Προς το περιεχόμενο

Μελετάτε καθόλου κιθάρα ή μπαίνετε μόνο στο NOIZ :) ?


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συγνωμη φιλε αν σε προσβαλλα δεν ειχα τετοιο σκοπο ειλικρινα,εξαλλου ολοι μας εχουμε πολλα να μαθουμε λιγο πολυ...ντο-ρε= τονος μι-φα=ιμιτονιο σι-ντο=ιμιτονιο..ανεξαρτητα πια κλιμακα Χρησιμοποιείς.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

No problem όλα καλά αλλά αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι στέκει να σου πει κάποιος "κοίτα μεγάλε θα μου παίξεις ΣΙ-ΝΤΟ τόνο, άρα μπορεί να μην υπάρχει φυσικός τόνο ανάμεσα σε Σι-Ντο αλλά αν κάνεις την ΝΤΟ δίεση θα έχεις ένα τόνο." Τέλος πάντων έχουμε ξεφύγει από το κυρίως θέμα αλλά καλό είναι να γίνονται και αυτά για τι μαθαίνουμε. :D

Κeep on F@$#<B>ing</b>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια απορώ ποιός κουράστηκε από την κιθάρα και θέλει να το γυρίσει στο σαντούρι? Υπάρχει μια ψήφος ... :D :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που δεν παίζουν κιθάρα τόσο συχνά όσο παλιότερα άλλα το ζήτημα το προσεγγίζω διαφορετικά…

Κάποτε ονειρευόμουν να γίνω σπουδαίος κιθαρίστας (όπως όλοι μας νομίζω..)και μελετούσα τρελές ώρες την ημέρα.. γύρω στις 4-5…αυτό επιβαλλόταν βέβαια και απτήν μπάντα μου Έμεσα, γιατί είχαμε φτάσει σε πολύ καλό επίπεδο όλοι..

Το ενδιαφέρων αυτό αν και δεν μπορώ να πω ότι χάθηκε, δεν υπάρχει στον ίδιο βαθμό απτήν στιγμή που ανακάλυψα τα προγράμματα για μουσική και άρχισα να τα καταφέρνω και εγώ με αυτά σιγά σιγά(πολύ παλούκια στην αρχή)

Απτή στιγμή εκείνη λοιπόν γεννήθηκε ένας καινούργιος κόσμος για μένα και μια αγάπη πολύ δυνατότερη από αυτή της κιθάρας.

Ένας κόσμος απίστευτα δημιουργικός και μαγικός

Δεν υπάρχει ομορφότερο πράγμα απτό να γράφεις την δική σου μουσική και να την ακούς στο τέλος ολοκληρωμένη.

Η κιθάρα ήταν κάποτε όλη μου η ζωή…τώρα είναι το αγαπημένο μου εργαλείο

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί εδώ και μήνες όταν πιάνω την κιθάρα παίζω αυτό το riffaki και ακόμη δεν το έχω βαρεθεί ώστε να προχωρήσω και να παίξω και τίποτα άλλο; :D

 

e------------0--

b------6--------

g---------0-----

d---8-----------

a---------------

e---------------

 

Βάλτε delay, φίλτρα κλπ και αρχίστε να πειράζεται τα ποτενσιόμετρα!

Α! Αν ξέρετε κανα καλύτερο, δεν το ρίχνεται στο forum μπας και ξεκολλήσω; :roll:

 

Εξάσκηση έ, κάποτε ήξερα να παίζω και κανα κομματάκι του McLaughlin. Τώρα, άστα να πάνε. Έχω ξεχάσει και τα λίγα που ήξερα.

:oops:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί εδώ και μήνες όταν πιάνω την κιθάρα παίζω αυτό το riffaki και ακόμη δεν το έχω βαρεθεί ώστε να προχωρήσω και να παίξω και τίποτα άλλο; :D

 

Γιατί δε χρειάζεται.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry απλά να αναφερθώ στο quoting.... αν ήθελα να πω Μι Φα και να εννοώ Τόνο θα έλεγα και το σημείο αλλίωσης.... οι περισσότεροι από μας όταν λεμε Μι Φα εννοούμε Μι Φα... και όχι Μι Φα# η Μιb Φα!

χιουμοράκι!!! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω εξεταστικής και περίεργου ωραρίου,έχω να παίξω κιθάρα ούτε κι εγώ θυμάμαι από πότε,αφού τις ώρες που "επιτρέπεται" συνήθως κοιμάμαι.Καμιά φορά την πιάνω και γρατσουνάω λίγο unlugged,αλλά δεν είναι το ίδιο...

 

Γενικά πάντως,κατεβάζω tabs από το internet και επίσης παίζω μόνος μου.Όσο παίζω βελτιώνομαι,αλλά είναι αλήθεια με αργούς ρυθμούς...

 

Θα ήθελα να αχοληθώ και με λίγη θεωρία,αλλά πρέπει να βρω τον κατάλληλο δάσκαλο....

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω μαθήματα με τον κολλητό μου στο σπίτι του. Εκεί φέρνουμε έναν δάσκαλο και μας μαθαίνει τα βασικά περί μουσικής και κιθάρας. Σε 5 μαθήματα έχω δει αρκετά μεγαλύτερη βελτίωση από τους προηγούμενους 6 μήνες που ψαχνόμουν στο ιντερνετ για μαθήματα...

 

Το καλό είναι που βρέθηκε αυτό το παιδί και βολαυτήκαμε με τα ωράρια μας γιατί δεν νομίζω να βρίσκαμε [με τον φίλο μου] κανα ωδείο να μας κάνει μάθημα στις 11 το βράδυ :D

lt;P align=center>When the sailman's sailing away<BR>He shows that the dream of Lemuria is true<BR>A land lost he will find again<BR>Hear the call from the dept

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου