Προς το περιεχόμενο

Πως θα φερω τις κιθαρες ΑΚΡΙΒΩΣ τη μια πανω στην αλλη??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε θα συννενοηθουμε μου φαινεται..

Λες και απαντανε οι περισσοτεροι απλα για να κανουν reply.

 

Anyway, μερικοι σκαλωσαν με το αν ξερω να παιζω καλα κιθαρα η οχι,

 

πες οτι το θελω για μια ΜΗ καλοκομμενη λουπα το πραμα..

 

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κανείς μα κανείς δεν σχολιάζει το αν παίζεις καλά κιθάρα ή όχι.

 

Έστω ότι έχεις ένα ριφφ λοιπόν, στο οποίο σου έχει φύγει μια και μόνο νότα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το ξαναγράψεις μέχρι να σου βγει άψογο. Δηλαδή τι παραπάνω να σου πούμε όταν έχεις γράψει κάτι με λάθος?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ξανα λεω, εστω οτι εχω μια λουπα που δεν καθεται καλα στο τεμπο, πως θα της φερω τα χτυπηματα στο τεμπο μου?

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα συννενοηθουμε μου φαινεται..

Λες και απαντανε οι περισσοτεροι απλα για να κανουν reply.

 

Anyway, μερικοι σκαλωσαν με το αν ξερω να παιζω καλα κιθαρα η οχι,

 

πες οτι το θελω για μια ΜΗ καλοκομμενη λουπα το πραμα..

 

 

Alex-is πρέπει να καταλάβεις ότι ΔΕΝ ΣΟΥ ΧΡΩΣΤΑΜΕ τις απαντήσεις.

 

Καλό θα είναι γενικότερα να ζητάς ΠΙΟ ΕΥΓΕΝΙΚΑ βοήθεια από άτομα σε ένα forum, που προφανώς απαντούν οικειοθελώς ΟΠΟΤΕ και κυριως ΑΝ θέλουν... ::)

 

Καληνύχτα... ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ξανα λεω, εστω οτι εχω μια λουπα που δεν καθεται καλα στο τεμπο, πως θα της φερω τα χτυπηματα στο τεμπο μου?

 

Αν 1 λούπα δεν κάθεται καλά στο τεμπο, της κάνεις Timestreching (είναι εργαλείο τόσο του nuendo, όσο και διαφόρων plugins). Αν όμως χάνει σε συγκεκριμένα σημεία-νότες τότε δεν είναι η σωστή, άρα διαλέγεις ή άλλη, ή διορθώνεις το λάθος σημείο με 2 τρόπους:

1ος) Ξαναγράφοντάς την.

2ος) Μέσω των editing εργαλείων του DAW σου, κόβεις και ράβεις, ώς να έρθει στα ίσα της. Αν το κόψε-ράψε είναι υπερβολικά πολύ, τότε ξαναγράφεις.

 

Στο θέμα σου: Θα γράψεις μια φορά την κιθάρα, θα την πολλαπλασιάσεις επί όσο θες σε άλλα κανάλια και απλώς δεν θα μετακινήσεις το κάθε αντίγραφο καθόλου, αν θες να παίζουν όλες το ίδιο ακριβώς (τότε αναιρείς το λόγο του ντουμπλαρίσματος, αλλά δικό σου θέμα είναι). Αν όμως βγαίνουν εκτός ρυθμού, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα.

 

Το φταιξιμο πρεπει ναναι δικο μου, μαλλον δεν εχω διατυπωσει σωστα αυτο ακριβως που θελω να κανω (και εχω δει να το κανουν παλιοτερα).

 

Γιαυτο, + για το οτι ο τροπος μου μπορει να ξεφυγε καπου (κ αυτο γιατι αλλο εχω στο μυαλο μου οτι ρωτησα, και αλλο μου απαντηθηκε, ειπαμε ομως my fault..) ζητω συγνωμη...

 

Ειμαι κοντα στο να βρω βιντεακι με tutorial γιαυτο που θελω να γινει, οποτε αν θελει κανεις το ανεβαζω εδω το link...

 

 

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις να κανεις quantize σε audio tracks μήπως? υπο προυποθεσεις γινεται. μαθε τι ακριβως σε ενδιαφερει και πες . σχεδον ολα γινονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζω μια κιθάρα , κάνω duplicate το track στο cubase, τις κάνω panning περίπου 30% δεξιά και αριστερά την κάθε μία και την μία από αυτές την "ξεκουρδίζω" ελάχιστα σε σχέση με την άλλη, ενώ την άλλη την αφήνω ως έχει. Ετσι, η μία είναι "πάνω" στην άλλη -χρονικά εννοώ- και επίσης ακούγεται, στα αυτιά μου, πιο γεμάτος ο ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζω μια κιθάρα , κάνω duplicate το track στο cubase, τις κάνω panning περίπου 30% δεξιά και αριστερά την κάθε μία και την μία από αυτές την "ξεκουρδίζω" ελάχιστα σε σχέση με την άλλη, ενώ την άλλη την αφήνω ως έχει. Ετσι, η μία είναι "πάνω" στην άλλη -χρονικά εννοώ- και επίσης ακούγεται, στα αυτιά μου, πιο γεμάτος ο ήχος.

 

Ναι αλλά ακόμα και 5% pitch να κάνεις δεν σου αλλοιώνεται ο ήχος?

 

Εξαρτάται βέβαια πόσο τελειομανής είναι ο καθένας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παίζω μια κιθάρα , κάνω duplicate το track στο cubase, τις κάνω panning περίπου 30% δεξιά και αριστερά την κάθε μία και την μία από αυτές την "ξεκουρδίζω" ελάχιστα σε σχέση με την άλλη, ενώ την άλλη την αφήνω ως έχει. Ετσι, η μία είναι "πάνω" στην άλλη -χρονικά εννοώ- και επίσης ακούγεται, στα αυτιά μου, πιο γεμάτος ο ήχος.

 

Ναι αλλά ακόμα και 5% pitch να κάνεις δεν σου αλλοιώνεται ο ήχος?

 

Εξαρτάται βέβαια πόσο τελειομανής είναι ο καθένας...

 

Δεν είναι θέμα τελειομανίας, μια χαρά ακούγεται και μετά το detuning. Βέβαια, έχει να κάνει και με το κομμάτι, π.χ. αν παίζουν 2 ηλεκτρικές κιθάρες βρώμικα και μπουκωμένες και το κομματι, συν τοις άλλοις, τα σπάει τότε δεν καταλαβαίνει το αυτί (τουλάχιστον το δικό μου!) τίποτα. Σε πιο slow κομματια, ίσως είναι λίιιιιιιιιγο πιο "ορατό", αλλά και πάλι ενδέχεται, ανάλογα με το στυλ της μουσικής να ακουγεται ενδιαφέρον.

Πάντως, για να είμαι ειλικρινής, όταν θέλω να παίξω 2 κιθάρες, παίζω το θέμα 400 φορές (λέμε τώρα), μέχρι να το παίξω ολόιδια. Προτιμώ αυτήν την μέθοδο. Αν και, δε πολυθέλω τις διπλές ογκώδεις κιθάρες δεξιά και αριστερά μέσα στο mix μου, γιατι μου θυμίζουν evanessence (κοινώς =μόδα) και ξενερώνω.

Ελπίζω να μην αρχίσει παντόφλα κανένας ορκισμένος οπαδός τους, μια κουβέντα γράφω ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου