Προς το περιεχόμενο

Το όργανο κάνει το μουσικό ή Ο μουσικός το όργανο


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Αυτό βέβαια δεν μπορούμε να πούμε ότι ισχύει για παράδειγμα σε κλασικής παιδείας μουσικούς .

 Ενα πάρα πολύ καλό όργανο μπορεί να αποθεώσει ή και να χαντακώσει ένα μουσικό.

Θυμάμαι μια φορά που ειχε έρθει ένας κλασικός κιθαρίστας στο χώρο μου για να ηχογραφήσει ενα πολύ απλό κονσέρτο 'και ειχε φέρει μια κλασική κιθάρα που την ειχε αγοράσει 13-14.000 ευρω και μια tekamine ή yamaha δεν (θυμάμαι  καλά) των 700ευρω .

 Βάζουμε δυο neumann km 151 μικρόφωνα στην ακριβή κιθάρα και αρχίζει να παίζει με ακουστικά .Στα πρώτα 10 δευτερόλεπτα είχε σταματήσει (τσαφαρισματα ,φάλτσα,ο δείκτης στο δεξί ακουγόταν διαφορετικά λόγο νυχιού, το balance στις χορδές ακουγόταν διαφορετικό) .

Με λιγα λόγια κάτσαμε κανα δίωρο και δε βγάλαμε αποτέλεσμα   .Πιάνει σε μια φαση την

φθηνή κιθάρα και με τη μια το αποτέλεσμα ηταν πολυ καλο..... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

, υποστηρίζω το "Tone is in the fingers"

 

ΑΚΡΙΒΩΣ,αυτο στην κλασσικη μουσικη το λενε "τουσέ" και δεν εχει σχεση με την τεχνικη,ειτε το εχεις ειτε δεν το εχεις,ΟΛΟΙ οι μουσικοι που εχουν καλο τουσε το εχουν σε ΟΛΑ τα οργανα ειτε τα γνωριζουν ,ειτε δεν τα γνωριζουν καλα (εχω κανει επανειλημενα τεστ με πολλους μουσικους και εχω επιβεβαιωθει,καντε ενα απλο πειραμα,παρτε τον ντραμμερ σας και βαλτε τον να παιξει ενα ανοιχτο ακκορντο σε μια κιθαρα κουρδισμενη σε open E,αν βγαζει καλο ηχο στα τυμπανα κατα 99% θα βγαζει και στην κιθαρα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται οτι ο μουσικός κάνει το όργανο.

 

Όμως...

Ο καλός μουσικός είναι σε θέση να εκτιμήσει ένα καλό όργανο και μπορεί να αναδείξει ένα καλό όργανο.

 

Μπορεί όμως βέβαια να φέρει και ένα μετριότατο όργανο "στα μέτρα του".

 

 

(Αυτό που λέει ο Νίκος με τους drummers το έχω παρατηρήσει κι εγω...)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται οτι ο μουσικός κάνει το όργανο.

 

Όμως...

Ο καλός μουσικός είναι σε θέση να εκτιμήσει ένα καλό όργανο και μπορεί να αναδείξει ένα καλό όργανο.

 

Μπορεί όμως βέβαια να φέρει και ένα μετριότατο όργανο "στα μέτρα του".

 

 

+10

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κιθάρα δεν μπορώ να μιλησω...

Αλλα νομιζω ότι ο όρος τουσε υσχύει παντου...

Αλλα τουλαχιστον στα τυμπανα...

Το να βγάζεις αβίαστα σωστό τόνο χτυπώντας σωστά, είναι το Α και το Ω...

Σωστός ήχος= σωστή τεχνική

Τωρα όσον αφορα τα ακουστικά όργανα, τουλαχιστον δεν υσχυει για εμας αυτό..

και τον pad να βαράς άμα βαράς σωστά η διαφορά στον ήχο φαίνεται...

Προφανως το ίδιο υσχύει, για κλασσική versus ηλεκτρικη κιθάρα...(πέρα απο ενισχυτές...)

Διορθωστε με άμα κάνω λαθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρτε τον ντραμμερ σας και βαλτε τον να παιξει ενα ανοιχτο ακκορντο σε μια κιθαρα κουρδισμενη σε open E,αν βγαζει καλο ηχο στα τυμπανα κατα 99% θα βγαζει και στην κιθαρα)

 

Αυτό το έχω δεί-κάνει κ εγώ.Έτσι είναι...

Κ έναν κιθαρίστα,πασίστα κτλ.να βάλεις στα ντράμς θά παίξει έναν τούπα τούπα ταπατά..τσίς τσίς τσίς! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να διαφωνω ουσιαστικα με τους προλαλησαντες,  ειμαι της αποψης οτι η(καθε) κιθαρα αποτελει εμπνευση για τον κιθαριστα ,με αποτελεσμα τουλαχιστον αισθητικα να επηρεαζει το παιξιμο του!

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να διαφωνω ουσιαστικα με τους προλαλησαντες,  ειμαι της αποψης οτι η(καθε) κιθαρα αποτελει εμπνευση για τον κιθαριστα ,με αποτελεσμα τουλαχιστον αισθητικα να επηρεαζει το παιξιμο του!

με προλαβες

 

+10000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωσδήποτε ο καλός μουσικός κάνει το όργανο να κελαηδήσει, και σε καμία περίπτωση ένας ατάλαντος μουσικός δεν θα "κελαηδήσει" μέσα από ένα καλό όργανο. Το feeling και το touch που αναφέρατε παληκάρια σίγουρα κάνουν τη μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις μουσικάρες και σε αυτούς που απλώς γραντζουνάνε άψυχα. Να προσθέσω στα λεχθέντα, ότι πολύ σημαντική είναι και η "μουσικότητα", η μελωδικότητα αν θέλετε στο παίξιμο. Δεν πα'να παίζεις παπάδες, άμα η μελωδία είναι ψόφια, δεν σε ταξιδεύει.(Κοινώς το τι κουβαλάει κάθε μουσικός μέσα του και πόσο  περίτεχνα μπορεί να το βγάλει προς τα έξω).

Τέλος, για την "καλή" κιθάρα, χρήσιμη είναι κι αυτή για να σε εμπνέει να την παίζεις και να σου δίνει την αβάντζα να ξεδιπλώσεις το (όποιο) ταλέντο και τη (όποια) τεχνική. Άμα η κιθάρα είναι κακοφτιαγμένη και δυσκολεύεσαι να βγάλεις με άνεση καθαρό ένα ακόρντο ή ένα γρήγορο πέρασμα, πήγαινε για άλλη ;D.

Τώρα βέβαια "καλή" κιθάρα φαντάζομαι θα είναι  μια ακριβή (ποτέ δεν είχα ακριβές :P, αλλά άμα οι εταιρείες δεν προσέχουν τα ακριβά όργανά τους, να φύγουν-να πάνε αλλού)! Μπορεί όμως να είναι κι ένα σκουπόξυλο των 200ε με ένα αξιοπρεπές σετάπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και ο μουσικός κάνει το όργανο.

Ενας φίλος μου έλεγε: Πήρα τη καλύτερη κιθάρα ,τον καλύτερο ενισχυτή και είμαι full.

Απο εδώ και πέρα για οτι στραβό θα γίνετε θα πρέπει να κατηγορώ εμένα και όχι το όργανο.Πολλές φορές κατηγορούμε το οργανο ότι τάχα δεν είναι καλό και τέτοια.

Ενα παράδειγμα. Ο SRV με ότι κιθάρα και ενισχυτή να έπαιζε πάλι SRV ακουγόταν.Θα μου πείς αυτος ήταν SRV.Ναι δε λέω ,αλλά αυτό μπορεί να συμβει με το καθένα μας.Επομένως ο μουσικός κάνει το όργανο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου