Προς το περιεχόμενο

Το όργανο κάνει το μουσικό ή Ο μουσικός το όργανο


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατηρώντας ορισμένες φορές κάποια απο τα μέλη του νοιζ  βλέπω οτι αναφέρουν την

πολύ σωστή έκφραση " Έτσι και αλλιώς με όποια απο τις κιθάρες μου  και να παίξω το ίδιο πράγμα ακούγετε".

Αυτό είναι μια μεγάλη αλήθεια που ισχύει στα ηλεκτρικά όργανα . Και για παράδειγμα

βλέπουμε ένα ιδιαίτερα γνωστό κιθαρίστα που στα πρώτα του βήματα έπαιζε με μια κιθαρα

που δεν έχει καμία σχέση με το είδος  που ερμηνεύει .

Αλλά ο ήχος.......................  8)

 

 

 

 Αυτό σίγουρα δεν ισχύει στα ακουστικά όργανα που η αλήθεια είναι ότι όσο καλύτερη είναι η ποιότητα τόσο πιο δύσκολο είναι στο μουσικό να βγάλει καλό ήχο .

 Ο λόγος φυσικά είναι οτι τα πολύ καλά ακουστικά όργανα δίνουν  τρομερή έμφαση στη λεπτομέρεια και την καθαρότητα του ήχου με αποτέλεσμα να βγαίνει στη φόρα η τεχνική τα φάλτσα ......... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξεχνας ομως οτι η ηλεκτρικη κιθαρα ΑΠΟ ΜΟΝΗ της ΔΕΝ εινα οργανο,χρειαζεται και ΕΝΙΣΧΥΤΗ ο  οποιος μαζι με αυτη αποτελει ενα ΣΥΣΤΗΜΑ,ο ενισχυτης ομως παιζει ΤΡΑΓΙΚΑ μεγαλυτερο ρολο απο την κιθαρα στον ηχο (με αλλα λογια και τη χειροτερη κιθαρα να βαλεις σε εναν καλο ενισχυτη ηχο θα βγαλεις,το αντιστροφο ομως δεν ισχυει)

 

Στο συγκεκριμενο βιντεο ο θεος παιζει με τετοια ΕΝΙΣΧΥΤΑΡΑ

 

http://www.ampwares.com/amp.asp?id=25

 

που και κατσαρολα να του εβαζες με χορδες... ;D,ηχο θα εβγαζε... ;D

 

 

Φυσικα αυτο που λες για τα ακουστικα οργανα ισχυει αν και νομιζω οτι αν εγω επαιζα με την πανακριβη Lakewood μου και ο Danny Gatton με μια φτηνη YAMAHA ο Danny θα ακουγονταν πολυ καλυτερα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνας ομως οτι η ηλεκτρικη κιθαρα ΑΠΟ ΜΟΝΗ της ΔΕΝ εινα οργανο,χρειαζεται και ΕΝΙΣΧΥΤΗ ο  οποιος μαζι με αυτη αποτελει ενα ΣΥΣΤΗΜΑ,ο ενισχυτης ομως παιζει ΤΡΑΓΙΚΑ μεγαλυτερο ρολο απο την κιθαρα στον ηχο (με αλλα λογια και τη χειροτερη κιθαρα να βαλεις σε εναν καλο ενισχυτη ηχο θα βγαλεις,το αντιστροφο ομως δεν ισχυει)

 

Στο συγκεκριμενο βιντεο ο θεος παιζει με τετοια ΕΝΙΣΧΥΤΑΡΑ

 

http://www.ampwares.com/amp.asp?id=25

 

που και κατσαρολα να του εβαζες με χορδες... ;D,ηχο θα εβγαζε... ;D

 

 

 

Ναι αλλά έχουν και κάποια ευθύνη τα δαχτυλάκια και η αντίληψη οχι μονο ο ενισχυτής  :)

 

Ίσως στην συγκεκριμένη περίπτωση θα μπορούσαμε να πούμε

που και κατσαρολα να του έδινες  με χορδες... Grin,ηχο θα εβγαζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο BB King έλεγε 'και πιάνο να με βάλεις να παίξω ...σαν BB King θα ακουστώ πάλι στο παίξιμό μου' Επίσης όταν παίζεις σε ενα κλαμπακι που εχει αλλο ενισχυτη απ αυτον που εχεις συνηθίσει συνήθως παίζεις με τα tone κουμπια μεχρι να βρεις τον ήχο που εχεις μες στο μυαλλο σου!

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μουσικός κάνει το όργανο...τα όργανα είναι άψυχα αντικείμενα μέχρι εμείς να τα αναστίσουμε... :o

Παίζει ρόλο πώς την χειρίζεται ο καθένας...(τεχνική)

πχ.(δηλ.προ Χριστού)ένας φίλος μου είχε πάει ένα σεμινάριο ενός κιθαρίστα κ αυτός πήρε μια φτηνή κιθάρα κ έναν ενισχυτή της πλάκας κ ακουγόταν λες κ έπαιζε με πανάκριβα όργανα...για να τους δείξει φυσικά πως παίζει ρόλο η τεχνική....

είναι θέμα τεχνικής, αλλα φυσικά κ εξοπλισμού για καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο BB King έλεγε 'και πιάνο να με βάλεις να παίξω ...σαν BB King θα ακουστώ πάλι στο παίξιμό μου' Επίσης όταν παίζεις σε ενα κλαμπακι που εχει αλλο ενισχυτη απ αυτον που εχεις συνηθίσει συνήθως παίζεις με τα tone κουμπια μεχρι να βρεις τον ήχο που εχεις μες στο μυαλλο σου!

 

 

 

και στη μέση να τα βαλεις ολα παλι κάνεις δουλεία ρυθμίζοντας τον ηχο απο το παίξιμο και το όργανο :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μουσικός κάνει το όργανο...τα όργανα είναι άψυχα αντικείμενα μέχρι εμείς να τα αναστίσουμε...

 

+1000

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

Ε ναί...τι να σου κάνει η κιθάρα άν δεν ξέρεις να παίζεις?

Έχω δεί κ κιθαρίστες που αγοράζουν πανάκριβες κιθάρες κ λές πώ αυτός έχει καλή κιθάρα θα παίζει ωραία,είναι ψαγμένος....κ τον ακούς κ παίζει ντίν ντάν ντόν! ;D

Χωρίς καμία αίσθηση,καμία "γεύση" τίποτα...κ έτσι η κιθάρα αποδίδει στο 10%

Τελικά η ακριβή κιθάρα κάνει τον κιθαρίστα?...δεν νομίζω! :-\

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!

 

πολυ ενδιαφερον το θεμα. Κατ'εμε υπαρχει μια διαφορα αξιοσεβαστη αναμεσα σε μια φθηνη κιθαρα και μια πιο ακριβη. Δε μπορουμε να συγκρινουμε μια Benton με μια Gibson. Ομως οπως ειπε και ο Νικος μεγαλυτερο ρολο παιζει ο ενισχυτης. Τη καλυτερη κιθαρα να εχεις αν δεν εχεις ενα καλο υποβαθρο δε θα κανεις τιποτα. Αντιθετα ενας καλος ενισχυτης θα κανει το κουπι να ακουστει Θεϊκο.

πανω απο ολα αυτα ομως παιζει ρολο η ψυχη και το feeling. Δε θα μπορουσα να εχω ενα καλυτερο παραδειγμα απο τον Ηλια το Ζαϊκο. ακομα και ενα σκουποξυλο με τριχες αλογου κουμπομενο στο χειροτερο ενισχυτη να πιασει ρε παιδι μου αυτος ο ανθρωπος,θα κελαϊδισει!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ρόλο πώς την χειρίζεται ο καθένας...(τεχνική)

για να τους δείξει φυσικά πως παίζει ρόλο η τεχνική....

είναι θέμα τεχνικής, αλλα φυσικά κ εξοπλισμού για καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα! ;D

 

Η άποψή μου είναι ότι το πώς χειρίζεται ο καθένας την κιθάρα δεν είναι αποκλειστικά θέμα "τεχνικής" (με την αυστηρή και ίσως παρεξηγίσιμη έννοια του όρου), πρέπει να μπεί και το στοιχείο της έκφρασης/εκφραστικότητας για να ολοκληρωθεί το πακέτο (κοινώς vibrato, bend, slides, καλό timing, καλές επιλογές νοτών, γενικότερη μουσικότητα)... Έχω ακούσει κιθαρίστες με τεχνική που ήταν άψυχοι και κιθαρίστες που έπαιζαν 4 νότες και ανατρίχιαζες!

Σχετικά με το ερώτημα του thread, υποστηρίζω το "Tone is in the fingers"  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου