Προς το περιεχόμενο

Whiskey (γιαπωνέζικα, σκωτσέζικα κλπ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακομα και νιτρογλυκερινες τυπου Heineken & Amstel ειναι λιγοτερο βλαπτικες αν σερβιριστουν σε ποτηρι... ;)

Ε όχι και Heineken και Amstel in the same breath ρε SF, με απογοήτευσες.... :( :( ;)

 

αλλά το μυστικό είναι να τις σερβίρεις σε κολονάτο ποτήρι με μεγάλο στόμιο που να χωράει όλο το περιεχόμενο του μπουκαλιού, και να το αδειάσεις μονομιάς (το μπουκάλι, όχι το ποτήρι!!!!!!!)

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

 

 

...και μια και το 'φερε η κουβέντα και είμαστε και στο περί ανέμων και υδάτων και δεν πειράζει πολύ να χαθεί το θέμα του thread: ποιες μπύρες προτείνετε;;;; Προσωπικά για άλλη μία φορά θα πω Grimbergen κόκκινη (dubbel) που για μένα είναι μια από τις κορυφαίες μπύρες ever!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι αγαπημενες μου μπυρες ειναι πλεον ολες γιαπωνεζικες οποτε και να στις προτεινω σαν πρωτη επιλογη δωρον αδωρον θα ειναι (δυστυχως οι διαφορες "γιαπωνεζικες" μπυρες που κυκλοφορουν εκτος Ιαπωνιας δεν παρακευαζονται στην Ιαπωνια αλλα κυριως στην Αγγλια,οποτε ουδεμια σχεση με τις original εχουν μια και το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ συστατικο τους δηλ. το ΝΕΡΟ δεν ειναι το ιδιο...)

 

 

Γενικα να προτιμας μπυρες απο περιοχες με ΚΑΛΟ ΝΕΡΟ (π.χ. η μονη ελληνικη μπυρα μαζικης παραγωγης,γιατι υπαρχουν και μερικες μικρες εξαιρετικες ελληνικες ζυθοποιιες,ειναι η BEΡΓΙΝΑ μια και παρασκευαζεται με νερο απο την οροσειρα της Ροδοπης)

 

Οι περισσοτερες ΤΣΕΧΙΚΕΣ ειναι φοβερες μπυρες (με κορυφαια την STAROPRANNEN αλλα & την κλασσικη Budweiser (oχι την Αμερικανικη βεβαια) αλλα & την PILSNER URQWEIL)

 

Δοκιμασε αν μπορεις να βρεις την μαυρη γερμανικη KOESTRITZER ειναι τρομερη μπυρα,ενω και πολλες βρεττανικες Ale (Tenants,Bass,Newcastle Ale) ειναι ωραιες και αναψυκτικες.

 

Οι βελγικες μοναστηριακες ειναι καταπληκτικες αλλα "δυσκολες" με τη ζεστη που εχουμε στην Ελλαδα,οποτε να τις πινεις χειμωνα.... 

 

Μια εξαιρετικη και φτηνη τσεχικη μπυρα  για καθημερινη..ποση ειναι η ZUBR (θα τη βρεις στα ΑΒ) αν και πωλειται μονο σε τενεκεδακι ειναι απιστευτη (ειδικα για τα λεφτα της)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου αρέσει να γίνομαι και λίγο σπασίκλας που και που, σας θυμίζω ότι υπάρχει ειδικό thread για τη μπύρα.

Ασε που δεν κάνει να ανακατεύεις ποτά... :P :P :P :P

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=8176.0

 

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βελγικες μοναστηριακες ειναι καταπληκτικες αλλα "δυσκολες" με τη ζεστη που εχουμε στην Ελλαδα,οποτε να τις πινεις χειμωνα....

 

Ε, εννοείται, πάντα χειμώνα! Άλλωστε για "μαζικής κατανάλωσης" εγώ είμαι ταγμένος σε Heineken και Kaiser. :)

 

Δε μου είπες όμως, έχεις δοκιμάσει τη Grimbergen που λέω;; :)

 

Ασε που δεν κάνει να ανακατεύεις ποτά... :P :P :P :P

 

;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα το κανω..(κανεις δεν εχασε δοκιμαζοντας...ΑΚΟΜΑ μια μαρκα μπυρας!! :) :))

 

φαινονται παντως του...απιστευτου (μονο το χρωμα τους να δεις ξερεις οτι θα πιεις θεϊκια μπυρα.. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Desperado έχετε πιειι?Περίεργο πράμα ,γαλλική.

Με λεμονάκι και  τεκίλα (οχι δε συνοδευεται απο αυτά,τα περιέχει)

Δεν είναι καθαρόαιμη μπύρα,αλλά δροσιστική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι είμαι φαν (αυτόν τον καιρό) του Southern Comfort. Στα μεγάλα κρύα προτιμώ Drambuie ή Jack-Amaretto (λόγω της γλυκάδας τους που σε ζεσταίνει). Από ουίσκυ, χωρίς να έχω δοκιμάσει πολλά, αγαπημένο μου είναι το Johnny Black Label. Από μπύρες +10 στον Superfunk για τη Zubr και τη Budweiser. H καλύτερη που έχω πιεί πάντως, νομίζω ότι είναι η Du Desert. Λεπτή γεύση και απίστευτα δροσιστική! Δοκιμάστε την!

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Πριν λίγες μέρες ανακάλυψα το ιδανικό (περίπου) malt : Balvenie Doublewood

Εξαιρετικά ιδιαίτερη γεύση, με ενα καταπληκτικό aftertaste που θυμίζει παλιο Cherry.

belvenie12_doublewood.jpg

 

Είμαι ήδη στο τρίτο μπουκάλι (σε 15 μέρες)  και τολμώ να πώ πως στα 33 μου, έχοντας και 4 χρόνια Barman κάποτε, δεν έχω πιει ποτέ κάτι καλύτερο (και εχω πιει πολλά) !!

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν την βρίσκω με το αλκοόλ.Απο ουίσκυ δεν ξέρω τπτ, πίνω όποτε θυμάμε σαν δεύτερη επιλογή drambue, southern comfort,haig.Απεχθάνομαι πλήρως όλες τις μπύρες και έχω δοκιμάσει και κάποιες ακριβές για να βγάλω αυτή τη γνώμη.

 

Κρασάρες όμως για τη γεύση τους τις ρουφάω.Τώρα τελευτάιο έχω ανακαλύψει το κλασσικό moscato d'asti και το απολαμβάνω με κάθε ευκαιρία.Θα πείτε γυναικειο αλλά είναι τέλειο.Άλλα κρασιά που μου άρεσαν μέχρι προσφάτος είναι σαντορινιότικα κοκκινα λιαστα.Vinsanto(boutari),Canava(Rousos) κτλ.Επίσης και τα σαμιότικα τα λευκά τα γλυκα είναι ωραία.Έχω δοκιμάσει το απλό,κλασσικο, φτηνο και θέλω να δώ και τα υπόλοιπα.

 

Μεθούσα μέχρι τα 16-17 μου.Απο τότε ξέρω το μέτρο και προφυλάγομαι, μιάς και έχω ιστορικό και με το στομάχι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου