Προς το περιεχόμενο

Μελετάτε καθόλου κιθάρα ή μπαίνετε μόνο στο NOIZ :) ?


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί μου συνφορουμίτες,

 

Πιστεύω ότι η μουσική είναι μισό τέχνη και άλλο μισό επιστήμη.

 

¶ρα κάποιος μπορεί να προκόψει είτε ΜΕΛΕΤΩΝΤΑΣ να γίνει δλδ παντογνώστης και δεξιοτέχνης,

 

είτε ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΕΝΟΣ όπου θα φτάσει σε κάποια συμπεράσματα, αν έχει το χάρισμα και το αυτί να το ακούσει.

 

Ο πειραματιζόμενος όμως, θα κάνει πολυ περισσότερο χρόνο να φτάσει στ ίδιο συμπερασμα που έφτασε ο διαβασμένος, γι αυτό μην τεμπελιάζετε και να μελετάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπητοί μου συνφορουμίτες' date='

 

Πιστεύω ότι η μουσική είναι μισό τέχνη και άλλο μισό επιστήμη.

 

¶ρα κάποιος μπορεί να προκόψει είτε ΜΕΛΕΤΩΝΤΑΣ να γίνει δλδ παντογνώστης και δεξιοτέχνης,

 

είτε ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΕΝΟΣ όπου θα φτάσει σε κάποια συμπεράσματα, αν έχει το χάρισμα και το αυτί να το ακούσει.

 

Ο πειραματιζόμενος όμως, θα κάνει πολυ περισσότερο χρόνο να φτάσει στ ίδιο συμπερασμα που έφτασε ο διαβασμένος, γι αυτό μην τεμπελιάζετε και να μελετάτε.[/quote']

 

συμφωνω αλλα θα συμπληρωσω οτι ακομα και ο πιο διαβασμενος , χρειαζεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να παιξει παρεα με καποιο ατομο - ακομη και με τον ηχογραφημενο ευτο του- ωστε να καταλαβει και να μπει στο "πετσι" αυτων που μελεταει.

 

εχω δει και ακουσει διπλωματουχους πιανιστα που παιζει τα "αντερα του" αλλα δεν μπορει να συνοδεψει ενα απλο τραγουδι στο πιανο με το αυτι. και οταν του εδωσα εναν απλο οδηγο με τα ακκορντα , ηρθε η συντελεια..

 

μεχρι εκεινη την μερα με γιουχαριζε επειδη παιζω σε σκυλαδικο και μου ριχνε ραχμανινοφ "για χασιμο". οταν ειδε την γλυκα του live...δεν μου ξαναμιλησε...

 

μονο η μελετη -ακομα και 25 ωρες το 24ωρο- δεν φτανει για εναν μουσικο...

 

my 2 cents 8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως θέλει όλη την ημέρα διάβασμα κ όλο το βράδυ παίξιμο...

 

Όπως είπε κι μαέστρος Οδυσσέας Δημητριάδης...

''Για να γίνεις μουσικός, πρέπει να ζεις με τη μουσική''...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεω να μελετάς δεν εννοώ μόνο το κλασικό ρεπερτόριο και το πρόγραμμα του ωδείου γενικότερα...

 

Μελέτη είναι και το βιβλίο του satriani για παράδειγμα....

 

Εγω να δείς πόσους τέτοιους ξέρω... Να είναι θεοί στ κλασσικά και γενικώς να μήν μπορούν να βγάλουν τα μάτια τους. Μην τους κατηγορείς όμως. Για να φτάσουν εκεί, έχουν φτύσει αιμα. Που καιρός για βρωμιές?? :D

 

Υπάρχουν αρκετές "σχολές" ανθρώπων. Αυτοι γουστάρουν να παίζουν κλασσικά κομμάτια στ πιάνο. Ενοχλούν κανένα??? ΚΜ αν ποτέστ μέλλον αποφασίσουν να ασχοληθούν με βρωμιες, θα έχουν μεγάλη αβάντα την έτοιμη δεξιοτεχνία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως θέλει ... όλο το βράδυ παίξιμο...

 

Βρε δεν ντρέπεσαι τι είναι αυτά που γράφεις :D

 

Η συντριπτική πλειοψηφία φίλε μου το κάνει αυτό....με θρησκευτική ευλάβεια :lol:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε λάμπρο η μουσική μπορεί να είναι πολλά πράγματα, αλλά επιστήμη δεν είναι σίγουρα.

 

η μελέτη του ήχου (ακουστική κ ηλεκτρακουστική), η μουσική τεχνολογία, η μέλετη της ιστορίας της μουσικής είναι επιστήμες. η πρώτη είναι θεωρητική φυσική επιστήμη, η δεύτερη εφαρμοσμένη φυσική επιστήμη και η τρίτη είναι ανθρωπιστική. η μουσική αυτή καθεαυτή δεν εντάσσεται σε καμία από αυτές τις κατηγορίες, όσο αλληλένδετες και να είναι...

 

αν υπάρχει κάτι που να έχει δόσεις από όλα, τέχνης,τεχνικής και επιστήμης για μένα είναι η οργανοποιεία...

 

δε μπορείς να γίνεις παντογνώστης μόνο μελετώντας. (βασικά δε μπορείς να γίνεις παντογνώστης έτσι κ αλλιώς)

 

ο πειραματιζόμενος ενδεχομένως να φτάσει σε συμπεράσματα που ο τυπικά μελετηρός δε θα φανταζόταν καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως θέλει ... όλο το βράδυ παίξιμο...

 

Βρε δεν ντρέπεσαι τι είναι αυτά που γράφεις :D

 

Η συντριπτική πλειοψηφία φίλε μου το κάνει αυτό....με θρησκευτική ευλάβεια :lol:

 

 

Αμήν

:roll: :roll: :roll: :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεω να μελετάς δεν εννοώ μόνο το κλασικό ρεπερτόριο και το πρόγραμμα του ωδείου γενικότερα...

 

Μελέτη είναι και το βιβλίο του satriani για παράδειγμα....

 

Εγω να δείς πόσους τέτοιους ξέρω... Να είναι θεοί στ κλασσικά και γενικώς να μήν μπορούν να βγάλουν τα μάτια τους. Μην τους κατηγορείς όμως. Για να φτάσουν εκεί' date=' έχουν φτύσει αιμα. Που καιρός για βρωμιές?? :D

 

Υπάρχουν αρκετές "σχολές" ανθρώπων. Αυτοι γουστάρουν να παίζουν κλασσικά κομμάτια στ πιάνο. Ενοχλούν κανένα??? ΚΜ αν ποτέστ μέλλον αποφασίσουν να ασχοληθούν με βρωμιες, θα έχουν μεγάλη αβάντα την έτοιμη δεξιοτεχνία τους.[/quote']

 

δεν τους κατηγορω σε καμια περιπτωση αγαπητε συμφορουμιτη. εχω περασει και εγω αυτο το τρυπακι. εδωσα διπλωμα στη κλασσικη και μετα με φωαξαν - τελειως τυχαια- για δουλεια στα μπουζουκια και τα βρηκα μπαστουνια. η τεχνικη με βοηθησε αφανταστα στην ηλεκτρικη , αλλα αν δεν ειχα αυτι δεν θα επιβιωνα.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι η κλασσική παιδεία δεν βοηθάει μόνο στην τεχνική, αλλά κάνει τον μαθητη να κατανοεί τι παιζει :wink:

 

Και αυτό το θεωρώ πολύ, μα πάρα πολύ σημαντικό :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου