Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α ρε παίδες τσιμπάτε και άλλο 1 θέμα ξεσκίστηκε απλά (μετά τους μονούς και άλλα 2-3). Και όχι τπτ άλλο, αλλά μέσα σε αυτούς που τσιμπάνε βλέπω και άτομα που που τους έχω και σε κάποια εκτίμηση (ναι σε σένα το λέω eye...), προσπαθώντας αφελώς κατ΄εμέ να αλλάξουν μυαλό (ή τουλάχιστον να το προσπαθήσουν) σε ένα αγύριστο κεφάλι (για να μην τπτ άλλο, σαν αυτά που λέει ο bloody και τα έλεγα κι εγώ παλιότερα).

 

Και μιλάμε για 1 θέμα που πάνω από 2 σελίδες δε θα προχώραγε (άντε να πούμε καμιά άποψη και να βάλουμε και το πρόσθετο του mozilla), αλλά πάλι σκ@τ@ έγινε με προσωπικούς διαξιφισμούς. Τουλάχιστον ας μπει έστω μια άνω τελεία και ας συνεχίσουμε αύριο-μεθαύριο....

 

Αν θέλετε την άποψή μου, 1-2 λαθάκια δεν πείραξαν κανέναν, αλλά και λίγη προσοχή κιόλας δε βλάπτει.

Α ναι και μην ξεχνάμε και το άλλο ενδεχόμενο. Πέραν της όποιας δυσλεξίας, σκέφτηκε κανείς ότι αυτός που ποστάρει να είναι αλλοδαπός συμπολίτης μας, ή να του το απαγορεύσουμε; Λέω τώρα ένα ακόμη ενδεχόμενο...

 

Για τα άλλα περί μορφώσεως, βιβλίων, διαβάσματος και playstation vs xbox vs wii δεν θα ασχοληθώ καν.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διαβαζοντας ολα αυτα που γραφονται εδω μεσα με πεισατε οτι ειμαι ηλιθιος που καθομαι και διαβαζω και κανενα βιβλιο που και που.Ελεος ρε παιδια, τι αλλο θα ακουστει;Και αν νομιζει καποιος οτι απο ενα βιβλιο (λογοτεχνικο ή μη)θα αποκομοισει μονο γνωση, ε ενταξει τί να πω;;;Το κυριοτερο νομιζω ειναι οτι θα ερθει σε επαφη με εναν διαφορετικο τροπο σκεψης και εαν εχει την διαθεση θα τον μελετησει.Οπως το ιδιο θα συμβει και με το να μαθει καποιος μια ξενη γλωσσα.Προσωπικα η απαξιωση της ορθογραφιας της ελληνικης και η "βλακωδης" γουαναμπι αμερικαν λογικη τυπου προσωπικη αντωνυμια+απαρεμφατο μου δειχνει παρα πολλα.Ειμαι και μικρος ρε *****το, δεν φανταζομαι τί αλλο εχω να αντιμετωπισω μεχρι το τελος...

may the force be with us

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορεί κάποιος να μην ξέρει ορθογραφία βρε αδερφέ! Τί με αυτό? Δεν μπορεί να γράφει στο φορουμ?

 

ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΘΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ. ΑΝ ΜΕΤΑΔΩΘΕΙ ΣΩΣΤΑ, ΕΙΤΕ ΟΡΘΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ, ΕΙΤΕ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΑ, ΕΙΤΕ ΜΕ GREENGLISH Ή ΣΗΜΑΤΑ ΚΑΠΝΟΥ, ΤΟΤΕ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΕΠΙΤΕΥΧΘΗΚΕ.

 

Εγώ πάλι προτείνω να προσέχουμε το περιεχόμενο την μηνυμάτων που ποστάρουμε...  ;)

 

Θα συμφωνήσω ως προς το πρώτο σκέλος του ποστ.

 

Δεν συμφωνώ στο δεύτερο.

Το Noiz δεν είναι chatroom.

 

Τα greeklish δεν είναι ΟΚ.

Τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ δεν είναι ΟΚ. Φωνάζουν!

 

Το πως μεταφέρεται το μήνυμα έχει να κάνει με την ευχέρεια λόγου και γραφής του γράφωντα.

 

Η περίπτωση της ανορθογραφίας όμως δεν πρέπει να φυμώνει τον κόσμο.

 

Πιστεύω ότι ακόμα κι ένας ανορθόγραφος που συμμετέχει σε ένα φόρουμ σαν το Noiz που επιμένει ελληνικά, βελτιώνει την ικανότητα του στη γραφή.

Σιγά - σιγά και εφ' όσον τον ενδιαφέρει η θεματολογία και η παρέα.

 

Ως προς τον ορθογραφικό έλεγχο, η άμεση λύση είναι στο Firefox όπως είπε o takissam.

 

Να πω και εγω το μακρυ μου και το κοντο μου απο την πλευρα του πληροφορικαριου. Μηνυμα δεν υπαρχει αν αυτος που το ψαχνει δεν μπορει να το βρει.

 

Τα μη ορθογραφημενα ελληνικα σκοτωνουν τις μηχανες αναζητησης!

 

Τι να ψαξω δηλαδη: αφκσομιωσει, αυξομειοσυ, αυξομυωσι, αφξωμιωση ?

 

Η λυση ειναι μια: Ορθογραφημενα ατονα ελληνικα. Ιδια στα caps, ιδια στα πεζα. Ο παραδεισος του search engine developer.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ιδια caps και πεζα. το σιγμα τελικο ( ς )  διαφερει.:)

 

αληθεια με τον τονισμο πως συμπεριφερονται οι μηχανες?

σου βγαζουν ολα τα αποτελεσματα? τονισμενα και ατονα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ιδια caps και πεζα. το σιγμα τελικο ( ς )  διαφερει.:)

 

 

αληθεια με τον τονισμο πως συμπεριφερονται οι μηχανες?

σου βγαζουν ολα τα αποτελεσματα? τονισμενα και ατονα?

 

Πολυ σωστος.

Αλλα τεσπα ειναι τετριμενο (σ=ς και τελος).

 

Ενω οι τονοι και τα διαλυτικα.....αχ....

 

Το Α δεν ειναι τετριμενο ποτε ειναι  α, ά, Α ή Ά .

 

Για παράδειγμα:

άπαχο

ΑΠΑΧΟ

Άπαχο

 

ή ακόμα χειρότερα:

 

Η

ή

η

Ή

 

ή και πιο χάλια:

 

ΤΡΩΩ ΠΑΙΔΑΚΙΑ (παϊδάκια? παιδάκια?)

ή

ΤΡΩΩ ΠΑΪΔΑΚΙΑ

 

ή και απολύτως χάλια:

ΓΑΙΔΑΡΟΣ

που δεν μπορεις καν να βαλεις διαλυτικα και να ηθελες αφου ξερεις οτι τονιζεται στο Α αλλα δεν μπορεις να βαλεις καν τονο γιατι ολη η λεξη ειναι στα φουλ κεφαλαια και τονοι δεν επιτρεπονται.

Πως να καταλαβει το αμοιρο το search engine αν προερχεται απο το γαιδαρός, γαίδαρος, γαϊδαρός ...

 

 

Τα κεφαλαια ελληνικα ειναι αλλη γλωσσα απο τα μικρα. Ουσιαστικα τα κεφαλαια ειναι, νοηματικα, γλωσσα με πολυ μικροτερη πληροφορια απο τα πεζα. Αφου αν κανεις downcase(upcase(word) δεν ξαναπαιρνεις ποτε την ιδια πληροφορια που ειχε η αρχικη λεξη που ηταν γραμμενη με μικρα...

 

 

... και στο δευτερο ερωτημα σου. Κανονικα ενα site search engine (πχ να στησει κανεις το mnogo search engine για την σελιδα του) ιδανικα κανει ενα indexing των σελιδων σε greeklish (αντε και μερικα εξυπνα hashing) αφου πρωτα τα "πεζοποιησει", "αποδιαλυτικοποιησει", "ξετονισει", "αποδιπλοσυμφωνησει". Στη συνεχεια, αυτο που ζητας (πχ ψαχνεις "ελιωνα") πρεπει να λημματοποιηθει (λιωνω), να κλιθει αυτοματα απο το search engine (λιωσαμε, λιωνε, λιωμενη κλπ) και να γυρισουν ολες οι παραγωμενες λεξεις σε greeklish και να γινουν πολλες απο αυτες τις αναζητησεις (επισης αυτοματα). Με αυτον τον τροπο ειτε το τονισες, ειτε το εγραψες με δυο λ, ειτε με λαθος ι, κατι θα σου βρει. Ομοιως πρεπει να αναζητησει υποκοριστικα κλπ (δηλαδη οταν αναζητας "συνταγες με ντοματα" εννοεις οτι συνταγες με ντοματακι, ντοματουλα, ντοματιτσα δεν σε ενδιαφερει ως αποτελεσμα?).

 

Βεβαια εδω το προβλημα ειναι οτι αν ψαχνεις "λιωνω ντοματες" το λιωνω οταν κλιθει θα παραγει ξερω γω 50 διαφορετικες λεξεις, ενω το ντοματα πχ 20, δινοντας μεγαλυτερη βαρυτητα στην αναζητηση στο ρημα. Και ετσι θα πρεπει να μπουν και καποιες νορμες για να μην βγαινουν κουκουρουκου αποτελεσματα...

 

 

Εχουμε και πληρως ανωμαλη γλωσσα (εχω, ειχα, εχουμε, δεν μπορεις να δουλεψεις και με regular expressions με βαση το θεμα...)

 

Πικρα...

 

completely offtopic. σταματω.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω ενδιαφερων , το ειχα καταλαβει οτι ειναι μπλεξιμο για τις μηχανες τα ελληνικα , αλλα εσυ παιδι μου με πελαγωσες. χε χε !!!

δηλαδη οταν γραφω μια λεξη στο google πια μορφη θα μου δωσει ολες τις αλλες? δηλαδη αν γραφω με πεζα και ατονα χωρις διαλυτικα θα μου τα βγαλει ολα ? και αν ναι η ιεραρχηση αλλαζει και βγαζει πρωτα τα ατονα με αποτελεσμα τα πιο επισημα εγγραφα που συνηθως εχουν τονους να ειναι στο τελος .και να μου βγαζει πρωτα ολα τα φορουμς και παλιο μπλογκς...?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό υπάρχουν τα Σουαχίλι. Είναι ειδικά μελετημένα και optimized για μηχανές αναζήτησης  :P

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου