Προς το περιεχόμενο

John Frusciante,John Mayer and Derek Trucks.(video for..elavd)


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και συγνωμη ΣΟΒΑΡΑ θεωρεις οτι η ροκ/ποπ μουσικη ξεκινησε με τους...Purple & τους Tull? :o :o

 

δηλ. ο Presley,οι Beatles,οι KINGS & oι STONES ομβρικας συγκολουσαν? ;D

 

δεν ειπα κατι τετοιο απλος σου εδωσα μερικα παραδειγματα!

κ υπαρχουν παρα πολλα ακομα που τα rythm sectio οργωνουν!

απλος εχω ακουσει διαφορετικα πραγματα απο εσενα  κ εχω κ μια αλλη αποψη αλλα κ γνωση επι του θεματος;)

 

 

οχι αυτο ειναι ΜΑΥΡΗ μουσικη (funk,soul,r&b) & μονο  ΕΤΣΙ παιζεται,ας επαιζα ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ στη ζωη μου με τον James Brown & ας το πληρωνα και...χρυσο! :)

 

& sorry κι ολας,καλοι αυτοι οι ...φλυαροι ροκαδες... ;D που μας παραθετεις αλλα ΟΛΟΙ μαζι δεν ειναι ουτε μια τριχα απο τα.... :-[ :-\  του JAMES BROWN...μη τρελλαθουμε κι ολας...

   

 

εχω ακουσει πολυ μαυρη μουσικη κ παιζεται με πολλους τροπους!

σιγουρα ενας ειναι κ αυτος!

 

επισης δεν συγκρινω τπτ...μονος σου μπαινεις στην διαδικασια

δεν ειπα ποιος ειναι καλυτερος η οχι απλος σου δεινω παραδειγματα για rythm section που σπερνει! τωρα εαν δε σου αρεσει αλλο θεμα μην τα απαξιεις ομως γιατι στην μουσικη δεν υπηρξε μονο ο James Brown αλλα κ πολυ αλλοι καλοι μουσικη ισως οχι τοσο καλοι σαν αυτον αλλα τοσο καλοι ωστε να εχουν επιρεασει επομενες γενιες αλλα κ να εχουν γραψει ιστορια στην παγκοσμια μουσικη σκηνη!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οχι απλος σου δεινω παραδειγματα για rythm section που σπερνει!

 

τοτε μαλλον θα πρεπει να σταματησουμε τη κουβεντα γιατι μαλλον αντιλαμβανομαστε αλλοιως τον ορισμο του..."σπερνω" για εμενα π.χ. (και για τους περισσοτερους μουσικους του πλανητη) η rhythm section του James Brown ειναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της...σπορας.. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε μαλλον θα πρεπει να σταματησουμε τη κουβεντα γιατι μαλλον αντιλαμβανομαστε αλλοιως τον ορισμο του..."σπερνω" για εμενα π.χ. (και για τους περισσοτερους μουσικους του πλανητη) η rhythm section του James Brown ειναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της...σπορας.. ;)

 

ενοητε πως το rythm section του JAmes ειναια πιστευτο κ εμενα μου αρεσει παρα πολυ! αλλα μου αρεσει ακομα πιο πολυ αυτο

http://www.youtube.com/watch?v=6yL_oCAU5pw

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει πολυ μαυρη μουσικη κ παιζεται με πολλους τροπους!

σιγουρα ενας ειναι κ αυτος!

 

Τωρα το προσεξα καλα αυτο... ::)

 

Δεν μου δινεις ΕΝΑ (μονο ενα) παραδειγμα μαυρης μουσικης (μαυρης κανονικης δηλ παιγμενη απο μαυρους και  οχι  απο λευκα αγορακια ;D) funk,soul r&b που να ΜΗΝ παιζεται ετσι?ειμαι πολυ περιεργος να την ακουσω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην μουσικη για μενα δεν εχει πρεπει οπως εχει πει ο HENDRIX "θελω μουσικους που να μην τους λεω τι να παιζουν αλλα να παιζουν αυτο που αισθανονται.

 

Καλά. Άμα έχω και εγώ από πίσω μου (στο μπάσο να πω μόνο) McAvoy (το αγαπημένο μου workhorse), Cox, Entwistle, Shannon και δεν συμαζεύεται, λέω και εγώ τέτοιες ...... άντε να μη πω.

 

Από μπάντες που ανεβοκατεβαίνουν ταστιεροτύμπανα σαν ασανσέρ πολλές. Από αυτές όμως λίγες κουνάνε το κορμί του ακροατηρίου. Το δέσιμο είναι πάντα πιο δύσκολο από το λύσιμο.

Οπως είπανε και οι Skynyrd (που δεν διακρίνονται για τον στίχο τους) I don't care for fancy music if your my shoes can't shuffle around.

 

Από την άλλη, οι Jam δεν σολάρανε ποτέ. Αλλά .......

 

Πέραν από την προσφιλή τακτική του SF να υπερβάλει λίγο (και το ξέρει) με έντονες δηλώσεις, έχει απόλυτο δίκιο στο Groove is the Κing.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν από την προσφιλή τακτική του SF να υπερβάλει λίγο (και το ξέρει)

 

ειπαμε ετοιμαζομαι για πολιτικη καριερα και πρεπει να προπονηθω γερα.... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το προσεξα καλα αυτο... ::)

 

Δεν μου δινεις ΕΝΑ (μονο ενα) παραδειγμα μαυρης μουσικης (μαυρης κανονικης δηλ παιγμενη απο μαυρους και  οχι  απο λευκα αγορακια ;D) funk,soul r&b που να ΜΗΝ παιζεται ετσι?ειμαι πολυ περιεργος να την ακουσω.

 

JAZZ  ;)

 

@audiokostas

ειπε κανεις το αντιθετο απο αυτα που γραρφεις?  ::)  ???

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JAZZ  Wink

 

προφανως ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΑΚΑ... ;D

 

για ξαναδιαβασε την ερωτηση μου..

 

 

Δεν μου δινεις ΕΝΑ (μονο ενα) παραδειγμα μαυρης μουσικης (μαυρης κανονικης δηλ παιγμενη απο μαυρους και  οχι  απο λευκα αγορακια Grin) funk,soul r&b που να ΜΗΝ παιζεται ετσι?ειμαι πολυ περιεργος να την ακουσω.

 

 

επισης η JΑZZ εκτος του γεγονοτος οτι εχει παψει προ πολλου να ειναι απικλειστικα μαυρη μουσικη (περισσοτερο universal ειναι πια αλλα εχει και παρακλαδια που παντοτε οι λευκοι ειχαν την πρωτοκαθεδρια π.χ SWING) δεν ειναι ΜΟΝΟ χωσιδια ...(ισα-ισα η πρωτογενης τζαζ 100% groove based μουσικη ηταν με ελαχιστα χωσιδια)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ups! funk soul rnb δεν ειδα! ;)

 

ρε σ φανκ!

εχεις γερασει αρκετα ...... :P

μονος σου ξεκινας συνεχεια κοντρες κ διαφωνιες!  ;D

ειπα εγω πουθενα οτι ειναι μονο χωσιδια?

εγω παντος jazz εμαθα τι ειναι απο τετοια

http://www.youtube.com/watch?v=IXOrj7QAc8M

 

στην τελικη οπως ειπαμε κ πριν ειμαστε διαφορετικης σχολης!

οποτε μην παιδευεσε να με πεισεις εγω τα ιδια θα γουσταρω! ;)

 

 

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@audiokostas

ειπε κανεις το αντιθετο απο αυτα που γραρφεις?  ::)  ???

 

Από την στιγμή που έχεις τέτοιο nickname (και φωτό) είναι δύσκολο να διαφωνήσουμε.

Ο proxy της δουλειάς δεν με αφήνει να δω τα βίντεο που προτείνετε. Απλώς θέλω να πω οτι δεν μου αρέσει όταν η rhythm section ή παραμελεί τον ρόλο της ή τον εκτελεί πλημελλώς. Γιατί η δουλειά της είναι το rhythm. Τελεία. Το βαράτε βιολιτζίδες είναι δείγμα ανασφάλειας (για μένα πάντα) παρά δυνητικός παράγοντας καλού αποτελέσματος.

Δεν θα ξεχάσω όταν πήγα στο Αν πριν αρκετά χρόνια να δω τον Mizzaroli με τον Ginger Baker (στο μπάσο νομίζω ο Πολίτης αλλά δεν θυμάμαι thus I beg to be corrected). Μουσικάρες και οι τρεις. Παίξανε παπάδες και αρχιεπισκόπους. Βαρέθηκα τη ζωή μου και έγινε το κεφάλι μου καζάνι. Και οι φίλοι μου του (τότε) γκρουπ, τα ίδια......

Και να σκεφτείς ότι πάντα ανήκω στην rhythm section........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου