Προς το περιεχόμενο

Πυκνωτικό μικρόφωνο ιδανικό για μπάσα αντρική φωνή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ειμαι επισης πολυ μπασος και το καλυτερο μικροφωνο που εχω τραγουδησει (με την εννοια οτι κολακευει τη φωνη μου) ειναι αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/studioprojects_c1.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω ειμαι επισης πολυ μπασος και το καλυτερο μικροφωνο που εχω τραγουδησει (με την εννοια οτι κολακευει τη φωνη μου) ειναι αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/studioprojects_c1.htm

 

Μολίς είδα το θέμα και είπα να απαντήσω αλλά με πρόλαβες! Το C1 απο Studio Projects είναι απίστευτο (για την τιμή) μικρόφωνο. Για μπάσα φωνή ειδικά είναι αυτό που λέμε "Νουνού όμως Ένα"!

Music is the answer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ytsestef_2112 σωστή η ερώτηση σου!  ;)

Χρησιμοποιώ αυτόν της κάρτας ήχου(Lexicon Lambda) ή αυτόν της κονσόλας(BEHRINGER XENYX 1002FX). Το ξέρω πως δεν είναι ό,τι καλύτερο αλλά σκοπεύω να αγοράσω και κάποιον προενισχυτή μικροφώνου μετά το σχετικό topic που άνοιξε το παλικάρι με το Neumann TLM 103. Βέβαια επειδή θέλω να πάρω και monitor κι επειδή αγόρασα προσφάτως καινούργια κιθάρα(μια Les Paul) τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν να αγοράσω προενισχυτή άνω των 200 ευρώ. Σε αυτά τα χρήματα υπάρχει κάτι αξιόλογο ή τσάμπα λεφτά θα πετάξω;

 

haryy έχω κάνει άπειρες δοκιμές στο θέμα της θέσης μου ως προς το μικρόφωνο και φυσικά πάντα χρησιμοποιώ pop filter και το αποτέλεσμα που παίρνω στην ηχογράφηση είναι καλό αλλά θα ήθελα ένα κλικ παραπάνω  :P

Επίσης είχα δει πως αγόρασες το audio-technica AT4040 από το http://www.dolphinmusic.co.uk/page/shop/flypage/product_id/3100

Η τιμή του στο συγκεκριμένο site είναι πολύ χαμηλή και με προβληματίζει κάπως. Είναι αξιόπιστο site; Τα μεταφορικά είναι περιπου 20 ευρώ ή παραπάνω; Ίσως να πάρω το audio-technica AT4040 από εκεί κι έναν προενισχυτή μικροφώνου μέχρι 200 ευρώ ή και λίγο παραπάνω.

 

Superfunk είχα το Studio-Projects B3 και δεν είχα ενθουσιαστεί να σου πω την αλήθεια. Κι επειδή είναι και κινέζικο με ξενερώνει κάπως.. Το ξέρω πως είναι χαζός λόγος αλλά βαράω κόμπλεξ με τα κινέζικα!  ;D

 

djven_om Για να το λες κι εσύ ίσως να έχετε δίκιο... Μπορεί να μου κάνετε πλύση εγκεφάλου και να το πάρω!  ;D  ;D 

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!  :)

 

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω πως είναι χαζός λόγος αλλά βαράω κόμπλεξ με τα κινέζικα!  Grin

 

κακως,πολύ κακως,δηλ. αν βαλεις πλαϊ-πλαϊ ενα akg C12 &  ενα κινεζικο και στη φωνη σου "παει" περισσοτερο το κινεζικο εσυ θα τραγουδησεις με το akg? :o :) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά η διαφορά μεταξύ του Studio-Projects C1 MK II και του Studio-Projects C3 MKII; Μόνο τα πολικά διαγράματα;

Πιστεύετε πως το Studio-Projects C1 MK II "κάθεται" καλύτερα σε μπάσα φωνή απ' ότι το Studio-Projects C3 MKII;

Το λαμπάτο Studio-Projects ΤΒ1 είναι κάτι αντίστοιχο ή και καλύτερο από αυτά τα δυο τα οποία προαναφέραμε;

 

Και τέλος το Studio-Projects C1 MK II σε συνδυασμό με τον προενισχυτή μικροφώνου Studio-Projects VTB1 πιστεύετε πως θα έχει καλό αποτέλεσμα;

 

Σας ζάλισα λιγάκι!  ;D

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ytsestef_2112 σωστή η ερώτηση σου!  ;)

Χρησιμοποιώ αυτόν της κάρτας ήχου(Lexicon Lambda) ή αυτόν της κονσόλας(BEHRINGER XENYX 1002FX). Το ξέρω πως δεν είναι ό,τι καλύτερο αλλά σκοπεύω να αγοράσω και κάποιον προενισχυτή μικροφώνου μετά το σχετικό topic που άνοιξε το παλικάρι με το Neumann TLM 103. Βέβαια επειδή θέλω να πάρω και monitor κι επειδή αγόρασα προσφάτως καινούργια κιθάρα(μια Les Paul) τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν να αγοράσω προενισχυτή άνω των 200 ευρώ. Σε αυτά τα χρήματα υπάρχει κάτι αξιόλογο ή τσάμπα λεφτά θα πετάξω;

 

 

Πιστεύω ότι η δυσαρέσκεια σου από το αποτέλεσμα οφείλεται στον προοενισχυτή και όχι στο μικρόφωνο. Το ΑΤ2020 είναι πολύ καλύτερο από αυτό που υποδεικνύει η τιμή του, και είναι πολύ παραπάνω από αξιοπρεπές (και όχι μόνο για demo)... Στη θέση σου θα μάζευα λεφτά για προενίσχυση πριν αλλάξω το μικρόφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ytsestef_2112 το audio-technica ΑΤ2020 σκοπεύω να το κρατήσω για να το έχω για δεύτερο.

Απλώς θέλω κάτι καλύτερο και σε συνδυασμό με έναν οικονιμικό προενισχυτή μέχρι 200 ευρώ να έχω καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που έχω τώρα.

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ytsestef_2112 το audio-technica ΑΤ2020 σκοπεύω να το κρατήσω για να το έχω για δεύτερο.

Απλώς θέλω κάτι καλύτερο και σε συνδυασμό με έναν οικονιμικό προενισχυτή μέχρι 200 ευρώ να έχω καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που έχω τώρα.

 

Αυτό προσπαθώ να σου πω: ότι καλύτερο αποτέλεσμα θα έχεις με την αλλαγή προενίσχυσης και όχι με την αλλαγή μικροφώνου. Με behringer προενίσχυση ακόμα και ένα neumann θα ακούγεται μέτριο. Με neve προενίσχυση όμως, ακόμα και ένα behringer μικρόφωνο ακούγεται ακριβό.

 

ΥΓ: Ήμουν υπερβολικός στο παράδειγμά μου για να καταλάβεις τι εννοώ. Είναι σαν να θέλεις να πηγαίνει το αυτοκίνητό σου πιο γρήγορα και να αλλάζεις μηχανή, έχοντας τρύπια εξάτμιση και 4άρι σασμάν. Ε, δεν γίνεται, δεν σου φταίει η μηχανή, ούτε θα βελτιωθεί και τίποτα σημαντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με αυτό που λες κι έχεις δίκιο, αλλά θέλω κι ένα ακόμα για να το έχω στο σπίτι μου επειδή το audio-technica AT2020 το έχει ο συνθέτης που συνεργάζομαι και πολλές φορές βαριέμαι να πάω στο σπίτι του να το πάρω.

 

Θέλω ας πούμε ένα πιο προσωπικό μικρόφωνο και έναν καλό προενισχυτή μικροφώνου "να μου πάνε"!  :P

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απότι κατάλαβα αυτό που σου λέει ο ytsestef_2112 είναι να ξεκινήσεις πρώτα με τον καλό προενισχυτή και μετά παίρνεις και 2ο μικρόφωνο

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου