Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κακό είναι οτι και τα 2 στρατοπεδα που έχουν δημιουργηθεί εδώ έχουν το δίκιο τους εν μέρει.Σίγουρα το βιβλίο δεν μορφώνει απο μόνο του.Γιατι δεν έχει διευκρινιστεί ποιο είδος βιβλίου.Ας πούμε η μάνα μου διαβάζει εκκλησιαστικά και βίους αγίων.Δεν είναι άσχημα αλλά δυστυχώς δεν δίνουν τπτ παραπάνω για τροφή στον εγκεφαλο.Ισα ίσα που έχουν ακόμα και το πολυτονικό σύστημα.Πολύ ότι νάναι.Τι έκανε ο αγιος πριν πεθάνει, ουάου γνώση.

 

Μην το πολυλογούμε το θέμα και τα δύο χρειάζονται και πολλές φορές αλληλοσυμπληρώνονται.Δεν μαθαίνεις μόνο απ' το βιβλίο ορθογραφία πλέον, ούτε απ την εφημερίδα μονο.Αφήστε που υπάρχει και online βιβλίο και εφημερίδα.

 

Λάμπρε λίγο πιο σεμνα στις δηλώσεις σου μόνο.Δεν μπορείς να ισχυρίζεσαι ότι είσαι μορφωμένος και να επιμένεις.Όπως και να το κάνουμε είναι δήλωση του αερίου της τουαλέτας.Χοντράδα με το συμπάθεια αλλά.......Επίσης μην ειρωνεύεσαι στο θέμα γιατί είναι λιγάκι σοβαρό.Σεβάσου το κι ας ακούς πράγματα που δεν σε αντικατοπτρίζουν.Γνώμες είναι και η γνώμη είναι σεβαστή απο όλους σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι παλιοί σαφώς μάθανε διαφορετικά το διάβασμα και τη γνώση.Με το βιβλίο αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς αλλάζουν οι καιροί και μαζί τους φέρνουν και τεχνολογικές εξελίξεις που δεν αφήνουν αδιάφορο κανένα.Και αν κάποιος μείνει αδιάφορος απλά μένει πίσω(απ' το βουνο).

 

Ναι αλλά δυστυχώς η ευτυχώς, ένα μεγάλο κεφάλαιο της ανθρώπινης διανόησης βρίσκεται στα βιβλία ή παίζεται στα θέατρα ή στης ταινίες (όχι αυτές που έγιναν απο βιβλίο στο Χόλλυγουντ, στις άλλες βλ. Πολίτης Κέην) Πρέπει να διαβάσεις το βιβλίο να δεις την παράσταση ή την ταινία ή μια έκθεση φωτογραφίας για να σε διαμοφώσει ακόμα περισσοτερο σαν ανθρωπο!!! Γιατί εκθιάζουμε την πρόοδο της επιστήμης και όσα μας έχει χαρίσει και δεν νοιάζει κανένα η πρόοδος του πνεύματος που μας αποτρέπει απ' το να σκοτωνόμαστε σας ζώα και άλλα πολλά!!! Πιστέύω βαθιά ότι η πραγματική καλλιέργεια δεν αποκτάτε με σπασμοδικές προσπάθειες!!! Και δεν τολμώ να αναφέρω την εσωτερική αναζήτηση!!!

 

Όσο για το θέμα με της γενεές, πραγματικα δεν ξερω την κατάσταση στον τόπο του καθενός γι αυτο πιθανον να εχετε δικιο!! Στα μέρη τα δικα μου ομως, που μπορω να πω, η προηγούμενη γενια απο μας μεγάλωσε χωρίς να πρεπει να κάνει 2 ξένες γλωσσες, υπολογιστές, και τόσα άλλα!!! Είχαν καλοκαίρια να ξεδώσουν και ήξεραν ότι είχαν ευκαιρίες να τα καταφέρουν, και έτσι έγινε!!! Στη δικιά μας γενιά αντίθετα υπάρχει η αίσθηση ότι λίγοι χωράνε στο τραίνο κι αν δεν καταφέρεις να μπείς την ''έβαψες''!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα να το σταματήσουμε εδώ το θέμα. Νομίζω ακούστηκαν όλες οι πλευρές και τα επιχειρήματά τους. Το μόνο που μπορεί να συμβεί πλέον -και που έχει ήδη αρχίσει να συμβαίνει- είναι να φουντώσουν προσωπικές κόντρες κλπ κλπ

 

πώς το λένε; εξαντλήθηκε το θέμα και δε βγάζει κάπου πλέον.....

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Room101 +1000

panagiotis +5000

όλοι +άπειρο

 

Κρατήστε το ζουμί της συζήτησης και αναζητήστε την απάντηση μέσα σας.(Room 101).

Αυτό που δεν ανέπτυξες καθόλου ίσως είναι το πιο σημαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TRIGGA ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ!

 

Μορφωμένος δηλωσα με την έννοια "ό,τι μου έχει χρειαστεί το ξέρω"

 

Μορφωμένος δεν είναι κανείς, πολύ απλά γιατι η μόρφωση είναι κάτι υποκειμενικό. Στα παλιά τα χρόνια, ο δάσκαλος ήταν ο μορφωμένος του χωριού. Στις μέρες μας ένας δάσκαλος είναι?

 

Τέλος πάντων, η μόρφωση είναι κάτι προσωπικό για τον καθένα. Όπως αισθάνεται ο καθένας άνετα με τον εαυτό του.

 

Η μόνη διαμάχη που αντιμετωπίζουμε εδώ, είναι το χάσμα γενεών και τίποτ άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η μόνη διαμάχη που αντιμετωπίζουμε εδώ, είναι το χάσμα γενεών και τίποτ άλλο.

 

Αντιμετωπίζεις κι εμένα που ειμαστε στην ιδια ακριβως ηλικια  ;D ;D ;D Ασ' το ρε Λαμπρο το θέμα αυτο, εκλεισε και εκτος απ αυτο εγινε πολυ προσωπικο και δεν εχει νοημα!! Και γω διαφωνω κάθετα μαζί σου αλλά δημόσια δεν επιτρέπεται να ειπωθόυν αυτά που ειπώθηκαν σε προσωπικό επιπεδο!!! Γι αυτο προτείνω απλα να το κλεισουμε εδω και τέλος!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά την ορθογραφία αντιμετωπίζουμε και έχουμε ξεφύγει τελείως.

 

Πώς κρίνεις τι σου χρειάζεται.Είναι αρκετο αυτο που ξέρεις για αυτό που σου χρειάζεται?

 

Για τι δουλειά του ο δάσκαλος μπορεί να είναι ενημερωμένος.Δηλαδή για τους τρόπους και τα εργαλεία που θα χρησιμοποιήσει για να διδάξει, αν και δεν αρκουν αυτά μόνο.Σήμερα οι εξελίξεις τρέχουν τόσο που κανένας δεν είναι ενημερωμένος για όλα.Σίγουρα θα ακούσεις κάτι απο τους μαθητές που δεν θα το ξέρεις.

 

Παλιά δεν υπήρχαν τόσα πράγματα που θα πρεπε να ξέρει ο δάσκαλος του χωριού.Δεν συγκρίνεται σίγουρα με τον δάσκαλο της εποχής μας.Το μόνο που είναι ίδιο είναι ότι έχει να κάνει με αναπτυσσόμενους ανθρώπους και πρέπει να τους δώσει τα εργαλεία για μόρφωση και επιβίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όποιος πιστεύει ότι θα βρει γνώση για κάτι που ψάχνει στο βιβλίο πάει εκεί. Εγώ πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να ψάξω αλλού.

 

 

Και αυτό που θα αποκομίσεις λέγεται πληροφορία και σε καμμία περίπτωση γνώση.Η διαφορά είναι χαοτική και δεν μπορεί να στην υποδείξει κανείς,παρά μόνο να τη δεις μόνος σου.Και την έχεις δει,αρκεί να κάτσεις να σκεφτείς ποιά πραγματα γνωρίζεις και ποια έχεις ακουστά.

 

Λογοτεχνικά δεν διαβάζω, βλέπω ταινίες και κάνει το ίδιο.

Ιδια γεύση με το παραπάνω.

 

ΥΓ.Στο θέμα δεν συμμετεχω προσπαθωντας να επιχειρηματολογήσω για κατι ουτε καν να πω τη γνωμη μου σε μορφη ασημαντης πληροφοριας.Μόνο να αναφερω οτι συναναστρεφομαι με εφηβους (16-18) διαρκώς λόγω της δουλειάς μου και όταν βλέπω οτι εχουν βρει επιχειρήματα που στηριζουν τη λανθανουσα κατασταση τους,θλίβομαι στη συνεχεια οταν ανακαλύπτω οτι δεν ειναι αμορφωτοι,αλλά αστοιχείωτοι.Αν ηταν χαζοί δεν θα με πείραζε,αλλα αυτο που με πειραζει ειναι οτι αυτο-εκπαιδευονται στο να ειναι και επιχειρηματολογουν και υπερ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@blue

Oχι όλοι.Κάποιοι (λίγοι) μπορουν να σκεφτουν.

 

Εμένα πόσο με κάνεις(απο τα γραφόμενα μου εδω στο noiz )?

Ετσι απο περιέργεια.

 

 

 

 

Lambros που το βλέπεις το χάσμα γενεών?

Εγώ βλέπω για πολλοστη φορά εσένα εναντιον όλων των υπολοιπων εδώ στη συζήτηση.

 

 

 

Lambros δηλώνεις μορφωμένος με την έννοια ''ότι μου έχει χρειαστεί το ξέρω''

Μάλιστα.

 

Και ένα παιδάκι 2 χρονών ότι του έχει χρειαστει το ξέρει.Ξερει να λέει μαμα μπαμπα βολτα νανι πειναω

Μορφωμένο δίχρονο....

Η ο βοσκός στο Αφγανιστάν,στην Ινδια (ή και εδώ...) που απο 5 χρονων βόσκει αιγοπρόβατα ,ότι του έχει χρειαστει το ξέρει,ξέρει να αρμεγει να ξεγενάει κατσίκες ίσως και να γράφει το όνομά του.

Και αυτός μορφωμένος?

 

Με αυτους τους μορφωμένους θες να είσαι?

 

Το να μάθεις 10 πράματα που ίσως σου χρειαστουν ,ίσως όχι ,έτσι για να λες ότι ξέρεις και ΄κάτι ακόμα,να μπορεις κάποτε να συζητησεις με κάποιον δε σε ενδιαφέρει?

 

Ποιος είμαι εγώ τώρα βέβαια να σου δίνω συμβουλες αλλα τέσπα,κουβεντα να γίνεται

 

 

Ειμαστε way off topic.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@blue

Oχι όλοι.Κάποιοι (λίγοι) μπορουν να σκεφτουν.

 

Φυσικα και όχι ολοι.Λαθος στην εκφραση μου.Απο οσους γνωριζω,στην κατηγορια που περιγραφω εμπιπτουν εκεινοι που εχουν αναπτυξει επιχειρηματολογια η οποια ανταπαντά στο ποσο λαθος ειναι.Ειπα να μη το διορθωσω γιατι απο αυτα που γραφω,νομισα οτι φαινεται οτι σε κεινους αναφερομαι.

 

Συγνώμη για την παρεξηγηση απο τους μικροτερους.Κι εσενα κ τον Nemooooo και τον punksnotdead που καπου εχει παρει το ματι μου οτι ειστε μικροι,ισα ισα σας διαβαζω με περισσοτερο ενδιαφερον και μ' αρεσουν πολύ αυτα που λετε.

 

Ακομη,μην παρασυρεσαι απο τα λιγα που εγραψα παραπανω.Ειμαι αντιθετος με το νοερό διαχωρισμό "μικροί-μεγάλοι" σε μια δημόσια συζητηση (ειδικα ιντερνετική,γιατι αν θεωρησουμε συζητηση και διατυπωση θεσεων αυτο που γινεται στη βουλη των εφηβων...ειναι για να κλαίμε).Εξαλλου ειναι γνωστο οτι τις μεγαλες μπουρδες τις γραφουν μεγαλυτεροι που εχουν πακτωθει/πηξει στην οπτικη τους γωνια και δεν εχουν και ελπιδα να αλλαξουν (κι εγω μεσα) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου