Προς το περιεχόμενο

Monitors αυτοενισχυόμενα μέχρι 300 ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μακρια απο Edirol, Behringer και Samson Resolv..Εισαι ελευθερος να επιλεξεις απο τις αλλες εταιριες :)

Γιατί το λες αυτό φίλε έχεις δοκιμάσει, ή είχες κάποτε ο ίδιος και ξέρεις?

και γω αν έπαιρνα (θέλω να πάρω δηλαδή), Behringer θα έπαιρνα...

πες μας γιατί τα αποκλύεις, είναι τόσο χάλια?

εγώ νόμιζα πως αξίζανε για τις τιμές τους...

όσα δεν φέρενι ο χρόνος τα φέρνει η στιγμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε ρε παιδιά? Όλοι monitor θα αγοράσουμε αυτά τα χριστούγεννα?!?  ;D

 

Λοιπόν... πολλά παιδιά του forum εκθειάζουν τα monitor της Tascam. Μάλιστα, πρόσφατα η Tascam παρουσίασε καινούργια μοντέλα τα οποία αντικαθιστούν τα παλιά (μάλλον το παλιό  ;)). Οπότε όλοι περιμένουμε να τα ακούσουμε (δεν ξέρω αλλά αυτή τη στιγμή μπορεί να υπάρχουν σε κάποιο μαγαζί για μια δοκιμή... όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει...). Περίπου στα 270 Euro έρχονται τα VL-A5 (με 5.25 inch woofer). Ενώ υπάρχουν τα VL-A8 (με 8 inch woofer) στα 400 Euro και τα VL-A4 (με 4 inch woofer) στα 150 Euro. Πάντως εγώ θα σου πρότεινα τα VL-A5 αν τα θές για home studio.

 

Επίσης θα σου πρότεινα να τσεκάρεις τα TAPCO S5 (με 5.25 inch woofer) τα οποία έρχονται στα 300 euro...

 

Αυτά..

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικη αποψη.

Καλη εταιρια η behringer, ομως η μετρια ποιοτητα υλικων και τα "κλεμμενα" σχεδια της στο θεμα monitoring, την κατατασσουν στη μετρια προς κακη ποιοτητα monitors. Η αληθεια ειναι πως τα Truth για καποιον "φτωχουλη" ειναι ο,τι πρεπει, ομως για καποιον που θελει να κανει μια αξιοπρεπη μιξη, προφανως δεν κανουν. Δινουν πολλα μπασα, μηδενικα μεσαια και τα πριμα ειναι "σκοτωμενα" ( παραξενο, ομως αληθινο ). Ο,τι ρυθμιση και να κανεις, παλι θα ακουγονται "κενα" και "μπουκωμενα"..

 

Εγω αναζητωντας monitors, περασα απο εταιριες οπως Roland, Edirol, Samson. H καθε μια εχει τις ιδιαιτεροτητες της, ομως στις χαμηλες τιμες των 150-250Ε, καμια απο τις 3 δεν ηταν καλη ( με τα δικα μου προτυπα ).

Η Roland, απλως δινει σε αυτη την τιμη multimedia speakers, παρολο που η ιδια θα ηθελε να τα ονομαζει monitros ( Υποψιν, σαν εταιρια την εκτιμαω παρα πολυ, αλλα πραγματικα ο,τι πληρωνεις παιρνεις ).

Η Edirol, που ειναι το "παιδακι" της Roland, δεν εχει να δωσει κατι ιδιαιτερο:

http://www.thomann.de/gr/edirol_ma15d.htm

http://www.thomann.de/gr/edirol_ma15dbk.htm

Κατα τη γνωμη μου, εχουν πολυ δρομο μπροστα τους..Και σε αυτη την τιμη δεν βλεπω να αναβαθμιζουν τα υλικα που χρησιμοποιουν ( και καλα κανουν οι ανθρωποι, γιατι δεν ειναι και Behringer.. )

 

Η ESI εχει καποια μοντελα, τα οποια ομολογω πως δεν ακουσα:

http://www.thomann.de/gr/esi_near05_aktive_nahfeldmonitore.htm

Εχω την καρτα της ( ESI ESP1010 ) και γενικα πιστευω πως σε αυτη την εταιρια, ο,τι πληρωνεις παιρνεις. Ουτε για μια στιγμη δεν αισθανθηκα πως με κοροιδεψαν. Αν τα βρεις πουθενα, ακουσε τα.

 

Η M-Audio αποκλειστηκε κιολας απο την πρωτη στιγμη, γιατι η ποιοτητα των καρτων της ειναι προβληματικη, ποσο μαλλον των monitors της. Ειχα ακουσει αυτα:

http://www.thomann.de/gr/maudio_dx4_studiophile.htm

και το μονο που εκανα ηταν να γελασω..Χαμενες συχνοτητες, προβληματικο "σασι" ( τριζει, αν το πιεσεις ) και καμια εννοια του "μετριου" ηχου.

 

Τελικα κατεληξα εδω:

http://www.thomann.de/gr/alesis_m1_active_620.htm ( μονο που πηρα τα 520, που εχουν τεθει εκτος κυκλοφοριας πια ).

Μετρημενος ηχος, καμια βαβουρα και καλο σασι. Ο,τι θελει κανεις για να κανει μια αξιοπρεπη δουλεια, με ελαχιστο κοστος.

 

 

Παντως, πριν πας να παρεις οτιδηποτε, αναζητησε καπου τα μοντελα που θελεις. Πρεπει να τα ακουσεις, να τα ζυγισεις στο αυτι σου και μετα να τα αποκτησεις. Ειναι σημαντικο να δεις εαν η ηχητικη σου απαιτηση, ταιριαζει με τον ηχο των monitors που θα παρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις ήρθα από βόλτα στα μαγαζιά με τον Boukaw7 φάγαμε το μεγαλήτερο άκυρο της ζωής μας

 

τα Tascam θα κυκλοφορήσουν τον ΜΆΡΤΙΟ

 

οπότε όσοι είχατε βλέψεις για χριστουγεννιάτικα δώρα ή θα περιμένετε ή θα πάρετε κάτι άλλο

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑΑ! Και εγώ θα συμφωνήσω με τον freemindgr... καλύτερα μακριά απο Behringer!

 

πες μας γιατί τα αποκλύεις, είναι τόσο χάλια?

 

Δεν είναι τόσο χάλια... απλά όλα τα πράγματα της Behringer έχουν κάτι που στο τέλος σου σπάει τα νεύρα. Δεν μπορώ να το εξηγήσω... είναι παραφύση!!!  ;D ;D

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα Tascam θα κυκλοφορήσουν τον ΜΆΡΤΙΟ

Τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ;;;;;;;;;;;;;;  :-X :-X :-X είναι σίγουρο αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου