Προς το περιεχόμενο

Μελετάτε καθόλου κιθάρα ή μπαίνετε μόνο στο NOIZ :) ?


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταία με έχουν πιάσει τα ψυχολογικά μου μάλλον και νομίζω ότι μένω κιθαριστικά στάσιμος... Λίγο το surfing στο Noiz (πλάκα κάνω Yameth ;)), λίγο το ότι είμαι λίγο τεμπέλης από τη φύση μου και δε μελετάω...

Θα με ενδιέφερε να μάθω πώς (και αν) μελετάτε κιθάρα!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοίτα, θα σου πω τι μου είχε πει και εμένα ένας καθηγητής μου...

Μου λεει: κοίτα Γιαννάκη, η κιθάρα είναι σαν την γυναίκα 8O. Μπορεί κάθε μέρα να φικι το φιστίκι αλλά κάποτε θα πεις δεν θέλω άλλο, δεν μπορώ ρε αδερφέ. Όμως αν κανείς ένα διάλειμμα μετά θα επανέλθεις ΤΑΥΡΟΣ. :oops: ( ελπίζω να μη με κόψουν οι Admin!!!) Έτσι είναι και η κιθάρα παίζεις, παίζεις βγάζεις ξανά παίζεις αλλά θα έρθει η μέρα μου θα πεις βαριέμαι, ε καλά θα παίξω μετά, θα θα θα. ¶ρα το συμπέρασμα είναι ότι ένα μικρό διάλειμμα από την καθημερινή σου εξάσκηση – μελέτη δεν θα σου κάνει μεγάλο κακό. Δεν ξέρω αν έχεις παρατήρηση αλλά όταν πας διακοπές το καλοκαίρι και δεν έχεις κιθάρα μαζί σου, όμως όταν γυρνάς και την ξανά πιάνεις παίζεις απίστευτα πράγματα... Σε μένα κάτι τέτοιο παίζει πάντως.

 

Υ.Γ. Μη βρεις γυναίκα, καταστρέφουν πολλά (προσωπική άποψη).......

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα απαντησω ολοκληρωμενα τωρα γιατι δεν εχω χρονο απλα θα συμφωνησω με τον φιλο drikoudi οτι αν μπλεξεις με γυναικα ενω εχεις βαλει σκοπο κατι πολυ σοβαρο με την κιθαρα ή βρισκεσαι σε μια περιοδο μεγαλη που θελεις να μελετησεις την γ......σες.ειμαι 100% απολυτος οτι μια ζωη ολοκληρη δεν μου φτανει για να μελετησω οσα πραγματικα θελω και μου χρειαζονται. :cry: αλλωστε κανενας μεγαλος δεν προκοψε με γυναικα διπλα του :lol: (ενταξει ισως υπερβαλω λιγο...).χανεις πολλες,ατελειωτες ωρες μελετης.προσωπικη αποψη και εμπειρια ετσι...; :wink: σιγουρα καποιος δεν θα συμφωνει και θα πει οτι πρεπει να τα ζεις ολα στη ζωη και δεν θα εχει καθολου αδικο αλλα.....υπαρχει και το αλλα...

( εννοειται οταν λεω να προχωρησεις με την κιθαρα,εννοω σε επιπεδο κορυφαιων δημιουργων ετσι;...για να μην παρεξηγηθω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να τα πω οσο γινεται πιο χοντρικα....αφου για καποια χρονια ασχοληθηκα με θεωρητικα πραγματα πανω στην κιθαρα(chords,modes,arpeggios,και πολλα αλλα),αλλα και ear training,και καταλαβα τι...παιζει γενικα τωρα ποια μελεταω τους μεγαλους και αγαπημενους μου κιθαριστες-σαξοφωνιστες τις φρασεις που παιζουν αλλα και τον τροπο που τις συνδεουν,κατω απο ποια chords κτλ...(το πιο δυσκολο της ιστοριας),και προσπαθω ολα αυτα να τα παιζω με δικο μου τροπο με το δικο μου προσωπικο στυλ(στυλ...λεμε τωρα :oops: ).μελεταω παρα πολυ με backing tracks πανω στα οποια προσπαθω να κανω improvisation και να εφαρμοσω ολα αυτα που μαθαινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα η κιθαρα εχει δυο ρολους.

1ον να παιζεις αγαπημενα σου κομματια,η να αντιγραφεις τις ιδεες και τον τροπο που παιζουν οι αγαπημενοι σου κιθαριστες

2ον να εκφρασεις τις καλλιτεχνικες σου ανησυχιες,δηλαδη να μετατρεπεις σε ηχο τις μελωδιες που σουρχονται στο μυαλο.

 

Για τον πρωτο σιγουρα σου χρειαζεται μια τεχνικη που να σου επιτρεπει να παιζεις αυτα που παιζουν καλυτεροι (συνηθως) κι8αριστες.Ετσι κυριως ψαχνεις ταχυτητα και ακριβεια στο παιξιμο.Το ανεβοκατεβασμα σε κλιμακες,arpeggios,τροπους και οι γρηγορες εναλαγες συγχορδιων πιστευω βοηθαν σε αυτο.

Οσο αφορα τη θεωρια,πλεον την θεωρω απαραιτητη γνωση,οχι για κανενα αλλο λογο,αλλα γιατι σε βοηθα να καταλαβεις τι παιζεις (η αντιγραφεις) και το γιατι παιζεις πχ ενα συγκεκριμενο τροπο μιας κλιμακας η και συγκεκριμενες νοτες,πισω απο συγκεκριμενες συγχορδιες.Η θεωρια δεν πιστευω οτι σε κανει καλυτερο κιθαριστα,αλλα σε βοηθα να γινεις καλυτερος κιθαριστας (η μουσικος).

Τωρα για τον δευτερο ρολο της κιθαρας,το μονο που χρειαζεται ειναι να ξερεις τις νοτες (τους ηχους κοινως) που βγαινουν χρησιμοποιοντας καθε ταστο της κιθαρας,ωστε οταν θες να βγαλεις μια συσκεκριμενη μελωδια απο το μυαλο σου να ξερεις αυτοματα που "βρισκεται" αυτη πανω στη ταστιερα.

Καπως ετσι,με ατελειωτη εξασκηση για ταχυτητα και ακριβεια,με γνωση της θεωριας (κλιμακες,τροποι,συγχορδιες,αρμονια κτλ),με συνεχη αναλυση της μουσικης αλλων κιθαριστων (ειτε παρατηροντας απλα πως χρησιμοποιουν συγκεκριμενες μουσικες εκφρασεις,ειτε το πως "χτιζουν" τα τραγουδια και τα σολο τους) πιστευω οτι ο καθενας μπορει να γινει ενας "ωραιος" κιθαριστας.

Καλος κιθαριστας θα γινει οταν φιλτραρει ολες τις κλιμακες και τις συχγορδιες που εχει μαθει,μαζι με τις επιρροες που εχει αποκτησει κατα τη διαρκεια της "μουσικης" ζωης του,και βγαλει στην κιθαρα τον προσωπικο του ηχο,αποτελεσμα πλεον οχι της εξασκησης και της αντιγραφης,αλλα της εμπνευσης και της φαντασιας.

 

Αυτα τα λιγα :D Ελπιζω να μην κουρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ταλαιπωρήθηκα χρόνια ¨μελετώντας¨ πιάνο στα φρικώδη ελληνικά ωδεία (εχω δίπλωμα ανωτέρας στο πιάνο) ευθαρσώς θα αναφέρω ότι ΔΕΝ μελετώ ΠΟΤΕ κιθάρα.

ΠΑΙΖΩ όμως κιθάρα κάθε μερα όσο πιό πολύ μπορώ,επίσης ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ & ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ παίζω (& πάντα έπαιζα) ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ (σε γκρούπ) κατα τη γνώμη μου 1 ώρα πρόβας είναι 10 ώρες μελέτης.

Εξαιρετικά σημαντικό είναι να ΑΚΟΥΜΕ μουσική ,ΕΞΙΣΟΥ σημαντικό με το να ΠΑΙΖΟΥΜΕ.

Sorry boys αλλα προτιμω τις γυναίκες από τις κιθάρες :lol: (& σίγουρα ποτέ δεν με εμπόδισαν να είμαι δημιουργικός το ΑΝΤΙΘΕΤΟ μάλιστα μια ΣΩΣΤΗ γυναίκα σου δίνει...φτερά,όπως ακριβώς το Red Bull :D )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry boys αλλα προτιμω τις γυναίκες από τις κιθάρες :lol: (& σίγουρα ποτέ δεν με εμπόδισαν να είμαι δημιουργικός το ΑΝΤΙΘΕΤΟ μάλιστα μια ΣΩΣΤΗ γυναίκα σου δίνει...φτερά' date='όπως ακριβώς το Red Bull :D )[/quote']

Εξάλλου πίσω από κάθε μεγάλο άνδρα (και συμπληρώνω: και κιθαρίστα) κρύβεται μια σημαντική γυναίκα...:D:D:D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μελετάω

Είμαι αυτοδίδαχτος

Ξέρω ξέρω ............ ρατσισμός , ανάμεσα σε όσους ξέρουν μουσική και όχι

Εδώ κολλητή μου και νευρίαζε που έβλεπε ανθρώπους που δεν ξέρουν μουσική να πάνε μπροστά ενώ αυτή σπούδαζε χρόνια ολόκληρα

 

Το μετάνιωσα που δεν στρώθηκα όμως να μάθω

Αλλά από την άλλη δεν άντεχα αυτή τη μούχλα των ελληνικών ωδείων

Σαν μαυσωλεία γεμάτη νεκρούς σε κορνίζες και μάρμαρο στους τοίχους και στα πατώματα

Δεν ξέρω ....... με χαλούσε

Βλακεία μου το ξέρω και δεν γυρίζει πίσω ο χρόνος

Το έχασα το πλοίο αυτό ( όπως και άλλα πολλά )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μελετάω

Είμαι αυτοδίδαχτος

Ξέρω ξέρω ............ ρατσισμός ' date=' ανάμεσα σε όσους ξέρουν μουσική και όχι

Εδώ κολλητή μου και νευρίαζε που έβλεπε ανθρώπους που δεν ξέρουν μουσική να πάνε μπροστά ενώ αυτή σπούδαζε χρόνια ολόκληρα

 

Το μετάνιωσα που δεν στρώθηκα όμως να μάθω

Αλλά από την άλλη δεν άντεχα αυτή τη μούχλα των ελληνικών ωδείων

Σαν μαυσωλεία γεμάτη νεκρούς σε κορνίζες και μάρμαρο στους τοίχους και στα πατώματα

Δεν ξέρω ....... με χαλούσε

Βλακεία μου το ξέρω και δεν γυρίζει πίσω ο χρόνος

Το έχασα το πλοίο αυτό ( όπως και άλλα πολλά )[/quote']

 

Το πλοίο δεν χάθηκε. :D Αν θες να μάθεις θεωρία πάντα μπορείς :wink: (προσωπική άποψη) απλά πρέπει να βρεις ένα άτομο το οποίο θα σε καθοδηγήσει δηλαδή κάποιον δάσκαλο . Όσο για τα ωδεία θα συμφωνήσω... Ρε μανία και αυτή με τις κορνίζες στους τοίχου?

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ παίζω (& πάντα έπαιζα) ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ (σε γκρούπ) κατα τη γνώμη μου 1 ώρα πρόβας είναι 10 ώρες μελέτης.

Εξαιρετικά σημαντικό είναι να ΑΚΟΥΜΕ μουσική ' date='ΕΞΙΣΟΥ σημαντικό με το να ΠΑΙΖΟΥΜΕ.

[/quote']

 

Θα συμφωνήσω και θα ήθελα να προσθέσω το ίδιο ισχύει και με ένα οποιοπήποτε live(τώρα αν η αντιστοιχία είναι 1:10 δεν ξέρω :wink: )Η εμπειρία απο την έκθεση και μόνο στον κόσμο είναι πολύτιμη κατα την ταπεινή μου γνώμη :)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου