Προς το περιεχόμενο

Μελετάτε καθόλου κιθάρα ή μπαίνετε μόνο στο NOIZ :) ?


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πειραζει ...και εγω πολυ αργα παιζω και δες τι καταφερα....ΝΟΥΜΕΡΟ 1 και αυτη την εβδομαδα!! (στο....ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ!!! :lol: :lol: :lol: )

 

κλεινω τωρα γιατι εχω να μελετησω τζαζ και μπλουζ!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί εδώ και μήνες όταν πιάνω την κιθάρα παίζω αυτό το riffaki και ακόμη δεν το έχω βαρεθεί ώστε να προχωρήσω και να παίξω και τίποτα άλλο; :D

 

e------------0--

b------6--------

g---------0-----

d---8-----------

a---------------

e---------------

 

Βάλτε delay' date=' φίλτρα κλπ και αρχίστε να πειράζεται τα ποτενσιόμετρα!

Α! Αν ξέρετε κανα καλύτερο, δεν το ρίχνεται στο forum μπας και ξεκολλήσω; :roll:

 

Εξάσκηση έ, κάποτε ήξερα να παίζω και κανα κομματάκι του McLaughlin. Τώρα, άστα να πάνε. Έχω ξεχάσει και τα λίγα που ήξερα.

:oops:[/quote']

 

Πάλι Gilmour μυρίζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E-----------------------------------------------------------------|--

B--12--12--12--12--12--12--12--12--12--12--12--12--12--12--X---X--|--

G--11--11--11--11--11--11--9---9---11--11--9---9---11--11--X---X--|--

D--9---9---9---9---9---9---9---9---9---9---9---9---9---9---X---X--|--

A-----------------------------------------------------------------|--

E-----------------------------------------------------------------|--

 

 

@toneless

 

οτι πρεπει για ξεκολλημα! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
E-----------------------------------------------------------------|--

B--12--12--12--12--12--12--12--12--12--12--12--12--12--12--X---X--|--

G--11--11--11--11--11--11--9---9---11--11--9---9---11--11--X---X--|--

D--9---9---9---9---9---9---9---9---9---9---9---9---9---9---X---X--|--

A-----------------------------------------------------------------|--

E-----------------------------------------------------------------|--

 

 

@toneless

 

οτι πρεπει για ξεκολλημα! :lol:

 

 

Τα ΧΧ τι είναι? Πρέπει να πάει κάτω από το 12ο και τα τρώει η λογοκρισία? :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε πουλημένε shred-άκια αφού είχαμε πει να μην παίζουμε τόσο ψηλά. Δεν θα σε πετύχω πουθενά; Θα στα ξηλώσω τα τάστα πάνω από το έβδομο.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα.. :lol:

 

Ως φανατικος θαυμαστης του Tommy Tedesco τηρω ως κορην οφθαλμου το γνωστο ρητο του "There's no money above the 5th fret" :lol: (ενταξει το εχω προ καιρου καταστρατηγησει κατεβαινοντας μεχρι το ...12ο!!! αλλα ως εκει μετα αρχιζει η...ερημος Σαχαρα!!!!:lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το post μου είχε ως σκοπό την προσέγγιση 2 κόσμων μέσω μιας φανερής συγγένειας' date=' δλδ του κοινού παρονομαστή της δεξιοτεχνίας.

εγώ ήθελα να ανοίξω μια νέα προοπτική για κάποιον που βρίσκεται σε συγκεκριμένο χώρο κ θέλει (πιθανόν) να κάνει κάποιο άνοιγμα. αν του πω ότι είναι κάτι εντελώς διαφορετικό θα τον αποθαρρύνω. αν θέλετε εσείς να τα διαχωρίσετε τελείως, με γεια σας![/quote']

 

Kαταρχας μην αρπαζεσαι,συζητηση κανουμε σε φιλικο πλαισιο...

 

Κατα την αποψη μου,ο κοινος παρανομαστης δεν ειναι η δεξιοτεχνια αλλα ο αριθμος των bpm.Eιναι επιδερμικότατη η συγκριση με βαση μόνο αυτό.

Κανεναν δε θελω να αποθαρρύνω.Κατα τη γνωμη μου ειναι τελειως διαχωρισμενα και δεν ειμαι εγω που θα καθορισω το διαχωρισμό τους.Παρεπιμπτόντως πιστεύω οτι ειναι το ιδιο πιθανό να περασει καποιος και απο την gypsy jazz ειτε προερχεται απο ακουσματα τύπου Malmsteen είτε από prodigy.

 

Φιλικα

 

[off-topic]

εχθρικά κ με μπόλικο μίσος :evil: :evil: :lol: :lol:

 

καλά ρε blue που είδες ότι αρπάχτηκα; την άποψη μου ήθελα να υποστηρίξω...ή μήπως και αυτό είναι ένδειξη θυμού;

 

1) "Eιναι επιδερμικότατη η συγκριση με βαση μόνο αυτό." όπως είπα και πριν δεν έκανα πουθενά σύγκριση γιατί τα κριτήρια είναι υποκειμενικά και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...με τον granule λύθηκε η παρεξήγηση...εσύ γιατί επιμένεις;

2) "Κατα τη γνωμη μου ειναι τελειως διαχωρισμενα" παρ' όλο που δε μου αρέσει η απολυτότητα της, η γνώμη σου είναι πάντα σεβαστή. ελπίζω να είναι κ η δική μου που είναι διαφορετική.

3)"...και δεν ειμαι εγω που θα καθορισω το διαχωρισμό τους." εδώ κάπου μας τα μπερδεύεις: πρώτα επικαλείσαι τη γνώμη σου κ έπειτα λες ότι άλλος καθορίζει το διαχωρισμό τους;

4) "Παρεπιμπτόντως πιστεύω οτι ειναι το ιδιο πιθανό να περασει καποιος και απο την gypsy jazz ειτε προερχεται απο ακουσματα τύπου Malmsteen είτε από prodigy." πιθανόν κ να έχεις δίκιο κ σίγουρα τα post μου δεν διαφωνούν πουθενά με αυτή την πρόταση. εγώ το μόνο που ήθελα είναι να δώσω νέα ερεθίσματα σε κάποιον που ακούει shred. τόσο κακό είναι;

τέλος όλες οι κουβέντες και οι αντιπαραθέσεις, ακόμα κ οι έντονες, είναι σε φιλικό κλίμα και δεν αισθάνομαι την ανάγκη να το λέω κάθε φορά.

[/off-topic]

 

on topic θα ήθελα να πω ότι δε μελετώ ποτέ κιθάρα γιατί ...είμαι πιανίστας 8O 8O

 

πιάνο όμως μελετάω γιατί είναι ο ταχύτερος αν και όχι ιδιαίτερα ευχάριστος δρόμος που οδηγεί στη βελτίωση. αυτό ισχύει για μένα, δε θέλω να κάνω επικίνδυνες γενικεύσεις. κ όπως εύστοχα παρατηρεί ο jasemeister από εκείνη την ώρα που έγινα μέλος στο noiz οι ώρες μελέτης μου έχουν μειωθεί ανησυχητικά κ πρέπει να βρω μια ισορροπία. [/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σχετικά με τη μελέτη...

Έχω την αίσθηση ότι και η μουσική είναι όπως και σε κάθε άλλη πνευματική ενασχόληση. Η μελέτη λειτουργεί κυρίως ως έναυσμα για τριβή με το αντικείμενο και ως διαδιακασία απόκτησης εμπειρίας. Υπάρχει μια εδραιωμένη αντίληψη για το πως γίνεται αυτό (μελετώντας θεωρία, ασκήσεις και εφαρμόζοντας κανόνες σύνθεσης (:roll: :lol: :?: :wink:).

Η εδραιωμένη αυτή μεθοδολογία (υπάρχει αντίστοιχη για να γίνεις π.χ. μαθηματικός) έχει προκύψει μέσα από την αναγκαιότητα για ΤΥΠΟΠΟΙΗΣΗ:

α) των υποχρεώσεων των διδασκόντων και "μαθητών"

β) των διαδικασιών αξιολόγησης

γ) του προσδοκώμενου ελάχιστου αποτελέσματος της εκπαιδευτικής διαδικασίας, με σκοπό την αντιστοίχηση συγκεκριμένων "προσόντων" σε οποιοδήποτε απόφοιτο της διαδικασίας.

 

Είναι φανερό ότι υπάρχουν συμβιβασμοί εδώ....

 

Τελικά, το τι θα αποκομίζει ο καθένας από αυτή τη διαδικασία εξαρτάται περισσότερο από το συγκεκριμένο άτομο και την επιδεκτικότητά του παρά από την ίδια τη διαδικασία. Και ο τυποποιημένος χρόνος μελέτης (π.χ. "μελετάω 5 ώρες την ημέρα") μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να είναι υπέρ-αρκετός. Μπορεί όμως να είναι και "λίγος" συγκρινόμενος με την ενασχόληση κάποιου που (ενώ "μελετάει" ελάχιστα) ζει -24/7- μέσα σε προβληματισμό και κριτική σκέψη ως προς το αντικείμενο ενδιαφέροντος.

 

Όπως είπα παραπάνω, η μελέτη έχει σκοπό πρωτίστως τη διαμόρφωση της αντίληψής μας και δευτερευόντως τη συσσώρευση γνώσης.

 

Αυτή η πραγματικότητα -που περιγράφω παραπάνω- είναι που πολλές φορές οδηγεί κάποιους να αμφισβητούν της αξία της mainstream μελέτης.

 

Προσωπικά έχω γνωρίσει απίστευτα άσχετους τύπους με περγαμηνές.

Από την άλλη, ουδείς έχασε από τη μελέτη. Εκτός ίσως από κάποιους που παίρνουν πολύ στα σοβαρά τον εαυτό τους. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός ίσως από κάποιους που παίρνουν πολύ στα σοβαρά τον εαυτό τους.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ!

 

ΕΚΕΙ ειναι αλλωστε και το προβλημα οχι βεβαια στη μελετη... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός ίσως από κάποιους που παίρνουν πολύ στα σοβαρά τον εαυτό τους.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ!

 

ΕΚΕΙ ειναι αλλωστε και το προβλημα οχι βεβαια στη μελετη... :wink:

 

+ 1000x1000

 

τα ειπες ολα αρχηγε!!!!

 

τ ε λ ο ς ! 8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου