Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες, ενισχυτές, κλπ - (Seymour Duncan)


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Η μεταξύ σας δημόσια διένεξη από το πουθενά, θα πρέπει να τελειώσει εδώ.

Συνεχίστε για μαγνήτες.

Μας ενδιαφέρει περισσότερο. :wink:

Thank you gentlemen.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ yameth.

 

Αυτό αποκλείεται.Στο forum πρέπει να υπάρχει τάξη και αυτό απαιτεί να του σβήσεις όλα τα post,να του κάνεις suspend το account,.και να τον στείλεις εξορία στη Γιάρο,μαζί με τους υπόλοιπους ψευτοπροοδευτικούς αντιεξουσιαστές....by the way,εσύ έχεις ακούσει WCR μαγνήτες; :)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ έχεις ακούσει WCR μαγνήτες;

 

εχω ακούσει και τους διπλούς του (απο τους καλύτερους που έχω ακούσει ποτε με καλυτερους μόνο τους Tom Holmes) και τους μονους του (κατα τη γνώμη μου καλοί αλλά όχι τόσο καλοί όσο οι Lindy Fralin & οι Van Zandt)

 

και συνεχίζω να παρακαλώ για ΗΡΕΜΙΑ :!: :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν έχω τρομερά νέα.

Πήγα την κιθάρα μου σε ένα τύπο, του έδωσα και τα push pull, την άνοιξε, την είδε καλά καλά και μου είπε να του την αφήσω καμιά βδομάδα. Γενικώς μου είπε ότι ο προηγούμενος που την είχε, είχε κάνει κάτι πατέντες και η κιθάρα είχε προβλήματα. (άνετα μπορεί και να με δούλευε). Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι την πήρα προχθές.

 

Μετά απο ώρες παιξίματος σε twin reverb έβγαλα τα εξής συμπεράσματα...

 

Ο jazz είναι και γαμώ τους μαγνήτες.. έπαθα πλάκα. Ακούγεται πολύ ενδιαφέρων και ως μονός. Ο ήχος του ήταν γεμάτος και διαυγής.

Γενικά έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος απο τον ήχο των καθαρών μου (με distortion δεν έχω δοκιμάσει σε "σοβαρό" ενισχυτή.) Ο custom μου φαίνεται επίσης μια χαρά αν και αυτός που με ενδιαφέρει είναι ο "neck", o jazz δηλαδή.

Το καλύτερο αποτέλεσμα το είχα με τον jazz ως διπλό και με την ρύθμιση "bright" στον twin reverb (αν και στο "bright" είχε λίγο θόρυβο). είναι πραγματικά ότι πρέπει για jazzoσόλα...

 

Νιώθω μεγάλη ανακούφιση που τελικά οι μαγνήτες βγήκαν μια χαρά, αυτό που θα ήθελα είναι να μπορούσα να "πειράζω" την κιθάρα μου μόνος μου... αλλά φοβάμαι μη την καταστρέψω... μου είπε π.χ. αυτός ο τύπος ότι θα μπορούσε το κάτω ποντεσιόμετρο να κάνει τη δουλειά push pull και το πάνω να κάνει "in και out of phase" που δεν το πολυκατάλαβα...πάντως το αποτέλεσμα θα ήταν να έχω περισσότερους συνδιασμούς=ήχους.

 

Ένα θέμα που προέκυψε τώρα όμως είναι το εξής:

 

Ποιά είναι η εναλλάκτική του twin reverb? Δηλαδή ποιός ενισχυτής έχει τον ήχο του twin σε λιγότερα watt (άρα φθηνότερος) και έχει και την ρύθμιση bright...? Μήπως οι hot rod?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι HotRod είναι μεξικάνικοι πλέον.

Αυτό που εγώ θα αποκαλούσα οικονομικό Twin είναι μάλλον ο Deluxe Reverb.

Αλλά δεν θα παρέλειπα να ακούσω αν ήμουν στη θέση σου και τους Orange AD15R (αν έχει μείνει κανένας στο Λογοθέτη), Vox AC15 (αν έχει μείνει κανείς στο Bon ) και φυσικά τον απίστευτο για τα λεφτά του Traynor YCV 40 (στον Διαμαντόπουλο).

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμ....είδα τον FENDER 65DELUXEREVERB (1050 ευρώ) στου thomann..

22 watt δεν είναι λίγα....?

 

FENDER 65DELUXEREVERB = 1050 ευρώ = 22 watts = 1 speaker

 

FENDER TWIN REVERB = 1239 ευρώ = 85 watts = 2 speakers

 

γιατί τόσο μικρή διαφορά στην τιμή και τόσο μεγάλη στα χαρακτηριστικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o hot rod deluxe δηλαδή δεν λέει?

40 watt μου κάνει μια χαρά και κάνει 644 στου thomann

και 983 στου στόλλα.

 

Μου φαίνεται ότι είχα διαβάσει πολύ καλά λόγια για τον deluxe σε κάποιο παλιότερο thread....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Αγαπητέ yameth.

Αυτό αποκλείεται.Στο forum πρέπει να υπάρχει τάξη και αυτό απαιτεί να του σβήσεις όλα τα post' date='να του κάνεις suspend το account,.και να τον στείλεις εξορία στη Γιάρο,μαζί με τους υπόλοιπους ψευτοπροοδευτικούς αντιεξουσιαστές....by the way,εσύ έχεις ακούσει WCR μαγνήτες; :)[/quote']

 

1. Ελπίζω να μη χρειάζεται αυτό φίλε μου. Θέλω να πιστεύω ότι η "μουσική εξημερώνει τα ήθη"...

 

2. Εχω ακούσει πολλούς μαγνήτες.

Vintage και non-vintage.

Στην ίδια κιθάρα, με τον ίδιο ενισχυτή, με τα δικά μου χέρια, και σε ένα χώρο.

Δεν θα έλεγα ότι είναι αυτό που θα χαρακτήριζε τον ήχο κάποιου "έμπειρου" μουσικού.

 

  • Ο ενισχυτής και το ηχείο παίζουν πολύ μεγαλύτερο ρόλο.
     
    Η κιθάρα επίσης. (Στο σύνολο)
     
    Ο έλεγχος των παραπάνω από τον μουσικό κατά μέγιστο.

Από εκεί και πέρα οι μαγνήτες, (εφ'όσον μιλάμε για κάποιο επίπεδο και πάνω, και οι περισσότεροι σήμερα είναι) είναι ψηλά γράμματα...

Λειτουργούν σαν ένα preset equalizer και ενίοτε booster.

Το equalizer ενός καλού ενισχυτή είναι πολύ δραστικότερο.

Δεν θέλω να μειώσω την προσφορά τους, αλλά αν δεν είχα ήχο, θα ψαχνόμουν αλλού πρώτα.

Ο μαγνήτης είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Αυτό λέει η πείρα μου. :roll:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μαγνήτης είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Αυτό λέει η πείρα μου. :roll:

 

Νομίζω πως είπες την πιο σωστή κουβέντα φίλε μου...Βάλτε την οποιαδήποτε κιθάρα...ακόμα και μία των 300€(ναι ναι...δεν το λέω έτσι :wink: ) σε έναν πραγματικά γαμάτο ενισχυτή και ακούστε την.Εγώ έπαιξα μία Jackson ενός φίλου μου που την πήρε περίπου 350€ σε έναν Peavey 5150II(ναι...είμαι της σχολής όσο πιο πολύ γκάζι..τόσο το καλύτερο :lol: ) και έπαθα πλάκα!!! 8) Αλλά ο ενισχυτής αυτός έχει και ένα κάρο λάμπες και συνοδευόταν από μία καμπίνα Marshall MF 350W νομίζω... ¶λλο πράγμα παιδιά...Εντάξει, μετά έβαλα και την Les Paul και....πήγαμε όλοι παρέα στον ψυχίατρο!!! :lol:

 

Αλλά θέλω να τονίσω την σημασία που παίζει ο ενισχυτής και πιθανόν και η ρύθμιση της κιθάρας(ύψος μαγνητών...intonation κτλ...).Βέβαια, το καταλαβαίνω να μην μπορεί ο καθένας να έχει ένα αντίστοιχο stack των 2500€, σαν αυτό που περιέγραψα πιο πάνω, αλλά η λύση δεν είναι η αλλαγή των μαγνητών.Αλλαγή ενισχυτή και EQ! Πολύ σημαντικό...Αντι να δώσει κανείς 200 - 300€ για αγορά-εγκατάσταση μαγνητών, ας πάρει ένα καλό EQ... :wink:

 

Βέβαια, έχω αλλάξει και εγώ μαγνήτες σε μία Ibanez που έχω(EMG 81@bridge, EMG60@neck)...αλλά πιστεύω οι EMG είναι σε άλλη διάσταση!!Προσωπικά βέβαια, είμαι Fan του ήχου των Metallica, γι'αυτό παίζω με EMG και ψάχνομαι για rack με Mesa Boogie κτλ... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου