Προς το περιεχόμενο

Gear/Forums vs Music.....


Silot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω που εκτιμω αναλογα και τα δυο clips θα βγαζω ακρη με ολους??....η με κανεναν??.....πρεπει δηλαδη να επιλεξω ενα ειδος?.......Αν αυτο σημαινει οτι θα βαλω Χ στα υπολοιπα δεν θα το κανω ποτε!....(αλλο το τι μου "βγαινει" να παιξω ,αυτο μαλλον πηγαζει απ΄τα εσωψυχα του καθενος και ειναι δυσκολο να ελεγχθει...)

 

εννοω να βγαλω ακρη ηχητικα. και γω εκτιμω το 2ο κλιπ. δεν του βαζω Χ. απλα με αφηνει αδιαφορο και οταν πχ μιλαω για Overdriven ηχο, αναφερομαι σε κατι εντελως διαφορετικο απ τον ηχο του Govan. απ αυτη τη σκοπια ειπα τα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...σε μια κατάσταση κατα την οποία η άμεση εμπειρία υποκαθιστάται ή αντικαθίσταται απο την έμμεση πληροφόρηση, κάτι το οποίο μπορεί να  προκαλέσει καταπληκτικά μπερδέματα...

 

Από τις πιο εύστοχες παρατηρήσεις που έχω διαβάσει σε ιντερνετικό forum. Ένα από τα βασικά προβλήματα της "κοινωνίας της πληροφορίας" συνεπτυγμένο σε μία πρόταση.

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, εξαιρετικό θέμα και πολύ καλή τοποθέτηση, τόσο που δεν χρειάζεται να προσθέσω τίποτα (κι αυτό μου συμβαίνει σπάνια...) 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι οι blur δεν θα επαιζαν ποτε με μια ibanez με floyd ,ουτε ο vai με μια jazzmaster ειναι λιγο πολυ αυτονοητα σε ολους μας.....Αν ομως μεσα σε ενα φορουμ ,καποιος τελειως αμουσος και αταλαντος δηλωσει οπαδος των πρωτων, η γνωμη του περι gear ενδεχεται να σε επηρεασει σοβαρα, αν εισαι και συ υποστηρικτης και οπαδος της μουσικης τους....Η μουσικη σας ταυτιση θα εχει αυτοματως γινει το μεσο της παραπληροφορησης.....Δεν θα φταιει το οτι δεν βγαζετε ακρη λογω διαφορετικων μουσικων προτιμησεων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Στα καλά καθούμενα αποκτήσαμε σχέση με τον γραπτό λόγο. Εμείς. Το ευρύ κοινό.

 

Και αυτό είναι μια νέα διαδικασία, ωραία που εξελίσσει το πνεύμα, τους τρόπους και τα ήθη.

Και σ' αυτό υπάρχει επίσης εξέλιξη.

Και θα το δείτε στα γραπτά όλων.

Από την αρχή που μπήκαν στο φόρουμ, μέχρι σήμερα.

 

 

 

Πιθανόν ή πιο σοφή κουβέντα που γράφτηκε σε αυτό το φόρουμ.

 

Πράγματι, ο άνθρωπος που γράφει αυτά που θέλει να πει,

έχει όλο τον χρόνο να κάνει αυτοκριτική, 

1) αμέσως μόλις γράψει το κείμενο και

2) μετά από αρκετό διάστημα, μήνες ή και χρόνια. 

 

Στην πρώτη περίπτωση μπορεί να ξανασκεφτεί τα όσα έγραψε πριν τα αναρτήσει,

και να κρίνει κατά πόσον αυτό που έγραψε είναι λογικό,

ή κατά πόσον είναι γραμμένο με τέτοιο τρόπο

ώστε αφ’ ενός να δίνει τα μηνύματα που θέλει

και αφ’ εταίρου αν τα γράφει με κατανοητό και συγκροτημένο τρόπο.

 

Στην δεύτερη περίπτωση, μπορεί,  αν θέλει,

διαβάζοντας τα κείμενα που είχε αναρτήσει πριν από αρκετό διάστημα,

να καταλάβει σε πιο σημείο βρισκόταν τότε και σε πιο σημείο βρίσκεται σήμερα.

 

Ο γραπτός λόγος είναι ένας τρόπος αυτοβελτίωσης

τον οποίο μέχρι σήμερα ο κοινός άνθρωπος  είχε στερηθεί.

 

Και αυτός πιστεύω πως είναι ένας από τους κύριους λόγους

που το Internet θα οδηγήσει τον άνθρωπο ένα σκαλί πάρα πάνω

στην κλίμακα της συνείδησης και της αυτογνωσίας.  :)

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι οι blur δεν θα επαιζαν ποτε με μια ibanez με floyd ,ουτε ο vai με μια jazzmaster ειναι λιγο πολυ αυτονοητα σε ολους μας.....Αν ομως μεσα σε ενα φορουμ ,καποιος τελειως αμουσος και αταλαντος δηλωσει οπαδος των πρωτων, η γνωμη του περι gear ενδεχεται να σε επηρεασει σοβαρα, αν εισαι και συ υποστηρικτης και οπαδος της μουσικης τους....Η μουσικη σας ταυτιση θα εχει αυτοματως γινει το μεσο της παραπληροφορησης.....Δεν θα φταιει το οτι δεν βγαζετε ακρη λογω διαφορετικων μουσικων προτιμησεων...

 

σε αυτο εχεις απολυτο δικιο. γι αυτο ειπα αλλωστε οτι δεν εμπιστευομαι επι της ουσιας κανεναν. απο κει και περα τονισα μια κατασταση ακριβως ανιτθετη απ αυτη που περιγραφεις.η διαφωνια που ανεφερα εγω ειναι αυτη ακριβως που μας εχει κανει κατα καιρους να φαινεται οτι μιλαμε αλλες γλωσσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόλη και Γιάννη, πραγματικά τα είπατε όλα. Πράγματα, για κάποιους που τα έχουν ήδη στην κεφάλα τους, αλλά διαρκώς δεν μπορούν να τα εκφράσουν. Δεν έχουμε σαφώς όλοι ταξινομημένες κάποιες σκέψεις στο μυαλό μας. Αλλά τουλάχιστον βλέπαμε φώς στην άκρη του τούνελ.  Αυτό συμβαίνει γιατί η κύρια ασχολία των περισσοτέρων δεν είναι η μουσική... "τρώνε ψωμί αλλού" που λέμε... εγώ είμαι ένας από αυτούς. Δεν βγάζω χρήματα από την μουσική αλλά παίζω πάνω από 15-20 ώρες την εβδομάδα, είτε κάνοντας πρόβες με την μπάντα, είτε μελετώντας κιθάρα. Οπότε όλα αυτά που με τόση συγκρότηση γράφτηκαν να τα έχω "σκόρπια" στο μυαλό μου αλλά με την πρώτη ανάγνωση κατάλαβα πολύ καλά κάποια πράγματα που όντως συμβαίνουν ......

Δεν οικιοποιούμαι προς Θεού τίποτε από αυτά που γράψατε, αλλά σίγουρα με βρίσκουν 100/100, δηλαδή απόλυτα σύμφωνο.

Όσο αφορά τις έμμεσες πληροφωρίες που πλέον υποκαθιστούν την άμμεση εμπειρία, ένα απλό search όντως στο φόρουμ όπως το νόιζ π.χ αρκεί να δείξει αρκετά.

 

Επίσης Γιάννη δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω στο μέγιστο βαθμό σε αυτά που λές περί ξερολισμού και ασχετοσύνης.

 

Ο καθένας στο είδος μουσικής που αρέσκεται να ασχολείται, πρωτεύει για αρχή να γνωρίσει το είδος, να το αφομοιώσει, να το εξελίξει αν μπορεί, και έπειτα ας μιλήσει μέσα από τις εμπειρίες του (αν υπάρχουν, ή υπήρξαν). Από το να εξυμνεί διάφορα "εργαλεία μουσικής" που σε κάποιον άλλο μουσικό είναι παντελώς άσχετα.... εγώ προσωπικά αλλά και χιλιάδες εκατομμυρίων κιθαρίστες ή άλλοι μουσικοί ακόμα το "ψάχνουν" χωρίς να σημαίνει ότι είναι άσχετοι με αυτό που κάνουν. Απλά υπάρχουν και οι άσχετοι που μας μπερδεύουν καμιά φορά και ενώ μπορεί να είχαμε συγκεκριμμένη απορία κάπου, περιπλέκουν το θέμα....βέβαια αυτοί όπως λές ξεχωρίζουν εύκολα.

 

Προτείνω κάτω από το άβαταρ του κάθε μέλους να υπάρχει η μουσική προτίμηση του κάθε μέλους π.χ Jazz, Rock, Blues etc....

έτσι ώστε όταν κάποιο μέλος γράφει π.χ "φοβερός ενισχυτής" σε ένα θέμα και είναι Jazziστας, ένας άλλος που αρέσκεται στο Death metal να διαβάσει μεν το θέμα αλλά να λαμβάνει και γνώση τι πάνω κάτω θεωρείται και φεβερός ενισχυτής για τον συντάκτη του άρθρου, χωρίς να σπεύδει να συμφωνεί ή διαφωνεί καθέτως.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σχεδόν με όλα με τον Silot, αλλά σημειώνω τα εξής:

 

1. Η πληροφορία είναι φτηνή ενώ η εμπειρία ακριβή, χρονοβόρα και επίπονη. Άρα λογικό να στρέφονται οι περισσότεροι στην εύκολη λύση.

 

2. Σε ένα χώρο όπου πολλές αγορές γίνονται με βάση καθαρά συναισθηματικούς λόγους, ακόμα και η αξία της εμπειρίας (όπως αυτή εκλαμβάνεται από τον υποψήφιο αγοραστή) είναι αμφισβητήσιμη. Κοινώς, καθένας -εκτός από τους ήδη έμπειρους- ακούει αυτό που θέλει να ακούσει.

 

3. Η "διαδικασία εύρεσης του δικού σου ήχου" πρωτίστως έχει να κάνει με κόπο, ταλέντο, δάχτυλα και μυαλό, παρά με gear. Κανείς άσχετος δεν έγινε μουσικός overnight αγοράζοντας μία PRS ή έναν Dumble.

 

4. Ένα θετικό της όλης υπόθεσης είναι ότι η ενημέρωση είναι προνόμιο όλων και όχι λίγων μυημένων που είτε είναι επαγγελματίες είτε έχουν τα χρήματα να αποκτήσουν τις συγκεκριμένες "εμπειρίες".

 

5. Επίσης, σίγουρα είναι θετικό ότι με μία εβδομάδα ανάγνωσης topics του noiz μπορεί κανείς να μάθει περισσότερα από ότι με μία 5ετή συνδρομή στο Guitar Player! (και γλιτώνει και τις διαφημίσεις)

 

Και speaking of which...

θυμαμαι μια απιστευτη συνεντευξη του Johnny Marr σε ενα guitar player....o αποσβολωμενος δημοσιογραφος κοιταζει τα ..εφε του πανω στη σκηνη (ενα BOSS GT5 & 3-4 BOSS πεταλακια...) και τον ρωταει:

 

"Mα γιατι παιζεις με BOSS?"

 

Και ο τρομερος Johnny του απαντα:

 

"γιατι?δεν ειναι καλα?" ;D ;D ;D 

 

Πού το θυμήθηκες αυτό ρε θηρίο! ΦΟΒΕΡΗ συνέντευξη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσεις είστε καλα!!! Για σκεφτειτε και μενα που ακουω και τετοια:

 

 

Πριν 1.5 χρονο, που δεν ηξερα το Νοιζ, πληρωσα ενα ταυρακια 1.500 ευρω απο ενα αθλιο μαγαζι στη Κρητη, γιατι ήξερα την κιθαρα μονο απο την κλασσικη μου, Καρρούλι, και κανενα Soldier of Fortune στην κλασσικη ή το knocking on heavens door σε κανενους φίλου την κιθαρα!!! Και να φανταστειτε οτι αυτα τα λεφτα ηταν το δωρο των γονιων για την επιτυχια μου στις πανελληνιες!!! Και μετα ενα πεταλακι zoom.G2.1u με τις οικονομιες μου τον επομενο χειμωνα!!! Και αυτος ειναι όλος ο εξοπλισμος μου!!! Δεν εχω όμως κανενα παραπονο, πηγαινω στου ΛαμπροςΤζιΤζι και ψαχνουμε κανα ηχο στο GuitarRig και ειμαστε μια χαρα!!! Τωρα δουλευα καπου και μαζεψα λεφτα για μια ακουστικη και το ονειρο μου ειναι να παρω ενα λαουτο!!!

 

Δεν καταλαβαινω, όμως γιατι καποιοι εχουν ψηχωσει με τα εφε??? Για 500 χρονια οι μουσικη συναγωνιζονταν για το ποιος θα εχει την καλυτερη ιδεα και θα συνθεσει ενα ομορφο κομματι και τωρα ξαφνικα ψαχνουμε ποιος θα φτιαξει την καλυτερη παραμορφωση!!! Προσωπικα μ' αφηνει αδιαφορο και θα το σκεφτομουν αν ειχα κορεστει τεχνικα!!! Γι' αυτο και μπορω να δικαιολογησω μονο μερικους γι αυτο!!!!

 

Να σημειωσω οτι δεν εχω ιδεα απο τα τεχνικα θεματα, εκτος απο αυτα που εμαθα ρωτοντας για την κιθαρα μου για να μαθω να την σεταρω οσο γινεται μονος μου!!! Και δεν εχω ποσταρει ποτε για ζητημα τεχνικης φυσεως, εχω ομως βρει πολυτιμες πληροφοριες εδω μεσα για δικα μου θεματα!!!

 

Έχω ασχοληθει πολλα χρονια με τη ροκ και εχω τατου στην πλατη μου το Stairway to Heaven!!! Εχω λοιπον μια ερωτηση, ποσο αποψη μπορω να εχω σ αυτο το φορουμ τωρα που θελω να κανω τατου και τα Εφτα Ποταμια των Χαϊνιδων???

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως νόμιζα ότι είναι κατανοητό (και αποδεκτό) ότι σε ένα δημόσιο φόρουμ (ή ένα περιοδικό) το κύριο μέρος της ύλης έρχεται από ημιμαθείς ερασιτέχνες και όχι ολοκληρωμένους επαγγελματίες. Εννοείται ότι κανένας επαγγελματίας δεν χαρίζει τη γνώση που έχει αποκτήσει με τεράστιες οικονομικές και προσωπικές θυσίες, αλλά ακόμη και αν αποφάσιζε να το κάνει δε θαρρώ ότι θα το επεδίωκε σε ένα χώρο όπου ο καθένας θα του αντιμίλαγε.

 

Σόρυ αν σας τη σπάει αυτό, αλλά δε νομίζω να υπάρχουν επιχειρήματα που να στηρίζουν κάποια διαφορετική άποψη. Μπορείτε να φανταστείτε το Νίκι Λάουντα να είναι τακτικός συμμέτοχος σε φόρουμ για τα αυτοκίνητα; Το Βαγγέλη Παπαθανασίου να είναι τακτικός αρθρογράφος σε περιοδικό για τη μουσική; Αυτά είναι αστεία πράγματα και να τα συζητάμε ακόμη.

 

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι όλων η γνώμη είναι εξίσου έγκυρη: αλλά η τεράστια συμμετοχή ανθρώπων που παρατηρείται στο noiz (ή αν θέλετε, η τεράστια κυκλοφορία κάποιων περιοδικών) στηρίζεται στην ιδέα ότι κάπου λέμε και τη μαλακία μας, αλλιώς δικαίωμα ποσταρίσματος εδώ μέσα θα είχαν μόνο δέκα άνθρωποι - μάλιστα εγώ ΔΕ θα ήμουν ένας από αυτούς, καθώς το δικό μου ενδιαφέρον για τη μουσική δεν έχει καμία σχέση με αυτό που (απ' ότι φαίνεται) εκτιμάται από τους περισσότερους.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γραπτός λόγος είναι ένας τρόπος αυτοβελτίωσης

τον οποίο μέχρι σήμερα ο κοινός άνθρωπος  είχε στερηθεί.

 

Γιατί τον είχε στερηθεί; Είχε απαγορευθεί η γραφή; Ή μήπως εννοείς ότι στο παρελθόν δε βλέπαμε δημοσιευμένες τις αρλούμπες που γράφει ο καθένας;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου