Προς το περιεχόμενο

Πώληση μέσω site μου. Παράνομο??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πουλήσω κάποια δικά μου μεταχειρισμένα πράμματα, μέσω των ιστοσελίδων μου. Είναι παράνομο;; Θα είναι 6 διαφορετικά κουμπιά από το paypal όπου καποιος θα πατάει και θα αγοράσει. Δεν είναι το επάγγελμά μου αυτό και ούτε εμπορεύομαι προϊόντα.

 

Ενδιαφέρον το θέμα με τις διαστάσεις που πήρε. Αλλα οσο αφορα το συγκεκριμένο ερώτημα σκέψου οτι όλοι στο Noiz.gr θα ειναι παράνομοι με τις αγγελίες που βάζουν. Ουσιαστικά θες να βάλεις αγγελία σε δικό σου χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θέλω να πουλήσω κάποια δικά μου μεταχειρισμένα πράμματα, μέσω των ιστοσελίδων μου. Είναι παράνομο;;

 

Αυτό, και μόνον αυτό, δεν είναι παράνομο να το κάνεις έτσι απλά, χωρίς καμιά επιπλέον διαδικασία.

 

Οποιαδήποτε διαφοροποίηση σε αυτό, τη συζητάμε εκ νέου.

 

Σε κάθε περίπτωση βασικό κριτήριο είναι, αν κάνει κάποιος συστηματικό και οργανωμένο εμπόριο, ώστε να χαρακτηριστεί "επιτηδευματίας" ή όχι.

 

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εννοείς πως αν το κάνεις μια-δυό φορές όλα είναι οκ, αλλά εάν το κάνεις συστηματικά θεωρείσαι έμπορος;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι...

 

Και πιο πολλές φορές να το κάνεις, εάν είναι αποδεδειγμένα δικά σου παλιά χρησιμοποιημένα, δε μπορείς να θεωρηθείς έμπορος.

 

Βέβαια παίζουν ρόλο κι άλλα πράγματα.

 

Για παράδειγμα, το να χρησιμοποιείς δικιά σου ιστοσελίδα κατασκευασμένη ειδικά για αυτό το σκοπό είναι μια αρνητική ένδειξη.

 

Επίσης, να μην αγοράζεις (ή κατασκευάζεις) πράγματα ειδικά για να τα πουλήσεις.

 

Γενικότερα να μη δίνεις πάτημα στην εφορία να σε θεωρήσει επαγγελματία.

 

Αν και αυτά που λέω παραπάνω είναι ο γενικός κανόνας, ποτέ δεν αποκλείεις την περίπτωση να πέσεις σε κανένα ανάποδο εφοριακό ελεγκτή, και να χρειαστεί να αποδείξεις το δίκιο σου στα δικαστήρια. Τζάμπα είναι γι αυτόν...

 

Οι καιροί είναι πονηροί και ο Αλογοσκούφης χρειάζεται λεφτά...  ;D

 

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πετάλι pearl , μια κάρτα γραφικών, εκτπωτή, δυο μόντεμ και cd recorder..του ψίλου πράμματα...ψιλοπράμματα...

 

Εγώ πάντως στο ξαναλέω... Προχώρα άφοβα! Είναι ακριβώς όπως είπε και κάποιο άλλο παληκάρι πιο πάνω: είναι σαν να βάζεις αγγελία. Ή σαν να πουλάς στο ebay.

 

Υπολόγισε μόνο την προμήθεια που θα σου κρατήσει το paypal για τη συναλλαγή, ώστε να αξίζει τον κόπο η φασαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είναι ψιλοπράγματα και ασχετα μεταξύ τους, γιατί δεν τα βάζεις στη Χρυσή Ευκαιρία να ξεμπερδέυεις..?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δηλαδή έστησες ολόκληρο θέμα για να βάλεις αγγελία;

Εμένα γιατί μου διέφυγε το "μεταχειρισμένα";

Μάλλον υπέθεσα χωρίς να αναρωτηθώ τι ρωτάς.

Το τμήμα με τις Αγγελίες δεν έπεσε ποτέ στην αντίληψη σου;

 

'Η πολύ πονηρός είσαι, ή δεν ξέρεις τι θες, ή (πολύ - πολύ) αθώος.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου