Προς το περιεχόμενο

Whiskey (γιαπωνέζικα, σκωτσέζικα κλπ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οντως εχοντας γνωστο βαρεμενο με καβα...που κατα καιρους επισκεπτομαστε με τον πατερα μου....ο οποίος ειναι σε φαση SF που γενικοτερα εχει μια απεχθεια σε κουρδισμενα ξυλα και λοιπα....ετσι και αυτος μας προτεινει φτηνα εξαιρετικά κρασια....

 

Το Moscato di asti ήταν ενα απο αυτά....Πολύ καλο απο οσο θυμαμαι....((εχω 2 μπουκαλια σπιτι ετσι για το καλο για την πρωτοχρονιά....))

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι αγαπημενες μου μπυρες ειναι πλεον ολες γιαπωνεζικες οποτε και να στις προτεινω σαν πρωτη επιλογη δωρον αδωρον θα ειναι (δυστυχως οι διαφορες "γιαπωνεζικες" μπυρες που κυκλοφορουν εκτος Ιαπωνιας δεν παρακευαζονται στην Ιαπωνια αλλα κυριως στην Αγγλια,οποτε ουδεμια σχεση με τις original εχουν μια και το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ συστατικο τους δηλ. το ΝΕΡΟ δεν ειναι το ιδιο...)

 

Όσο πάει και αυτό τον άνθρωπο τον αγαπάω περισσότερο, παρά τη μανία του με τις τελε....

 

Να και για όσους θέλουν να δοκιμάσουν Ιαπωνικές μπύρες, ποτά, φαγητά, κτλ: http://www.soya-japan.gr/

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

jack Daniels kai dewars  στο σπιτι και έξω jameson  αν πετύχω κανενα καθαρο μπαράκι  απο ακριβά έπινα τζόνι μαυρο  άλλα δεν τα γουσταρω πλεον

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αγαπημένο μου "mainstream" ουίσκυ είναι το jameson, αλλά με αφορμή αυτό να σας πω μια μικρή ιστορία: Με έχει καλέσει φιλος σπίτι του στη γιορτή του, είμαστε 6-7 άτομα και μετά το φαγητό πίνουμε chivas (από τα αντικειμενικά καλά ουίσκυ). Σε μια στιγμή μας λέει, παιδιά να σας βάλω ένα σφηνάκι από ένα φοβερό ουίσκυ που πήρα από τη Σκωτία...και μας βάζει από ένα σφηνάκι edradour...Παιδιά αυτό το πράγμα δεν υπήρχε! Μπροστά του το chivas έμοιαζε με νεράκι! Τσακμάκι που λένε και με πολύ γεμάτη γεύση, την ένιωθες παντού στο κεφάλι και τον οισοφάγο...Ξέρω ότι δε θα ξαναπιώ ποτέ, αλλά ήταν απίστευτο σαν εμπειρία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που ξεθάφτηκε το θέμα μετά από πέντε χρόνια, ας πω κι εγώ τις προτιμήσεις μου.  ;D

Πρώτη επιλογή είναι Jack Daniels.

Μετά έπονται χωρίς συγκεκριμένη σειρά προτίμησης τα Chivas και Cardhu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειναι απο τις καλυτερες νεκραναστασεις,το αγαπημενο μου γουισκυ και μου κανει εντυπωση που δεν εχει αναφερθει,ειναι το lagavulin...αυτη η καπνιστη γευση του ειναι πραγματικα απιστευτη!!!Θυμαμαι καποτε δουλευα μπαρ σε ενα απο τις μεγαλυτερες αλυσιδες μπαρ-restaurant και επεμεναν να βαζουν ολα τα σπεσιαλ ποτα(lagavulin,talisker κλπ) στο ψηλοτερο σημειο του μπαρ κοντα στα φωτα...οσο κ να τους παρακαλαω να τα βγαλουμε απο κει (λιωναν τα καπακια τους και ξινιζαν απο τη ζεστη) κανεις δεν ακουγε...ετσι φροντισα το lagavulin και λιγο το talisker,να μην προλαβουν να χαλασουν ;D

 

Απο μπυρες,οχι ομως για μεγαλη καταναλωση,αγαπημενες ειναι οι Franziskaner και η Chimay η μωβ...στην Αγγλια μου αρεσε πολυ και η Guiness βαρελι αλλα εδω δε μπορω να τη πιω με τπτ...

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αγαπημένο μου "mainstream" ουίσκυ είναι το jameson, αλλά με αφορμή αυτό να σας πω μια μικρή ιστορία: Με έχει καλέσει φιλος σπίτι του στη γιορτή του, είμαστε 6-7 άτομα και μετά το φαγητό πίνουμε chivas (από τα αντικειμενικά καλά ουίσκυ). Σε μια στιγμή μας λέει, παιδιά να σας βάλω ένα σφηνάκι από ένα φοβερό ουίσκυ που πήρα από τη Σκωτία...και μας βάζει από ένα σφηνάκι edradour...Παιδιά αυτό το πράγμα δεν υπήρχε! Μπροστά του το chivas έμοιαζε με νεράκι! Τσακμάκι που λένε και με πολύ γεμάτη γεύση, την ένιωθες παντού στο κεφάλι και τον οισοφάγο...Ξέρω ότι δε θα ξαναπιώ ποτέ, αλλά ήταν απίστευτο σαν εμπειρία!

 

Α, νεκρανασταση μεν αλλα αξιζει τον κοπο. Το Edradour ειναι απο τα αγαπημενα μου ουισκια εδω και 2-3 χρονια οποτε ετυχε να επισκευτω το αποστακτηριο τους - ειναι το μικροτερο στη Σκωτια. Η παραγωγη ειναι αρκετα μικρη οποτε ειναι σχετικα δυσευρετο στην Ελλαδα. Ιδιαιτερα "καθαρο" ουσικι, τοσο στο χρωμα οσο και στη γευση & αρωμα, μου αφησε πολυ ωραιες εντυπωσεις. Ειχα ενα μπουκαλι re-casked 11αρι που το τελειωσα περσυ και υπαρχει και στο πατρικο μου ενα 12αρι Caledonia Special το οποιο θα ανοιχτει σε καποια ιδιαιτερη περισταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειναι απο τις καλυτερες νεκραναστασεις,το αγαπημενο μου γουισκυ και μου κανει εντυπωση που δεν εχει αναφερθει,ειναι το lagavulin...αυτη η καπνιστη γευση του ειναι πραγματικα απιστευτη!!!

 

You and I together brother!!!!

Μια γουλιά = ένα γεύμα (από πληρότητα γεύσης)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εφερε προσφατα απο το Εδιμβουργο αυτο το....νεκταρ

 

http://www.auchentoshan.com/age-check.aspx

 

(ειναι το αγαπημενο απο τα....δεκαδες που υπαρχουν των locals και το μοναδικο triple distilled scotch whisky)

 

απλα δεν υπαρχει.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος ανακάλυψα το Glenmorangie, που θα είναι πιθανότατα η καθιερωμένη γιορτινή αγορά του single-malt-να-πιούμε-με-φίλους (παλιότερα ήταν το Talisker).

 

Και επειδή έχουμε συνέχεια διαφωνίες με τους συν-πότες για την προφορά των διαφόρων ονομάτων ;D βρήκα αυτό: http://www.dcs.ed.ac.uk/home/jhb/whisky/pronounc.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου