Προς το περιεχόμενο

Distortion pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όοοοοοοοοχου, πάααλι με τους πιουρίστες της τάξης Α που ακούν διαβάζοντας προδιαγραφές κι όχι με τα αυτιά τους...

 

Αναφέρεσαι σε μένα ή κάτι δεν κατάλαβα?  ::)

 

Δεν είμαι purist σχεδόν σε τίποτα, σε βεβαιώ.

 

η τάξη Α ζει και βασιλεύει ηχητικά, ακόμη και με τα πολύ υψηλά bias και χωρίς να έχουμε single ended ενισχυτές. Κι έχουμε ξαναπεί (όχι εγώ, εγώ είμαι ημιμαθής σε αυτά τα θέματα και δεν ντρέπομαι να το ομολογήσω) ότι Class A δεν είναι 100% μόνο τα single ended μηχανήματα. Ανατρέξτε.

 

Η Τάξη Α δεν αφορά ηχητικους διαχωρισμούς. Και φυσικά μπορεί να υλοποιηθεί με παράλληλη διάταξη λυχνιών. Το έγραψα και στο πρώτο post.

 

4 EL84 έχει ο Studiotone XL και βγάζει 40W σε Class A. 2 EL84 έχει ο πιο μικρός και βγάζει 20, και από ότι μαθαίνω αν γίνουν οι μετρησούλες (για να ικανοποιηθούν και οι ολίγον τι "ψείρες") δείχνουν ότι η Class A υπάρχει σε τεράστιο βαθμό.

 

Όπως λέμε "είναι έγκυος σε τεράστιο βαθμό"? Ή "ολίγον έγκυος"?  ;D

 

Οι ενισχυτές που αναφέρεις είναι hot biased ΑΒ.

 

Αλλά όντως, τα τεχνικά δεν με ενδιαφέρουν ούτε εμένα - απλά το αυτί μου αρέσκεται στις αρμονικές, στα πληθωρικά κι εξαιρετικά μουσικά υψηλά και στις αποκρίσεις τους, κι αν βρίσκονται εκεί είμαι ο τελευταίος άνθρωπος στον κόσμο που θα τον ανοίξει και θα κοιτά με αγωνία τα ψηφία στις μετρήσεις. Over and out στο οφτόπικ που ήταν εντελώς αχρείαστο - όποιος θέλει ας πάει στα ανάλογα θρεντ κι ας συνεχίσει εκεί, παρακαλώ!  :-*

 

Χαίρομαι που συμφωνούμε σ'αυτό. Βέβαια σύμφωνα με την συλλογιστική σου, παρόμοια ηχητικά αποτελέσματα θα μπορούσαμε (ίσως) να έχουμε και με ένα ψηφιακό emulator.  ;)

 

Ζητώ συγγνώμη για το offtopic, δεν ήταν πρόθεσή μου να κάνω hijack το thread.

 

H παρέμβαση είχε σαν αφορμή τη δήλωση του korax περί Τάξης Α, την οποία φαινόταν να συνδέει με συγκριμένα ηχητικά αποτελέσματα, που πιθανώς θα τον οδηγήσουν σε άτοπες επιλογές εξοπλισμού. Προφανώς οι όποιες επιλογές πρέπει να γίνονται με βάση αυτά που ακούμε.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όοοοοοοοοχου, πάααλι με τους πιουρίστες της τάξης Α που ακούν διαβάζοντας προδιαγραφές κι όχι με τα αυτιά τους... η τάξη Α ζει και βασιλεύει ηχητικά, ακόμη και με τα πολύ υψηλά bias και χωρίς να έχουμε single ended ενισχυτές. Κι έχουμε ξαναπεί (όχι εγώ, εγώ είμαι ημιμαθής σε αυτά τα θέματα και δεν ντρέπομαι να το ομολογήσω) ότι Class A δεν είναι 100% μόνο τα single ended μηχανήματα. Ανατρέξτε.

 

4 EL84 έχει ο Studiotone XL και βγάζει 40W σε Class A. 2 EL84 έχει ο πιο μικρός και βγάζει 20, και από ότι μαθαίνω αν γίνουν οι μετρησούλες (για να ικανοποιηθούν και οι ολίγον τι "ψείρες") δείχνουν ότι η Class A υπάρχει σε τεράστιο βαθμό. Τώρα αν κάποιος μπορεί να καταφέρει κάτι καλύτερο από τον κ. Smith της Mesa στην επιχειρηματολογία του και στα μηχανήματα που φτιάχνει εδώ και δεκαετίες, be my guest...  ;D

 

Αλλά όντως, τα τεχνικά δεν με ενδιαφέρουν ούτε εμένα - απλά το αυτί μου αρέσκεται στις αρμονικές, στα πληθωρικά κι εξαιρετικά μουσικά υψηλά και στις αποκρίσεις τους, κι αν βρίσκονται εκεί είμαι ο τελευταίος άνθρωπος στον κόσμο που θα τον ανοίξει και θα κοιτά με αγωνία τα ψηφία στις μετρήσεις. Over and out στο οφτόπικ που ήταν εντελώς αχρείαστο - όποιος θέλει ας πάει στα ανάλογα θρεντ κι ας συνεχίσει εκεί, παρακαλώ!  :-*

 

 

Κοrax η επιλογή είναι καλή, απλά δεν νομίζω ότι ήταν η πρώτη που θα μπορούσες να κάνεις. Μπορείς να πειραματιστείς και με ένα πεταλάκι equaliser κάνοντας ένα scoop στα μεσαία... Αυτό της Seymour Duncan το έχω δοκιμάσει και δεν μου άρεσε καθόλου... Αλήθεια, όταν λες "ποζεράδικο" ήχο τι εννοείς; Σε τι στυλ;

 

 

 

Whitesnake με Sykes !!!  :P :P :P :P (πλάκα κάνω αν κ μου αρέσει!!)

 

Slash στυλ ήχου (αν και δε μου αρέσει ο Σλας αλλά μόνο αυτό μου έρχεται στο νου τώρα). Βασικά το hi gain μιας κλασικής Μαρσαλ κεφαλής που βασίλευε στα 80's...

 

Όσο για την τάξη Α, έχω να δηλώσω ότι συμφωνώ μαζί σου. Τον ενισχυτή τον πήρα  επειδή ήταν λίγα βαττ και μου άρεσαν πολύ τα features του. (Μη σου πω καλύτερα να ήταν και Α/Β...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Τάξη Α δεν αφορά ηχητικους διαχωρισμούς.

Οι ενισχυτές που αναφέρεις είναι hot biased ΑΒ.

 

Το γνωρίζω, αλλά όλα τα ηχητικά γνωρίσματα της τάξης Α βρίσκονται εκεί και αυτό με ικανοποιεί τα μάλα και μου αρκεί. Όντως, δεν αφορά πρωτογενώς ηχητικούς διαχωρισμούς αλλά ηλεκτρολογικούς, όμως το ένα συνεπάγεται αναντίρρητα το άλλο.

 

Βέβαια σύμφωνα με την συλλογιστική σου, παρόμοια ηχητικά αποτελέσματα θα μπορούσαμε (ίσως) να έχουμε και με ένα ψηφιακό emulator.

 

Δεν θέλω να το αποκλείσω, αλλά μέχρι στιγμής τίποτα που έχω ακούσει δεν το πλησιάζει ούτε κατά διάνοια, και τρομάζω και μόνο στη σκέψη αυτή. Σε πολλά χρόνια που θα έχει κορυφωθεί η ποιότητα της ψηφιακής μοντελοποίησης, ίσως... αν κι εγώ και τότε θα είμαι από τους παλιομοδίτες.

 

 

 

Και γυρνάω στο τόπικ: Korax αυτά λίγο πολύ είναι trademark Μάρσαλ ηχοχρώματα... ο Slash ευθύνεται σχεδόν αποκλειστικά για την τεράστια φήμη του JCM800 στα 80s, και ο Sykes τον ακολούθησε με προτίμηση στον ίδιο ενισχυτή. Οπότε ίσως ψάχνεις για ένα παραδοσιακό τέτοιο ήχο. Αν θες δοκίμασε το Mi Audio Crunch Box, είναι ιδανικό για τέτοιους ήχους και πολύ φτηνό - κάποιος το φέρνει στην Αθήνα, δεν θυμάμαι ποιος.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ΕL84 σε τάξη Α (σε παράλληλη συνδεδμολογία) αποκλείεται να αποδίδουν πάνω από 20 watts. Όταν δουλεύουν οι 2, αντίστοιχα έχουμε γύρω στα 10.

 

30 και 15 (ή 18, όπως ο κλασσικός Marshall), είναι Τάξη ΑΒ. Οι λυχνίες λειτουργούν σε διάταξη push/pull.

 

Πράγματι το θέμα έχει συζητηθεί σε πολλά fora και η παραφιλολογία πάει σύννεφο. Ο ορισμός της Τάξης Α είναι δεδομένος, όπως δεδομένο είναι ότι, ας πούμε, ο Vox AC30, θεωρείται από πολλούς ότι λειτουργεί σε Τάξη Α. Πράγμα που δεν ισχύει.

 

Γιατί αμφιβάλλεις ότι ο Smith λέει ψέμματα? Εντάξει, ας πούμε "ψεμματάκια"?  ;D

 

 

 

Το θέμα έχει συζητηθεί κι εδώ παλιότερα...

 

Πολύ σωστά σε πραγματική τάξη Α  2x el84 θα δώσουν περίπου 10 βατ ενώ οι 4 περίπου 20 βατ αλλά με 310-330 Volts στις ανόδους τους.

Τώρα αν ανεβάζαμε την τάση στα 380 volt και ίσως χρησιμοποιούσαμε μεγαλύτερο μετασχηματιστή ή υπεργραμμικό μετασχηματιστή εξόδου θα πηγαίναμε περίπου στα 14-16 βατ για δύο el84 και αντίστοιχα 30 περίπου βατ για 4.

Αν τώρα πολώναμε με τέτοιο τρόπο ώστε οι λυχνίες ναι μεν να είναι hot hot AB και όχι Α ώστε να έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής αλλά πολύυυυυυ κοντά σε λειτουργία τάξης Α τότε έχουμε περίπου 20 βατ με 2 el84 , 40 βατ με 4,  ενώ ο ήχος είναι ίδιος με αυτόν της πραγματικής τάξης Α.

 

 

Πάντως σε λίγους ενισχυτές θα βρείτε τα παραπάνω καθώς οι περισσότεροι είναι στο στυλ των Vox (330V @ plates,warm/hot AB, cathode bias) ενώ κάποιοι από αυτούς δεν είναι καν hot απλά cathode biased.

 

 

και όχι δεν αμφιβάλλω αλλά ούτε κατηγορώ τον Smith όπως και πολλούς άλλους για τα "διαφημιστικά τρικ", αφού το μόνο που θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει είναι ο ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ίσως ψάχνεις για ένα παραδοσιακό τέτοιο ήχο. Αν θες δοκίμασε το Mi Audio Crunch Box, είναι ιδανικό για τέτοιους ήχους και πολύ φτηνό - κάποιος το φέρνει στην Αθήνα, δεν θυμάμαι ποιος.

 

+1

 

O αντιπρόσωπος είναι ο Μεταλλίδης:

 

http://www.miaudio.com/dealers.htm

 

αλλά μπορείς να το βρεις και σε άλλα μαγαζιά φαντάζομαι.

 

Ωστόσο, όπως λέει σωστά και ο Silot πιο πάνω, μήπως θα έπρεπε να ψάξεις λίγο περισσότερο τον ενισχυτή σου? Μην μπεις τζάμπα στο τρυπάκι "ψάχνω τον τάδε ήχο"  ;). Όχι ότι είναι κακός ο πειραματισμός βεβαίως.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Slash ευθύνεται σχεδόν αποκλειστικά για την τεράστια φήμη του JCM800 στα 80s,

 

Μια διορθωσούλα!

Ο Slash από την αρχή έπαιζε με τους marshall silver jubilee (μοντέλο που κυκλοφόρησε τη διετία 87-88) και ουσιαστικά ο slash signature jcm 2555 είναι reissue των silver jubilee.

Πάντα με έτρωγε ο ήχος του slash (αν και ο ήχος εξαρτάται κυρίως από τα δάχτυλα του κιθαρίστα). Πίστευα ότι δεν βγαίνει με τίποτα.

 

Τελικά η απάντηση ήρθε τυχαία όταν είδα αυτό το βίντεο

(Μην δώσετε σημασία στο πώς παίζει  ;D απλά ακούστε)

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=Oc8qpwF_kG4&feature=related

Jizzzzzzzzzzzzzzzz da pit!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και ηδη την εχεις κανει την παραγγελια σου, για να εχεις αυτον τον ποζεραδικο καπως ψυχρο ηχο με εντονη χροια 80's, με τον συγκεκριμενο ενισχυτη αρκει ενας μαγνητης......ο Duncan JB....εχει τοσο χαρακτηριστικο και εντονο eq (με παρα πολλα υψηλομεσαια τα οποια ειναι υπευθυνα για το χαρακτηρα του) που σε οποιον ενισχυτη και αν τον βαλεις θα του προσδωσει αυτα τα δικα του χαρακτηριστικα......Δεν ειναι τυχαιο οτι στα 80's ηταν η πλεον κλασσικη λυση.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου