Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ενας φίλος μου, άριστος μαθητής (πέρασε πρόπερσυ τοπογράφος στο μετσόβιο) ενω διάβαζε πολλά εξωσχολικα και εφημερίδες, είχε πρόβλημα με τα ορθογραφικα. Το πρόβλημά του ήταν η έκθεση γι αυτό ακριβώς το λόγο. Έκανε πολλα και κουφά ορθογραφικα. Το παιδί δεν είναι δυσλεκτικος, απλά δεν ενδιαφέρθηκε ποτε να μάθει ορθογραφία. Και όταν γράφεις 12 χρόνια χωρίς να σε ενδιαφέρει, τότε δε σε σώζει τίποτα, όσο και να διαβάσεις όσο και να γράψεις.

 

 

Για ποιόν λες???

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Ενας φίλος μου, άριστος μαθητής (πέρασε πρόπερσυ τοπογράφος στο μετσόβιο) ενω διάβαζε πολλά εξωσχολικα και εφημερίδες, είχε πρόβλημα με τα ορθογραφικα. Το πρόβλημά του ήταν η έκθεση γι αυτό ακριβώς το λόγο. Έκανε πολλα και κουφά ορθογραφικα. Το παιδί δεν είναι δυσλεκτικος, απλά δεν ενδιαφέρθηκε ποτε να μάθει ορθογραφία. Και όταν γράφεις 12 χρόνια χωρίς να σε ενδιαφέρει, τότε δε σε σώζει τίποτα, όσο και να διαβάσεις όσο και να γράψεις.

 

 

Για ποιόν λες???

 

Ο Λαβδάκης ρε. Κάναμε στην ίδια έκθεση και τραβούσε τα μαλλια της η γυναίκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενας φίλος μου, άριστος μαθητής (πέρασε πρόπερσυ τοπογράφος στο μετσόβιο) ενω διάβαζε πολλά εξωσχολικα και εφημερίδες, είχε πρόβλημα με τα ορθογραφικα. Το πρόβλημά του ήταν η έκθεση γι αυτό ακριβώς το λόγο. Έκανε πολλα και κουφά ορθογραφικα. Το παιδί δεν είναι δυσλεκτικος, απλά δεν ενδιαφέρθηκε ποτε να μάθει ορθογραφία. Και όταν γράφεις 12 χρόνια χωρίς να σε ενδιαφέρει, τότε δε σε σώζει τίποτα, όσο και να διαβάσεις όσο και να γράψεις.

 

 

Για ποιόν λες???

 

Ο Λαβδάκης ρε. Κάναμε στην ίδια έκθεση και τραβούσε τα μαλλια της η γυναίκα!

 

 

Και τον έφαγε η έκθεση τον μάυρο δυο χρονιές!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος μίλησε για μεστο γραπτό λόγο? ΓΙΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΜΙΛΑΜΕ.

 

...η οποία απαρτίζει τι ακριβώς; Mήπως τον... γραπτό λόγο;  ::)

 

Σε ένα ενημερωτική εκπομπή που έκανε ο Καφετζόπουλος (στυλ ντοκυμαντερ) για τη νοημοσύνη, ανέφερε ότι η νοημοσύνη έχει 8 κατηγορίες. Το "κατανόηση κειμένων" είναι μία απο αυτές (λεκτική νοημοσύνη).

Αν κρίνω από το τι αντιλήφθηκες και κατάλαβες από τα γραφόμενα του Eye... διαμορφώνω για πολλοστή φορά ορισμένα συμπεράσματα (κομψά το έθεσα).

 

Και το "μια έρευνα" σε "μια εφημερίδα" δεν μου λέει τίποτα. Τέτοιες έρευνες γίνονται εκατοντάδες καθημερινα και βγάζουν ό,τι αποτελέσματα γουστάρουν για να έχουν θέμα να γεμίσουν μια στήλη εφημερίδας. Και αυτό το ξέρουν όλοι.

 

Ναι, αυτές εδώ...

http://news.pathfinder.gr/greece/news/445426.html

http://greece.flash.gr/soon/2007/12/5/36302id/

http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=20071205&nid=6778703&sn=&spid=876

 

...έγιναν για να γεμίσει η Espresso κάτι γραμμούλες που της περίσσευαν.  ::) Τεσπα, αρκετά με τους ύμνους στην αποχή απ΄τα βιβλία. 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bloody Sunday ο Wow! μίλησε για "ελληνόπουλα πλέον με τη βούλα βλαμμένα" δηλαδή ΗΛΙΘΙΟΥΣ δηλαδή θέμα νοημοσύνης, κάτι άσχετο με την ορθογραφία.

 

Μεστός γραπτός λόγος = ώριμος γραπτος λόγος = με ουσία, περιεχόμενο άσχετο επίσης με την ορθογραφία.

 

Δηλαδή πιστεύεις ότι οι έρευνες όοοολες στέκουν, έχουν πάρει αντιπροσωπευτικό δείγμα κλπ κλπ. Δεν πεινάνε δηλαδή οι εταιρίες και δεν τα παίρνουν απο τις εφημερίδες για να λένε υπερβολλές και να έχουν θέμα...

Αν όντως το πιστεύεις και χάφτεις ότι διαβάζεις ειδήσεις και ότι βλέπεις τηλεόραση σε λυπάμαι.

 

Πώς συνδιάζονται τα χαζά ελληνόπουλα με τα πανεπιστήμια, ιατρικη, μετσόβιο, τις πανελλήνιες, τις 2 ξένες γλώσσες δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλε, δε μας τα λες καλά. Τη μία λες ότι τα βιβλία δεν αποτελούν τεκμήριο μόρφωσης και ευφυΐας:

 

Μόρφωση είναι τα βιβλία κατα τη γνώμη σου? Όπως επίσης και νοημοσύνη?

 

και μετά θεωρείς την ύπαρξη πανεπιστημίων και εξετάσεων (που απαιτούν διάβασμα ΒΙΒΛΙΩΝ) ως απόδειξη ότι είμαστε έξυπνοι:

 

Πώς συνδιάζονται τα χαζά ελληνόπουλα με τα πανεπιστήμια, ιατρικη, μετσόβιο, τις πανελλήνιες, τις 2 ξένες γλώσσες δεν ξέρω...

 

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει. Και επίσης, πανεπιστήμια και πολυτεχνεία δεν έχουμε μόνο εμείς, έχουν και άλλες χώρες.  ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόρφωση είναι τα βιβλία κατα τη γνώμη σου? Όπως επίσης και νοημοσύνη?

Δεν είπα τίποτε για μόρφωση ή νοημοσύνη. Για ορθογραφία μιλάμε.

 

Σε ένα ενημερωτική εκπομπή που έκανε ο Καφετζόπουλος (στυλ ντοκυμαντερ) για τη νοημοσύνη, ανέφερε ότι η νοημοσύνη έχει 8 κατηγορίες.

 

Εγώ εκείνη την ώρα έβλεπα μία άλλη εκπομπή με τον Χάρυ Κλύνν... προς θεού ρε λεβεντιά, τον Καφετζόπουλο ενστερνίζεσαι για αυτά τα θέματα...;

 

Και το "μια έρευνα" σε "μια εφημερίδα" δεν μου λέει τίποτα.

 

Το ίδιο είπε και ο πρόεδρος της ομοσπονδίας καθηγητών. Λίγο πριν καλέσει σε πανστρατιά σε επερχόμενη απεργία (τον άκουσα με τα αυτιά μου).

 

Τέτοιες έρευνες γίνονται εκατοντάδες καθημερινα και βγάζουν ό,τι αποτελέσματα γουστάρουν για να έχουν θέμα να γεμίσουν μια στήλη εφημερίδας. Και αυτό το ξέρουν όλοι.

 

Κάνεις μεγάλο λάθος όσον αφορά το ποιοι την έκαναν. Αλλά έχεις δίκιο στο ότι το ξέρουν όλοι - με το όλοι, εννοούμε όλο το κόσμο.

 

Που ακριβώς φαίνεται ότι δεν έχω διαβάσει βιβλία? Και γιατί νιώθεις την ανάγκη να μου απαντήσεις σε αυτό?

 

Νιώθω την ανάγκη να σου απαντήσω διότι εσύ πρώτος νιώθεις την ανάγκη να υπερασπιστείς μία άκυρη (αλλά πολύ νεοελληνική) επιλογή ζωής.

 

Γνώση και σοφία δεν υπάρχει μόνο στα βιβλία. Και πλέον δεν είναι καν η περισσότερη στα βιβλία.

 

Τότε γιατί διαβάζεις noiz; Και αυτό ένα βιβλίο είναι, το οποίο γράφεται σε πραγματικό χρόνο. Πες μας που είναι η γνώση, αφού δεν είναι εδώ, να πάμε να τη βρούμε και εμείς.

 

Φιλικά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να είναι το πιο άκυρο θέμα από καταβολής noiz.

 

Η ορθογραφία του καθενός είναι αυστηρά προσωπικό θέμα, με αρκετά βαθιά αίτια, και σε ένα μουσικοτεχνολογικό φόρουμ είναι παντελώς άσχετο. Και ο πιο σκράπας μαθητής μπορεί να έχει άποψη για τα θέματά μας, νοιώθοντας ελευθερία να την εκφράσει, χωρίς να πρέπει να τον περιθωριοποίησει καμιά τεχνητή διαβάθμιση .

 

Θεωρώ ότι η κριτική για την ορθογραφία έναι λάθος. Τελεία και παύλα.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλε, δε μας τα λες καλά. Τη μία λες ότι τα βιβλία δεν αποτελούν τεκμήριο μόρφωσης και ευφυΐας:

 

Μόρφωση είναι τα βιβλία κατα τη γνώμη σου? Όπως επίσης και νοημοσύνη?

 

και μετά θεωρείς την ύπαρξη πανεπιστημίων και εξετάσεων (που απαιτούν διάβασμα ΒΙΒΛΙΩΝ) ως απόδειξη ότι είμαστε έξυπνοι:

 

Πώς συνδιάζονται τα χαζά ελληνόπουλα με τα πανεπιστήμια, ιατρικη, μετσόβιο, τις πανελλήνιες, τις 2 ξένες γλώσσες δεν ξέρω...

 

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει. Και επίσης, πανεπιστήμια και πολυτεχνεία δεν έχουμε μόνο εμείς, έχουν και άλλες χώρες.  ::) ::)

 

Δεν απαιτούν μόνο διάβασμα βιβλίων... Το βιβλίο είναι ένα απο τα μέσα.

 

Και νόμιζα ότι μιλάμε για εξωσχολικά - πανεπηστημιακά βιβλία, γιατι τα βιβλία του σχολείου τα έχω διαβάσει.....

 

"Να λολα, να ενα μήλο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου