Προς το περιεχόμενο

Μελετάτε καθόλου κιθάρα ή μπαίνετε μόνο στο NOIZ :) ?


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το πλοίο δεν χάθηκε. :D Αν θες να μάθεις θεωρία πάντα μπορείς :wink: (προσωπική άποψη) απλά πρέπει να βρεις ένα άτομο το οποίο θα σε καθοδηγήσει δηλαδή κάποιον δάσκαλο . Όσο για τα ωδεία θα συμφωνήσω... Ρε μανία και αυτή με τις κορνίζες στους τοίχου?

 

Nto re tonos mi fa tonos sol la imitonio :p :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μπασίστας προς κιθαρίστα: ποιό λα ρε φίλε? αυτό που είναι στο 5?!?!?!?

και το κλισέ: γιατί ο Hendrix ήξερε θεωρία?!!!!

anyway εγώ έχω να πω οτι απο τοτε που άρχισα να διαβάζω θεωρία πράγματικα βελτιώθηκα και άρχισα να ψιλοκαταλαβαίνω τι παίζω...βέβαια ακόμα είμαι στην αρχή...αλλά.. προσπαθούμε...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πλοίο δεν χάθηκε. :D Αν θες να μάθεις θεωρία πάντα μπορείς :wink: (προσωπική άποψη) απλά πρέπει να βρεις ένα άτομο το οποίο θα σε καθοδηγήσει δηλαδή κάποιον δάσκαλο . Όσο για τα ωδεία θα συμφωνήσω... Ρε μανία και αυτή με τις κορνίζες στους τοίχου?

 

Nto re tonos mi fa tonos sol la imitonio :p :)

 

Οι νότες και τα διαστήματα που αναφέρεις μου κάνουν κάτι σαν κλίμακα της Ντο με Λυδικό mode αλλά με μικρή έκτη.. κάτι τέτοιο αν θυμάμε καλά.

 

NightCrawler : αυτήν την απορία την έχω και εγώ. Όλοι ξέρανε θεωρία? :?:

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελάχιστοι από τους κλασσικοροκάδες θεούς ξέρανε...αλλα τι σημαίνει αυτό? εγώ τους λατρεύω σαν τραγουδοποιούς αλλα σαν κιθαρίστες πόσες φορές ακόμα θα παίξουν λα πεντατονική..!!! και γω αυτό προσπαθώ να παίξω ακόμα γιατί δυστυχώς μια ζωή αυτά ακούγα και με το που είδα Garset kai Cambale ακόμα και Vai είδα τι μπορεί να κάνει μια κιθάρα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι νότες και τα διαστήματα που αναφέρεις μου κάνουν κάτι σαν κλίμακα της Ντο με Λυδικό mode αλλά με μικρή έκτη.. κάτι τέτοιο αν θυμάμε καλά.

 

θελω να πιστευω πως εχεις αδυναμη μνημη και δεν τα εννοεις αυτα που λες...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι νότες και τα διαστήματα που αναφέρεις μου κάνουν κάτι σαν κλίμακα της Ντο με Λυδικό mode αλλά με μικρή έκτη.. κάτι τέτοιο αν θυμάμε καλά.

 

θελω να πιστευω πως εχεις αδυναμη μνημη και δεν τα εννοεις αυτα που λες...

 

 

Κάτι παραπάνω θα ξέρεις :cry: , ε βέβαια όταν μου τα μάθαιναν εγώ κοίταζα την ώρα για να φύγω.. :( Ρε whiteNoise λύσε μου όμως την απορία ο Λυδικός δεν είναι Τ-Τ-Τ-Η-Τ-Τ-Η ή πάω για μελέτη με την μία?

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλω να σε στεναχωρίσω αλλά το Μι Φα είναι φυσικό ημιτόνιο...

όπως και το σολ λα θαναι πάντα τόνος...(όχι ριο μάρε)

όσο για το λυδικό mode... μάλλον θάπρεπε να κατανοήσεις πρώτα το Ionian κοινός major και μετά τα υπόλοιπα βρίσκονται...(και γω ακόμα προσπαθώ να τα μάθω) :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θέλω να σε στεναχωρίσω αλλά το Μι Φα είναι φυσικό ημιτόνιο...

όπως και το σολ λα θαναι πάντα τόνος...(όχι ριο μάρε)

όσο για το λυδικό mode... μάλλον θάπρεπε να κατανοήσεις πρώτα το Ionian κοινός major και μετά τα υπόλοιπα βρίσκονται...(και γω ακόμα προσπαθώ να τα μάθω) :oops:

 

Δεκτά όλα αλλά αν πεις Μι-ΦΑ= Τ & Σολ-Λα = Η τότε δεν εισαι στον Ionian..

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε whiteNoise λύσε μου όμως την απορία ο Λυδικός δεν είναι Τ-Τ-Τ-Η-Τ-Τ-Η ή πάω για μελέτη με την μία?

αυτο σημαινει οτι το διαστημα μι-φα ειναι τονος?για σκεψου το καλυτερα...(καλο ειναι να μην βαζουμε τον εγωισμο μας πανω απο ολα,σκεψου ποσους νεους μουσικους του νοιζ ισως μπερδεψει το post σου)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε whiteNoise λύσε μου όμως την απορία ο Λυδικός δεν είναι Τ-Τ-Τ-Η-Τ-Τ-Η ή πάω για μελέτη με την μία?

αυτο σημαινει οτι το διαστημα μι-φα ειναι τονος?για σκεψου το καλυτερα...(καλο ειναι να μην βαζουμε τον εγωισμο μας πανω απο ολα' date='σκεψου ποσους νεους μουσικους του νοιζ ισως μπερδεψει το post σου)[/quote']

 

Δεν το κάνω απο εγωισμό απλά ρωτάω όταν κάποιος μου πει έχω ανάμεσα στην ΜΙ και Φα τόνο θα πει οτι υπάρχει μια δίεση, μ'αυτο το σκεπτικό το λεώ.

Το πιέζω μια να μάθω και όχι για να βγώ απο πάνω..sorry αν φάνηκε αυτο, επειδη την κόβω να ξέρετε καλυτερα απλα σας ρωτάω.

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου