Προς το περιεχόμενο

Monitor for home studio use


Προτεινόμενες αναρτήσεις

άντε να πεταχτώ κι εγώ σαν (...) ... ;D

 

1.ναι... χρησιμοποιούν και πεντακοσάρικου και παρακάτω...(θυμάται άραγε κανείς πόσο είχαν τα yamaha ns 10?...)

ένα studio που σέβεται τον εαυτό του λειτουργεί "τουλάχιστον" 3 ζευγάρια...near, mid και main field...

το καθένα ξεχωριστά και συμπληρωματικά με τα υπόλοιπα, παίζει τον (σημαντικό) ρόλο του στην διαδικασία της παραγωγής...

(σε παλιότερα θέματα έχουν αναλυθεί κατά κόρον οι λόγοι..)

 

2.περί των χώρων ακρόασης στα καταστήματα πώλησης μην ανησυχείτε ιδιαίτερα...

αν παίζουν εκεί καλά θα παίξουν και στον ανάλογα (στο πλείστον των περιπτώσεων..) "κακό" χώρο του δωματίου σας...

αν πάλι έχετε κάποιο μεγάλο studio χαράς ευαγγέλια...θα σας τα φέρουν εκεί να τα δοκιμάσετε... ;)

 

3. όσο για τον φίλο που έθεσε την αρχική ερώτηση, το μόνο ηχείο περί των 1000 e που μπορεί να ονομαστεί χωρίς φόβο και

πάθος pro audio studio monitor (αλλά και hi end ηχείο με την ευρεία έννοια) , είναι το mackie hr 824....

μπορούν να το ανταγωνιστούν μόνο κάποια από την κατηγορία τιμής που ανήκε μέχρι πρότινος...(3000 +- e)

μετά πάμε σε πανάκριβα meyer, genelec, atc κλπ και εκεί το συζητάμε σε λεπτομέρειες το κατά πόσο και που το αφήνουν πίσω...

(πάντα μιλώντας για υλοποιήσεις του μεγέθους του...)

συγνώμη και για το απόλυτο της τελευταίας μου τοποθέτησης αλλά τα διαμάντια είναι παντοτινά...πόσο μάλλον αν τα πουλάνε πλέον

σε τιμές φο...

και όποιος προλάβει γιατί λογικά σύντομα θα καταργηθεί...

 

Npap γεια χαρά,το mkII είναι στα ίδια κυβικά κατά την γνώμη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

mages ti lete twra re?

 

katarxin o anthrwpos grafei for home studio use.Opote de thelei kai  kati trelo kai de xreiazetai na anaferomaste sta Thiria twn eteriwn. mporoume na anaferthoume kai se pio prosita pragmata opws k egine.

ta yamaha einai kali lisi kai kala lefta. An kai akougontai san ntenekedakia.

PANTA sta monitor oti dipote k na pareis - tha PREPEI na Manteveis ligo ston ixo giati akous arketa flat.Opote oti kai na pareis tha parei ligo kairo na to sinithiseis.KAI KATI VASIKO-- O kathenas leei ti gnwmi tou alla an den akouseis proswpika DE THA KANEI SSWSTI AGORA. Px Emena polla monitor me ektonwsi apo mprosta me mperdevoun me to basso pou vgazoun.ANtitheta ta ixia tou aytokinitou mporei na me volevan pio poli. MONITOR einai voithima sto na ftiaxeis ton ixo.DE simanei oti oso kalitero toso kaliteros ixos.XERW Atoma pou exoun M-Audio tin palia seira DX kai vgazoun Ixara mono kai mono epidi ta xeroun. AKOUSE 3-4 montela kai kanonise ta lefta.

 

OSO gia ton man pou thelei kati fthino - as dei : t  ALESIS M1 ACTIVE 520

                                                                        M-AUDIO BX5

 

kai paidia mi erwtisi.Gnwrizei kanenas tipota gia mia marka SoundKing ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απο τα μονιτορ στο παρακάτω λινκ θα βρείς οδηγίες για μετατροπή σε ελληνικά.

 

http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

;D

 

Οσο για τα μονιτορ.. follow your ears.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξη ρε πσιλέ - απλα μου ειναι πολι δισκολο να γραφω ελληνικα επιδι το 99% τισ δουλειας μου το κανω σε αγγλικα....οπως και οι περισσοτεροι που χρισιμοποιουμε pc. γιαυτο.. ενταξει μι μου πεις οτι δε καταλαβες τι εγραφα με λατινικους χαρακτηρες. : )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

katarxin o anthrwpos grafei for home studio use.Opote de thelei kai  kati trelo kai de xreiazetai na anaferomaste sta Thiria twn eteriwn. mporoume na anaferthoume kai se pio prosita pragmata opws k egine.

 

Σωστός, +10

 

PANTA sta monitor oti dipote k na pareis - tha PREPEI na Manteveis ligo ston ixo giati akous arketa flat.

Αυτή είναι και η κύρια λειτουργία των όσων ηχείων θέλουν να επικαλούνται την ιδιότητα των μονιτορ. Αποτέλεσμα αυτής είναι ότι σου πλασάρουν τον ήχο ως έχει, δίχως να τον χρωματίσουν. Άρα δεν τον μαντεύεις καθόλου. Το ότι θέλουν όμως συνήθεια ισχύει, καθώς και το αυτί δεν ακούει επίπεδα, αλλά και επειδή κανένα άλλο ηχείο της καθημερινότητάς μας, δεν αποδίδει πιστά την πηγή. Άρα επειδή μαθαίνουμε σε λάθος βάση, προσπαθούμε να μπούμε στα σωστά λημέρια καθυστερημένα.

 

MONITOR einai voithima sto na ftiaxeis ton ixo.
Δεν είναι απλώς βοήθημα, αλλά το κυρίως εργαλείο για να βγάλεις τον ήχο σου.

 

DE simanei oti oso kalitero toso kaliteros ixos.
δεν το σχολιάζω καν

 

XERW Atoma pou exoun M-Audio tin palia seira DX kai vgazoun Ixara mono kai mono epidi ta xeroun.
Το να ξέρει κάποιος τον εξοπλισμό του, είναι εντελώς διαφορετικό πράμα (και το κυριότερο ίσως), γιαυτό και τα μεγάλα στουντιο δεν αλλάζουν αυτά τα μηχανήματα με το παραμικρό (άλλο να δοκιμάσουν και να βρουν όντως 1 καλύτερο, και άλλο να τα αλλάζουν σαν τα σώβρακα σαν τις κιθάρες πχ). Αυτό όμως είναι άσχετο με το κατά πόσο είναι καλύτερο 1 μονιτορ από 1 άλλο.

 

 

kai paidia mi erwtisi.Gnwrizei kanenas tipota gia mia marka SoundKing ??

Αυτήν λες; http://www.soundking.com/en_index.asp

Αν ναι τότε το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι κινέζικη. Τώρα από ποιότητα και τα λοιπά δεν ξέρω κάτι παραπάνω!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

άντε να πεταχτώ κι εγώ σαν (...) ... ;D

 

1.ναι... χρησιμοποιούν και πεντακοσάρικου και παρακάτω...(θυμάται άραγε κανείς πόσο είχαν τα yamaha ns 10?...)

ένα studio που σέβεται τον εαυτό του λειτουργεί "τουλάχιστον" 3 ζευγάρια...near, mid και main field...

το καθένα ξεχωριστά και συμπληρωματικά με τα υπόλοιπα, παίζει τον (σημαντικό) ρόλο του στην διαδικασία της παραγωγής...

(σε παλιότερα θέματα έχουν αναλυθεί κατά κόρον οι λόγοι..)

 

2.περί των χώρων ακρόασης στα καταστήματα πώλησης μην ανησυχείτε ιδιαίτερα...

αν παίζουν εκεί καλά θα παίξουν και στον ανάλογα (στο πλείστον των περιπτώσεων..) "κακό" χώρο του δωματίου σας...

αν πάλι έχετε κάποιο μεγάλο studio χαράς ευαγγέλια...θα σας τα φέρουν εκεί να τα δοκιμάσετε... ;)

 

3. όσο για τον φίλο που έθεσε την αρχική ερώτηση, το μόνο ηχείο περί των 1000 e που μπορεί να ονομαστεί χωρίς φόβο και

πάθος pro audio studio monitor (αλλά και hi end ηχείο με την ευρεία έννοια) , είναι το mackie hr 824....

μπορούν να το ανταγωνιστούν μόνο κάποια από την κατηγορία τιμής που ανήκε μέχρι πρότινος...(3000 +- e)

μετά πάμε σε πανάκριβα meyer, genelec, atc κλπ και εκεί το συζητάμε σε λεπτομέρειες το κατά πόσο και που το αφήνουν πίσω...

(πάντα μιλώντας για υλοποιήσεις του μεγέθους του...)

συγνώμη και για το απόλυτο της τελευταίας μου τοποθέτησης αλλά τα διαμάντια είναι παντοτινά...πόσο μάλλον αν τα πουλάνε πλέον

σε τιμές φο...

και όποιος προλάβει γιατί λογικά σύντομα θα καταργηθεί...

 

Npap γεια χαρά,το mkII είναι στα ίδια κυβικά κατά την γνώμη σου?

 

έλα Harry μ'...τώρα την είδα την ερώτηση...sorry

 

προσωπικά δεν τα έχω ακούσει ακόμα (θα το κάνω αμέσως μόλις βρω χρόνο γιατί με ενδιαφέρει...)

οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη επί του πρακτέου...

 

η mackie διατείνεται ότι βελτίωσε τα παλιά... θάλεγε όμως κάτι διαφορετικό?

η τεράστια ευκαιρία που υπήρχε για την απόκτησή τους είχε να κάνει με την κυκλοφορία τους για πολλά χρόνια

που σημαίνει απόσβεση εξόδων για έρευνα, σχεδίαση, γραμμή παραγωγής κλπ ρίχνοντας με την επικείμενη αντικατάστασή τους την τιμή στο ένα τρίτο...(τέλειωσαν και στον τομ οπότε όσοι πρόλαβαν ;)...)

τα mkII έρχονται κι αυτά σε τιμή κοντά στα 1200e... πολύ φθηνά και αυτά, αν θεωρήσουμε ότι η βελτίωση της μπροστινής μπάφλας με τις καμπυλότητες για την αποφυγή χρωματισμών της καμπίνας και η αντικατάσταση της μονάδας των υψηλών ίσως θα δώσει κάτι παραπάνω... οπότε θάχουμε χαράς ευαγγέλια για όσους δεν μπορούν να διαθέσουν πολλά... θα δούμε...

 

πάντως φίλος που εμπιστεύομαι (καθότι οι απόψεις μας περί ήχου συναντώνται θετικά για χρόνια στα αλώνια της υποκειμενικότητας) τα άκουσε στην Αγγλία σε καλό χώρο και μου μετέφερε  ότι στέκονται στο ύψος των παλιών, με ήχο που μοιάζει και αποπνέει την "αρχοντιά" και την πληρότητα τους και σε δυνατότητες ανάλυσης και κυρίως συχνοτικής ισσοροπίας σε όλο το φάσμα ξεκινώντας από πολύ χαμηλά..

θέλει να κάνει ένα hi end 5.1 σύστημα με τα προηγούμενα και τελικά πείστηκε εύκολα να το στήσει στο άμεσο μέλλον με τα mkII χωρίς να αισθανθεί ότι θα υπάρξουν παραχωρήσεις στην ποιότητα...

προσωπικά για να πειστώ βέβαια θα περιμένω να μου δοθεί η ευκαιρία να τα δουλέψω και σε συνθήκες studio εκτός μιας απλής ακρόασης...

τι να πω μακάρι και είδωμεν όπως και για τα tascam στο entry level...

 

 

ΥΓ. επίσης επειδή συζητήθηκε κάτι για δήθεν έννοια home studio use...

όταν αναφέρει κάποιος ότι προτίθεται να διαθέσει περί τα 800e για απόκτηση monitors, ξεφεύγει αρκετά από το λεγόμενο entry level και δηλώνει μια πιο "σοβαρή" σχέση με το σπορ... τι πιο λογικό πλέον να του προταθεί ως εναλλακτική λύση κάτι κοντά σε αυτά τα χρήματα (και που συγκυριακά δόθηκε η δυνατότητα..), που θα τον βοηθήσει να ξεφύγει από την μετριότητα στην σημαντικότερη μονάδα της ηχητικής αλυσίδας...

 

και τι θα πει home studio...σαν έννοια μου απαγορεύει την επιδίωξη του καλύτερου στο όποιο επίπεδο?

έχει λοιπόν κάποιος να μου προτείνει κι εμένα κάτι κοντά στο χιλιάρικο που να συγκρίνεται με τα παλιά mackie?... μπορεί να μου έχει ξεφύγει...θα χαρώ ιδιαίτερα και θα αναθεωρήσω άμεσα και ειλικρινά...μέχρι τότε αναμένω και λίγη προσοχή σε ότι λέγεται... δεν κάνει κακό ούτε σε μένα ούτε στους συμπαθείς ανυποψίαστους ημιμαθείς στους οποίους δεν ντρέπομαι να ανήκω κατά περίπτωση...παντογνώστης και αυθεντία ειδικά στον χώρο του ήχου δεν υπάρχει με συνήγορο την ψυχοακουστική...

υπάρχει όμως σεβασμός σε ότι δεν γνωρίζω και σε ότι γνωρίζει ο άλλος...και μη τσιμπήσει κανένας...δεν αναφέρομαι σε κανέναν...

γενική αίσθηση μου μεταφέρω και όχι από αυτό το θέμα... ο γιατρός μου άλλωστε μου απαγόρεψε να την κρατάω μέσα μου... το να βγαίνω από τα ρούχα μου ειδικά αυτόν τον καιρό είναι πολύ επικίνδυνο... πρώτον έχω παχύνει και δεύτερον κάνει κρύο... ;D

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@npap

 

Thanks για τις πληροφορίες.

 

Ένα review εδώ όταν τα ακούσεις θα είναι κάτι παραπάνω από χρήσιμο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου