Προς το περιεχόμενο

Σας αρέσουν οι Pink Floyd & οι Porcupine Tree?


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχει βγεί και ένα βιβλίο για την κιθάρα ...

 

http://www.theblackstrat.com/

 

που θα βγάλει η Fender ...

 

To έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ:

 

Όσο και αν είμαι fan του Gilmour, με τίποτα δε θα έδινα 3000-4000€ που θα ζητήσει σίγουρα η Fender για μια 57ri με μαύρο pickguard... ::)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει βγεί και ένα βιβλίο για την κιθάρα ...

 

http://www.theblackstrat.com/

 

που θα βγάλει η Fender ...

 

To έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ:

 

Όσο και αν είμαι fan του Gilmour, με τίποτα δε θα έδινα 3000-4000€ που θα ζητήσει σίγουρα η Fender για μια 57ri με μαύρο pickguard... ::)

 

 

 

                                          ;D                              ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

                                          ;D                              ;D

 

Μη γελάς εσύ γιατί θα μου τη βαρέσει και θα έρθω να διαρρήξω το σπίτι σου ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι apos & elavd μοιραζόμαστε την ίδια γκόμενα (με 6χορδές) και μαυρή καλονή με κατασπρα δόντια (μαγνήτες) καλά για μπράτσο δεν το συζητώ.

Ηλία μόλις πριν 1 εβδομάδα παρέλαβα την δική μου blackie.

Η γυναίκα μου μου το δήλωσε : θα πάρω το μωρό και θα φύγω ή εμείς ή ΑΥΤΗ (ακουσων ακουσων) η μαυροτσουκαλη κιθάρα σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γυναίκα μου μου το δήλωσε : θα πάρω το μωρό και θα φύγω ή εμείς ή ΑΥΤΗ (ακουσων ακουσων) η μαυροτσουκαλη κιθάρα σου.

 

εμ, ποιος σου'πε να παντρευτείς....   ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γυναίκα μου μου το δήλωσε : θα πάρω το μωρό και θα φύγω ή εμείς ή ΑΥΤΗ (ακουσων ακουσων) η μαυροτσουκαλη κιθάρα σου.

 

Το μωρό είναι καλά τουλάχιστον; ;D ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σωστό το στυλ αλλά κάποια στιγμή ενδίδουμε όλοι στη θρησκεία των "δακτύλων" και καλό είναι να κοιτάμε και τα σετάπ.

 

Nα το ξεκαθαρίσω λίγο γιατί φαίνεται κάπως ανορθόδοξο. Υπάρχουν κιθαρίστες που έχουν το δικό τους στυλ και παράλληλα εκφράζονται με τα δάχτυλά τους με μοναδικό τρόπο, όπως για παράδειγμα ο ένας και μοναδικός Jeff Beck που σοκαρίζομαι κάθε φορά που τον βλέπω σε βίντεο, όπως επίσης και ο Gilmour με πιο ήπιο τρόπο. Υπάρχουν τα γνωστά "πολυβόλα" που δεν μου λένε τίποτα, όπως πχ. ο Gilbert. Υπάρχουν όμως και κιθαρίστες που στο παίξιμό τους λειτουργεί πολύ περισσότερο η αχαλίνωτη φαντασία στις μουσικές υφές παρά τα δάχτυλά τους, όπως πχ. ο Edge (όχι ότι δεν έχει ωραία τεχνική αλλά το παίξιμό του είναι δύσκολο από πλευράς σύνθεσης κι όχι εκτέλεσης).

 

Γι'αυτό το λόγο πιστεύω ότι δεν διυλίζεται ο κώνωψ σε τέτοια sites όπως προαναφέρθηκε. Και μάλιστα πιστεύω ότι ελάχιστοι έχουν την ψευδαίσθηση ότι θα γίνουν David Gilmour αν φτιάξουν ένα από τα πολλά του σετάπ. Πιστεύω γενικά ότι υπάρχει αρκετή αυτογνωσία στους κιθαρίστες που τους κρατά μακριά από τέτοιες σκέψεις. Αυτό που δυστυχώς συμβαίνει είναι ότι αντιγράφουν ένα στυλ αντί να περάσουν όλες τους τις επιρροές απ'το δικό τους χωνευτήρι, και μετά βαφτίζουν το πόνημά τους "αυθεντικό".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου