Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει κάτι νέο στα synthesizers;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ourdarkness..... δεν ξέρω τι πτυχιακή έκανες και που, απλά αυτό που μπορώ να υπογράψω είναι ότι δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει μετασχηματισμός Fourier και ανάλυση σήματος.

Δεν πειράζει.... εδώ για τη μουσική συζητάμε. Απλά.... για την προστασία των αναγνωστών και μόνο, να επισημάνω ότι αυτά που γράφεις παραπάνω (σε σχέση με τις παρατηρήσεις μου ) είναι απλές μπούρδες. 

 

Δεν έχω ανάγκη να μου πεις αν ξέρω ή όχι περί Fourrier, αν οι αναγνώστες πιστεύουν ότι εγώ δεν έχω ιδέα και ότι αυτά που γράφω είναι μπούρδες τότε ας πιστέψουν εσένα. Ούτε έχω ανάγκη να σου πω τι έκανα στην πτυχιακή μου, στο μεταπτυχιακό κ.λ.π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

νομιζω οτι για αλλη μια φορα χανεται η μπαλα σε ενα θεμα. :(

 

πολυ τσιτα δεν εχει πεσει ρε παιδια για συζητηση πανω στη μουσικη?

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ρε παιδιά... μια παράκληση από μέρους μου έχω να απευθύνω.

 

Παρ' όλο που ξέρω από Fourrier και μετασχηματισμούς και γενικά από απειροστικό λογισμό (όχι σε τρελό βαθμό), έχω αρχίσει και χάνομαι μέσα στον κυκεώνα της φυσικομαθηματικής συζήτησης.

Είναι πολύ ενδιαφέροντα όλα όσα λέγονται αλλά είναι σίγουρο ότι ένας άσχετος με το θέμα δεν θα πάρει μυρωδιά (αν υποθέσουμε ότι θα μπει στον κόπο να διαβάσει τόσο μακροσκελή posts χωρίς να καταλαβαίνει).

 

Μήπως, λέω μήπως, να επαναφέρουμε το θέμα σε πιο πρακτική βάση; Αν γίνεται φυσικά, δεν θέλω να σας κόψω αν υπάρχουν κι άλλα σημεία προς ανάλυση. Σας ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας... :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν:

Πάρε 3 απλά ημιτονοειδή bursts με διαφορετικές διάρκειες. (Είναι η ίδια συνάρτηση y=sin(a*t) που την έχω "φιλτράρει" με ένα Gaussian παράθυρο μεταβλητού εύρους.)

 

3bursts.jpeg

 

 

 

Εδώ πάρε το μετασχηματισμό Fourier των κυματομορφών αυτών. (To μέτρο)

 

3spectra.jpeg

 

Τι παρατηρείς? Ότι το μαύρο που έχει μεγάλη διάρκεια, είναι και καλύτερα εντοπισμένο φασματικά (τα χρώματα των φασμάτων αντιστοιχούν στα χρώματα των παλμών). Επίσης βλέπεις ότι όσο μικραίνει η διάρκεια, τόσο εμφανίζονται γειτονικές συχνότητες. Όταν το παράθυρο (η διάρκεια του ήχου δηλαδή) γίνει συγκρίσιμο με την περίοδο του ημιτονοειδούς, τότε έχουμε ένα τεράστιο φασματικό εύρος.

Γι αυτό το λόγο ΠΑΛΙΑ ΑΠΕΦΕΥΓΑΝ να βάζουν γρήγορες μελωδίες στα μπάσα.

 

(19 λεπτά... δεν ήταν και άσχημα).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γρήγορα που διάβασα αυτά που γράφει ο Ourdarkness δεν μου κάνει για άσχετος. Αλλά νομίζω οτι το κομμάτι περι Fourrier απλά δεν έχει ουσία στην παρούσα φάση...

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα harilatron δεν εχουν το ιδιο πλατος τα ημιτονα απο την αρχη μεχρι το τελος για αυτο και εχουν παραπανω απο μια αρμονικες. εχουν αργο fade in και ενα αντιστοιχο fade out οπως θα μπορουσα να το περιγραψω

 

 

(by the way original το matlab? :P)

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προφανώς..... και δεν έχει ιδιαίτερη θέση η ανάλυση fourier εδώ. Απλά έκανα μία σύντομη παρατήρηση για τις αδυναμίες της μεθόδου (που είναι φαινομενικά πανίσχυρη) .... και έχω τον ourDarkness.... να μου εξηγεί ότι ένα ημίτονο είναι ένα ήμίτονο  ::)

 

Έ όχι κύριοι :D Ένα ημίτονο (φασματικά) είναι ένα ημίτονο μόνο αν το αφήσουμε να παίζει για πάντα. Δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ αλλά δεν βαριέσαι.... 30 γραμμές ήταν το script.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ναι αλλα harilatron δεν εχουν το ιδιο πλατος τα ημιτονα απο την αρχη μεχρι το τελος για αυτο και εχουν παραπανω απο μια αρμονικες. εχουν αργο fade in και ενα αντιστοιχο fade out οπως θα μπορουσα να το περιγραψω

 

 

(by the way original το matlab? :P)

 

Θέλεις να τα "ανοιγοκλείσω" απότομα να δεις πόσες άσχετες συχνότητες "θα πεταχτούν"?  :)

Ναι... νόμιμο το MATLAB. (Αν και δεν έκανα ακριβώς τη νόμιμη χρήση.....ξέρεις.... δεν προορίζεται για διασκέδαση  :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου