Προς το περιεχόμενο

Whiskey (γιαπωνέζικα, σκωτσέζικα κλπ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι απ' τα ποτά που δεν μπορώ να μυρίσω καν.  ::) Πάντα είχα την απορία γιατί τόσος πολύς κόσμος το βρίσκει τόσο καλό.

 

(και τότε γιατί γράφεις εδώ ρε; )

 

+1

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στην Αθήνα είναι κάπως δύσκολο για single malts. Ξέρω μια κάβα κοντά στο Κάραβελ στα Ιλίσια (στον δρόμο που ενώνει Κάραβελ & τα δημοτικά σχολεία κοντά στην Πανεπιστημιούπολη - συμπτωματικά εκεί πήγα δημοτικό) που είναι πολύ καλή και φέρνει αρκετά. Στην Αγία Παρασκευή έχει ένα Βασιλόπουλο δίπλα στην ΕΡΤ επί της Μεσογείων που επίσης φέρνει λίγα καλά, όπως καμιά φορά και τo μεγάλο Carrefour στον Γέρακα. Επίσης μια κάβα πολύ καλή που δεν θυμάμαι το όνομά της (και φέρνει αρκετά) είναι κοντά στα κεντρικά του ΟΤΕ επί της 3ης Σεπτεμβρίου (15 λεπτά περπάτημα από τον σταθμό Βικτώρια απομακρυνόμενος από το κέντρο). Το 18ρι το έχω, δεν το έχω ανοίξει ακόμη, το 21 είναι στα σχέδια...

 

Βέβαια, η καλύτερη λύση για να δοκιμάζεις και να μην αγοράζεις φιάλες και σου έρχεται ο κούκος αηδόνι είναι να κοιτάς αν το μπαρ που πηγαίνεις έχει (με 5-8 ευρώ το ποτήρι αλλά αξίζει το άτιμο!!!). Προτάσεις ο θρυλικός Λώρας επί της πλατείας Μαβίλη (εκεί που τα έπιναν και Σινάτρα & Μάρλον Μπράντο όταν έρχονταν Αθήνα) και το Galaxy, μικροσκοπικό και αγαπημένο στους γνώστες μέσα σε μια στοά απέναντι από την παλιά Βουλή επί της Σταδίου. Και στου Ψυρρή υπάρχουν μερικά που έχουν αλλά θέλει ψάξιμο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ο alekelis είναι γνωστός ξενέρας... ;D

Εγώ είμαι από τους φανατικότερους αλκοολικούς...

 

Ότι ουισκάκι και να πέσει στα χέρια μου, το τιμάω δεόντως, έχοντας μια κάποια προτίμηση στο Dewars, αλλά και στο γιαπωνέζικο Suntory...

 

Α, ρε αλάνια, μου ανοίξατε την όρεξη. Πάω να πιώ κανα δυό ποτηράκλες...! ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, σ'ευχαριστώ πολύ bloody_sunday! Το carrefure το τιμάω κι εγώ, από εκεί προμηθεύομαι πράγματα, όπως και από το μακρο που φερνει αρκετά. Θα τσεκάρω και την κάβα στο Κάραβελ που είπες...! :)

 

Όταν ανοίξεις το 18ρι περιμένουμε report ε;; :) Εγώ έλεγα να πάρω κάτι που δεν έχω ξαναδοκιμάσει για τα xmas, και προσανατολίζομαι είτε στο 18 ή 21 (από τα reviews και τα taste guides πιστεύω μάλλον θα προτιμήσω το 21). Θα ελέγξω όμως κι αυτά που πρότεινες. Αλήθεια αν είναι να πάρω ΕΝΑ από όλα αυτά ποιο θα πρότεινες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μια και συμπτωματικά αναφέρθηκε το θέμα.....  ;D ;D ;D ;D

 

Ποια είναι τα αγαπημένα σας;;; Γενικώς έχουμε πολλούς fans εδώ γύρω;; (εγώ πάντως δηλώνω fan επισήμως!!!)

 

Εννοείς τα προϊόντα κρεμμυδιού, έτσι...;  ;)

 

Μια φορά έπαιζα σε live, και ήπια τόσο πολύ, που ξέρασα από whiskey (ευτυχώς όχι πάνω στην σκηνή..!)  :-[ :-[

 

Βασικά είχα κάνει ένα medley με διάφορα ξύδια, οπότε δεν μου φτάει μόνο αυτό, αλλά...

 

Όπως και να έχει, από τότε δεν μπορώ να ξαναπιώ το συγκεκριμένο ποτό. Βασικά αυτό γίνεται με οτιδήποτε σου προκαλέσει εμμετό: σιχαίνεσαι να το ξαναβάλεις στο στόμα σου..

 

Μπύρα και πάλι μπύρα, φίλοι μου...!  ;D ;D

 

Cheers.!

 

 

The lunatic is on the grass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, η καλύτερη λύση για να δοκιμάζεις και να μην αγοράζεις φιάλες και σου έρχεται ο κούκος αηδόνι είναι να κοιτάς αν το μπαρ που πηγαίνεις έχει (με 5-8 ευρώ το ποτήρι αλλά αξίζει το άτιμο!!!). Προτάσεις ο θρυλικός Λώρας επί της πλατείας Μαβίλη (εκεί που τα έπιναν και Σινάτρα & Μάρλον Μπράντο όταν έρχονταν Αθήνα) και το Galaxy, μικροσκοπικό και αγαπημένο στους γνώστες μέσα σε μια στοά απέναντι από την παλιά Βουλή επί της Σταδίου. Και στου Ψυρρή υπάρχουν μερικά που έχουν αλλά θέλει ψάξιμο.

 

Καλά τι συζητάς τώρα! Εδώ πληρώνω 8-10€ για το dimple που το πίνω και σπίτι μου! :) Θα τα ελέγξω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ αυτά που πρότεινες!!! Λώρας επί της Μαβίλη; Πού ακριβώς; Δεν το έχει πάρει το μάτι μου το μαγαζί... και περνάω συχνά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει, από τότε δεν μπορώ να ξαναπιώ το συγκεκριμένο ποτό. Βασικά αυτό γίνεται με οτιδήποτε σου προκαλέσει εμμετό: σιχαίνεσαι να το ξαναβάλεις στο στόμα σου..

 

Μπα μην το λες. Πριν από ενάμησι χρόνο, το καλοκαίρι, τσάκισα με (ουσιαστικά μόνο) έναν φίλο ένα Glenfiddich + ένα μικρό Glenfiddich solera reserve, και μετά είχα τα γνωστά αποτελέσματα, παρ'όλα αυτά το Solera Reserve παραμένει το αγαπημένο μου απ'όσα έχω δοκιμάσει μέχρι και σήμερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απέναντι από την καντίνα (αν υπάρχει καντίνα πια). Αν δεν μπορείς να το πετύχεις, ρώτα τον παντογνώστη περιπτερά επί της πλατείας για να στο δείξει. Ελπίζω να μην έχει κλείσει γιατί έχω να πάω αιώνες. Γενικά μικρός τα μισούσα τα ουίσκυ γιατί είχα δοκιμάσει μόνο blends (Johnnie Red, Cutty, Πέρδικα, J&B, Ballantines κλπ). Όλα αυτά μέχρι τη στιγμή που ένας προϊστάμενός μου στην Ουαλία που δούλευα μου έκανε το τραπέζι οικογενειακώς και στο τέλος μου προσέφερε το απλό Talisker, εξηγώντας μου και την ιστορία του πώς τα σπαρτά που χρησιμοποιούνται σε αυτό φυτρώνουν κοντά στην ακτή στο Isle Of Skye κι έτσι αρπάζουν αρμυράδα από τον άνεμο, από το χώμα κι από τα υπόγεια υφάλμυρα νερά... έχασα το νου μου!! Και σημειωτεόν ότι αν πιεις ΜΟΝΟ single malts σου εγγυώμαι προσωπικώς ότι δεν θα έχεις hangover το πρωί (με απόδειξη ένα απίστευτο περιστατικό που θα σας το πω αν σας ενδιαφέρει).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι μας ενδιαφέρει :):):)

β) Θα το ψάξω οπωσδήποτε το μαγαζί!!!

γ) Τελικά αν πάρω ένα μπουκάλι μόνο, ποιο θα μου πρότεινες;; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται ποιο στυλ σου αρέσει... υπάρχουν τα καπνιστά, τα ήπια, αυτά με ελαφρούς τόνους από λικέρ όπως sherry (επειδή στο τέλος της ωρίμανσης τα μεταφέρουν για κανα 6μηνο-12μηνο σε βαρέλια που παλιά ωρίμαζε σέρυ και "παίρνουν" ελαφρύ άρωμα και aftertaste), αυτά από Lowlands - Highlands - Islands - Speyside κλπ. Εγώ είμαι μεγάλος φαν της καπνιστής γεύσης στο ουίσκυ - αν θες να καταλάβεις τι εννοώ πάρε το απλό Laphroaig, εκπληκτικό και θα το βρεις σχετικά άνετα στα μαγαζιά και στις κάβες που σου είπα. Επειδή όμως σου αρέσει το Solera Reserve πάρε οπωσδήποτε το Balvenie Doublewood που κι αυτό θα το βρεις αρκετά εύκολα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου