Προς το περιεχόμενο

My "new" Gibson ES335


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι άλλο: Επειδή είναι όργανο αξίας, κόψε 2 κομματάκια λεπτό ύφασμα ή κάτι ανάλογο και τοποθέτησέ τα ανάμεσα στην κιθάρα και στο κουμπάκι που θα βιδωθεί πάνω στην κιθάρα! Έτσι δεν θα κάνει "πατούρα" το ξύλο στο σημείο που θα βιδωθεί πάνω του το κουμπάκι!

 

Το ξέρω, ψιλοπράματα χερ Έλκαβλντ, αλλά επειδή ξέρω τι "ψείρας" είσαι......  ;D ;D ;D

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

την ιδια δουλεια με τα ...μπυρολαστιχα κανουν.... :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τα Ergo Strap Lock της Dunlop είναι καλύτερη λύση?

 

dun-7007.jpg

 

Tα έχει χρησιμοποιήσει κανείς;

 

φιλε μου ηλια...με γεια και απο εμενα....

 

λοιπον, αν δεν θες να ξεβιδωνεις και να βιδωνεις (αν και εμενα μου αρεσουν και τα μαστορεματα- και το λουκ που δινουν στη κιθαρα)

 

αυτα που δειχνεις ειναι μια χαρα....εχω το ιδιο ζευγαρι 5 χρονια...μια χαρα...τιποτα δεν εχουν παθει...και τα χρησιμοποιω χωρις πολυ προσοχη.....

 

αυτα!

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ιδια δουλεια με τα ...μπυρολαστιχα κανουν.... :) :)

 

Η ωρα του ψυχολογου

 

Καλως ηρθατε και καλως σας βρηκα. Στο θεμα μας...

 

Οπως τον εχω κοψει τον elavd, ειναι Σαμουραι της εμφανισης. Δεν χωρανε ημιμετρα και συμβιβασμοι στον αισθητικο κωδικα που ακολουθει :-)

 

Τα ολοκαινουργια γαλβανισμενα strap locks που γυαλιζουν μεταλλιλα του χαλανε την εικονα. Τζαμπα το παλευετε. Προτιμα να την καψει παρα να ακτινοβολει παραταιρη καινουργιλα στα strap locks. Θα ηθελε κατι πιο ρελικ, λιγο θαμπωμενο, οχι ομως και πολυ χαλια (η σκουρια στη βιδα ειναι ας πουμε α-νε-πι-τρε-πτη).

 

Αληθινα η ψυχη του θελει να χρησιμοποιησει τα original pins σε συνδυασμο με λαστιχο μπυρας, αλλα οχι κοκκινο η κατασπρο γιατι και αυτο του την χαλαει. Μεταδιδει μια αισθηση ευτελειας σε ολο το οργανο. Το κανει μη θελκτικο για παιξιμο με τις φτηνιαρες κοκκινες λαστιχουμπες...

 

Μονη λυση που θα προτεινα:  ζευγος (matched pair) μοναστηριακες παλαιομενες μπυρες με καπακι-μπυρολαστιχο απο το ebay, ωστε να εχει ελαφρως κιτρινισει το λαστιχο, να ερχεται στο aged white...

 

Αν δεν βρεθει και ετσι λυση, εγω παραμενω στην αρχικη μου προσφορα, 350 euro για την κιθαρα....

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να μην χαλαω τον διαλογο αλλα μηπως υπαρχει και καμια απαντηση και για μενα για εκεινο το κοινωνικο ζητημα πο εθεσα πριν ?Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τη χαιρεσαι.Ειναι κι εμενα στα σχεδια μου ενα παρομοιο σκαφακι για να συμπληρωθει η γκαμα,μαλλον οχι gibson ομως λογω τιμης .Παιζει δηλ.μια epifhone sheraton antique sunburst με ολα τα ηλεκτρικα αλλαγμενα με gibson γυρω στα 600€.Τι λετε να κανω να τη χτυπησω(ζντουπ!) η να μαζεψω και να περιμενω για καμια ευκαιρια 335?

Η αληθεια ειναι οτι για το ρεπερτοριο που εχουμε θα επρεπε κανονικα στα live να κουβαλαω 3 κιθαρες αλλα ειπαμε ...εχει και τα ορια της, οποτε βολευομαι με tele-strat οπως ολος ο κοσμος!

Ακομα και η les paul ειναι για 6-7 κομματια οποτε αξιζει να δωσω 2500€ (αναφερομαι σε μεταχειρω gibson η καινουρια heritage ακομα καλυτερες κατα τη γνωμη μου)για την υπ αριθμ 5 ηλεκτικη που θα παιζει κατα βαση  στο σπιτι?

Ποια η γνωμη σας γι αυτο το κοινωνικο θεμα?????????????

 

Με την Sheraton θα εισαι μια χαρα,υπαρχει και περιπτωση να ακουγεται καλυτερα και απο τη Gibson(ειδικα αμα της βαλεις καλους μαγνητες) αλλα και καλυτερα φτιαγμενη να ειναι... ;) αλλωστε και η Sheraton δεν ειναι απομιμηση της 335 αλλα επανεκδοση ενος κλασσικου thinline μοντελλου της Epiphone..... ;)

 

Αν τωρα θες κανονικη Gibson 335 το εχουμε το θεμα κατα-αναλυσει στο παρελθον,κανε ενα search... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω superfunk πες μου κατι ακομα.1)που θα βρω το θεμα στο noiz

                                                      2)max 2500€.καινουρια heritage η παλια gibson?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή

 

1. Σε λίγες μέρες θα παραγγείλω μία Sheraton, όπως σχεδίαζα εδώ και καιρό.

 

2. Βλέποντας το νέο απόκτημα του elavd άρχισα να κάνω περίεργους συλλογισμούς όπως "μία Sheraton με νέους μαγνήτες, ηλεκτρικά και κλειδιά κάνει περίπου 800 ευρώ που είναι κοντά στα 1200 ευρώ μίας γιαπωνέζικης που είναι κοντά στα περίπου 1800 μίας μεταχειρισμένης Gibson" και να επισκέπτομαι συχνότερα το ebay.

 

3. Παρατηρώ ότι το ίδιο αρχίζει και συμβαίνει σε άλλους χρήστες του forum.

 

4. Όταν είμαι εντελώς νηφάλιος, συνειδητοποιώ ότι και η αγορά της Sheraton ίσως να είναι λίγο υπερβολική για τα τωρινά μου οικονομικά δεδομένα.

 

5. Δεν είμαι ο Larry Carlton.

 

Διά ταύτα,

 

Παραπέμπω όλους (και κυρίως τον εαυτό μου) σε θρυλικό άρθρο του Walter Becker των Steely Dan για το γνωστό λοιμώδες νόσημα. ;)

 

http://www.steelydan.com/gas.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμ... Μάλιστα, κύριε elavd, μάλιστα. Να ανεβάσεις κλιπάκι δεν έχεις χρόνο, αλλά για να βγάλεις καυλο-φωτό και να τη βάλεις avatar, έχεις... ;D

 

Άντε, ρε, ανέβασε τίποτα, ξεροσταλιάζουμε εδώ πέρα. Εκτός κι αν το κάνεις επίτηδες, για να μας βασανίσεις... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου