Προς το περιεχόμενο

Μελετάτε καθόλου κιθάρα ή μπαίνετε μόνο στο NOIZ :) ?


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλε λάμπρο η μουσική μπορεί να είναι πολλά πράγματα' date=' αλλά επιστήμη δεν είναι σίγουρα.

 

η μελέτη του ήχου (ακουστική κ ηλεκτρακουστική), η μουσική τεχνολογία, η μέλετη της ιστορίας της μουσικής είναι επιστήμες. η πρώτη είναι θεωρητική φυσική επιστήμη, η δεύτερη εφαρμοσμένη φυσική επιστήμη και η τρίτη είναι ανθρωπιστική. η μουσική αυτή καθεαυτή δεν εντάσσεται σε καμία από αυτές τις κατηγορίες, όσο αλληλένδετες και να είναι...

 

αν υπάρχει κάτι που να έχει δόσεις από όλα, τέχνης,τεχνικής και επιστήμης για μένα είναι η οργανοποιεία...

 

δε μπορείς να γίνεις παντογνώστης μόνο μελετώντας. (βασικά δε μπορείς να γίνεις παντογνώστης έτσι κ αλλιώς)

 

ο πειραματιζόμενος ενδεχομένως να φτάσει σε συμπεράσματα που ο τυπικά μελετηρός δε θα φανταζόταν καν.[/quote']

 

Απο τη στιγμή που κανόνες της τυπικής αρμονιας (δλδ αυτα που έπαιζαν οι παλαιότεροι) εξηγούνται με τους λόγους του Πυθαγόρα, και τις αρμονικές μάλλον υπάρχει κ επιστήμη στη μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φυσικα.. :lol:

 

Ως φανατικος θαυμαστης του Tommy Tedesco τηρω ως κορην οφθαλμου το γνωστο ρητο του "There's no money above the 5th fret" :lol: (ενταξει το εχω προ καιρου καταστρατηγησει κατεβαινοντας μεχρι το ...12ο!!! αλλα ως εκει μετα αρχιζει η...ερημος Σαχαρα!!!!:lol: )

 

Θα μου επιτρεψεις να σε ξεπερασω σε πλειοδοσια και να ασελγησω πανω σε αυτη τη σοφια επαυξανοντας:

 

there's no money above the 5th fret and beyond 5 strings.....

 

keefstele.jpg

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι η κλασσική παιδεία δεν βοηθάει μόνο στην τεχνική' date=' αλλά κάνει τον μαθητη να κατανοεί τι παιζει :wink:

 

Και αυτό το θεωρώ πολύ, μα πάρα πολύ σημαντικό :wink:[/quote']

 

οχι απολυτα φιλε μου.

 

εχω γνωρισει μουσικους που παιζουν "οπτικα" και παιζουν παπαδες.

αυτο δεν σημαινει οτι ξερουν ακριβως τι παιζουν.

 

αυτο γινεται με την οχι τοσο "βαθια" , οσο ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ της στοιχειωδους θεωριας, για να μην πω και της αρμονιας πανω στο οργανο.

 

ο μουσικος καταλαβαινει απολυτα το τι παιζει αλλα και τι μπορει να παιξει , οταν αυτα που ξερει στην θεωρια-αρμονια τα μεταφερει στο οργανο , αλλα και το αντιστροφο. δηλαδη οτι παιζει στο οργανο να μπορει να το ερμηνευσει σωστα θεωρητικα στο μυαλο του.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαντώντας στο αρχικό ποστ, αν μελετάω δηλαδή κιθάρα ή όχι.... η απάντηση είναι όχι συστηματικά , για την ("σχολική") χρονια αυτη που περασε. Η μελέτη είναι θέμα στόχων για μένα και οι δικοί μου χρειάζονται επαναπροσέγγιση. Αυτό έκανα μάλλον φέτος, ενα γενικότερο 'ψάξιμο' ρίχνοντας σιγα σιγα το βάρος από την κλασσική στην ηλεκτρική κιθαρα.

 

Από οσα ειπώθηκαν παραπάνω επισημαινω και εγω την σημασια του να παιζει κανεις με αλλους, να παιζει σε κοινό, να ακούει πολύ μουσική, τη χρησιμοτητα της αυτο-ηχογραφησης και των backing tracks, την σπουδαιοτητα της δημιουργίας -να γραφει κανεις τη δικια του μουσική / αυτοσχεδιασμους- και το να μην παιρνεις τον ευατο σου πολυ σοβαρα (εγραψε αυτο!). προσθετω επίσης , οτι η ίδια η διδασκαλια του οργανου ειναι ενα καλο σχολειο , μεχρι ενος σημειου. τελος, η ουσιαστικη μελετη ειναι μια δυσκολη πνευματικη και σωματικη δουλεια, καποιες φορες ειναι παλη με τις ιδιες μας τις αδυναμιες, και απαιτει ενα μεγαλο μερος του χρονου και της ενεργειας μας.

 

"important issues should be treated lightly" αλλά και το αναποδο (από μια ταινια ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινα ωδείο όταν ήμουν μικρότερος, αλλά εδώ και χρόνια έχω σταματήσει και δεν θέλω να ξαναπάω κιόλας γιατί έχω βαρεθεί να κάνω μαθήματα..

πλέον απλά παίζω, βγάζω τα τραγούδια με το αυτί και με tabs από το ιντερνετ και περνάω καλύτερα παίζοντας με το γκρουπ μου παρά με το να έκανα μαθήματα σε κάποιο δάσκαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου