Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχει σημασία το πώς γράφεις. Έτσι κ αλλιώς ακόμα και όταν γράφεις greenglish στα ελληνικά σκέφτεσε και διατυπώνεις.

 

Όλα συνήθειο είναι και θέμα εξοικίωσης. Δέχομαι όμως ότι στο νοιζ ο μέσος όρος ηλικίας είναι 30 και όχι 19 όπως εγώ, δεν έχουν συνηθίσει τα greenglish και γι αυτό συμφωνώ να χρησιμοποιούνται στο φόρουμ ελληνικα.

Αν παρατηρήσεις καλά φίλε lambrosgg, στις παραπάνω παραγράφους έχεις δύο λάθη και το ένα είναι και χτυπητό. Δεν θέλω να σου πω ότι δεν ξέρεις να γράφεις ορθογραφημένα (στη συντριπτική πλειοψηφία γράφεις σωστά) αλλά μήπως τελικά τα greeklish δεν είναι τόσο ακίνδυνα για τη γλώσσα μας όσο νομίζουμε; ;)

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τη σειρά μου με Yameth, Takissam, plusyear και Lost_Highway, με κάλυψαν... 8)

 

Παναγιώτη, σε πάω με τις πάντες, είμαστε στην ίδια φάση! :)

 

Όταν γράφω με το χέρι δεν κάνω. Πάρα πολύ σπάνια. Στον υπολογιστή είναι αλλιώς. Και έχω το κακό συνήθειο να μην ξαναδιαβάζω αυτό που ποστάρω. Γράφω όπως θα απαντούσα με προφορικό λόγο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

      Δεν μπορω να καταλαβω απο που προεκυψε ξαφνικα αυτο το προβλημα με την ορθογραφια και γιατι τελικα μπορει να ενοχλει τοσο ωστε να χρειαζεται ενα thread. Ολοι μας κανουμε περισσοτερα ή λιγοτερα (ακομη και ο προεδρος  ;D ;D Yameth στην προηγουμενη σελιδα ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D )και αυτο εχει να κανει με προβληματα ασχετα με το νοιζ και που στο κατω κατω τις γραφης το noiz δεν ειναι εδω για να τα λυσει.Δεν νομιζω οτι για να γραψει κανεις μια γνωμη σε ενα μουσικο φορουμ χρειαζεται να γραφει σαν τον Κακριδη.....(αν το κανει ομως ειναι αξιεπαινος  ;D )

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      Δεν μπορω να καταλαβω απο που προεκυψε ξαφνικα αυτο το προβλημα με την ορθογραφια και γιατι τελικα μπορει να ενοχλει τοσο ωστε να χρειαζεται ενα thread. Ολοι μας κανουμε περισσοτερα ή λιγοτερα (ακομη και ο αρχηγος Yameth στην προηγουμενη σελιδα ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D )και αυτο εχει να κανει με προβληματα ασχετα με το νοιζ και που στο κατω κατω τις γραφης το noiz δεν ειναι εδω για να τα λυσει.Δεν νομιζω οτι για να γραψει κανεις μια γνωμη σε ενα μουσικο φορουμ χρειαζεται να γραφει σαν τον Κακριδη.....(αν το κανει ομως ειναι αξιεπαινος  ;D )

 

+1 σιμφονο πλιρος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, αξιολογώ τα γραπτά που μου παρέχονται (στο noiz ή αλλού) συνυπολογίζοντας και τα ορθογραφικά λάθη.

 

Είτε μας αρέσει είτε όχι, τα πολλά ορθογραφικά λάθη προδίδουν ένα πράγμα χωρίς αμφιβολία : ότι ο γράφων δεν έχει διαβάσει αρκετά γραπτά κείμενα στη ζωή του, ούτε βιβλία, ούτε εφημερίδες, ούτε καν κόμικς.

 

Αυτό με τη σειρά του σημαίνει πέντε πράγματα για το πόσο ευρύ είναι το πεδίο που κοιτάζει και αξιολογεί πριν μας μεταφέρει τη γνώμη του.

 

Προτείνω - και το έχω ξαναπροτείνει, αν ψάξετε - σε όσους έχουν αυτό το πρόβλημα, να αρχίσουν να διαβάζουν βιβλία. Το πρόβλημα θα λυθεί από μόνο του.

 

Υ.Γ. Τα λάθη που οφείλονται σε κακή σχέση με το πληκτρολόγιο είναι άλλου τύπου και φαίνονται ξεκάθαρα. Αυτά επίσης βελτιώνονται, και - σε τελευταία ανάλυση - ο γραπτός λόγος είναι ένα ταλέντο και αυτός, δεν είναι υποχρεωτικό να τον ασκούμε όλοι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από 1 μήνα περίπου (αν δεν κάνω λάθος) κάποιος δημοσίευσε μια αγγελία αναζητώντας τον οδηγό ενός αυτοκινήτου που είχε εμπλακεί σε θανατηφόρο τροχαίο, ο οποίος και βρέθηκε μέσω του διαδικτύου. Νομίζω ότι αυτό αναδεικνύει την ισχύ και το εύρος του μέσου.

 

Ευχαριστώ για την παραπομπή στην προσθήκη του Mozilla, νομίζω πως είναι όντως αποτελεσματικό και με τη σειρά μου το προτείνω και εγώ. 

 

Γ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, αξιολογώ τα γραπτά που μου παρέχονται (στο noiz ή αλλού) συνυπολογίζοντας και τα ορθογραφικά λάθη.

 

Είτε μας αρέσει είτε όχι, τα πολλά ορθογραφικά λάθη προδίδουν ένα πράγμα χωρίς αμφιβολία : ότι ο γράφων δεν έχει διαβάσει αρκετά γραπτά κείμενα στη ζωή του, ούτε βιβλία, ούτε εφημερίδες, ούτε καν κόμικς.

 

Αυτό με τη σειρά του σημαίνει πέντε πράγματα για το πόσο ευρύ είναι το πεδίο που κοιτάζει και αξιολογεί πριν μας μεταφέρει τη γνώμη του.

 

Προτείνω - και το έχω ξαναπροτείνει, αν ψάξετε - σε όσους έχουν αυτό το πρόβλημα, να αρχίσουν να διαβάζουν βιβλία. Το πρόβλημα θα λυθεί από μόνο του.

 

Υ.Γ. Τα λάθη που οφείλονται σε κακή σχέση με το πληκτρολόγιο είναι άλλου τύπου και φαίνονται ξεκάθαρα. Αυτά επίσης βελτιώνονται, και - σε τελευταία ανάλυση - ο γραπτός λόγος είναι ένα ταλέντο και αυτός, δεν είναι υποχρεωτικό να τον ασκούμε όλοι.

 

Σε πληροφορώ ότι δεν έχω διαβάσει πάνω απο 4 βιβλία, δεν διάβαζα ΠΟΤΕ εφημερίδες και στο σχολείο ήμουν απο τους κακούς μαθητές.

 

Παρόλ αυτά δεν κάνω ορθογραφικά λάθη.

 

Το πρόβλημα πιστεύω οφείλεται στο πόσο διάβαζε κανεις ορθογραφία όταν ήταν μικρός.

 

Ενας φίλος μου, άριστος μαθητής (πέρασε πρόπερσυ τοπογράφος στο μετσόβιο) ενω διάβαζε πολλά εξωσχολικα και εφημερίδες, είχε πρόβλημα με τα ορθογραφικα. Το πρόβλημά του ήταν η έκθεση γι αυτό ακριβώς το λόγο. Έκανε πολλα και κουφά ορθογραφικα. Το παιδί δεν είναι δυσλεκτικος, απλά δεν ενδιαφέρθηκε ποτε να μάθει ορθογραφία. Και όταν γράφεις 12 χρόνια χωρίς να σε ενδιαφέρει, τότε δε σε σώζει τίποτα, όσο και να διαβάσεις όσο και να γράψεις.

Άλλοι πάλι δεν βάζουν τόνους. Δεν είναι ότι δεν ξέρουν να τονίζουν, απλα αδιαφορείς επειδή έτσι έχεις συνηθίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ LambrosGG, μήπως απλά είσαι πνεύμα αντιλογίας;

 

Τι προσπαθείς να αποδείξεις; Ότι ένας αμόρφωτος μπορεί να έχει μεστό γραπτό λόγο; Όπως καλή ώρα ο Σφακιανάκης περηφανευόταν στα ραδιόφωνα για το ότι είναι αγράμματος; Αυτά είναι ανοησίες και κάκιστο παράδειγμα για τους νεότερους που μας διαβάζουν. Και κρίμα που δε διαβάζεις εφημερίδες διότι θα είχες υπ' όψιν σου την έρευνα που δημοσιεύτηκε την προηγούμενη εβδομάδα, σύμφωνα με την οποία τα ελληνόπουλα είναι πλέον με τη βούλα βλαμμένα, καταλαμβάνοντας την 39η θέση στην "κατανόηση κειμένων" ανάμεσα σε άλλες χώρες.. όχι πως δεν το ξέραμε δηλαδή...

 

Λες ότι δεν έχεις διαβάσει πάνω από τέσσερα βιβλία. Σου απαντώ ότι φαίνεται. Κοίτα να διαβάσεις περισσότερα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου