Προς το περιεχόμενο

Μελετάτε καθόλου κιθάρα ή μπαίνετε μόνο στο NOIZ :) ?


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ταλαιπωρήθηκα χρόνια ¨μελετώντας¨ πιάνο στα φρικώδη ελληνικά ωδεία (εχω δίπλωμα ανωτέρας στο πιάνο) ευθαρσώς θα αναφέρω ότι ΔΕΝ μελετώ ΠΟΤΕ κιθάρα.

ΠΑΙΖΩ όμως κιθάρα κάθε μερα όσο πιό πολύ μπορώ' date='επίσης ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ & ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ παίζω (& πάντα έπαιζα) ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ (σε γκρούπ) κατα τη γνώμη μου 1 ώρα πρόβας είναι 10 ώρες μελέτης.

Εξαιρετικά σημαντικό είναι να ΑΚΟΥΜΕ μουσική ,ΕΞΙΣΟΥ σημαντικό με το να ΠΑΙΖΟΥΜΕ.

Sorry boys αλλα προτιμω τις γυναίκες από τις κιθάρες :lol: (& σίγουρα ποτέ δεν με εμπόδισαν να είμαι δημιουργικός το ΑΝΤΙΘΕΤΟ μάλιστα μια ΣΩΣΤΗ γυναίκα σου δίνει...φτερά,όπως ακριβώς το Red Bull :D )[/quote']

 

πως αντεξες να συνεχισεις για διπλωμα σην ανωτέρα??εγω ειχα κουραστει πολυ και στην αρχη της 2ης ανωτερας τα παρατησα...ειχα και το λυκειο(που ευτυχως φετος τελειωσε επιτυχως!!!)...Οποτε τα αφησα και μπορω να πω οτι δε με εξεφραζε τοσο η μουσικη που επαιζα...δεν τα μπορουσα τα κλασσικα να τα παιζω...Μονο να τα ακουω...!!

 

Οσο για την κιθαρα την εχω 1,5 μηνα οποτε τι μπορω να παιζω?μονο συγχορδιες που ειχα μαθει εμπειρικα(τωρα ομως τις διαβασα και τις εμαθα καλα) και πραγματα που τα διαβαζω απο ταμπς...ειναι δυσκολο να τα βγαλω αλλα προσπαθω!!Και πιστευω οτι οταν ερχεται ο κιθαριστας του γκρουπ μας και παιζουμε εστω και απλα πραγματα σιγα σιγα θα ερθει και η βελτιωση!!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eμενα με πορωσε ενας φιλος μου' date=' και ετσι αγορασα την πρωτη μου κιθαρα.

Εκανα πιανο πιο πριν, και πιστευω οτι αυτο με βοηθησε, γιατι κατα την γνωμη μου, αμα θες να κανεις κατι σωστα πρεπει να το κατανοησεις πρωτα.... ετσι δεν μπορεις να πηγαινεις στα τυφλα, να μην ξερεις κυριολεκτικα τι παιζεις.. εχοντας λοιπον καποιες βασεις απο το πιανο ξεκινησα.

Απο βοηθεια ειχα λιγο φιλους, λιγο ιντερνετ, και φυσικα το guitar pro. Σε δασκαλο δεν πηγα ποτε.

 

Παιζω σχεδον ενα χρονο τωρα. Τι τραγουδια θα επρεπε να βγαζει καποιος που παιζει 1 χρονο (παρα ενα μηνα) και τι σολο? (ξερω οτι ειναι καπως γενικο αυτο που λεω, αλλα απαντηστε στο περιπου αν γινεται)[/quote']

 

κατ'αρχας τι μουσική σου αρέσει να παίζεις και τι κιθάρα (κλασσική,ηλεκτρική κ.τ.λ.) έχεις???

ttp://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=31718

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μπορει κανεις να παιξει καταπληκτικη μουσικη χωρις να ειναι καλος παιχτης (η και καθολου σε μερικα ειδη), αλλα για να παιξεις καλη κιθαρα χρειαζεται μελετη (τωρα τι και πως αλλο θεμα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ταλαιπωρήθηκα χρόνια ¨μελετώντας¨ πιάνο στα φρικώδη ελληνικά ωδεία (εχω δίπλωμα ανωτέρας στο πιάνο) ευθαρσώς θα αναφέρω ότι ΔΕΝ μελετώ ΠΟΤΕ κιθάρα.

ΠΑΙΖΩ όμως κιθάρα κάθε μερα όσο πιό πολύ μπορώ' date='επίσης ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ & ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ παίζω (& πάντα έπαιζα) ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ (σε γκρούπ) κατα τη γνώμη μου 1 ώρα πρόβας είναι 10 ώρες μελέτης.

Εξαιρετικά σημαντικό είναι να ΑΚΟΥΜΕ μουσική ,ΕΞΙΣΟΥ σημαντικό με το να ΠΑΙΖΟΥΜΕ.

Sorry boys αλλα προτιμω τις γυναίκες από τις κιθάρες :lol: (& σίγουρα ποτέ δεν με εμπόδισαν να είμαι δημιουργικός το ΑΝΤΙΘΕΤΟ μάλιστα μια ΣΩΣΤΗ γυναίκα σου δίνει...φτερά,όπως ακριβώς το Red Bull :D )[/quote']

 

+1.000.000

 

Αλλά όλα αυτά αφού με κάποιο τρόπο έχεις αφομοιώσει τις βασικές αρχές θεωρίας π.χ. κλίμακες, συγχορδίες, κλπ. και τα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΑΣΙΚΑ της τεχνικής του οργάνου, εν προκειμένω της κιθάρας.

Κι εγώ πλέον δεν μπορώ να πω ότι μελετάω κιθάρα, από τα 15 μέχρι τα 20 μελετούσα με διάφορους τρόπους. Με δάσκαλο στο σπίτι, ψάχνοντας tutorials στο net...ποτέ όμως σε ωδείο!

Τώρα όμως κάνουμε συνεχώς πρόβες με το γκρουπ και συνεχίζουμε να γράφουμε τραγούδια προσπαθώντας να προκαλούμε διαρκώς τις παικτικές μας ικανότητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μουσικος ειναι σαν το κρασι...

οσο περναει ο καιρος γινεται καλυτερος!!

 

το οτι χρειαζετε μελετη για να πας μπροστα ειναι μυθος και κομπλεξ!!

 

τα ωδεια ειναι για τον μουτσο!!

 

η jazz ειναι για τα ψωνια!!

 

και για να μην ξεχνιομαστε,

οι καλυτερες κιθαρες ειναι οι fender και οι Gibson!!!

και ο ενισχυτης πρεπει να ειναι οπωσδηποτε λαμπατος γιατι αλλιως θα σου μικρανει το πουλι!!!

 

ΤΕΛΟΣ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μουσικος ειναι σαν το κρασι...

οσο περναει ο καιρος γινεται καλυτερος!!

 

το οτι χρειαζετε μελετη για να πας μπροστα ειναι μυθος και κομπλεξ!!

 

τα ωδεια ειναι για τον μουτσο!!

 

η jazz ειναι για τα ψωνια!!

 

και για να μην ξεχνιομαστε' date='

οι καλυτερες κιθαρες ειναι οι fender και οι Gibson!!!

και ο ενισχυτης πρεπει να ειναι οπωσδηποτε λαμπατος γιατι αλλιως θα σου μικρανει το πουλι!!!

 

[b']ΤΕΛΟΣ!!!!![/b]

 

μου αρέσει που δεν είσαι απόλυτος :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι χρειαζετε μελετη για να πας μπροστα ειναι μυθος και κομπλεξ!!

Aαααααα' date=' πες το ετσι βρε παιδι μου και παιδευομαι τοσο καιρο

 

τα ωδεια ειναι για τον μουτσο!!

Μπορεί, αλλα μερικοί καθηγητές απο αυτά αξίζουν :wink:

 

η jazz ειναι για τα ψωνια!!

 

Μήπως το λες επειδή δεν έχεις την υπομονή να μελετήσεις? :wink:

 

Μήπως δεν έχεις ιδέα του τι είναι jazz?

 

Μήπως ...?Λέω, μήπως.. :roll:

Εκτός και αν αστειεύεσαι :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και αν αστειεύεσαι :wink:

 

Δεν αστειεύεται, ειρωνεύεται.Οι φράσεις του είναι μομφές για τις απλοποιήσεις που (κατά τη γνώμη του) έκαναν κάποιοι (όπως ο Superfunk ή ο John). To σχόλιο του για τη τζαζ, επιχειρεί να συνδέσει τη τζαζ με δεξιοτεχνία, η οποία αναπτύσσεται μόνο μέσα από τη μελέτη, η οποία μελέτη δέχτηκε πυρά σε προηγούμενα ποστ, οπότε το θίγει και αυτό ειρωνευόμενος/η.

 

Μέχρι εδώ όλα καλά... αλλά όπως βλέπεις φίλε μου, η ειρωνεία είναι κακός τρόπος προσέγγισης ενός θέματος, ειδικά στον γραπτό λόγο. Μπορεί και να μην σε καταλάβουν και τότε φαντάζεις λίγο κουτός, οπότε τι την ήθελες;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγω τα δικα μου.

Παιζω κιθαρα ψιλοκουλα(λιγα πραγματα αλλα ΣΩΣΤΑ),πολυ λιγο εχω μελετησει(σε αντιθεση με το πιανο στα νιατα μου).Δεν θα με χαλαγε να το κατειχα καλααα το οργανο,αλλα ουτε ορεξη για μελετη εχω,και παραλληλα το γεγονος οτι οταν κραταω κιθαρα το στομα μου δενεται,περιοριζει το κιθαριστικο μου παιξιμο σε σπιτικο ή στις προβες για να δειχνω τις ιδεες μου στους αλλους.

Λιγα γενικα σχολια.Το να απαξιωνεις οσους εχουν φτασει σε ενα πολυ υψηλο τεχνικα επιπεδο μεσω μελετης ειναι κακο.Αν μαλιστα αυτοι εχουν και συναισθημα στο παιξιμο τους και καλες ιδεες συνθετικα (οχι οτι πιο ευκολο)τοτε RESPECT.Μαλιστα πολλοι ισχυριζονται και οχι λανθασμενα κατα την αποψη μου οτι τις περιοδους μεγαλης μελετης η εμπνευση για songwritting παει για τσαι και επανερχεται οταν χαλαρωνεις.

Απλα με ενοχλει απειρα οταν καποιοι μπερδεμενοι ταυτιζουν την καλη μουσικη με ασκησεις τεχνικης(και η πολυ μελετη σε κανει επιρρεπη σε αυτο,ειδικα αν δεν εισαι o cοοοool τυπος).Ακομη περισσοτερο με ενοχλει οταν ψαρωμενοι τυποι προσεγγιζουν την μουσικη του guitar hero τους βλεποντας τα δαχτυλα του και οχι ακουγοντας το ηχητικο αποτελεσμα της κινησης τους,το οποιο πολλες φορες ειναι ανουσιο η αν μιλαμε και για ακραιο shredding ανυποφορο.

Στη μουσικη οι συγκρισεις ειναι επισφαλεις.πχ Το berkleyικο σου υποβαθρο δεν σου δινει την δυναττοητα να κοιτας αφ'υψηλου τον υποδεεστερο τεχνικα απο σενα κιθαριστα.Μπορει οι δυο νοτες του να εχουν παρα πολλα περισσοτερα να πουν απο το μεγιστο που μπορεις εσυ να δωσεις.

Κλεινωντας σε μια μπαντα οσο περισσοτερο κατεχει το οργανο αυτος με τον οποιο παιζω μαζι(οχι μονο οι κιθαριστες) τοσο το καλητερο,εφ'οσον δεν ξεχναει οτι μουσικη ειναι το ηχοχρωμα του συνδυασμου ολων των οργανων.Αν το να δειξει το αποτελεσμα της μελετης του βαινει εις βαρος της μουσικης (και αυτος δεν το συνειδητοποιει) ειναι ψυχοβγαλτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου