Προς το περιεχόμενο

Tι ενισχυτή να πάρω για αρχή?


athenap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανεις λιγακι υπομονη και οικονομια μεχρι να φτασεις τα 300 € και οταν τα φτασεις παιρνεις τον

Vox AD30 απο 'δω:

 

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=?SKU=GIT042&ProductUUID=0&JumpTo=OfferList

 

Παιρνεις και κατι ακομα π.χ. ενα μετρονομο , ενα κουρδιστηρι κατι τελοσπαντων που θα σου χρειαστει σιγουρα , μεχρι να φτασεις τα 300 και σου ερχεται δωρεαν.

 

Νομιζω ειναι η καλυτερη προσφορα που θα βρεις αν υπολογισεις οτι συμπεριλαμβανεται και ενα καλωδιο (για τον τουτσο βεβαια) και το μαμησιο footswitch VFS 2 της Vox.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά, έτσι όπως πάει το πράγμα σε λίγο θα ακουστούν προτάσεις για να κάνει λίιιγη υπομονή ακόμα ώσπου να μαζέψει χρήματα για κεφαλή Dual Rectifier 100W και καμπίνα 4x12.  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία καλή αρχή ειναι ο Harley Benton GA5, ο οποίος είναι full λάμπα, και είναι πιστό αντίγραφο του κατα πολύ ακριβότερου Epiphone valve Junior, έχοντας επιπλέον και Tone control, κάτι που θα σε βοηθήσει να πειραματιστείς λίγο παραπάνω με τον ήχο. Και από ήχο είναι πολύ καλός, ειδικά για τα λεφτά του. Για εξάσκηση στο σπίτι, νομίζω οτι είναι πολύ συμφέρουσα αγορα!

 

 

Ο Χριστος και η Παναγια! >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! :) Οπότε το εφέ το αφήνουμε για αργότερα και κάνουμε οικονομία. Είμαι στη Βαρκρλώνη(για ένα εξάμηνο) και ίσως δεν είναι απαραίτητο να τον πάρω από το νετ, αν βρω καμιά καλή τιμή... Να δω στο γυρισμό τι θα κάνω...πώς θα κουβαλάω κιθάρες ενισχυτές και βαλίτσες... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! :) Οπότε το εφέ το αφήνουμε για αργότερα και κάνουμε οικονομία. Είμαι στη Βαρκρλώνη(για ένα εξάμηνο) και ίσως δεν είναι απαραίτητο να τον πάρω από το νετ, αν βρω καμιά καλή τιμή... Να δω στο γυρισμό τι θα κάνω...πώς θα κουβαλάω κιθάρες ενισχυτές και βαλίτσες... :P

 

 

...Ειδικά την κεφαλή Dual Rectifier 100W και την καμπίνα 4x12! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το εφέ το αφήνουμε για αργότερα και κάνουμε οικονομία.

 

Κατά τη γνώμη μου 2 είναι οι λόγοι για τους οποίους θα πρέπει να πάρεις έναν ενισχυτή με ενσωματωμένα effects (όπως οι 2 που προανέφερα):

1) θα πειραματιστείς με διαφορετικά εφέ και κατά συνέπεια και διαφορετικά στυλ μουσικής (δόξα τω Θεώ και οι 2 αυτοί ενισχυτές έχουν ΠΟΛΥ αξιοπρεπής ήχους)

2) όταν ακούς τον ήχο σου μέσα από κάποια εφε, όπως και να έχει, σε "φτιάχνει" και σου δίνει παραπάνω κίνητρο να παίξεις μουσική.

 

Αν πχ πάρεις έναν φθηνό λαμπάτο, ο ήχος σου θα περνάει μεν από λάμπα, αλλά θα είναι στεγνός και κατά πάσα πιθανότητα αυτό θα σε χαλάει (ίσως και να σε απογοητεύει) και σίγουρα θα θες κάτι παραπάνω...

;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν καλωσόρισες στο ΝΟΙΖ ;)

 

Η πρότασή μου σε αυτά τα λεφτά θα είναι ο VOX AD15VT, ο οποίος είναι παραπάνω από αξιοπρεπής, και θα σου εξασφαλίσει όλα τα απραίτητα εφέ που θα χρειαστείς για αρχή, μέχρι να βρεις τον ήχο και τον μουσικό προσανατολισμό σου.

 

 

+1

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μεταξύ Vox AD15VT και Roland Cube 30. Πολύ καλές προτάσεις. Το μικρό φεντεράκι (το Champion 600) το έχω δοκιμάσει, έγραψα μερικά πράγματα εδώ...

http://www.noiz.gr/index.php?topic=11490.msg149384#msg149384

...αλλά αυτό που βλέπω ότι δεν ανέφερα είναι ότι πάσχει πολύ από πλευράς έντασης, κι επειδή τσιτώνεται το volume για να φτάσει σε ένα έστω αντιληπτό ακουστικά επίπεδο(!) , γκραντζάρει και παραμορφώνεται λόγω overdrive των λυχνιών (σαν ένας γνήσιος λαμπάτος δλδ). Έχει κι έξοδο για καμπίνα αλλά δεν ξέρω πώς συμπεριφέρεται έτσι, και νομίζω ότι πάμε κάπως μακριά από τις ανάγκες σου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να βρείς τίποτα στη βαρκελώνη....Το καλοκαίρι ήμουνα εκει 3 μέρες,μπήκα σε αρκετά μαγαζιά και οι τιμές πάνω κάτω ίδιες με ελλάδα(Αν και ο jam έφερε εκείνη τη tele απο βαρκελώνη...χμμ)

 

Τεσπα ψάξε,άμα βρεις καλή ευκαιρία τσιμπα την αλλά να ξες θα παιδευτεις στο αεροδρόμιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά ζούμε ιστορικές στιγμές.... :)

Εμφανίστηκε καινούριο μέλος που ξεκινάει τώρα να παίζει (καλώς ήλθες κι από μενα  :) ) και απέσπασε ισορροπημένες και ψύχραιμες πρότασεις.

 

@athenap, έχε υπόψη σου ότι η "απόρριψη" (εντός εισαγωγικών πάντα) του λαμπάτου fenderακίου γίνεται από μέλη που ξέρουν πολύ καλά τι τους γίνεται και που στο προτείνουν με βάση αυτό που χρειάζεσαι ΤΩΡΑ. Έχεις χρόνια μπροστά σου να ασχοληθείς με τις λεπτομέρειες του ήχου σου.

 

Μια παρατήρηση:

Έχε κατά νου ότι αυτά τα ενισχυτάκια που προτάθηκαν έχουν τη δυνατότητα για διάφορα εφφέ (για την ώρα δεν χρειάζεσαι άλλα). Θα στο πει πιθανότατα και ο δάσκαλός σου (αν έχεις), αλλά προσπάθησε να μην χρησιμοποιείς πολλά -πολλά εφφέ όταν εξασκείσαι για να ακούς καθαρότερα τι παίζεις.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου