεια; Λες και ανεβάσαμε το iso των σπασμένων Vista ή ΟSX και να μην το κατάλαβα;

 

...αφήστε έμας τους macάδες να ζούμε στο δικό μας κόσμο!

 

Nα με συμπαθάς αλλά κάποια αλήθεια βλέπω σε αυτό, διαφορετικά εννοούμενη όμως...

 

 

 

Τωρα παιδια σε οτι αφορα το κοστος... ισχυει αυτο που λεει ο λαος : " η φτηνια τρωει τον παρα"

Στα 10 χρονια μου χρησης μου mac, αγορασα 3 μηχανηματα. Στα 5 χρονια μου χρησης PC αγορασα 7 η 8 μηχανηματα.

 

Aπό ότι καταλαβαίνω έχω να κάνω με σοβαρούς επαγγελματίες και σας ευχαριστώ που συμμετέχετε στη συζήτηση που παρακολουθώ. Κατά τη γνώμη μου όμως το γεγονός ότι αγοράζει κάποιος καινούργιο μηχάνημα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα σημαίνει ότι δεν μπορούσε να αντισταθεί να περάσει στις καινούργιες πιο απαιτητικές εκδόσεις software και hardware σε χρόνο dt από την κυκλοφορία τους, για να εκμεταλλευθεί τις νέες δυνατότητές τους οι οποίες στις πιο πολλές περιπτώσεις ήταν φρου φρου και αρώματα, χωρίς να βελτιώνουν κάτι πραγματικά βασικό. Με άλλα λόγια το τόσο γρήγορο upgrading είναι μάλλον ανώφελο και υπαγορευμένο βεβαίως από τις ίδιες τις εταιρίες, που εξωθούν τους εθισμένους στην αναβάθμιση καταναλωτές σε νέες αγορές (προς όφελός τους, βέβαια). Αυτό συμβαίνει εξίσου σε Mac και PC. Aν χρησιμοποιήσεις σωστά το ένα ή το άλλο μηχάνημα δεν νομίζω ότι θα σε απογοητεύσει, ούτε θα σε έχει κάθε δυο ή τρία χρόνια στο ταμείο με το χέρι στο πορτοφόλι.

 

Και ελπίζω να καταλαβαίνουμε όλοι ότι το γεγονός ότι οι νέοι Apple φοράνε την καρδιά των PC δεν είναι σε καμία περίπτωση απλούστευση. Ήταν μια στρατηγική κίνηση της Apple μετά από τόσα χρόνια για να πετάξει το προσωπείο της ασυμβατότητας και του δρόμου του τάχα μου "μοναχικού καβαλάρη", και να κερδίσει ένα μερίδιο της αγοράς που το επιθυμούσε διακαώς, με την όλη ανάπτυξη του hardware, software και των νέων συμβατοτήτων που συνεπάγεται.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη Aiolos αλλά παραείσαι υπερμακας (και καλά κάνεις κατ΄εσέ) αλλά δεν θα πάρω...

 

Θα μπορούσα να απαντήσω γιατί βγαίνουν ακόμη hi end μηχανήματα μόνο για τα apple (αν και σιγά σιγά σπάει και αυτό το ταμπου), αλλάζοντας το παράδειγμα του hyundai σε αυτό της mercedes, η οποία από τις αρχές 90 (και λίγο παλιότερα θα πουν οι φανατικοί) έβγαζε μπούρδες αυτοκίνητα. Αλλά δεν την ενδιέφερε καθώς ακόμη είχε το όνομα. Έτσι είχε στο τσεπάκι αποκλειστικές συμφωνίες με τρίτους κατασκευαστές και άλλα τέτοια. Μέχρι που τα τελευταία χρόνια ξύπνησε ο κόσμος και την πήρε χαμπάρι (εξαίρεση για ακόμη μια φορά η γκρις) και χάνοντας 1-1 τις αποκλειστικές της συμφωνίες, καθώς οι εταιρίες έφευγαν για συμφωνίες με τις μισητές BMW + VAG αναγκάστηκε να αναθεωρήσει πολλά (από τα λεγόμενα after sales ως και τις τιμές)

 

Η αναγωγή με την apple; Πάρε την ιστορία και θα δεις ότι εξελίσσεται το ίδιο μοτίβο. Έχοντας το όνομα (που δικαίως απέκτησε) των περασμένων ετών βαδίζει τώρα. Κάποτε όντως ήταν ισχυρότερα και καλύτερα τα apple. Αυτή η χρονική περίοδος συνέπεσε με την αρχή της έκρηξης των DAWs. Έτσι κατάφερε να κλείσει τις συμφωνίες της. Τώρα πλέον σα να πέφτει σκεπτικισμός και από τις εταιρίες και διαρκώς σκάνε πρώην αποκλειστικές μεταφορές στην "μισητή" πλατφόρμα!!! Υπομονή ακόμη αρχή είναι  ;)

 

Στο μεταξύ το ωραίο ήταν που όλα τα ανέκδοτα που έβγαιναν για την  κατωτερότητα των pc, ξαφνικά εξαφανίστηκαν!!! Ο ίδιος ο steve jobs λέει ορθώς ότι δεν παίζει ρόλο το hardware αλλά η αλληλεπίδρασή του με το software. Δυστυχώς άλλα έλεγε 2 χρόνια πριν στην καμπάνια των g5 (οι οποίοι δεν έβγαλαν καν τα ψωμιά τους δυστυχώς)!!!!

Και το πιο κουλό είναι ότι σε αυτό βρήκε συμπαραστάτη τη microsoft βγάζοντας τα απογοητευτικά για πολλούς βιστα, αντί να κάνει την κίνηση ματ και να αφήσει την apple να ασχολείται πλέον με τα ipod της!!!

 

 

Και είναι και ψιλομύθος ότι δεν χαλάνε τα μακ http://www.macfixit.com/ και που δλδ να τύγχαναν της ίδιας αντιμετώπισης με τα xp και να είχαν το ίδιο ποσοστό αγοράς. Εκεί αν δεις ιούς (γιατί σιγά μην ασχοληθεί κάποιος με το χακεμα λειτουργικών που το έχουν λίγοι)

 

Και γενικότερα όπου βλέπω 1 υπεροψία όπως αυτή των χρηστών των apple με πιάνουν τα γέλια! Λες και ανακάλυψαν το άγιο δισκοπότηρο  :D

 

 

ουφ δεν το συνεχίζω άλλο γιατί το κόβω για ακόμη 1 ανούσια συζήτηση όπου τπτ δε θα βγει

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και το πιο κουλό είναι ότι σε αυτό βρήκε συμπαραστάτη τη microsoft βγάζοντας τα απογοητευτικά για πολλούς βιστα, αντί να κάνει την κίνηση ματ και να αφήσει την apple να ασχολείται πλέον με τα ipod της!!!

 

 

δε ξέρω αν είναι απογοητευτικά τα vista (δε τα εχω δοκιμάσει),αλλά αν ισχύει αυτό που λες,τότε πως βγάζεις το συμπέρασμα πως τα mac ->δεν-< είναι καλύτερα?

αν μπορούσες να φτιάξεις το τέλειο ,χωρίς ασυμβατότητες ,designάτο pc , είχες τη δυνατότητα να του βάλεις όποιο λειτουργικό ήθελες και να το χρησιμοποιήσεις ως DAW.

τι θα του έβαζες? windows xp? windows vista? mac os? ubuntu?

και γιατί?

πραγματικά με ενδιαφέρει η απάντησή σου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου