Προς το περιεχόμενο

ProTools Vs Logic Studio 8


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γεια σας παιδια σχετικα με τις αποριες του φιλου μας θελω να πω οτι σαν χρηστης mac και κατοχος ενος mbox2 ειμαι απιστευτα ευχαριστημενος ...ηχος ποιοτικος αχρωματιστος και πεντακαθαρος..παραλληλα για τα midi μου δουλευω το logic το τελευταιο το οποιο κατα τη γνωμη μου ειναι το πιο πληρες πακετο και πανευκολο στη χρηση του επιδη το χω κανει αν καποιος εχει τη δυνατοτητα να συγκρινει ταυτοχρονα τον ηχο σε ενα midi καναλι τον ηχο απο logic και την ιδια στιγμη cubase πχ θα καταλαβει οτι το logic ειναι χρονια μπροστα...θα ηθελα αν γινεται καποιος να μου πει μια γνωμη για ενα ερωτημα που εθεσα για προενιχυτες και μικροφωνα..ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι μέχρι τώρα με τι δούλευες;

 

Φίλε Nimrod7,  από το 1999 μέχρι σήμερα δούλευα με προιόντα της Steinberg. (από την Demo έκδοση του Cubase VST24 - το Cubasis!- μέχρι τώρα το SX3 κ.ο.κ.

Το πρόβλημα ξεκινάει από τη στιγμή που μπήκα στην διαδικασία να θελήσω να δουλέψω και σε Mac. Και αμέσως μετά στο αν θα ήταν καλύτερα να δουλέψω σε αυτό το μηχάνημα ProTools ή Logic Studio 8, και όχι προιόντα της Steinberg. (ό,τι μαθαινεις καλό δεν είναι;  ;)

 

Η συνήθεια είναι μεγάλο πράγμα, μετά από 8 χρόνια...

 

και όπως γράφει ο φίλος:

Ολα τα προγραμματα αν ΞΕΡΕΙΣ τι κανεις μπορουν να αποδωσουν τα μεγιστα...

 

Στη χωρα που ζουμε (οκ μη την αδικουμε και στις περισσοτερες αλλες χωρες) ειναι συνηθες να ονομαζουμε "καλυτερο" το προγραμμα που ΒΟΛΕΥΕΙ ΕΜΑΣ (δηλ. το προγραμμα που εχουμε ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ.. :))

 

Καλό θα ήταν να δουλέψω και το Cubase 4 στον Mac, αλλά για λόγους απαράμιλης συμβατότητας των ProTools, Logic Studio 8 και του hardware που συνοδεύει το πρώτο με αυτό, γεννιέται το ερώτημα του thread...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιδη το χω κανει αν καποιος εχει τη δυνατοτητα να συγκρινει ταυτοχρονα τον ηχο σε ενα midi καναλι τον ηχο απο logic και την ιδια στιγμη cubase πχ θα καταλαβει οτι το logic ειναι χρονια μπροστα...

 

Δεν μπορώ να πω ότι σε καταλαβαίνω... το MIDI πληροφορία είναι, όχι ήχος, επομένως όλα τα DAW θα την καταγράψουν με την ίδια αξιοπιστία...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον εννοει (οκ εχεις δικιο το γραφει λιγο λαθος) οχι audio ηχογραφηση , αλλα  sample ή virtual synth παιγμενο με midi εντολη.

Ειμαι περιεργος να μαθω παντως αν ειναι σιγουρος οτι το τεστ ειναι απολυτα αξιοπιστο και αν οντως ενιωσε τετοιες διαφορες . (ειμαι χρηστης Logic και θα χαρω να ακουσω κατι τετοιο , αλλα αμφιβαλλω αν η διαφορα ειναι τοσο μεγαλη. μαλιστα ειμαι περιεργος να μαθω πρωτα αν οντως υπαρχει διαφορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πω ότι σε καταλαβαίνω... το MIDI πληροφορία είναι, όχι ήχος, επομένως όλα τα DAW θα την καταγράψουν με την ίδια αξιοπιστία...

 

Αύτό δεν ισχύει απολύτως. Υπάρχει ένα ζήτημα που έχει αναφερθεί σε διάφορες περιπτώσεις σχετικά με τη χρονική ακρίβεια στη καταγραφή της πληροφορίας - και μη φανταστείς ότι μιλάμε για κάτι σπάνιο ή κάτι που θέλει πολύ "ειδικά" αυτιά.

 

Ψάξε για τον όρο "midi timing error" και θα βρεις αρκετά πράγματα. Σκέψου ότι μία από τις ανακοινωμένες βελτιώσεις στο Live 7 (σε σχέση με το 6) είναι ακριβώς η επίλυση τέτοιων προβλημάτων... θα περίμενε κανείς ότι ένα τέτοιο ζήτημα δεν είναι δυνατόν να υπάρχει στην εποχή μας... και όμως!

 

Ψάξε και θα μπεις στο νόημα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ eye, η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έχω "σκοντάψει" σε κάτι παρόμοιο στο 7 και δεν το καταλαβαίνω... (μάλλον εγώ αρμενίζω στραβά κι όχι ο γιαλός είναι στραβός). Θα το κοιτάξω!  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΥΠΟΤΙΜΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΙΛΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΙ CUBASE ΚΑΙ NUENDO ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ ΤΟ LOGIC ΜΕ ΠΗΓΕ ΑΛΛΟΥ ΚΑΤΑΡΧΙΝ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ PLUGIN (ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΤΑ VERB) BOHUVNTAS ME ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ+OTI TO EXS24 TO SAMPLER TOU EINAI ΑΠΙΘΑΝΟ..ΟΣΟ ΓΙΑ TA PROTOOLS ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ..ΑΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΑ ΜΙΧΗ ΣΕ LOGIC ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΕΝΝΟΩ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το ProTools Le δεν έχει automatic delay compensation. Πράγμα, όχι τραγικό, αλλα... λίγο σπαστικό. Γιατί δεν δοκιμάζεις Samplitude (ο κολλημένος με την μπάλα! ;-) )

 

 

+9785466589555.2

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μιλαμε για protools θα πρέπει να ξεκαθαρίζουμε αν μιλαμε για τα TDM ή για τα LE, και αυτο γιατι η αποσταση μεταξύ τους ειναι χαοτικη.

Σε καποια μεγαλα studios υπαρχουν τα TDM για δυο βασικους λογους:

α. Δεν εχουν latency και

β. Συνδεονται ευκολα direct σε μια αναλογικη η ψηφιακή κονσολα.

Σε πολλά απο αυτα τα studios σε συνδιασμο με τo hardware protools TDM χρησιμοποιουν το Logic σαν software και όχι το protools tdm και αυτο γιατι το logic ειναι κατα πολυ ανωτερο ηχητικα.

 

Τωρα τα protools LE δεν συγκρινονται με το logic για τον απλουστατο λογο οτι απ την μια εχουμε ενα ερασιτεχτικο και ελειπες σε λειτουργιες προγραμμα και απο την αλλη εχουμε ενα απο τα κορυφαια προγραμματα.

Επισης για οποιον χρειαζεται score θα πρεπει να ξερει οτι αυτο δεν υπάρχει σε καμια εκδοση των protools.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου