Προς το περιεχόμενο

Ελατωματικα οργανα - βρισκεις το δικιο σου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oχι σε όλους χερρ Ελαβντου.Υπάρχει και η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.Εγώ ούτε του Ζαχου όυτε του Σταυρου το μαγαζί το έχω χτίσει.Ουτε λεφτάς είμαι ,και το μεγαλύτερο όνομα με το οποιο έχω παίξει είναι...το band in a box.

 

 

Προφανώς, για αυτό, αν πρόσεξες, έγραψα:

Ευτυχώς δεν είναι όλοι έτσι, αλλά δυστυχώς, ο κανόνας στην Ελλάδα λέει ....

 

 

 

 

Ναί το είδα,για αυτό είπα ''η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα''

Απλώς ανέτπτυξα την άλλη πλευρά

 

@taq

Είσαι άρρωστος 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ξαναδιαβασα το ποστ σου προσεκτικα και επιτηδες γιατι αυτο το thread εξελισεται σε επαναληψη της συζητησης εγχωρια αγορα vs εξωτερικο η οποια νομιζω εχει εξανληθει στο noiz. Διαβαζοντας το λοιπον ξανα θα σου πω κατα τη γνωμη τα σημεια στα οποια εκανες λαθος και στα οποια εχεις δικιο.

 

 

Περνει που λετε ολο χαρα το απαστοριο μπασσο το φερνει το ανοιγει ,επαιζε..μου λεει ρε ελα δες..το κοιταω..οκ του λεω απλα ρυθμιση θελει το μπρατσο(ηταν σαν πιστα για skateboard).Οκ.τους περνει και του λενε...ε ναι θα το κοιταξουμε αλλα μετα το καλοκαιρι.Τι να κανει ο αμοιρος καταναλωτακος..περιμενε..μετα κατα τον σεπτεμβριο κοντα,οταν κουνισαν το κολο τους και το ειδαν του το `ρυθμισανε` κ καλα..

 

Οταν αγοραζουμε ενα μουσικο οργανο η κατι αλλο εχει εγγυση και συνηθως αυτη συνοδευεται απο τον απαραβατο κανονα του ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΥ ελεγχου.......Μεχρι εδω λοιπον εχεις 100% το δικιο με το μερος σου...ο εξουσιοδοτημενος αντιπροσωπος οφειλε μεχρι εδω ειτε εγκαιρως να στο φτιαξει (εφ οσον επροκειτο απλα για καποια ρυθμιση) ειτε εγκαιρως να στο αντικαταστησει (εαν μιλαμε για κατασκευαστικο προβλημα). Φυσικα δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο σωφρον μελος του νοιζ που μπορει να υποστηριξει χωρις να χασει τη σοβαροτητα (η τη σοβαροφανεια του) οτι στη περιπτωση που το οργανο ειχε εξ αρχης προβλημα καλως κυκλοφορησε απο τον ΅Ελληνα αντιπροσωπο η το αντιστοιχο μαγαζι.

 

          Παιζοντας καταλαβε οτι δεν επαιζε σωστα,οπως και οτι το μπρατσο δεν ηταν και τοσο ρυθμισμενο..Ολα φαλτσα,τριξιματα..καλα ειπαμε..δε μπορει να ειναι και ολοισιο! δε θα παιζει!Αλλα σα κομπλεξικος μπασιστας (καλα κ εγω χειροτερος θα ημουν)το παει και σε αλλους ποιο γνωστους μαστορες.Το κοιτανε και του λενε οτι υπαρχει καποιο κατασκευαστικο λαθος γιατι το rodd δεν πηγαινει οσο μεσα πρεπει ωστε να αντισταθμισει την δυναμη και να ερθει το μπρατσο ισια.Κανονικα ολοι ξερουμε οτι ειναι φυσιολογικο να εχει μια μικρη κληση αλλα αμα γουσταρεις το πας οσο ισια θες.

 

    Το μοναδικο σημειο στο οποιο σε μεμφομαι ειναι αυτο. Το οτι το πηγες σε μη εξουσιοδοτημενο αντιπροσωπο.....Φυσικα μπορεις να υποστηριξεις οτι απλως το επιθεωρησαν οπτικα.....καταλαβαινεις οτι και παλι το αντιθετο μπορει να υποστηριξει ο Στολλας οποτε να σου αρνηθει οποιαδηποτε περαιτερω υποστηριξη. Θα μου πεις (και θα εχεις δικιο) αν ο αντιπροσωπος εξ αρχης μου ειχε λυσει το προβλημα ως οφειλε οταν του το πρωτοπηγα, δεν θα ετρεχα απο εδω και απο εκει μπας και βρω καποιον να κανει αυτο που δεν εκανε ο καθ'υλην αρμοδιος (Στολλας)......  ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)

 

      Κατι τελευταιο...τρεφω ιδιαιτερη αντιπαθεια στα επιχειρηματα του τυπου να στηριξουμε την εγχωρια αγορα, τον εγχωριο επιχειρηματια, εμπορο, προιον κ.λ.π........Μου κανει εντυπωση που παροτι υπαρχει τοση διαθεση στηριξης της εγχωρια αγορας, δεν κυκλοφορησαν πολλα Σταγιερ Ελλας στους δρομους. Απο την αλλη οι ελληνικες αλυσιδες εστιασης "εφαγαν λαχανο" τους ξενους κολοσσους.......αποδειξη οτι αν φτιαξεις κατι καλο και το υποστηριζεις σωστα ο Ελληνας οντως θα στηριξει την εγχωρια αγορα οχι γιατι πρεπει η γιατι του το υπογορευουν προστατευτισμοι αλλα γιατι πραγματικα το αξιζει. Μηπως λοιπον το γεγονος οτι πολλοι απο εμας στρεφομαστε για τις μουσικες μας αγορες στο εξωτερικο δεν ειναι επειδη ειμαστε κομπλεξικοι η ξενομανεις αλλα επειδη το ψαρι βρωμαει απ'το κεφαλι?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεγονότα και Θεωρίες:

 

Είναι πλεόν της μόδας να λες ότι ψωνίζεις από έξω, (thomann κτλ κτλ)

 

Είναι πλέον της μόδας να θάβεις και να κατηγορείς όλους τους εγχώριους!

 

Είναι πλέον της μόδας να θεωρείς δεδομένο χωρίς καν να έχεις κάνει μια κίνηση ότι έξω θα βρείς πράγματα ποιο φθηνά και μάλιστα έχεις το thomann σαν μέτρο σύγκρισης τιμών!

 

Υπάρχει (δικαιολογημένη από τη μία) προκατάληψη κατά των εγχώριων Καταστηματάρχων, πολλές φορές όμως εστιάζεις στο δέντρο και χάνεις το δάσος!

 

 

Πραγματικότητα:

 

Υπάρχουν πολλές εγχώριες λύσεις για φθηνότερη, καλύτερη και άμεση εξυπηρέτιση με σωστό after sales, oι περισσότερες δε στην Επαρχία!

 

Και στην Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία κτλ θα βρείς απαράδεκτους καταστηματάρχες με την χειρότερη εξυπηρέτιση και ανύπαρκτο after sale service.

 

To thomann δεν είναι πλεόν φθηνό, copycats υπάρχουν παντού και χτυπάνε σε πολλά είδη με πολύ χαμηλότερες τιμες.

 

Αν θέλεις να αγοράσεις πραγματικά φθηνά από έξω, θα ψάξεις και θα αγοράσεις από Αμερική, το Ευρώ έχει φτάσει τα 1.44 δολλάρια!

 

Όσοι νομίζουν ότι τα λεγόμενα περί στηρίξης της εγχώριας αγοράς είναι μύθος, ας έρθουν να δουν στα δεδομένα της επαρχίας πόσο λάθος έχουν!

 

Αν υπάρχουν μία φορά κουτοπόνηροι καταστηματάρχες υπάρχουν 2 φορές κουτοπόνηροι καταναλωτές. Μιά ώρα σε ένα μουσικό κατάστημα φτάνει για να καταλάβεις!

 

Η Αγορά περνάει μεταβατικό στάδιο, σε 3-4 χρόνια θα έχουν ξεκαθαρίσει τα πράγματα. Μπορείς να βοηθήσεις στηρίζοντας τους σωστούς και ακόμα καλύτερα ψάχνοντας να βρεις σωστούς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι μπλέξαμε τα μπούτια μας μου φαίνεται.

 

Μου φαίνεται κάθε φορά που πιάνουμε τη συζήτηση πιάνουμε ένα γαϊτανάκι που δεν καταλήγει πουθενά γιατί δεν εστιάζουμε στα επιμέρους θέματα.

 

Ας δοκιμάσουμε να τα πάρουμε ένα-ένα μπας και καταλήξουμε σε κάποια χρήσιμα συμπεράσματα (κοινώς σχολιάστε):

 

Στήριξη εγχώριας αγοράς

Δεν νομίζω ότι αδυνατεί οποιοσδήποτε να καταλάβει ότι η καταναλωτική δραστηριότητα στην ευρύτερη κοινότητά σου την ενισχύει και μακροπρόθεσμα την καθιστά ισχυρότερη με αποτέλεσμα μεγαλύτερα οφέλη και προς τον καταναλωτή (άμεσα και έμμεσα). Δεν είναι θέμα εθνικισμού ή πατριδολαγνίας, είναι θέμα καθαρά οικονομικής λογικής. Σίγουρα όμως δεν μπορεί να αρνηθεί κανείς ότι όταν η αγορά της τοπικής σου κοινότητας (στην περίπτωσή μας η Ελλάδα) δεν σου αποδίδει τα οφέλη που σου αναλογούν ως καταναλωτής που τη στηρίζει (ή θα την στηρίξει) μακροχρόνια τότε θα εξετάσεις τις εναλλακτικές σου και θα αποτανθείς αλλού αν έχει αυτή τη δυνατότητα. Είναι και υποχρέωσή σου γιατί μια τέτοια αγορά δεν είναι υγιής.

 

E-shops

Τα ιντερνετομάγαζα δεν είναι προνόμιο των "έξω", ο καθείς μπορεί να δημιουργήσει δικό του, όπου θέλει. Αν κάτι είναι "μόδα" (λέξη που δεν μ'αρέσει), είναι η χρήση του ίντερνετ για την εύρεση πληροφόρησης, για αγορές, για μουσική, κτλ. Ότι κάνει ο εκάστοτε Θωμάς μπορεί να το κάνει και ο κάθε "μπαρμπα-Φανούρης" στην Ελλάδα και να απευθύνεται σε ένα ευρωπαϊκό πελατολόγιο προσφέροντας ανταγωνιστικές υπηρεσίες. ΟΚ, η Γερμανία έχει το ατού της κεντρικότητας γεωγραφικά με τα όποια προνόμια αυτό δίνει, αλλά έχει δουλέψει για να τα κερδίσει αντίθετα με την Ψωροκώσταινα και τον τρόπο ζωής μας για κάμποσες δεκαετίες.

 

Έλληνας καταναλωτής vs. Έλληνας πωλητής-καταστηματάρχης

Η μάχη του αιώνα. Ούτε Hulk Hogan vs. The Ultimate Warrior να ήταν. Ποιός θα κερδίσει; Αν δεν τα βολέψουν να βγαίνουν και οι δύο κερδισμένοι, θα είναι πάντοτε και οι δύο τους χαμένοι. Ο ένας έχει ανάγκη τον άλλο. Σίγουρα σε θέση ισχύος βρισκόταν ο Έλληνας καταστηματάρχης μιας και αποτελούσε την μόνη επιλογή για τον υποψήφιο αγοραστή. Τώρα ο Έλληνας καταναλωτής έχει πρόσβαση σε άλλους και αυτή η ισχύς χάθηκε. Αν δεν προσαρμοστούν τα ελληνικά μαγαζιά δεν θα καταφέρουν τίποτα.

 

Ο παραπονιάρης

Για ποιόν λέω; Μα για τον Έλληνα καταναλωτή και για τον Έλληνα πωλητή-καταστηματάρχη φυσικά. Άμα και οι δύο αλληλοκατηγορούνται με τον ίδιο χαρακτηρισμό τότε πρέπει να ισχύει και για τους δύο. Οπότε ας διορθώσει ο καθένας τον εαυτό του πρωτού κατηγορήσει τον άλλο. Εγώ πάντως σηκώνω τα χέρια ψηλά σ'αυτό το θέμα. Σαπουνόπερα του Φώσκολου έχει καταντήσει και είμαστε στο επεισόδιο 67.704.

 

"Εμείς" και "Αυτοί"

Γιατί ρε παιδιά στην Ελλάδα είμαστε συνεχώς προβληματικοί ακόμα και σε βασικές έννοιες και έξω στο μεγαλύτερο μέρος της Ευρώπης δεν τα συζητάνε καν; Τόσες φορές που προκύπτουν θέματα στην καθημερινή μας ζωή δεν χωράει αμφισβητιση ότι κάτι πάει στραβά...

 

Ελπίζω να γίνει μια επικοδομιτική συζήτηση χωρίς να καταλήξουμε (πάλι) σε τσαντίλες, προσωπικές διαμάχες και απλή επανάληψη πάγιων απόψεων.

 

Ένας γύρος Hoegaarden κερασμένος από μένα απόψε.

 

Cheers!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάτι τέτοια διαβάζω, το συνδυάζω και με την περίπτωση βλάκα γνωστού μου, που του έσπασε "επαγγελματίας" το truss rod του μπάσου του, καθώς από κει ρυθμίζεται το intonation (έτσι του έλεγε), παρά τα παρακάλια μου να το πάει σε κάποιον άλλον να το δει (αφού δε με πίστευε ότι το ιντονατιον ρυθμίζεται από τη γέφυρα) και τσαντίζομαι.

 

ΑΥΤΟ λεω και εγω....δυστυχως ΣΕ ΑΥΤΟ ο "παραπονουμενος" φιλος μας ;) ΔΕΝ μας απανταει (παρολο που το θιξαμε 2 φορες..) οποτε βασταω και εγω μια....πισινη...(δεδομενου και του γεγονοτος οτι εχω να δω ΕΛΑΤΩΜΑΤΙΚΟ truss rod ...σε Fender....ΑΙΩΝΕΣ...) ::)

 

Ρε μπας και ο ΑΡΧΙΚΟΣ μαστορας ειναι σκιτζης και το ξεσκισε το μπασακι??? >:(

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε, όταν οι Κινέζοι άρχισαν να εισβάλλουν σε κάθε τομέα της παγκόσμιας οικονομίας, εμφανίστηκαν στα παράθυρα διάφοροι που έλεγαν ότι χρειάζεται κινητοποίηση και sabotage, να μην κλείσουν οι ελληνικές επιχειρήσεις, θα μας αφανίσουν οι κοντοστούπηδες κιτρινιάριδες και όλα τα συναφή.

ΟΛΟΙ είχαν αυτή την άποψη. Το φτηνό θα είναι και 2ης ποιότητας, έλεγαν. Όλοι ήθελαν να στηρίξουν τον Έλληνα επιχειρηματία/βιοτέχνη/έμπορο.

Κανείς δε θέλει να βλέπει τον Έλληνα να φαλιρίζει και να του παίρνει τα λεφτά ο ξένος.

 

Όταν όμως τα κινεζάκια έσκασαν μύτη, ο κόσμος άρχισε να ψωνίζει.

Πολύ απλά, το φτηνό σου μιλάει από μόνο του. Τί να πεις τώρα στην κυρα-Μαρία, μην πάρεις το πουλοβεράκι με τα 15 ευρώ, πάρε το ελληνικό από απέναντι που έχει 80 για να στηρίξεις τον Έλληνα; Με όλη μου την καρδιά θα σου πει, αλλά δεν έχω 80.... Κι ας ξέρει ότι το κινέζικο θα είναι και 2ης ή 22ης ποιότητας

 

Είναι πολύ διαφορετική περίπτωση οι κινέζοι, αλλά υπάρχει μια κοινή βάση από κάτω.

Όταν δίνεις τα λεφτά σου, δεν κοιτάς σημαίες. Με χαρά μου να στηρίξω το πατριωτάκι, αλλά αν μου φάει λεφτά, ΓΕΙΑ ΣΟΥ.

Και δε χάνει αυτός μόνο έναν πελάτη. Πιθανότατα χάνει όλη η αγορά έναν πελάτη.

Πολύ απλά, σιγά μην ψάξω όλη την Ελλάδα να βρώ τον τίμιο και φτηνό επιχειρηματία.

Θα το κάνω μία, θα το κάνω δύο, κι αν δεν τον βρώ..... www.thomann.de.... www.musik-schmidt.de ....www.playback-europe.com.... www.guitar24.de

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθίστε ρε παιδιά, εσείς λέτε ότι μπορεί να έσπασε (κάποιος τρίτος) το truss rod. Ένα σπασμένο truss κάνει μπαμ από μακριά.

 

Σε αυτήν την περίπτωση, θα τον έπιανε ο Στόλλας και θα του έλεγε:

"Φιλαράκι, το truss rod σου είναι σπασμένο. Εμείς πριν δώσουμε ένα όργανο το σετάρουμε και ήταν εντάξει πριν φύγει από εμάς, το σέταρε ο τάδε υπάλληλος. Αυτό το πράγμα δεν το καλύπτει καμία εγγύηση και σαφώς δεν ευθυνόμαστε εμείς."

 

Όχι ότι κάνω το δικηγόρο του διαβόλου και σαφώς με ενοχλεί που ο φίλος που πόσταρε το θέμα δεν απαντάει ακόμα σ'αυτά που τον ρωτάτε αλλά εντάξει ένα σπασμένο truss δεν είναι και rocket science για να πρέπει να γυρίσει Αμερική (η αναφορά στην Αγγλία με κούφανε πάντως, απ'ότι ξέρω μόνο γραφεία έχουν εκεί...).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου