Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

 

Μπορεί κάποιος να μην ξέρει ορθογραφία βρε αδερφέ! Τί με αυτό? Δεν μπορεί να γράφει στο φορουμ?

 

ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΘΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ. ΑΝ ΜΕΤΑΔΩΘΕΙ ΣΩΣΤΑ, ΕΙΤΕ ΟΡΘΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ, ΕΙΤΕ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΑ, ΕΙΤΕ ΜΕ GREENGLISH Ή ΣΗΜΑΤΑ ΚΑΠΝΟΥ, ΤΟΤΕ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΕΠΙΤΕΥΧΘΗΚΕ.

 

Εγώ πάλι προτείνω να προσέχουμε το περιεχόμενο την μηνυμάτων που ποστάρουμε...  ;)

 

Θα συμφωνήσω ως προς το πρώτο σκέλος του ποστ.

 

Δεν συμφωνώ στο δεύτερο.

Το Noiz δεν είναι chatroom.

 

Τα greeklish δεν είναι ΟΚ.

Τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ δεν είναι ΟΚ. Φωνάζουν!

 

Το πως μεταφέρεται το μήνυμα έχει να κάνει με την ευχέρεια λόγου και γραφής του γράφωντα.

 

Η περίπτωση της ανορθογραφίας όμως δεν πρέπει να φυμώνει τον κόσμο.

 

Πιστεύω ότι ακόμα κι ένας ανορθόγραφος που συμμετέχει σε ένα φόρουμ σαν το Noiz που επιμένει ελληνικά, βελτιώνει την ικανότητα του στη γραφή.

Σιγά - σιγά και εφ' όσον τον ενδιαφέρει η θεματολογία και η παρέα.

 

Ως προς τον ορθογραφικό έλεγχο, η άμεση λύση είναι στο Firefox όπως είπε o takissam.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει αν και εγώ δεν κάνω ορθογραφικά λάθη, πιστεύω ότι είναι αρκετά προσβλητικό αυτό που λές.

 

Μπορεί κάποιος να μην ξέρει ορθογραφία βρε αδερφέ! Τί με αυτό? Δεν μπορεί να γράφει στο φορουμ?

 

ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΘΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ. ΑΝ ΜΕΤΑΔΩΘΕΙ ΣΩΣΤΑ, ΕΙΤΕ ΟΡΘΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ, ΕΙΤΕ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΑ, ΕΙΤΕ ΜΕ GREENGLISH Ή ΣΗΜΑΤΑ ΚΑΠΝΟΥ, ΤΟΤΕ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΕΠΙΤΕΥΧΘΗΚΕ.

 

Τοτε ρε παιδια δεν χρειαζεται να μαθαινει κανεις αναγνωση κ γραφη αφου ολο κ με καποιο τροπο θα καταφερει να μεταφερει το μηνυμα στους υπολοιπους

Δευτερον ο Grigorios δεν προσβαλε κανεναν κ δεν ειπε σε κανεναν να μαθει ορθογραφια

Αυτο που προτινε ειναι να προστεθει ενας ''μηχανισμός ορθογραφικού ελέγχου πρίν την δημοσίευση κειμένων''

Κ εγω ειμαι συμφωνος με αυτο...οπως κ να το κανεις δεν σου καθεται καλα στο ματι κ οπως κ να χει κουραζει...(και δεν θεωρω τον εαυτο μου αυθεντια της ελληνικης γλωσσας)

Δεν κατηγορω οποιον δεν ξερει ορθογραφια (προς θεου) αλλα απο την αλλη το φορουμ ειναι επικοινωνια μεσω γραπτου λογου...

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μην ξέρει ορθογραφία βρε αδερφέ! Τί με αυτό? Δεν μπορεί να γράφει στο φορουμ?

 

εσύ αυτό κατάλαβες από το πρώτο ποστ;;;;

 

Εγώ πάλι προτείνω να προσέχουμε το περιεχόμενο την μηνυμάτων που ποστάρουμε...

 

εγώ προτείνω να διαβάζουμε προσεκτικά ένα μήνυμα πριν απαντήσουμε...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και εγώ δεν κάνω ορθογραφικά λάθη

 

ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΘΕΙ

 

Βρε κάαααααανεις!!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Ετσι! Βεντούζα!  ;D ;D ;D ;D

 

Μα για να φωνάξω το έγραψα κεφαλαία...

 

 

Τοτε ρε παιδια δεν χρειαζεται να μαθαινει κανεις αναγνωση κ γραφη αφου ολο κ με καποιο τροπο θα καταφερει να μεταφερει το μηνυμα στους υπολοιπους

 

Απλά με την ανάγνωση - γραφή είσαι πιό σίγουρος ότι το μήνυμα θα φτάσει, σε σχέση με τον καπνό...  ;)

 

Προσωπικά συμφωνώ ότι στο νοιζ πρέπει να γράφουμε ελληνικά (και με τόνους) όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλα είναι από τα λίγα ελληνικά φόρουμ που έχουν μια αξιοπρέπεια και ένα προφίλ. (σλουρπ, γλειψ  :P :P :P :P :P)

 

Προσωπικά δεν πιστεύω τις μ@(#&κιες που λένε ορισμένοι ότι με την χρήση των greenglish ή ακόμη και το να γράφεις πολύ στον υπολογιστή ξεχνάς την γλώσσα, την ορθογραφία και το πώς γράφεις κανονικά με το στυλό.

Γράφω καθημερινά αρκετές ώρες greenglish στο msn (γενικά τα χρησιμοποιώ μόνιμα. Μόνο στο νοιζ γράφω Ελληνικά) και ούτε να γράφω με στυλό ξέχασα, ούτε τα ελληνικά μου ξέχασα, ούτε την ορθογραφία.

 

Δεν έχει σημασία το πώς γράφεις. Έτσι κ αλλιώς ακόμα και όταν γράφεις greenglish στα ελληνικά σκέφτεσε και διατυπώνεις.

 

Όλα συνήθειο είναι και θέμα εξοικίωσης. Δέχομαι όμως ότι στο νοιζ ο μέσος όρος ηλικίας είναι 30 και όχι 19 όπως εγώ, δεν έχουν συνηθίσει τα greenglish και γι αυτό συμφωνώ να χρησιμοποιούνται στο φόρουμ ελληνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την εντύπωση οτι ήσουν καμμιά 25 χρονών.Μικρούυυλη γιούχουυυυυυυυ :P

Προσβάλεις και τον "παππούδες" μας με αυτά που λές.Τι θες να πείς οτι δεν ξερουν να διαβάζουν τπτ άλλο εκτός των ελληνικών?????????Αλητάκο δεν θα σε πιάσω?

 

Είναι θέμα καθαρά κύρους και καλά κάνουν όλοι εδώ και το κυνηγάνε αυτό με τους χαρακτήρες γιατί εχει να κάνει και στο μάτι αυτό.Τώρα με το update του νόιζ είμαστε μεσα στη χλίδα ρε δεν λέει ο ψευτογκρίκλις ναούμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με yameth, plusyear και takissam.

 

Μπορεί -για 1002 λόγους- κάποιος να μην ξέρει ορθογραφία, αλλά αν σέβεται κατά το ελάχιστο τη δημόσια συζήτηση, μπορεί να φροντίζει για αυτό.

(Θυμάμαι, υπήρχε παλιότερα στο Noiz ένα μέλος με δυσλεξία κι είχε πει ότι κάθεται στο Word και διορθώνει τα κείμενά του πριν τα στείλει -πιστεύω λοιπόν ότι η χρήση του add-on του Mozilla δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο και χρονοβόρο).

 

Κι εμένα μου αρέσει να μη βλέπω ανορθόγραφα κείμενα, όχι βέβαια από Λιακοπουλική άποψη, αλλά από καθαρά πρακτική:

Πρόσφατα διάβαζα ένα ποστ και ΑΔΥΝΑΤΟΥΣΑ να καταλάβω τι έγραφε. Είχε τόσα πολλά τραγικά λάθη, που, για μια στιγμή πίστεψα ότι έκανε πλάκα -κι άρχισα να διαβάζω τα προηγούμενα ποστ για να καταλάβω το "αστείο".

 

Σχετικά με τα greeklish, εκτός από τα μέλη που κατά λάθος (πχ στα πρώτα τους μηνύματα ή σε κάποια πολύ σύντομη απάντησή τους) έγραψαν με greeklish, παρατηρώ ότι υπάρχουν κάποιοι παλικαράδες που επιμένουν να γράφουν έτσι, με την ίδια ηλιθιότητα που δέρνει αυτούς που κοροϊδεύουν όσους διαβάζουν βιβλία (ενώ οι ίδιοι δε διαβάζουν ποτέ ως ένδειξη μαγκιάς), όσους δεν ακούνε σκυλάδικα κλπ... Το θεωρώ μεγάλη αγένεια να συνεχίζει κάποιος να γράφει ολόκληρα κατεβατά greeklish (παρά τις παρακλήσεις που δέχεται) και να περιμένει να πάρει απάντηση με το βλακώδη τσαμπουκά του.

 

Όλοι έχουμε κάνει ορθογραφικά λάθη, αλίμονο.

Αλλά, από τη στιγμή που στο Noiz συμμετέχουμε για να βοηθήσουμε και να βοηθηθούμε μέσω του γραπτού λόγου, ας φροντίσουμε να γίνεται πιο εύκολα κι ευχάριστα αυτή η διαδικασία.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέχομαι όμως ότι στο νοιζ ο μέσος όρος ηλικίας είναι 30 και όχι 19 όπως εγώ, δεν έχουν συνηθίσει τα greenglish και γι αυτό συμφωνώ να χρησιμοποιούνται στο φόρουμ ελληνικα.

 

γι αυτό ή διότι είναι σαφώς πιο ευανάγνωστα;

προσωπικά γράφω πάντοτε ελληνικά.....και στο msn και σε άλλα φόρουμ (ελληνικά εννοείται)

εκτός από το myspace που δε γίνεται

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία το πώς γράφεις. Έτσι κ αλλιώς ακόμα και όταν γράφεις greenglish στα ελληνικά σκέφτεσε και διατυπώνεις.

 

Όλα συνήθειο είναι και θέμα εξοικίωσης. Δέχομαι όμως ότι στο νοιζ ο μέσος όρος ηλικίας είναι 30 και όχι 19 όπως εγώ, δεν έχουν συνηθίσει τα greenglish και γι αυτό συμφωνώ να χρησιμοποιούνται στο φόρουμ ελληνικα.

Αν παρατηρήσεις καλά φίλε lambrosgg, στις παραπάνω παραγράφους έχεις δύο λάθη και το ένα είναι και χτυπητό. Δεν θέλω να σου πω ότι δεν ξέρεις να γράφεις ορθογραφημένα (στη συντριπτική πλειοψηφία γράφεις σωστά) αλλά μήπως τελικά τα greeklish δεν είναι τόσο ακίνδυνα για τη γλώσσα μας όσο νομίζουμε; ;)

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τη σειρά μου με Yameth, Takissam, plusyear και Lost_Highway, με κάλυψαν... 8)

 

Παναγιώτη, σε πάω με τις πάντες, είμαστε στην ίδια φάση! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά η συζήτηση πάει να ξεφύγει απ' το θέμα

 

1) όποιος για τον α β γ δ λόγο δεν μπορεί να βάλει το add-on του firefox τότε ας γράφει ανορθόγραφα δεν με απασχολεί

 

2) τα ελληνικά πρέπει να είναι η γλώσσα ενός ελληνικού forum μόνο και μόνο για να κάνουμε μια αναζήτηση και να βρίσκουμε αυτό που θέλουμε και όχι να δοκιμάζουμε μία ελληνικά μία αγγλικά άλλη μια greeklish ξανά μανά greeklish με διαφορετικό τρόπο και πάει λέγοντας

 

 

δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος συνέχισης  αυτού του θέματος παραπέρα

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου