Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες των πλήκτρων μας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικα εχω ακριβως την αντιθετη αποψη.

Η 6-tier JASPERS συγκριτικα με αλλες βασεις δεν πιανει πολυ χωρο γιατι "κολλαει"  στον τοιχο και τα  υψηλοτερα tiers ειναι υπο κλιση.

Αν ειχα ελευθερο τοιχο θα ειχα χρησιμοποιησει ηδη την παλια βαση μου η οποια ειναι τυπου Jasper. Σταθερες βασεις τυπου Jasper δεν κανουν για εξοικονομηση χωρου λογω κατασκευης. Πρωτον ειναι πιο μεγαλες σε πλατος απο τις τυπου Χ βασεις αρχιζοντας απο τα 130cm, και το μηκος αυτο δεν αλλαζει. Σε μια βαση τυπου Χ το πλατος μεγαλωνει ή μικραινει αναλογα το υψος που θα στησεις τη βαση. Μικροτερο υψος/μεγαλυτερο πλατος και το αντιθετο. Αν εγω θελω να στησω μια μονου Χ βαση με το Ultranova μου πανω της, το πλατος/ανοιγμα της θα μειωθει στα 55cm, κατι που δεν γινεται να αλλαξει στην παραπανω Jasper, το ανοιγμα της θα παραμεινει κοντα στο εναμιση μετρο, ειτε εχω πανω μονο το Ultranova ειτε το SY77.

 

Απ'την αλλη οι βασεις τυπου Χ σου αφηνουν ελευθερο χωρο στα πλαινα, κατι που δεν μπορει να γινει με τις βασεις τυπου Jasper λογω των πλαινων καθετων σωληνων τους. Αυτο σημαινει οτι μπορεις να στησεις ως και τρια synths με μια βαση τυπου Χ και ενα μερος της απο τα δεξια ή αριστερα να ειναι πανω και μεσα απο ενα γραφειο για παραδειγμα. Κι αυτο γιατι δεν εχει πλαινους σωληνες και ετσι αφηνει κενο απο τα δεξια και τα αριστερα της βασης. Στο προηγουμενο μου setup και οι δυο βασεις τυπου Χ ηταν καθετα στο παλιο γραφειο και μπορουσα ανετα να ανοιξω τα συρταρια τα οποια ανοιγαν κατω απο τα πλαινα της βασης, αυτο δεν μπορει να γινει αν στησεις καθετα στο γραφειο σου μια βαση τυπου Jasper.

 

Καλες και αγιες λοιπον οι τυπου Jasper βασεις αρκει να εχεις χωρο γι αυτες.

 

@Αγγελε, σε λαθος θεμα ποσταρεις... :P

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 699
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν ειχα ελευθερο τοιχο θα ειχα χρησιμοποιησει ηδη την παλια βαση μου η οποια ειναι τυπου Jasper. Σταθερες βασεις τυπου Jasper δεν κανουν για εξοικονομηση χωρου λογω κατασκευης. Πρωτον ειναι πιο μεγαλες σε πλατος απο τις τυπου Χ βασεις αρχιζοντας απο τα 130cm, και το μηκος αυτο δεν αλλαζει. Σε μια βαση τυπου Χ το πλατος μεγαλωνει ή μικραινει αναλογα το υψος που θα στησεις τη βαση. Μικροτερο υψος/μεγαλυτερο πλατος και το αντιθετο. Αν εγω θελω να στησω μια μονου Χ βαση με το Ultranova μου πανω της, το πλατος/ανοιγμα της θα μειωθει στα 55cm, κατι που δεν γινεται να αλλαξει στην παραπανω Jasper, το ανοιγμα της θα παραμεινει κοντα στο εναμιση μετρο, ειτε εχω πανω μονο το Ultranova ειτε το SY77.

 

Απ'την αλλη οι βασεις τυπου Χ σου αφηνουν ελευθερο χωρο στα πλαινα, κατι που δεν μπορει να γινει με τις βασεις τυπου Jasper λογω των πλαινων καυθετων σωληνων τους. Αυτο σημαινει οτι μπορεις να στησεις ως και τρια synths με μια βαση τυπου Χ και ενα μερος της απο τα δεξια ή αριστερα να ειναι πανω και μεσα απο ενα γραφειο για παραδειγμα. Κι αυτο γιατι δεν εχει πλαινους σωληνες και ετσι αφηνει κενο απο τα δεξια και τα αριστερα της βασης. Στο προηγουμενο μου setup και οι δυο βασεις τυπου Χ ηταν καθετα στο παλιο γραφειο και μπορουσα ανετα να ανοιξω τα συρταρια τα οποια ανοιγαν κατω απο τα πλαινα της βασης, αυτο δεν μπορει να γινει αν στησεις καθετα στο γραφειο σου μια βαση τυπου Jasper.

 

Καλες και αγιες λοιπον οι τυπου Jasper βασεις αρκει να εχεις χωρο γι αυτες.

 

@Αγγελε, σε λαθος θεμα ποσταρεις... :P

 

Συμφωνω απολυτως σε ολα οσα αναφερεις :)

Προσωπικα χρησιμοποιω τις συγκεκριμενες  βασεις κολλημενες στον τοιχο και ως αποθηκευτικο χωρο.

Για παιξιμο, προτιμω τις βασεις τυπου "Π", θεωρω οτι ειναι ειναι περισσοτερο σταθερες απο ολες τις αλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω θα γουσταρα να εχω ελευθερη μια γωνια στο δωματιο και να βαλω 2 Jasper βασεις, μπορεις να βαλεις πανω τους πολλα πραγματα, synths, κονσολες κλπ. Aλλα πρεπει να πεταξω εξω το κρεβατι και αυτο απλα δεν γινεται. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

To studio ειναι ετοιμο. Το μονο που δεν εχω τσεκαρει ακομα ειναι να γραψω κατι απ'την κονσολα σε USB stick και στο PC. Εν ευθετω χρονω θα γινει κι αυτο. 8) Προς το παρον δοκιμαζω το sequencer του MOXF και φτιαχνω μερικους ηχους στα μετρα μου για κατι που γραφω.

Τεσπα, παρακατω 5 φωτος για αρχη. Στις επομενες μερες θα ακολουθησουν κι αλλες, εχω τραβηξει αρκετες και τις εχω παει για...εμφανιση. glasses9.gif

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

image.png

NS3.thumb.png.d49299893c565de85e5ba0a7a051a540.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλ τα ηχεια στον τοιχο λεμε με κλιση. . χαχαχ

ωραιο παντως. Αντε καλο λιώσιμο.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλ τα ηχεια στον τοιχο λεμε με κλιση. . χαχαχ

Λυσσαξες μ'αυτα... ;D Μια χαρα ακουγονται ρε κι εκει που ειναι, δεν ειναι τοσο χαμηλα οσο νομιζεις.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Hysplex. :) Tην UFX την εχω απο τον Οκτώβριο του 2013, την αγορασα λιγο μετα την κυκλοφορια της. Την κονσολα αυτη την περιμεναμε πανω απο 2 χρονια για να βγει, η Behringer ανακοινωνε την κυκλοφορια της καθε λιγο και λιγακι και την εδειχνε σε διαφορες εκθεσεις, NAMM κλπ, αλλα τελικα την κυκλοφορησε λιγο μετα το καλοκαιρι του 2013. Οπως εγραψα και παραπανω δεν εχω δοκιμασει ακομα να γραψω κατι μ'αυτη. Σε γενικες γραμμες ειναι μια χαρα κονσολα, εχει δυο μοναδες με πολυ καλα εφφε και για το setup μου ειναι οτι πρεπει. Το ατου της βεβαια ειναι οτι γραφει ταυτοχρονα 16 καναλια σε USB stick, hard drive και στο PC μεσω USB κ' FireWire.

(24bit - 44.1/48/88.2/96kHz)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τιμη της εχει πεσει, οταν την πηρα εγω το Thomann την ειχε στα 790€, τωρα την εχουν στα 666€. pope.gif Οπως και να το δεις παντως η τιμη της ειναι πολυ χαμηλη γι αυτα που προσφερει. Καπακι σου δινουν και μια free κοπια του Tracktion οταν κανεις register την κονσολα, οποτε εχεις ενα ολοκληρωμενο πακετο για ηχογραφησεις σε τιμη zuper. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου