Προς το περιεχόμενο

To Mac or not to Mac?


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άντε να βάλω και εγώ ένα λινκ , γιατι η επιτυχία δεν κρύβεται.

 

Πίστεψέ με, ούτε το πάθος σου να έχεις τον τελευταίο λόγο (δλδ πάντα το τελευταίο ποστ) υπερασπίζοντας την Apple, ό,τι και να σου πει οποισδήποτε... και μάλιστα ΓΕΝΙΚΑ την Apple και ΟΧΙ μόνο το iMac όπως υποστηρίζεις. Και μετά λες ότι δεν είσαι κολλημένος με τη μπάλα;;;; Προσωπικά μιλώντας, έχω διαμορφώσει άνετα και ξεκάθαρα την άποψή μου, και για την Apple και για τα... κασκόλ. Επιβεβαιώνονται ορισμένες διαπιστώσεις μου!! Φιλικά πάντα (κι όχι ειρωνικά), bloody

 

Τουλάχιστον αν έδινες σημασία σε όσα έχω πεί ως τώρα θα συνειδητοποιούσες οτι είμαι χρήστης iMAC 1 μηνα (ο μόνος μακ που έχω αγγίξει στην ζωή μου) και χρήστης pc 15 χρόνια . Έχω στην κατοχή μου 2 pc desktop στην δουλειά και ένα laptop , είχα έπίσης ένα λάπτοπ στο σπίτι το οποίο τα έφτυσε μετα απο 2 χρόνια 24/7 χρήσης.  Όπως βλέπεις αν είναι να με κατηγορήσεις για οπαδιλίκι κατηγόρησε με οτι είμαι οπαδός των pc και όχι τις apple. Αν θές να ακούσεις επιχειρήματα απο εμένα γιατι πιστεύω οτι τα pc είναι φοβερά και τρομερά καθώς και τα windows πολύ ευχαρίστως να σου πώ αναλυτικά ή  περιλιπτικά. Ότι και να ακούσεις απο εμένα να έισαι σίγουρος οτι θα έιναι πολιτισμένο, με επιχειρήματα και ξεκάθαρο. Όχι χρησιμοποιώντας τεχνικές προσωπικής επίθεσης και στερέοτυπα του στύλ "Οι μακ είναι ακριβοί" , "δεν υπάρχουν προγράμματα για μακ" κτλ κτλ.

 

Τώρα αν διασκεδάζω και λίγο με αυτήν την κόντρα , δικαίωμα μου , δεν σημαίνει οτι αυτό που λέω δεν το πιστεύω και δεν το έχω ψάξει.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 183
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kilon, αν ισχύει ότι είχες PC για 15 χρόνια και έχεις Mac για μόλις ένα μήνα, τότε σίγουρα θα συμφωνήσεις ότι ισχύουν τα παρακάτω:

 

α) Ότι γνώρισες και "έφαγες στη μάπα" τα PC στις χειρότερες περιόδους τους.

β) Ότι έχεις ακόμη τον ενθουσιασμό του νεοφώτιστου.

γ) Ότι είχες κάθε ευκαιρία να βαρεθείς τα προβλήματα των PC (τα οποία όντως υπάρχουν) αλλά ελάχιστες ευκαιρίες να βαρεθείς τα προβλήματα των Mac (τα οποία επίσης υπάρχουν).

δ) Ότι ίσως υποτιμάς την άποψη που έχουν κάποιοι άλλοι οι οποίοι έχουν μακρότερη εμπειρία και με τις δύο πλατφόρμες.

 

Τώρα θα μου πεις "και τι έγινε;". Έγινε ότι ο συνδυασμός των παραπάνω παραγόντων σε καθιστούν ακατάλληλο για την έκφραση άποψης που δυνάμει θα επηρρεάσει τις αγορές και τις δαπάνες κάποιου άλλου, διότι απλώς δεν (μπορεί προς το παρόν να) είναι αντικειμενική.

 

Πιστεύω ότι στο μέλλον, όταν θα υπάρχει μεγαλύτερη εμπειρία θα έχεις και διαφορετική άποψη γι' αυτά τα ζητήματα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα μου πεις "και τι έγινε;". Έγινε ότι ο συνδυασμός των παραπάνω παραγόντων σε καθιστούν ακατάλληλο για την έκφραση άποψης που δυνάμει θα επηρρεάσει τις αγορές και τις δαπάνες κάποιου άλλου, διότι απλώς δεν (μπορεί προς το παρόν να) είναι αντικειμενική.

 

 

το αρχικό ερώτημα αφορούσε στο αν αξίζει η αγορά ή οxι ενός imac. o kilon σαν χρήστης imac είναι απο τους λίγους κατάλληλους ανθρώπους που έχουν απαντήσει σε αυτό το thread. my 2 c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα μου πεις "και τι έγινε;". Έγινε ότι ο συνδυασμός των παραπάνω παραγόντων σε καθιστούν ακατάλληλο για την έκφραση άποψης που δυνάμει θα επηρρεάσει τις αγορές και τις δαπάνες κάποιου άλλου, διότι απλώς δεν (μπορεί προς το παρόν να) είναι αντικειμενική.

 

 

το αρχικό ερώτημα αφορούσε στο αν αξίζει η αγορά ή οxι ενός imac. o kilon σαν χρήστης imac είναι απο τους λίγους κατάλληλους ανθρώπους που έχουν απαντήσει σε αυτό το thread. my 2 c.

 

Ασφαλώς ΟΧΙ, διότι το ερώτημα για το αν "αξίζει ή όχι" τίθεται συγκριτικά με τα PC, οπότε απαιτείται μία όσο γίνεται μεγαλύτερη εμπειρία και στις δύο πλατφόρμες. Επίσης απαιτείται η έλλειψη περιττού ενθουσιασμού.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θες να συγκρίνουμε ποιος την έχει πιο μεγάλη .... την εμπειρία  ;D

 

Για να μην λέμε τα ίδια και τα ίδια. Πιστεύω οτι ο imac είναι μια καλή αγορά γιατι είναι πιο ισορροπημένος σε αυτά που προσφέρει. Πιστεύω δηλαδή οτι είναι πιο σημαντικό να έχεις ένα σταθερο λειτουργικό παρά εναν quad core που θα σου δώσει 20 παραπάνω tracks όταν έτσι και αλλιώς το πολύ 5-20 να θές ανοιχτά για editing και τα υπόλοιπα τα κάνεις freeze και βάζεις όσα γουστάρεις με τον CORE DUO.  Ότι είναι προτιμητέο να έχεις ενα υπολογιστή που θα μπορέσει να κουβαλήσεις μαζί σου , σε ενα εξοχικο το σαββατοκύριακο ή ένα σπιτι φίλου ή μια συναυλία απο το να έχεις 1000 προγράμματα που μπορεί να μην χρειάζεσαιs WINDOWS (ενώ τουλάχιστον τα μισα είναι και σε μακ διαθέσιμα, ενώ οι επαγγελματίκες εφαρμογές σε επιπεδο music,audio,video,graphics and 3d graphics φτάνουν το 70% ). Οτι μπορεί να προτιμάς ένα υπολογιστή που θα τον πουλήσεις στην τριετεια για να αγοράσει καινούργιο και θα πιάσει περίσοτερο απο ότι θα έπιανε ένα pc  , απο το να κανεις upgrade που άντε να σου κοστίσει μέν λιγότερο αλλά και θα σου προσφέρει λιγότερα. Ότι είναι προτιμητέο να μην παιδεύεσαι με υιούς και spywhare απο το να έχει την τελυταία λέξη στις κάρτα γραφικών. Οτι μπορεί να προτιμάς ένα υπολογιστή που σε γοητεύει με την παρουσία του και ευχρηστία του απο ένα υπολογιστή που σου προσφέρει περισσότερες δυνατότητες που δεν χρειάζεσαι αλλά και δυσκολεύεσαι να χρησιμοποιήσεις. 

 

Αυτά πιστεύω οτι βάζει πάνω απο όλα ο μέσος χρήστης . Που μπορεί να είναι απο 6-90 χρονών. Βεβαίως ο imac αφήνει απέξω μαι σημαντική μερίδα νέων όπως είναι οι hardcore gamers. Παρόλα αυτά μπορώ να πω οτι με το bootcamp και την αύξηση της παραγωγής παιχνιδιών MAC OS X έχει κάνει ένα μεγάλο συμβιβασμό τον τελευταία καιρό που κατάσει τον iMAC ώς μια μέτρια παιχνιδομηχανή.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι το γνωστο ζητημα Fender vs Gibson.

 

Το MAC σα να λεμε ακολουθει την φιλοσοφια Gibson. Πολυ πιο κλειστο hardware και επιλογες, περιοριστικα προτυπα/license ακομα και στα αρχεια τους, φιλοσοφια μπουτικ πωλησεων, φοβερο marketing, σοου με πυροτεχνηματα απο τον αρχηγο performer τους, τεχνητη υψηλη αξια μεταπωλησης, πιστους οπαδους...

 

Τα κοινα PCs σα να λεμε ειναι τα Fenderoειδη. Μονταρονται και επωνυμα, και ανωνυμα, και απο σενα και απο το εργοστασιο, γινεται μιξη ανωνυμων και επωνυμων parts τους, δοκιμαζεις με διαφορα σωματα (λειτουργικα), αλλαζεις το φινιρισμα αν θες (παρε αλλο κουτι), δουλευει και με το παλιο σου μπρατσο (DOS, windows 3.11), ειναι πιο ανοικτα/αναβαθμισιμα/modular/φτηνα, γινεται και με preinstalled εμπορικο λειτουργικο και με preinstalled Linux και με τιποτα. Μπορεις να πας απο επωνυμο Fenderοειδες (κανα HP, Dell, ...) μεχρι πληρες partcaster (ανωνυμο hardware + Linux)

 

Δεν εχει να κανει με κοστος και δυνατοτητες (του μηχανηματος και δικες σου): Το κυριο προβλημα συνηθως ψυχολογικο: τι θελεις να λεει το headstock.

 

Η συζητηση λοιπον αυτη θα εχει την ιδια τυχη με συζητησεις τυπου Strat vs Gibson

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θες να συγκρίνουμε ποιος την έχει πιο μεγάλη .... την εμπειρία  ;D

 

Για να μην λέμε τα ίδια και τα ίδια. Πιστεύω οτι ο imac είναι μια καλή αγορά γιατι είναι πιο ισορροπημένος σε αυτά που προσφέρει. Πιστεύω δηλαδή οτι είναι πιο σημαντικό να έχεις ένα σταθερο λειτουργικό παρά εναν quad core που θα σου δώσει 20 παραπάνω tracks όταν έτσι και αλλιώς το πολύ 5-20 να θές ανοιχτά για editing και τα υπόλοιπα τα κάνεις freeze και βάζεις όσα γουστάρεις με τον CORE DUO.  Ότι είναι προτιμητέο να έχεις ενα υπολογιστή που θα μπορέσει να κουβαλήσεις μαζί σου , σε ενα εξοχικο το σαββατοκύριακο ή ένα σπιτι φίλου ή μια συναυλία απο το να έχεις 1000 προγράμματα που μπορεί να μην χρειάζεσαιs WINDOWS (ενώ τουλάχιστον τα μισα είναι και σε μακ διαθέσιμα, ενώ οι επαγγελματίκες εφαρμογές σε επιπεδο music,audio,video,graphics and 3d graphics φτάνουν το 70% ). Οτι μπορεί να προτιμάς ένα υπολογιστή που θα τον πουλήσεις στην τριετεια για να αγοράσει καινούργιο και θα πιάσει περίσοτερο απο ότι θα έπιανε ένα pc  , απο το να κανεις upgrade που άντε να σου κοστίσει μέν λιγότερο αλλά και θα σου προσφέρει λιγότερα. Ότι είναι προτιμητέο να μην παιδεύεσαι με υιούς και spywhare απο το να έχει την τελυταία λέξη στις κάρτα γραφικών. Οτι μπορεί να προτιμάς ένα υπολογιστή που σε γοητεύει με την παρουσία του και ευχρηστία του απο ένα υπολογιστή που σου προσφέρει περισσότερες δυνατότητες που δεν χρειάζεσαι αλλά και δυσκολεύεσαι να χρησιμοποιήσεις. 

 

Σαν να διαβάζω διαφήμηση της Apple! Ειδικά αυτό με τα προγράμματα τρελή καραμέλα, και αυτό που λες για το freeze είναι σαν να συμβιβάζεσαι με κάτι κατώτερο!! Και όχι δεν λέμε πάλι τα ίδια!

 

evris μου φαίνεται θα αποκτίσεις και 2ο κάρμα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kilon, αν εννοείς εμένα ότι "χρησιμοποιώ τεχνικές προσωπικής επίθεσης", δεν σου κάνω κάτι τέτοιο. Θα το καταλάβαινες. Όταν όμως λες στα ποστς σου "για να μην λέμε τα ίδια και τα ίδια" και επαναλαμβάνεις τα επιχειρήματα (μερικά από τα οποία στέκουν και μερικά όχι) που γράφεις συνεχώς σε 12 σελίδες, πάντα μετά την αντίθετη άποψη, και όταν παραθέτεις λινκς για την εμπορική επιτυχία της Apple σαν επιπλέον επιχείρημα, αυτά δημιουργούν στο μυαλό μου ορισμένα συμπεράσματα (μη δημοσιεύσιμα). Αυτό λέω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι και να λέτε...εγώ πάντως θα ήθελα να είχα μετοχές της Apple σήμερα...175$ και ανεβαίνουν. Διάβασα χθές στην Καθημερινή ότι είχαν αύξηση πωλήσεων 60-65%(σε πωλήσεις υπολογιστών) και όφείλεται στο ότι ο κόσμος με το iPhone, iPod κατάλαβε ότι από πίσω υπάρχει και ένας υπολογιστής που κάνει για Home καταστάσεις και όχι μόνο...άντε να φάμε τα Vista!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου