Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για πολυεφφέ


Maow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προς τι ο τελικος???  ???

 

Γιατί μου το κάνεις αυτό???? ;D

 

Πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω τα εφφέ του G-Major πχ σε έναν ενισχυτή χωρίς FX loop?

 

Είμαι άσχετος σε θέματα συνδεσμολογίας το ξέρω :Ρ

 

οπως θα χρησιμοποιουσες κ οποιοδηποτε αλλα στη θεση του  ;)

δλδ γιατι τα delay της tonelab να τα βαλεις στο Input του ενισχυτη ενω του g major οχι???

Δεν εχει διαφορα...

 

περι fx loop διαβασε κ το σχετικο thread  ;)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151997.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενα θέμα που πρέπει να λάβεις σοβαρά υπ' όψιν σου είναι το "με τι ενισχυτή θα την χρησιμοποιήσεις".

Μπορεί να θαφτεί μια πεταλιέρα απο αυτό.

 

Εγω είχα μια GT-8 και μπορώ να πώ ότι είναι πάρα πολύ καλή, αν και λίγο πολύπλοκη για αρχάριο και μη μεθοδικό τύπο. Την έχω χρησιμοποιήσει με ενισχυτή κιθάρας και κατευθείαν στην κονσόλα με καλά για τα γουστα μου αποτελέσματα. Θέλει όμως υπομονή και επιμονή και να μη ντρέπεσαι να ρωτάς  ;)

 

 

Επι τη ευκαιρία, το wah της gt8 ακούγεται καλλίτερα αν το βάλετε μετα το distortion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθεια που μου προσφέρεται απλόχερα...

Ενα θέμα που πρέπει να λάβεις σοβαρά υπ' όψιν σου είναι το "με τι ενισχυτή θα την χρησιμοποιήσεις".

Μπορεί να θαφτεί μια πεταλιέρα απο αυτό.

 

Εγω είχα μια GT-8 και μπορώ να πώ ότι είναι πάρα πολύ καλή, αν και λίγο πολύπλοκη για αρχάριο και μη μεθοδικό τύπο. Την έχω χρησιμοποιήσει με ενισχυτή κιθάρας και κατευθείαν στην κονσόλα με καλά για τα γουστα μου αποτελέσματα. Θέλει όμως υπομονή και επιμονή και να μη ντρέπεσαι να ρωτάς  ;)

 

 

Επι τη ευκαιρία, το wah της gt8 ακούγεται καλλίτερα αν το βάλετε μετα το distortion.

Κοίταξε να δεις, σκέφτηκα με τα λεφτά αυτά να αλλάξω ενισχυτή, αλλά πιστεύω ότι ο τρανζιστοράτος που έχω τώρα όσο κιαν είναι της πλάκας, με ικανοποιεί πάρα πολύ όσον αφορά και το ντιστόρσιον και τον καθαρό ήχο του. Για αυτό και θα προτιμούσα να αγοράσω πρώτα κάποιο εφφέ και όταν με το καλό καταλάβω τι ακριβώς θέλω από έναν ενισχυτή ακριβώς, τότε θα αγοράσω κάτι καλό που θα μου μείνει μια ζωή.. Και εκτός αυτού κάτι καλό που θα μου μίνει μια ζωή δεν μπορώ να αγοράσω με κάτω από 400 ευρώ..

 

οπως θα χρησιμοποιουσες κ οποιοδηποτε αλλα στη θεση του  ;)

δλδ γιατι τα delay της tonelab να τα βαλεις στο Input του ενισχυτη ενω του g major οχι???

Δεν εχει διαφορα...

 

περι fx loop διαβασε κ το σχετικο thread  ;)

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151997.0

Να που η λύση του ρακ επανέρχεται δυναμικά στο προσκήνιο  :P Να φανταστώ ότι από άποψη ποιότητας εφφέ δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με τις πεταλιέρες?

 

(κανα φτηνιάρικο της πλάκας looper παίζει?)

Εδώ κανείς?? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κοίταξε να δεις, σκέφτηκα με τα λεφτά αυτά να αλλάξω ενισχυτή, αλλά πιστεύω ότι ο τρανζιστοράτος που έχω τώρα όσο κιαν είναι της πλάκας, με ικανοποιεί πάρα πολύ όσον αφορά και το ντιστόρσιον και τον καθαρό ήχο του. Για αυτό και θα προτιμούσα να αγοράσω πρώτα κάποιο εφφέ και όταν με το καλό καταλάβω τι ακριβώς θέλω από έναν ενισχυτή ακριβώς, τότε θα αγοράσω κάτι καλό που θα μου μείνει μια ζωή..

...Aυτο που ειπες για το μια ζωη ξεχασε το....ετσι ειπα και εγω οταν πηρα τον πρωτο μου ενισχυτη στα 15 και ειπα θα τον κρατησω μια ζωη και απο τοτε μεχρι τα 30 εχω αλλαξει κανα δυο τρεις,και το ιδιο ισχυει και για τα εφφε και παει κλαιγοντας ....ειναι σαν τις γκομενες μολις την γνωρισεις λες εδω ειμαι(τι θεομ@@@νο ειναι αυτο) και μετα απο καμια εβδομαδα δεν θες ουτε να την βλεπεις...και φυσικα μιλαω για γκομενες κατω των 400 euros ;)πιστεψε με μεχρι να μαθεις και να κατασταλαξεις θα εχεις ξοδεψει ενα καρο λεφτα....και στην τελικη θα φτασεις 50 χρονων και θα παιζεις καρφι στον ενισχυτη...και μια συμβουλη:οτι μηχανημα και να παρεις ,οσο καλο και να ειναι εαν ο ενισχυτης ειναι μαπα θα ακους πα@@ρια.....και θα λες τελικα τι λαλακια πηγα και πηρα ισως θα επρεπε να παρω αυτο....γι'αυτο οτι και να επιλεξεις μολις παρεις γραμμη οτι ο τρανξιστρορορτ (φτου ουτε να το πω δεν θελω) ενισχυτης σου ειναι μαπα θα εχεις ξενερωσει με τοπολυεφφε ή με οτι αναλογικο παιζεις......φιλικα

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρη ,ασχετη ,διορθωση Ιγναντιε.

 

Το τραγουδι της υπογραφης σου δεν ειναι των Μassive Attack αλλα του WILLIAM DEVAUGHN  (οι ΜΑ το εχουν απλα οπως δεκαδες αλλοι διασκευασει.. ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρη ,ασχετη ,διορθωση Ιγναντιε.

 

Το τραγουδι της υπογραφης σου δεν ειναι των Μassive Attack αλλα του WILLIAM DEVAUGHN  (οι ΜΑ το εχουν απλα οπως δεκαδες αλλοι διασκευασει.. ;))

 

 

ευχαριστω πολυ....το ειχα ξανακουσει αυτο ,οπως εχουν κανει και με το safe from harm(billy cobham)...απλα επειδη ειναι για πολλους πιο γνωστο απο massive γι'αυτο το εβαλα   ωραιος παντως για ναμην αισθανομαι μονος...... ;) το χρησιμοποιω γαι εμενα και για οποιον το αντιλαμβανεται σαν σταση ζωης...εγω δεν εχω καταφερει να το κατανοησω ακριβως 100% στη ζωη μου αλλα προσπαθω

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς "δεν τίθεται θέμα συγκρισης με τις πεταλιέρες" ?

Ε όπως τα πεταλάκια προσφέρουν (υποθέτω)καλύτερη ποιότητα εφφέ από ένα πολυεφφέ έτσι και το ρακ υπερτερεί σε ποιότητα εφφέ από μια πεταλιέρα? Το λέω γιατί από τη μια με 380€ παίρνεις 6-7 εφφέ και από την άλλη με 400€ περίπου παίρνεις άπειρα εφφέ άπειρους ενισχυτές ΚΑΙ ενσωματωμένο footswitch..

 

 

Κοίταξε να δεις, σκέφτηκα με τα λεφτά αυτά να αλλάξω ενισχυτή, αλλά πιστεύω ότι ο τρανζιστοράτος που έχω τώρα όσο κιαν είναι της πλάκας, με ικανοποιεί πάρα πολύ όσον αφορά και το ντιστόρσιον και τον καθαρό ήχο του. Για αυτό και θα προτιμούσα να αγοράσω πρώτα κάποιο εφφέ και όταν με το καλό καταλάβω τι ακριβώς θέλω από έναν ενισχυτή ακριβώς, τότε θα αγοράσω κάτι καλό που θα μου μείνει μια ζωή..

...Aυτο που ειπες για το μια ζωη ξεχασε το....ετσι ειπα και εγω οταν πηρα τον πρωτο μου ενισχυτη στα 15 και ειπα θα τον κρατησω μια ζωη και απο τοτε μεχρι τα 30 εχω αλλαξει κανα δυο τρεις,και το ιδιο ισχυει και για τα εφφε και παει κλαιγοντας ....ειναι σαν τις γκομενες μολις την γνωρισεις λες εδω ειμαι(τι θεομ@@@νο ειναι αυτο) και μετα απο καμια εβδομαδα δεν θες ουτε να την βλεπεις...και φυσικα μιλαω για γκομενες κατω των 400 euros ;)πιστεψε με μεχρι να μαθεις και να κατασταλαξεις θα εχεις ξοδεψει ενα καρο λεφτα....και στην τελικη θα φτασεις 50 χρονων και θα παιζεις καρφι στον ενισχυτη...

Χμμ δηλαδή τί προτείνεις? Να κοιτάξω περισσότερο το θέμα ενισχυτής?

 

και μια συμβουλη:οτι μηχανημα και να παρεις ,οσο καλο και να ειναι εαν ο ενισχυτης ειναι μαπα θα ακους πα@@ρια.....και θα λες τελικα τι λαλακια πηγα και πηρα ισως θα επρεπε να παρω αυτο....γι'αυτο οτι και να επιλεξεις μολις παρεις γραμμη οτι ο τρανξιστρορορτ (φτου ουτε να το πω δεν θελω) ενισχυτης σου ειναι μαπα θα εχεις ξενερωσει με τοπολυεφφε ή με οτι αναλογικο παιζεις......φιλικα

Ε από τη στιγμή που το πολυεφφέ θα κοστίζει 3 φορές παραπάνω από τον ενισχυτή, δεν νομίζω οτι θα τα ρίξω σε αυτό αμα δεν μαρέσει ο ήχος μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λεω ειναι οτι θα ησουν αντικειμενικος εαν τα εβαζες ολα στον ιδιο ενισχυτη με τη ιδια κιθαρα και με την ιδια ψυχολογικη σου κατασταση τοτε θα μπορουσες να πεις αυτο ειναι καλυτερο...αλλα επειδη ζουμε στο ellada και αυτα δεν παιζουν θελω να σου πω οτι οποια και να ειναι η επιλογη σου ,οσο ωραιο και να το ακουσεις στο μαγαζι στο σπιτι σου θα ειναι αλλο....επισης οτι και να παρεις στην αρχη θα φαινεται flawless κοινως αψεγαδιαστο και σιγα σιγα που θα το συνηθιζεις,που θα εξελισεσσαι μουσικα,που θα εξελισετται η μουσικη τεχνολογια και δυστυχως αυτο που παιρνεις σημερα εχει γινει παλιο εχθες θα βρεθει ο χρονος που θα πεις δεν μου αρεσει πια.....οποτε δυο συμβουλες...:ειδικα για τα πολυεφφε που εγω τα ανιπαθω πηγαινε ακουσετα ολα με ηρεμια και χωρις βαισυνη και παρε αυτο που κρινει το αυτι σου γιατι εσυ θα παιζειςμε αυτο(στην τελικη ολα πανω κατω τα ιδια ειναι) και εχε στο πισω μερος του κεφαλιου σου αυτα που ακουσες απο τα παιδια για ναπαρεις την τελικη αποφαση, δευτερον  :ναι,ο ενισχυτης ειναι το Α ΚΑΙ ΤΟ Ω  τελος,θα αργησεις αλλα θα το καταλαβεις οπως καναμε ολοι μας.... και τριτον:ολοι μα ολοι οι μουσικοι πειραματιζονται, ξοδευουν ξεφραγκιαζονται βλαστημανε για τις λαθος επιλογες,αλλαζουν γνωμη μετα την αγορα κλπ,κλπ εσυ δεν μπορεις να το αποφυγεις αυτο ειναι νομος της μουσικης και του καθε χομπυ γενικοτερα...και τελος για να μην σε κουρασω και με λες και ξερολα....πηγαινε σε ενα μουσικο μαγαζι και διαλεξε την χειροτερη κιθαρα....θα δεις οτι θα στην βαλουν να την ακουσεις στον καλυτερο ενισχυτη που εχουν και αμα δουν οτι δεν το κατεχεις το αθλημα θα φερουν τον πωλητη που παιζει καλυτεραγια να παραμυθιαστεις οτι το οργανο ειναι αυτο που παιζει ετσι και οτι εαν την παρεις θα παιζεις και εσυ ετσι..αλλα οχι εδω στον κοσμο του MARLBORO ;D ;)

 

 

 

 

[move][ναι,ο ενισχυτης ειναι το Α ΚΑΙ ΤΟ Ω /move]

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς "δεν τίθεται θέμα συγκρισης με τις πεταλιέρες" ?

Ε όπως τα πεταλάκια προσφέρουν (υποθέτω)καλύτερη ποιότητα εφφέ από ένα πολυεφφέ έτσι και το ρακ υπερτερεί σε ποιότητα εφφέ από μια πεταλιέρα? Το λέω γιατί από τη μια με 380€ παίρνεις 6-7 εφφέ και από την άλλη με 400€ περίπου παίρνεις άπειρα εφφέ άπειρους ενισχυτές ΚΑΙ ενσωματωμένο footswitch..

 

Η γνώμη μου είναι ότι δεν είναι πάντα κανόνας αυτό όπως και η τιμή.

 

Εγω νομίζω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα για να βγάλει κανείς καλό ήχο πολλές φορές έχει να κάνει με την αδυναμία κατανόησης της λειτουργίας ή της φιλοσοφίας της πεταλιέρας. Ιδιαίτερα αν κανείς δεν έχει εμπειρία με σκέτα πεταλάκια.

 

Εχω δοκιμάσει και πεταλιέρες και rack και πεταλάκια ... όλα έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου