Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α

Λες ότι δεν έχεις διαβάσει πάνω από τέσσερα βιβλία. Σου απαντώ ότι φαίνεται. Κοίτα να διαβάσεις περισσότερα.

 

μαλλον αυτη η αξιολογηση των ανθρωπων βασει των βιβλιων που εχουν διαβασει ειναι νεα μοδα. τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλα, προφανως το πνευματικό επιπεδο καποιο στηριζεται στα βιβλία που εχει διαβασει κατα ενα μεγαλο μερος....αλλά οχι και ετσι....Παντως οντως τωρα τελευταια το ακούω συχνα αυτο..... :)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαιως και το πνευματικο επιπεδο του καθενος ΔΕΝ καθοριζεται απ το ΠΟΣΑ βιβλια εχει διαβασει. ξερω πολλους που  εχουν διαβασει ΟΛΑ τα bell.

 

τελοσπαντων, συγνώμη που συνεχιζω το off-topic. για ορθογραφια λεγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην υπερβάλλουμε. Η ορθογραφία δεν αποτελεί δείγμα μόρφωσης αυτή καθαυτή, είναι απλά κάτι που αποκτάται αν διαβάζει κανείς αρκετά (είτε λογοτεχνία, είτε εφημερίδες, είτε τσόντες) και έχει στοιχειωδώς καλή οπτική μνήμη. Αυτό που αποτελεί δείγμα μόρφωσης είναι ο σεβασμός σε αυτόν που διαβάζει το κείμενό σου - ακόμη και αν αυτό είναι post σε forum. Και ένα δυσανάγνωστο κείμενο γεμάτο ορθογραφικά λάθη (όχι 1-2 που μπορεί να ξεφύγουν στον οποιονδήποτε) δεν δείχνει κανένα σεβασμό.

 

Και έχω το κακό συνήθειο να μην ξαναδιαβάζω αυτό που ποστάρω. Γράφω όπως θα απαντούσα με προφορικό λόγο.

 

Αυτές οι συνήθειες είναι καλές για chat rooms, όχι για forums. ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά συμφωνώ με τον Wow!......

...και δεν είναι τυχαία τα αποτελέσματα των ερευνών για τα ελληνόπουλα κακά τα ψέματα....

 

αρκούμαστε στην ικανοποίηση άλλων αναγκών σήμερα......(κακώς τις ονομάζω ανάγκες αλλά τέλος πάντων) 

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε μας αρέσει είτε όχι, τα πολλά ορθογραφικά λάθη προδίδουν ένα πράγμα χωρίς αμφιβολία : ότι ο γράφων δεν έχει διαβάσει αρκετά γραπτά κείμενα στη ζωή του, ούτε βιβλία, ούτε εφημερίδες, ούτε καν κόμικς.

 

 

Αυτό δεν ισχύει πάντα!!! Εχω διαβάσει πολλά βιβλία στη ζωή μου (μεταξύ των οποιών και τους πρώτους 7 τόμους γνωστής εγκυκλοπέδιας, μην ρωτησετε γιατι)!!! Παρολαυτά, εχω σοβαρό τεχνικό πρόβλημα με την ορθογραφία!!! Ενώ ξέρω πως γραφεται μια λέξη κι αν με ρωτήσεις θα σου πω, σ' ενα ολοκληρο κείμενο, θα βρεις άπειρα λάθη μου!!! Επίσης σπάνια γραφω λέξη ολόκληρη με την πρώτη, πρεπει να γυρισω να την τελειώσω!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ LambrosGG, μήπως απλά είσαι πνεύμα αντιλογίας;

 

Τι προσπαθείς να αποδείξεις; Ότι ένας αμόρφωτος μπορεί να έχει μεστό γραπτό λόγο; Όπως καλή ώρα ο Σφακιανάκης περηφανευόταν στα ραδιόφωνα για το ότι είναι αγράμματος; Αυτά είναι ανοησίες και κάκιστο παράδειγμα για τους νεότερους που μας διαβάζουν. Και κρίμα που δε διαβάζεις εφημερίδες διότι θα είχες υπ' όψιν σου την έρευνα που δημοσιεύτηκε την προηγούμενη εβδομάδα, σύμφωνα με την οποία τα ελληνόπουλα είναι πλέον με τη βούλα βλαμμένα, καταλαμβάνοντας την 39η θέση στην "κατανόηση κειμένων" ανάμεσα σε άλλες χώρες.. όχι πως δεν το ξέραμε δηλαδή...

 

Λες ότι δεν έχεις διαβάσει πάνω από τέσσερα βιβλία. Σου απαντώ ότι φαίνεται. Κοίτα να διαβάσεις περισσότερα.

 

Ποιος μίλησε για μεστο γραπτό λόγο? ΓΙΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΜΙΛΑΜΕ.

 

Μόρφωση είναι τα βιβλία κατα τη γνώμη σου? Όπως επίσης και νοημοσύνη?

 

Σε ένα ενημερωτική εκπομπή που έκανε ο Καφετζόπουλος (στυλ ντοκυμαντερ) για τη νοημοσύνη, ανέφερε ότι η νοημοσύνη έχει 8 κατηγορίες. Το "κατανόηση κειμένων" είναι μία απο αυτές (λεκτική νοημοσύνη). Και η μουσική νοημοσύνη είναι μία.

 

Και το "μια έρευνα" σε "μια εφημερίδα" δεν μου λέει τίποτα. Τέτοιες έρευνες γίνονται εκατοντάδες καθημερινα και βγάζουν ό,τι αποτελέσματα γουστάρουν για να έχουν θέμα να γεμίσουν μια στήλη εφημερίδας. Και αυτό το ξέρουν όλοι.

 

Που ακριβώς φαίνεται ότι δεν έχω διαβάσει βιβλία? Και γιατί νιώθεις την ανάγκη να μου απαντήσεις σε αυτό?

Γνώση και σοφία δεν υπάρχει μόνο στα βιβλία. Και πλέον δεν είναι καν η περισσότερη στα βιβλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολαυτά, εχω σοβαρό τεχνικό πρόβλημα με την ορθογραφία!!!

 

εγκυκλοπέδιας

 

ok το καταλάβαμε..... ;D ;D ;D ;D ;D

 

Μ' αρέσει που έβαλα και τόνο!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολαυτά, εχω σοβαρό τεχνικό πρόβλημα με την ορθογραφία!!!

 

εγκυκλοπέδιας

 

ok το καταλάβαμε..... ;D ;D ;D ;D ;D

 

Μ' αρέσει που έβαλα και τόνο!!!

 

Επρεπε να το τονίσεις για να το δούμε σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου