Προς το περιεχόμενο

Μελετάτε καθόλου κιθάρα ή μπαίνετε μόνο στο NOIZ :) ?


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα να δεις με μια βλακεία που είπα ντο ρε τόνος κτλπ πως ξεκίνησε ολόκληρη συζήτηση :)

Εγώ που πήγαινα και δεν θυμάμαι τίποτα ?

Για να παίξω ας είναι καλά το transpot

Αν με ρωτήσεις που θες να παίξουμε το τραγούδι σου θα σας πω στο 03 κατεβάστε την κλίμακα :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πιστεύω οτι χωρίς μελέτη απλά θα φτάσεις σε κάποιο σημείο τεχνικά και μετα θα μείνεις στάσιμος, άσχετα με το πόσο παίζεις. Σημασία έχει κυρίως το τι παίζεις, και με τι όρεξη κι ενδιαφέρον μελετάς. Αν δεν καθήσει κάποιος με μετρονόμο και δεν στρώσει κώλο να κάνει ασκήσεις τεχνικής, δεν πρόκεται να βελτιωθεί η τεχνική του. Επίσης απαραίτητο είναι να βγάζει κανείς κομμάτια με το αφτί, και όχι από ταμπλατούρες, για να καταλάβει μόνος του τι ακριβώς γίνεται στο κομμάτι,να μάθει να αυτοσχεδιάζει παίζοντας πάνω στο τραγούδι,να βγάλει τις νότες με τον σωστό ήχο και συναίσθημα.Τώρα δεν πα να παίζεις το "dust in the wind" ολη μέρα? Δεν θα γίνεις καλύτερος κιθαρίστας...Α, και πάνω απ'ολα χρειάζεται να έχεις καθημερινή επαφή με το όργανο σου. Και τα παραπάνω τα λέω σε αυτούς που πραγματικά γουστάρουν να παίζουν κιθάρα, και όχι σε αυτούς που την βλέπουν απλά και μόνο σαν μέσο να ρίχνουν γκόμενάκια το καλοκαίρι στην παραλία...

ttp://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=31718

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία απο την έκθεση και μόνο στον κόσμο είναι πολύτιμη κατα την ταπεινή μου γνώμη :)

Μαθαίνεις να είσαι άνετοςμπροστά σε κόσμο' date='ώστε μετά από κάποια live παίζεις λες και είσαι σε πρόβα.

Εγώ κάνω [u']κλασσική κιθάρα[/u] σε δάσκαλο,και ηλεκτρική μελετάω μόνος μου,κατεβάζοντας tabs αλλά συνήθως αν πιάσω την ηλεκτρική προτιμώ να jammαρω για καμιά ώρα παρά να βγάλω τραγούδι.

Τώρα που καλοκαίριασε όμως βγάζω κυρίως δύσκολα τραγούδια στην ηλεκτρική και μερικά άλλα για τα συγκροτήματα μου και έχω και ένα πρόγραμμα κλασσική από το δάσκαλο που προσπαθώ να το τηρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Kατ' αρχάς σχολιάζοντας προηγούμενα posts, είμαι πεισμένος πως το κίνημα των Shredders ξεκίνησε από τύπους που δεν μπορούσαν να βγάλουν γκόμενα, και βγάζαν τα απωθημένα τους στην κιθάρα...οπότε γυναίκα όπως και δήποτε.

Γιατί τα πάντα στη ζωή είναι θέμα προτεραιοτήτων, και πάντα θα προέχει η ψυχολογική ισορροπία του καλλιτέχνη σε σχέση με την τεχνική του δεινότητα, ώστε να υπάρχει κάποιο δημιουργικό αποτέλεσμα...

Κι έπειτα τι τα θες, ο κόσμος είναι γεμάτος από μουσικάρες που δεν μπορούν να γράψουν τίποτα ουσιαστικό κι όταν παίζουν συνήθως οι ίδιοι περνάν καλύτερα απ' το ακροατήριό τους (βλ. Jazzίστες)...

Οπότε αν είναι να γίνεις έτσι καλύτερα να μην κάνεις practice ποτέ και να πιάνεις κιθάρα όποτε κάνεις κέφι για να παίξεις ή να γράψεις ότι γουστάρεις. Ίσως έτσι δημιουργήσεις και πιο προσωπικό ύφος, ποιός ξέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αν είναι να γίνεις έτσι καλύτερα να μην κάνεις practice ποτέ και να πιάνεις κιθάρα όποτε κάνεις κέφι για να παίξεις ή να γράψεις ότι γουστάρεις. Ίσως έτσι δημιουργήσεις και πιο προσωπικό ύφος' date=' ποιός ξέρει...[/quote']

 

OK!!!

ttp://s1.gladiatus.gr/game/c.php?uid=31718

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μέχρι τα 19 μου ήμουν αυτοδίδακτος,καμιά ταμπλατούρα άμα κάτσει από τον υπολογιστή κάποιου φίλου,το ear training πήγαινε σύννεφο,το οποίο καλό ήταν!

Με τον δάσκαλο από τα 19 μέχρι σήμερα(26) εκτός από την τεχνική βελτίωση συμαντικότερο θεωρώ το γεγονός ότι έμαθα να καταλαβαίνω τι παίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα με πορωσε ενας φιλος μου, και ετσι αγορασα την πρωτη μου κιθαρα.

Εκανα πιανο πιο πριν, και πιστευω οτι αυτο με βοηθησε, γιατι κατα την γνωμη μου, αμα θες να κανεις κατι σωστα πρεπει να το κατανοησεις πρωτα.... ετσι δεν μπορεις να πηγαινεις στα τυφλα, να μην ξερεις κυριολεκτικα τι παιζεις.. εχοντας λοιπον καποιες βασεις απο το πιανο ξεκινησα.

Απο βοηθεια ειχα λιγο φιλους, λιγο ιντερνετ, και φυσικα το guitar pro. Σε δασκαλο δεν πηγα ποτε.

 

Παιζω σχεδον ενα χρονο τωρα. Τι τραγουδια θα επρεπε να βγαζει καποιος που παιζει 1 χρονο (παρα ενα μηνα) και τι σολο? (ξερω οτι ειναι καπως γενικο αυτο που λεω, αλλα απαντηστε στο περιπου αν γινεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ταλαιπωρήθηκα χρόνια ¨μελετώντας¨ πιάνο στα φρικώδη ελληνικά ωδεία (εχω δίπλωμα ανωτέρας στο πιάνο) ευθαρσώς θα αναφέρω ότι ΔΕΝ μελετώ ΠΟΤΕ κιθάρα.

ΠΑΙΖΩ όμως κιθάρα κάθε μερα όσο πιό πολύ μπορώ' date='επίσης ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ & ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ παίζω (& πάντα έπαιζα) ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ (σε γκρούπ) κατα τη γνώμη μου 1 ώρα πρόβας είναι 10 ώρες μελέτης.

Εξαιρετικά σημαντικό είναι να ΑΚΟΥΜΕ μουσική ,ΕΞΙΣΟΥ σημαντικό με το να ΠΑΙΖΟΥΜΕ.

Sorry boys αλλα προτιμω τις γυναίκες από τις κιθάρες :lol: (& σίγουρα ποτέ δεν με εμπόδισαν να είμαι δημιουργικός το ΑΝΤΙΘΕΤΟ μάλιστα μια ΣΩΣΤΗ γυναίκα σου δίνει...φτερά,όπως ακριβώς το Red Bull :D )[/quote']

 

πως αντεξες να συνεχισεις για διπλωμα σην ανωτέρα??εγω ειχα κουραστει πολυ και στην αρχη της 2ης ανωτερας τα παρατησα...ειχα και το λυκειο(που ευτυχως φετος τελειωσε επιτυχως!!!)...Οποτε τα αφησα και μπορω να πω οτι δε με εξεφραζε τοσο η μουσικη που επαιζα...δεν τα μπορουσα τα κλασσικα να τα παιζω...Μονο να τα ακουω...!!

 

Οσο για την κιθαρα την εχω 1,5 μηνα οποτε τι μπορω να παιζω?μονο συγχορδιες που ειχα μαθει εμπειρικα(τωρα ομως τις διαβασα και τις εμαθα καλα) και πραγματα που τα διαβαζω απο ταμπς...ειναι δυσκολο να τα βγαλω αλλα προσπαθω!!Και πιστευω οτι οταν ερχεται ο κιθαριστας του γκρουπ μας και παιζουμε εστω και απλα πραγματα σιγα σιγα θα ερθει και η βελτιωση!!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου