Προς το περιεχόμενο

Πώληση μέσω site μου. Παράνομο??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πουλήσω κάποια δικά μου μεταχειρισμένα πράμματα, μέσω των ιστοσελίδων μου. Είναι παράνομο;; Θα είναι 6 διαφορετικά κουμπιά από το paypal όπου καποιος θα πατάει και θα αγοράσει. Δεν είναι το επάγγελμά μου αυτό και ούτε εμπορεύομαι προϊόντα.

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι ρε φίλε δεν είμαι εταιρία. Όμως σε σχετικό θέμα που άνοιξα στο freestuff.gr μου λένε ότι η εφορία καραδοκεί και τέτοια. Γι'αυτό και το ψάχνω...το θέμα..

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς καθόλου. Αν δεν πουλάς πειρατικά cd dvd software δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανείς μαζί σου.

 

Αντιθέτως εάν πουλάς την κιθάρα σου ή τα cd σου κ.λπ. don't worry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι λέει "μεταχειρισμένα" πράγματα και "6 κουμπιά paypal" δηλαδή 6 διαφορετικά πράγματα.

 

Αλήθεια τι θες να πουλήσεις να επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως με ολα αυτα που γινονται δεν ξερω...αληθεια αν ανοιξω online store στο ebay τι γινεται με εφορια ?...ετσι γενικα μιλαμε ...

hit that perfect beat everyday !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κάτω κάτω ρε παίδες βάλτε τα και καλά ως donate. Απλά θα ενημερώνεται ότι πρέπει να μπεί συγκεκριμένο ποσό για να πουληθεί. Και καλά δηλαδή καμοπυφλαρισμένη πώληση και ουτε γάτα ουε ζημιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν κατάλαβα.....έχεις 6 πράγματα και θέλεις να στήσεις σελίδα για να τα πουλήσεις? Τι είναι? 6 Οικόπεδα?

 

Γιατί δεν βάζεις κανονική αγγελία?

 

Εν ολίγοις....Ναθαν....πες τι θέλεις να κάνεις ακριβώς..... για να σου δώσουμε κι εμείς (ως καθηγητές του εμπορικού δικαίου) μια δεύτερη γνώμη. (Μετά από αυτήν που σου έδωσε ο συνάδελφος -νομίζω επίκουρος- στο freestuff.gr)

 

Τέλος, αν θέλεις να προσφέρεις υπηρεσίες στις δικτυακές κοινότητες, μπορείς να προχωρήσεις στη δραστηριότητα που έχεις κατά νου και να μας ενημερώσεις αν σε μπαγλαρώσουν.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα πράγματα είναι απλά.

 

Αν άνοιγες μαγαζι στη γειτονιά σου θα ήθελες να είσαι νόμιμος.

Δηλαδή να γίνεις κατα τον κόσμο "έμπορος" με ότι αυτό συνεπάγεται. Φόροι, κέρδη, κλπ.

 

Θα μπορούσες όμως να το έκανες και κρυφά, οπότε θα ήσουν "λαθρέμπορος", και θα κρυβόσουν μέχρι να σε πιάσουν. Βέβαια υπάρχουν και πιθανότητες να μη σε πιάσουν ποτέ.

Ετσι δεν πιστεύουν και οι απανταχού παράνομοι; (δολοφόνοι, μεγαλο-απατεώνες, μικρο-απατεώνες, γλυφοτόκοι, κλπ.)

 

Αν λοιπόν ρωτάς τι πρέπει να κάνεις, εγώ θα σου προτείνω το σωστό και νόμιμο.

 

Αν θες εσύ όμως να κάνεις κάτι άλλο είναι δική σου στάση και απόφαση. Δεν είναι κάτι που εγώ ή το Noiz θα σου πρότεινε.

 

Υπάρχουν παράθυρα για μικρο επιτηδευματίες όμως (σαν αυτό που θέλεις να κάνεις δηλαδή) ή απλά αν κάνεις έναρξη επαγγέλματος σαν μουσικός ή κάτι άλλο να μπορείς να το κάνεις με το μικρότερο δυνατό κόστος. Ίσως και καθόλου.

 

Πρέπει να συμβουλευτείς έναν καλό λογιστή εφόσον το σκέφτεσαι επαγγελματικά ή απλούστερα, επειδή έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, να ψάξεις το φόρουμ λίγο παραπάνω απ' όσο έψαξες, μήπως βρείς εδώ τη λύση που ψάχνεις.

 

Στο κάτω-κάτω ίσως σε συμφέρει να τα δώσεις απλά σε μια μεγάλη και ήδη υπάρχουσα κοινότητα (με τη πελατεία δεδομένη) και να έχεις περισσότερες πιθανότητες να τα πουλήσεις απ'ότι στο δικό σου μικρό και άγνωστο site.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου