Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Bζου είσαι η τελευταία οργανική μορφή ζωής του πλανήτη που μπορεί και δικαιούται να εκφράσει άποψη για την επιλογή και διαμόρφωση της ενημέρωσής μου. Και πίστεψέ με, η λύπη είναι όλη δικιά μου. Δικιά μου γιατί παρατηρώ (με αφορμή εσένα) ότι υπάρχει ένα φαινόμενο που μάλλον γενικεύεται στην σημερινή πιτσιρικαρία: να προσπαθούν άνθρωποι μεγαλύτεροι από σένα να σου πουν μερικά λογικά & οφθαλμοφανή πράγματα, κι εσύ να επαναλαμβάνεις την κασσέτα "I am big, bad, M&^%ΚΑΣ and proud of it". Και επίσης δικιά μου γιατί ένας ακόμη έχασε τη μάχη με την μόρφωση.

Συμφωνώ απόλυτα.

 

 

 

ΥΓ. Μου έχουν ξαναπεί να μην ασχολούμαι με τρολάκια της συμφοράς αλλά όπως βλέπετε, αποτυγχάνω οικτρά.

 

Και εγώ εδώ και τόσες σελίδες κρατιέμαι...  :-X :-X :-X

 

 

 

 

Κρατιέμαι και εγώ προς το παρόν...Να σου πώ φίλε bloody ,απο ένα σημείο και μετά δεν αξίζει η προσπάθεια.

Απλώς πάει χαμένη.

 

 

 

Οπως και να το κάνουμε,το να διαβάζεις βιβλία ,ότι και να διαβάζεις,απο το guitarist μέχρι και εγχερίδιο χρήσης ενός κλιματιστικου,κάτι μαθαινεις,λίγο η πολύ.

Υπάρχουν πολλοι τρόποι να μορφωθεις.Τα βιβλία είναι ενας απο τους βασικότερους.Αν δε σου αρεσει το διάβασμα,δοκίμασε να αναπληρώσεις αλλου.

Αμα δε θες να αναπληρώσεις και χαίρεσαι με την ημιμάθεια σου ,μπράβο.

 

Δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά αλλά όποιος εχει τη μύγα μυγιάζεται.

 

Προσωπικά πιστευω ότι τα 3 βιβλια κάθε βδομάδα που δανειζόμουν απο το βαφοπουλειο σα παιδακι δημοτικου,απο εγκυκλοπαιδιες μέχρι Ιουλιο Βερν ,με έχουν βοηθησει πολύ σε άπειρους τομεις απο την ορθογραφια και την πολιτοκοποίηση μέχρι την στάση μου ως άτομο μέσα στην κοινωνια.

 

 

Τα ορθογραφικά καλό θα είναι να τα αποφευγουμε .Καιποιοι δε μπορουν,ενταξει.

Οταν βλέπω ένα κείμενο πλήρως ανορθόγραφο ίσως να πω στον γραφών  να προσπαθήσει την άλλη φορά να είναι πιο ορθαγραφημένος,αν γίνεται.Δε θα κάνω όμως παράθεση σε post της μισης σελίδας για να του πώ ''Χα,σου ξέφυγε ένας τόνος''

Μη το παρακάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To μόνο σίγουρο για τη γενιά που πέρασε (40 κ άνω) είναι ότι έζησε φτώχιες και κακουχίες,στερήσεις και δυσκολίες αφού οι οικογένιες τους δεν είχαν να τους δώσουν αυτά που δίνουν σε μάς σήμερα τόσο απλόχερα και εύκολά κόβοντας απ' το δικό τους υστέρημα.(λόγω πολέμων,κατοχής,εμφύλιου,χούντας κτλ. κτλ.)

 

Κακό αυτό γιατί διαμόρφωσαν και συνεχίζουν να διαμορφώνουν την γενιά του καφέ, της ευκολίας και του δημοσίου υπαλλήλου.Για να μην λείψει τπτ σε μας απο αυτά που τους έλειψαν.

 

Αν σκεφτεί κάποιος όλη αυτή η ευκολία που παρέχεται είναι ένα τεράστιο μειονέκτημα με αντίκτυπο σε πολλές ενέργειες και αποτελέσματα της δικής μας ζωής.

 

Μέχρι και η ορθογραφία ίσως είναι μια συμπεριφορά διαμορφωμένη απο τους παραπάνω λόγους, έστω κι αν είναι κάτι πολύ μικρό σε σχέση με τα υπόλοιπα που διαπράττονται καθημερινά.

 

Αρκετό καιρό τώρα δεν υπάρχει αθωότητα σε γενιές ρε συ.Πώς την εννοείς αυτή την αθωότητα?

 

Πέρα απ' όλα αυτά που αναλύσατε με ευλογα επιχειρήματα η συμπεριφορά αυτή στο φόρουμ δεν είναι και τόσο τραγική πια για να αναλώσουμε τόσο χρόνο σ'αυτο το θέμα και όχι στα περι μουσικής.

 

Ξαναλέω και επιμένω ότι σημαντικό είναι που εμποδίζονται τα greeklish και αυτό αρκεί, μάλλον υπεραρκεί.Λίγες περιπτώσεις είναι αυτές που δεν διαβάζονται λόγω υπερβολικών λαθών.Μην το παρακάνουμε.Και ο ανορθόγραφος έχει δικαίωμα στη ζωή.Με επισημάνσεις και με τα plugins ίσως μειωθεί και αυτό το λίγο που υπάρχει.Γιατί εδω μιλάμε για ελάχιστο ποσοστό ανορθόγραφων.Μην γενικεύεται το θέμα με την ανάγνωση βιβλίων αλλά με το τι γίνεται στο φόρουμ.Οι υποδείξεις περι αναγνώσεων βιβλίων παρατείνουν την κουβέντα-διαμάχη πλεον χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν νομίζω ότι έχουμε προσωπική αντιπαράθεση.  :)

Απλά αυτό που ενοχλεί εμένα είναι αυτό που συνοψίζεται στην παρακάτω πρόταση:

 

.... έχω το κακό συνήθειο να μην ξαναδιαβάζω αυτό που ποστάρω....

 

Και δεν με απασχολεί τόσο η "ποιότητα" της ορθογραφίας, της σύνταξης (ή ακόμα και του ειρμού του λόγου) που καλούμαι να διαβάσω (και να βγάλω άκρη) όσο η ίδια η "εφήμερη" νοοτροπία του γράφοντα που αντικατοπτρίζεται σε όλα αυτά.

 

Δηλαδή:

Πάντως εγώ γεννήθηκα το 70

...

 

Η μόνη ριζική διαφορά που βλέπω στο πως μεγάλωσα εγώ με το πως μεγαλώνουν τα παιδιά τώρα, είναι οι ατέλειωτες ώρες που ονειροπολούσα. Και η εμβάθυνση -με άνεση χρόνου- σε ότι μου κινούσε την περιέργεια. 

Τώρα τα παιδιά ζουν και μεγαλώνουν σε ρυθμούς τηλεοπτικού σποτ. Τα υπόλοιπα νομίζω είναι λεπτομέρειες.

...

 

Ναι ρε παιδιά....λίγο προσοχή στην ορθογραφία δεν κάνει κακό. Σε όλους μπορεί να ξεφύγουν 1-2 "πράσινα" γράμματα αλλά μερικά post (με μισές λέξεις κλπ) δίνουν της αίσθηση της αδιαφορίας και όχι της βιασύνης. Εξάλλου, για όποιον θέλει, υπάρχει και σχετικό ορθογραφικό εργαλείο για firefox που έχει φτιάξει ο συμφορουμίτης evris .

http://www.noiz.gr/index.php?topic=152169.msg162053#msg162053

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow! μονο αν γράψεις εσύ βιβλίο θα ξαναπιάσω βιβλίο στα χέρια μου.

 

Και ξανατονίζω: Όταν εννοώ βιβλίο, εννοώ βιβλίο λογοτεχνικο, με συγγραφέα, τίτλο, χαρτί κλπ κλπ.

 

Βιβλία σχολειου εχω διαβάσει απειρα,  βιβλία μουσικής, σελίδες στο wiki, όταν ήμουν μικρός για 5 χρόνια κάθε παρασκευή το μικυ μάους, manual ( ;D)

 

Και όπως ξαναείπα το βιβλίο είναι ΜΕΣΟΝ. Όποιος πιστεύει ότι θα βρει γνώση για κάτι που ψάχνει στο βιβλίο πάει εκεί. Εγώ πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να ψάξω αλλού. Σε μερικά πράγματα, τα βιβλία έχουν την αποκλειστικότητα φυσικά και γι αυτό συνεχίζω να διαβάζω τα μαθήματά μου μέσω αυτών!

 

Λογοτεχνικά δεν διαβάζω, βλέπω ταινίες και κάνει το ίδιο.

 

Τώρα αν οι 40plus δεν είχαν τίποτ άλλο εκτός απο βιβλία για να μορφωθούν και έχουν συνιθίσει έτσι, μαγκιά τους, δεν έχουν όμως κανένα δικαίωμα να μου το επιβάλλουν (και να το επιβάλουν σε κάθε 19άρη), λέγοντας ότι το να μην διαβάζεις σε κάνει αμόρφωτο. Δεν αισθάνομαι καθόλου αμόρφωτος και όπως έχω ξαναπεί ότι χρειάζομαι το ξέρω, και ότι θα μου χρειαστεί ξέρω που θα το μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλε, τώρα ξέφυγες τελείως...

 

Βιβλία σχολειου εχω διαβάσει απειρα,  βιβλία μουσικής, σελίδες στο wiki, όταν ήμουν μικρός για 5 χρόνια κάθε παρασκευή το μικυ μάους, manual ( ;D)

 

Και απ' ότι φαίνεται εκεί έμεινες γιατί η δόμηση των απόψεών σου θυμίζει λίγο Ντόναλντ Ντακ...

 

Δεν αισθάνομαι καθόλου αμόρφωτος και όπως έχω ξαναπεί ότι χρειάζομαι το ξέρω, και ότι θα μου χρειαστεί ξέρω που θα το μάθω.

 

Αυτό είναι το κακό. Αν αισθανόσουν λίγο αμόρφωτος (όπως αισθάνονται πολλοί μεγαλύτεροί σου κι ας έχουν διαβάσει χιλιάδες βιβλία) θα υπήρχε και περιθώριο βελτίωσης...

 

Εκτός αν όλα τα παραπάνω τα γράφεις για να το παίξεις πνεύμα αντιλογίας και για να τραβήξεις την προσοχή - επίσης δείγμα περιορισμένης μόρφωσης.  ::) ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να προσθέσω επίσης ότι οι νέες γενιές με τα ερεθίσματα που έχουν (tv,playstation,computers) τείνουν να απορρίψουν τα βιβλίο και καλά κάνουν αφού υπάρχουν πλέον για τα ίδια πράγματα και ηλεκτρονικά μέσα με τη χρήση εικόνων-βίντεο και πολλά χρώματα που βάζουν το πιτσιρίκι να διαβάσει πιο ευχάριστα και να μορφωθεί.Σε αντίθεση με το άψυχο βιβλίο.Απο το δημοτικό ακόμα πλέον κάθε μάθημα έχει και το λογισμικό του ,άσχετο που το υπουργείο δεν τα έχει βγάλει ακόμα.Βέβαια δεν είναι το πάν και η τεχνολογία αλλά αρχίζει να χρειάζεται-χρησιμοποιείται πιο πολύ απ το βιβλίο.Μιλάω σαν υποψήφιος εκπαιδευτικός Δημοτικού σχολείου και έχω επιχειρήματα και παραδείγματα για το βιβλίο γενικά.

 

Η λογοτεχνία είναι κάτι που δεν επιβάλλεται σε κάποιον.Ούτε τον κάνει πιο έξυπνο.Ο Lambrosgg καλά κάνει και ψάχνει στο ίντερνετ για κάτι που θέλει.Άλλωστε έχει αποδειχθει ότι λάθη και παρερμηνείες υπάρχουν και στο βιβλίο και στο ίντερνετ.Το αν είναι κάποιος μορφωμένος λάμπρε δυστυχως δεν το ξέρει ο ίδιος γιατί δεν υπάρχει μέτρο συγκρισης.Επίσης δεν μπορείς να κάνεις τέτοιες δηλώσεις του τύπου είμαι μορφωμένος μέχρι έκει που θέλω.Και γενικά εδώ μέσα ποιος μετριόφρων είναι ο πολύ μορφωμένος.Ίσως σε έναν τομέα, της μουσικής να υπάρχουν κάποιοι που είναι παραπάνω γνώστες απο άλλους αλλά όχι και οι τόπ.

 

Οι παλιοί σαφώς μάθανε διαφορετικά το διάβασμα και τη γνώση.Με το βιβλίο αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς αλλάζουν οι καιροί και μαζί τους φέρνουν και τεχνολογικές εξελίξεις που δεν αφήνουν αδιάφορο κανένα.Και αν κάποιος μείνει αδιάφορος απλά μένει πίσω(απ' το βουνο).

 

Αυτό το φόρουμ δεν θα υπήρχε αν δεν υπήρχε εξέλιξη στην επικοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panagiotis το Lord of the Strings δεν το είδες στον κινηματογράφο?Έκατσες και διάβασες τους τόμους του ψυχάκια Tolkien?

 

ναι, κάηκα στο διάβασμα.... :D 8)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λές trigga, αλλα δεν είναι εκεί το θέμα.

 

Το πρόβλημα για μένα είναι ότι συνεχίζουν να επιμένουν ότι γνώμονας είναι το βιβλίο και ότι ο καλύτερος άνθωπος είναι αυτός που έχει διαβάσει βιβλία ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ (αφου δεν πείθω εγώ που δεν έχω διαβάσει)

 

Εγω θεωρώ εκείνους αμόρφωτους που αξιολογούν τον άνθρωπο με τον αριθμό των βιβλίων που έχει διαβάσει, χωρίς κάν να τον γνωρίζουν.

Δεν έγινε κάν συζήτηση για το ΤΙ ΒΙΒΛΙΟ. Ας είναι και Λιακόπουλος. Βιβλίο είπαμε... Έχει ΠΑΝΤΑ  γνώση μέσα.

Προσωπικά προτιμώ να παίρνω τη γνώση, όποια και αν είναι αυτή με τις δικούς μου μεθόδους.

 

Eyeprotocol ξέρεις τί έχω να προτείνω μπάς και ανέβει λίγο το πνευματικό επίπεδο σε αυτή τη χώρα?

 

"Στα 4 βιβλία που έχετε διαβάσει, δώρο +1 ΚΑΡΜΑ" (έβαλα 4 για να πάρω και εγώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου