Προς το περιεχόμενο

Kurzweil PC3Χ videos


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα, εαν δεν ειναι korg triton extreme το ξερεις πως δεν μπορω..Εμενα μου αρεσουν τα "μπλινκι" πιανα, οχι τα καλοφτιαγμενα.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

''Kurzweil did it again...''. Πάρε και 16 ανεξάρτητους arpeggiators... Έτσι για να μην ξεμείνεις ρε αδερφέ..

 

Μονο 16....ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.....  :o

Και που να βγει το Κ3000......θα ριξουμε πολυ γελιο..... ;D

 

Και πια η ουσία  των 16 arpeggios ? Να μου πεις 4 να το καταλάβω αλλά 16 !!!! Μήπως τελικά το περισσότερο δεν είναι αρκετό? Μήπως η Kurzweil θα έπρεπε να επενδύσει στον τομέα ευχρηστια περισσότερο?

 

Μήπως μια πιο ανθρωπινη οθόνη , ή τέλος πάντως περισσότερα knobs για ένα τόσο βαθή εργαλείο? 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την ευχρηστία, το pc3x θα είναι σίγουρα πιο εύκολο στη χρήση του απο τα μοντέλα της σειράς Κ καθώς οι διάφορες παράμετροι της vast στο menu έχουν ταξινομηθεί με πιο βολικό τρόπο. Βέβαια η μέθοδος σύνθεσης έχει επεκταθεί αρκετά και έχει γίνει λίγο πιο πολύπλοκη αλλά με μια προσεκτική ανάγνωση του manual το τοπίο ξεκαθαρίζει και πλέον η μικρή οθόνη δεν είναι μεγάλο εμπόδιο. Καταλαβαίνω απόλυτα την ανάγκη πολλών να έχουν μπροστά τους μια μεγάλη οθόνη καθώς έχουμε πλέον συνηθίσει να ελέγχουμε τα πάντα με τη βοήθεια οπτικών απεικονίσεων. Προσωπικά δεν τη θεωρώ απαραίτητη αλλά δεν θεωρώ παράλογο το να την απαιτεί κάποιος. Όσον αφορά τα knobs πιστεύω ότι καλό θα ήταν να υπάρχουν μερικά καθώς πλέον έχουνε στη διάθεσή μας ένα va και θα βοηθούσαν πολύ στο χειρισμό του. Όπως και να χει όμως παίρνουμε ένα πλήρες και πολύ ποιοτικό πακέτο hi end εξαρτημάτων σε πολύ καλή τιμή, οπότε η εκμάθηση και η δημιουργική του εκμετάλλευση είναι μόνο θέμα χρόνου (και μελέτης φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θελει περισσοτερους controllers να περιμενει το Κ3000....

 

Το pc3 προσφερει ηδη παρα πολλα,σε σχεση παντα με το pc2.Πρεπει παντα να συγκρινουμε την εξελιξη με βαση το προηγουμενο μοντελο της εταιριας.Εαν ηταν αυτο το K3000 θα ειχα και εγω παραπονα αλλα σε σχεση με με το PC2 ειναι φοβερες οι βελτιωσεις.

Εαν οι βελτιωσεις για το Κ3000 ειναι ιδιες με αυτες του pc3 σε σχεση με με το pc2 τοτε,θα χαζεψει κοσμος....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Kurzweil did it again...''. Πάρε και 16 ανεξάρτητους arpeggiators... Έτσι για να μην ξεμείνεις ρε αδερφέ..

 

 

Μονο 16....ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ..... 

Και που να βγει το Κ3000......θα ριξουμε πολυ γελιο.....

 

16 arpeggiators έχει και το Andromeda αλλά ποτέ δεν τα χρειάστηκα μέχρι τώρα. Με 16 arpeggiators, τύφλα να έχουν οι Tangerine Dream!  :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα ομως,ακομη και για πλακα,δεν θα μπορουσες να τα χρησιμοποιησεις οπως θα ηθελες,λογο πολυφωνιας.

Ενω στο pc3 θα μπορεσεις να τα χρησιμοποιησεις και τα 16,πολυφωνικα.

Παντως το θεμα ειναι οτι καλυτερα να υπαρχει η δυνατοτητα και ασ ας μην την χρησιμοποιεις,παρα να μην υπαρχει καθολου......

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αρχικός σχεδιασμός προέβλεπε 4 arpeggiators. Κάποια στιγμή όμως ο Dave Weiser αποφάσισε να ανεβάσει τον αριθμό τους στα 16 μόνο και μόνο επειδή η αρχιτεκτονική των νέων dsp το επέτρεπε. Δεν χρειάστηκε ούτε χρόνος ούτε resources για να γίνει η παραπάνω αλλαγή. Άσχετα με το αν θα χρησιμοποιήσει κάποιος και τα 16, είναι σημαντικό να σου δίνει μια εταιρία (και συγκεκριμένα το R&D) ότι περισσότερο μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι δεν πρεπει να στα δεινουν ολα απο την αρχη και η kurzweil ευτυχως δεν το κανει.

Οταν ρωτησα τον mr Dave πριν καιρο,εαν το KB3 του PC3 θα ειναι dual manual,μου απαντησε "προς το παρον,οχι".

Σιγουρα θα δουμε πολλα ωραια πραγματα στο μελλον σε αυτη την πλατφορμα.....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γεια χαρά! Ετοίμασα ένα demo με το PC3x. Όλα τα μέρη είναι ηχογραφημένα live στο cubase χωρίς καμία προσθήκη εφέ ή εικονικών οργάνων. To κομμάτι λέγεται patience. Ελπίζω να σας αρέσει και να αναγνωρίσετε την ηχητική ποιότητα του οργάνου. Αν βρω λίγο χρόνο θα ετοιμάσω κι' άλλο demo με περισσότερη προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου