Προς το περιεχόμενο

Κουλό πρόβλημα με τη virtual memory των windows


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως εξήγησα δεν φαίνεται ποιός τρώει τα αποθέματα της μνήμης.Κάτι είναι που δεν φαίνεται στο task manager.

 

φιλε μου , σιγουρα  εκανες αυτο που σου ειπα?

 

πηγαινε view-> select columns -> κανε tick sto Virtual memory size.

 

Τσεκαρες δηλαδη την στηλη VM Size  στο Task Manager / Processes (οχι την Mem Usage!), και δεν σου εμφανιζει το προβληματικο process?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

norton ghost η καλυτερη λυση για να μην τρεχεις με τετοιες ιστοριες. θα ειχες ξεμπερδεψει σε πεντε λεπτα. κοιταξες στο partition οπου βρισκεται η εικονικη μνημη μηπως γεμισε? δοκιμασε να ρυθμισεις το virtual memory σε εναν σταθερο μεγεθος αντι για min και max

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα jack2 παρεξήγηση,παρερμήνευση δικιά μου.Τώρα το κανα αυτό που λές αλλά τώρα δεν έχω πρόβλημα.Όταν το ξαναπαρατηρήσω θα το δώ τι γίνεται και θα σας πώ.

Τένκ γιου  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε trigga, το προβλημα σου μπορει να λυθει μονο με αυτον τον τροπο.

Το προβληματικο process θα εμφανιστει στην στηλη VM Size που ειναι κρυμμενη απο default και οχι στην Mem Usage.

Πιστευω πως θα βγαλεις ακρη συντομα.

Θα σε παρακαλουσα να κανεις post το application που σου δημιουργησε το προβλημα , για να ικανοποιηθει η περιεργεια μας.

cheers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανα τα ίδιααααααα.

Λοιπόν με το task manager έψαξα και έβαλα κι αλλα columns και έτσι παρατήρησα κάτι ακόμα που δεν είχα δεί.Ενεργοποίησα και το Page Faults και εκεί γίνεται η σφαγή των kbs.

Ο explorer.exe στο page faults τραβάει τα kb που φεύγουν, γιατην ακρίβεια τραβάει 300 κb/s .Το θέμα είναι όμως ότι τρέχουν 2 explorer.exe που δεν θα πρεπε.Όταν κάνω end process και στους δύο δεν κάνει εκείνο το κλασσικό που φευγουν όλα απο την οθόνη και ξαναφορτώνουν.Άσχετο αλλά γιατί?Δεν μπορεί κάν να τουσ σταματήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι οι explorer.exe ήταν τικαρισμενοι και στο msconfig.Τους ξετίκαρα και τώρα είναι οκ.Κοιτάω να κατεβάσω ότι update βρώ απο microsoft τώρα μπάς και παίζει τπτ απο κεί.Νομίζω δεν έχω κάνει τπτ απο update σε αυτό το format.Τα γουίντα είναι γνήσια οπότε δεν παίζει κανενα πρόβλημα με αυτό.Το antivirus είναι το avast home που απ ότι ξέρω είναι απο τα καλύτερα και ελαφρότερα που παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα κατεβασει ενα προγραμματακι ram booster λεγοταν αφου εκανα μια σκούπα ότι άχρηστα προγραμματα ειχα. Ελευθερωνει αρκετη μνήμη. Εαν τα πραμματα δεν αλλάζουν τοτε κανε αυτο που κανω καθε φορά που τα βρισκω σκουρα-----format-----μανουρα αλλα τι να κανουμε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται οτι έφτιαξε το πρόβλημα.Αυτα τα explorer.exe ήταν το κακό και δεν καταλαβαίνω γιατί και απο που βρέθηκαν να τρέχουν.Τα έβγαλα απο το msconfig και δεν ξαναεμφανίστηκαν.Επίσης έβαλα όοοολα τα update που βρήκα για τα windows.Ελπίζω να μην ξαναβγεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τrigga ξερεις τι θυμάμαι τώρα;

 

Παλιά υπήρχε ένα trojan/virus που μασκαρευόταν σαν explorer.exe. Πρόσεξε όμως τη διαφορά: επειδή πολλές φορές η process και το αρχείο ΕΧΕ έβγαιναν αποκλειστικά με κεφαλαία γράμματα, εσύ έβλεπες EXPLORER.EXE και EXPL0RER.EXE. To δεύτερο αρχείο όμως δεν είναι ο πραγματικός explorer αλλά ο trojan που έχει το ίδιο όνομα αλλά στη θέση του "O" έχει... μηδέν (0)!!!!! Και εσύ δεν το καταλάβαινες τότε γιατί αν απεικονισθούν τα ονόματα με κεφαλαία, μοιάζουν σχεδόν ίδια...  :o

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου