Προς το περιεχόμενο

Ελατωματικα οργανα - βρισκεις το δικιο σου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Σπανια ποσταρω αν και ειμαι πολυ καιρο γραμμενος,ειχα χασει και τον κωδικο..πακετο..καλα εστω.

  Εδω και καιρο εχω μπει σε μια απιστευτη ιστορια ιντριγγας,μεγαλο-επιχειρισεων,και ψεματος.Χα θα πειτε..σαπουνοπερα η κατασταση.Κ ομως φιλοι μου δεν ειναι τιποτα αλλο απο την γ.....η ελληνικη πραγματικοτητα.

Εστω..τα πολλα λογια ειναι φτωχια και ηδη εχουμε αρκετη..

 

Ηταν ενας καυτος ιουλιος οταν ο αδερφος μου αγορασε ενα USA fender pastoriυs αταστο απο τον ..ποιον αλλο?Τον Στολλαααα...Νταξει δε λεω.Και εγω εχω αγορασει κιθαρα απο εκει ,μια jackson kv2,ακριβο πραμα , και με την σκεψη της πιθανοτητας να ειναι ελλατωματικο ,μιας και οι τυποι δεν εινια τιποτα αλλο απο εμπορικη επιχειρηση.Καμια γνωση πανω στο θεμα.Ημουν κολοφαρδος,ηταν οκ αρα ολα οκ.

  ΝΑΙ αλλα ο bro ΔΕΝ ηταν...

Περνει που λετε ολο χαρα το απαστοριο μπασσο το φερνει το ανοιγει ,επαιζε..μου λεει ρε ελα δες..το κοιταω..οκ του λεω απλα ρυθμιση θελει το μπρατσο(ηταν σαν πιστα για skateboard).Οκ.τους περνει και του λενε...ε ναι θα το κοιταξουμε αλλα μετα το καλοκαιρι.Τι να κανει ο αμοιρος καταναλωτακος..περιμενε..μετα κατα τον σεπτεμβριο κοντα,οταν κουνισαν το κολο τους και το ειδαν του το `ρυθμισανε` κ καλα..

  Παιζοντας καταλαβε οτι δεν επαιζε σωστα,οπως και οτι το μπρατσο δεν ηταν και τοσο ρυθμισμενο..Ολα φαλτσα,τριξιματα..καλα ειπαμε..δε μπορει να ειναι και ολοισιο! δε θα παιζει!Αλλα σα κομπλεξικος μπασιστας (καλα κ εγω χειροτερος θα ημουν)το παει και σε αλλους ποιο γνωστους μαστορες.Το κοιτανε και του λενε οτι υπαρχει καποιο κατασκευαστικο λαθος γιατι το rodd δεν πηγαινει οσο μεσα πρεπει ωστε να αντισταθμισει την δυναμη και να ερθει το μπρατσο ισια.Κανονικα ολοι ξερουμε οτι ειναι φυσιολογικο να εχει μια μικρη κληση αλλα αμα γουσταρεις το πας οσο ισια θες.

  Επικοινωνει με τον `αντιπροσωπο` και του λενε φερτο εδω να το δουμε εμεις στειλτο κτλ..Πατρα τωρα αυτο.Το παει στο μαγαζι απο το οποιο ειχε κανει την παραγγελια εδω στην αθηνα το στελνουν ,το βλεπουν οι `τεχνικοι`(χαχα)και τοτε αρχιζουν και τα μασααανεεεεε..ενως τεχνικου του ξεφυγε οτι :ναι φιλε μου εχει προβλημα!!!!!ε τον κακομοιρη..δε καταλαβε τι του ειχανε πει να μη πει τιποτα οτι εχει προβλημα..ε δε πειραζει...καινουριο το παιδι στην δουλεια,δικαιολογειται

  Φυσικα το κανανε γαργαρα.Το μπαλωσανε που λεμε.Με τα πολλα του λενε να το δουμε να στο στειλουμε και να το δεις αν σου κανει..μπαλωμα δηλ..βαλτο τωρα και βλεπουμε..ερε γρεκοο..3τοκοσμικο σκουλικι.Τι βλεπουμε?Οχι τους λεει θελω αλλο!Τσ μα να δες το ρε παιδι μου..οκ αντε να δουμε..μπα..τιπτα..αλλο.μπαλωμα 100%.Και αν παρει κιαλλη κληση τι κανουμε??

  Στελνει Email στην fender παπαρια...δεν υπαρχει για Ελλαδα τιποτα( ωχ!...τι αναπαντεχο!).Με τα πολλα το πηρε ο μαγγας ο στολλας και το `εστειλε`στην fender!Αν πει η fender οτι εχει προβλημα "θα στο αλλαξουμε"(ετσι του ειπανε){καλα παιδια}

 

  Φυσικα εχουν περασει 2 μηνες και δεν εχει γινει τιποτα..."Ακομα το κοιτανε στην φεντερ φιλε μου".."τωρα πριν λιγο μιλαγα με τον αγγλο"

..γεσ...γεσσ χαλοου..χαου ιζ δε μπαζζ?

 

 

και ερωτομαι εγω τωρα σα μ....ς καταναλωτης...σε μια τετοια περιπτωση που ΟΛΟΙ μας ανετα μπορουμε να πεσουμε ..τι μπορει να γινει?

 

Για ινκα...χα καλα..μεχρι να το κοιταξουν θα εχει ξαναδημιουγιθει ο πολιτισμος των ινκας...

 

Ρε δε το επερνε απο το ιντερνετ..ποιο φθηνα και με το ιδιο ρισκο..ετσι κ αλλιως και οι καραγκιοζομαγαζατορες στο τελος σου λενε..ε δε ξερω.η εταιρεια!Τοτε τι σε πληρωνω προμηθεια ρε λαμογιο?

 

sorry για την γλωσσα αλλα τα εχω παρει κρανα,οχι με το μπασσο αλλα με τα λαμογια που ταϊζουμε :-X

i hate you,the pigs who turn the screws...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ απλά...

Ότι μπορείς να αγοράσεις απ'έξω, το παίρνεις απ'έξω, από ένα thomannομάγαζο, κι αν δε σ'αρέσει σε 30 μέρες το γυρνάς πίσω.

Και έχεις και 3 χρόνια εγγύηση.

Ότι δε μπορείς να αγοράσεις απ'έξω (κι απ'ότι φαίνεται μπάσο fender δε μπορείς) προσέχεις πολύ τη στιγμή που το αγοράζεις.

Αν σου κάτσει κάτι και δεν το δεις... το κάνεις γαργάρα... Δυστυχώς αυτή είναι η ελληνική πραγματικότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και σε άλλο thread είπαμε ότι στην ελλάδα το πρόβλημα δεν είναι κατά βάση οι ακριβές τιμές αλλά το γεγονός ότι δεν έχεις την υποστήριξη after sales που να δικαιολογούσε την διαφορά τιμής σε σχέση με τον γερμανό. Σου εύχομαι να λυθεί το πρόβλημα άμεσα ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το ΙΝΚΑ, την Προστασία Καταναλωτή του Υπουργείου Ανάπτυξης και λοιπούς φορείς.

Συνήθως όταν μπλέκονται δικηγόροι στην υπόθεση, τρέμουν.  ;D

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλε το λαιμο.

 

Ξεβιδωσε τη βιδα του Truss Rod ΕΝΤΕΛΩΣ

 

Βαλε μια,δυο ή τρεις μεταλικες ροδελες (απο αυτες που βαζουμε κατω απο τα παξιμαδια για να πιανουν καλυτερα) πανα απο τη βιδα που εξεχει.

 

Ξαναβιδωσε τη βιδα "βοηθωντας" και με λιγη πιεση το μπρατσο για να ερθει μπροστα.

 

Με την παραπανω μεθοδο θα "ερθει" το μπρατσο.....

 

(με αλλα λογια εχεις πεσει οχι μονο σε κακους επαγγελματιες αλλα και σε ΑΣΧΕΤΟΥΣ.....) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλε το λαιμο.

 

Ξεβιδωσε τη βιδα του Truss Rod ΕΝΤΕΛΩΣ

 

Βαλε μια,δυο ή τρεις μεταλικες ροδελες (απο αυτες που βαζουμε κατω απο τα παξιμαδια για να πιανουν καλυτερα) πανα απο τη βιδα που εξεχει.

 

Ξαναβιδωσε τη βιδα "βοηθωντας" και με λιγη πιεση το μπρατσο για να ερθει μπροστα.

 

Με την παραπανω μεθοδο θα "ερθει" το μπρατσο.....

 

(με αλλα λογια εχεις πεσει οχι μονο σε κακους επαγγελματιες αλλα και σε ΑΣΧΕΤΟΥΣ.....) 

 

Ο ένας λέει πάρε το ΙΝΚΑ (Λες και πρόκειται για καταναλωτική απάτη ολκής), ο άλλος λέει αυτή είναι η ελληνική πραγματικότητα (σαν ο γραφών να μην αποτελεί κομμάτι και ενεργό στοιχείο της) και ο τρίτος βρήκε τη λύση:

πάρε απ'έξω εκτός αν δεν υπάρχει οπότε τον ήπιες γιατί οι ντόπιοι έμποροι είναι εξ'ορισμού σκουλήκια και θέλουν να σε καταστρέψουν - στέλνουμε λοιπόν τα φράγκα έξω, και σιγά σιγά θα κλείσουν τα γαμωμάγαζα και όταν έρθει με το καλό η ώρα να ζητήσεις καμιά επώνυμη τεχνική συμβουλή ή να δοκιμάσεις κάτι αυτοπροσώπως δεν πειράζει ρε μάν, κάνε ενα ποστ και όλοι θα σε βοηθήσουμε (τι σημασία έχει που τα μισά προιόντα του Thomann σε Ελλάδα, Δανία, Ισπανία, Γαλλία και UK είναι 10-30% φθηνότερα ??, τι κι αν κι εδώ έχεις εγγύηση και δικαίωμα επιστροφής ??)

 

Και μόνο ο Νίκος με τον δικό του διακριτικό τρόπο έθεσε εμμέσως θέμα ευθύνης του αγοραστή που είναι η άλλη μισή αλήθεια στην ιστορία: ετοιμάζεσαι ρε φίλε να πάρεις επαγγελματικό όργανο, με αλλά λόγια, πολύ σοβαρό εργαλείο για τη δουλειά σου ? Do your homework και μάθε τι κάνει το truss rod, δεν χρειάζεσαι πτυχίο για να το ρυθμίσεις, θα δείς....

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ένας...ο άλλος...και ο τρίτος

 

:o :o :o :o ::) ::) ::)

 

Και μόνο ο Νίκος με τον δικό του διακριτικό τρόπο έθεσε εμμέσως θέμα ευθύνης του αγοραστή που είναι η άλλη μισή αλήθεια στην ιστορία: ετοιμάζεσαι ρε φίλε να πάρεις επαγγελματικό όργανο, με αλλά λόγια, πολύ σοβαρό εργαλείο για τη δουλειά σου ? Do your homework και μάθε τι κάνει το truss rod, δεν χρειάζεσαι πτυχίο για να το ρυθμίσεις, θα δείς....

 

Κόβω το..χέρι μου, ότι έχεις ή είχες συνεργαστει επαγγελματικά με Έλληνες έμπορους μουσικών οργάνων.

 

Τέτοια συμπάθεια πια.....  ;)

 

Το θέμα είναι ότι το όργανο έπρεπε να έχει παραδωθεί, χωρίς το παραμικρό ελλάτωμα.

Πού ακριβώς φταίει ο αγοραστής...;

 

Και, ΟΧΙ, ΔΕΝ είσαι υποχρεωμένος να γνωρίζεις για το truss rod, μόνο και μόνο για να μην σε πιάσει κότσο ο κάθε άσχετος/πονηρός έμπορος.

The lunatic is on the grass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ένας λέει πάρε το ΙΝΚΑ (Λες και πρόκειται για καταναλωτική απάτη ολκής), ο άλλος λέει αυτή είναι η ελληνική πραγματικότητα (σαν ο γραφών να μην αποτελεί κομμάτι και ενεργό στοιχείο της) και ο τρίτος βρήκε τη λύση:

πάρε απ'έξω εκτός αν δεν υπάρχει οπότε τον ήπιες γιατί οι ντόπιοι έμποροι είναι εξ'ορισμού σκουλήκια και θέλουν να σε καταστρέψουν - στέλνουμε λοιπόν τα φράγκα έξω, και σιγά σιγά θα κλείσουν τα *****μάγαζα και όταν έρθει με το καλό η ώρα να ζητήσεις καμιά επώνυμη τεχνική συμβουλή ή να δοκιμάσεις κάτι αυτοπροσώπως δεν πειράζει ρε μάν, κάνε ενα ποστ και όλοι θα σε βοηθήσουμε (τι σημασία έχει που τα μισά προιόντα του Thomann σε Ελλάδα, Δανία, Ισπανία, Γαλλία και UK είναι 10-30% φθηνότερα ??, τι κι αν κι εδώ έχεις εγγύηση και δικαίωμα επιστροφής ??)

 

Και μόνο ο Νίκος με τον δικό του διακριτικό τρόπο έθεσε εμμέσως θέμα ευθύνης του αγοραστή που είναι η άλλη μισή αλήθεια στην ιστορία: ετοιμάζεσαι ρε φίλε να πάρεις επαγγελματικό όργανο, με αλλά λόγια, πολύ σοβαρό εργαλείο για τη δουλειά σου ? Do your homework και μάθε τι κάνει το truss rod, δεν χρειάζεσαι πτυχίο για να το ρυθμίσεις, θα δείς....

 

 

Αστεία πράγματα.... ΑΣΤΕΙΑ.

Αυτό έλειπε, να πρέπει να μάθω να αλλάζω φλάτζα στο αμάξι πριν το αγοράσω. Απλά πράγματα έ; Do your homework.

 

Δώσε τα ωραία σου λεφτάκια στον κάθε έλληνα ΑΠΑΤΕΩΝΑ και κάτσε να μάθεις μόνος σου να διορθώνεις ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ.

Αν τέτοια είναι η νοοτροπία των Ελλήνων καταστημάτων, τότε ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ θα στείλω τα ωραία μου λεφτάκια, που με τόσο κόπο βγάζω, στο εξωτερικό.

 

Είναι λυπηρό να δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα.

Καταστήματα σαν αυτά που περιέγραψε ο φίλος στο πρώτο post πρέπει -και αξίζουν- να κλείσουν.

 

Εσύ δώσε 1000 ευρώ στη fender, και αν είναι στραβοφτιαγμένη, στραβοχυμένη, κάτσε και διάβασε πως θα τη διορθώσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδεια εδω περα κοντευουν να μας πεισουν οτι αν το οργανο ειναι σκαρτο εμεις φταιμε, οταν παιρνεις ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΟΡΓΑΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και αν εχει πρεπει να σου το αλλαζουν αμεσα,

σιγουρα πρεπει να το κοιτας πολυ καλα οταν το παιρνεις αλλα αν κατι σου ξεφυγει πρεπει να στο αλλαζουν, εδω μονο που δε σε βριζουν αν τους πεις οτι εχει προβλημα, οχι ολοι αλλα οι περισσοτεροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου