Προς το περιεχόμενο

Gear/Forums vs Music.....


Silot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για 500 χρονια οι μουσικη συναγωνιζονταν για το ποιος θα εχει την καλυτερη ιδεα και θα συνθεσει ενα ομορφο κομματι και τωρα ξαφνικα ψαχνουμε ποιος θα φτιαξει την καλυτερη παραμορφωση!!! Προσωπικα μ' αφηνει αδιαφορο και θα το σκεφτομουν αν ειχα κορεστει τεχνικα!!! Γι' αυτο και μπορω να δικαιολογησω μονο μερικους γι αυτο!!!!

 

500 χρόνια; Ξαφνικά;

Με ποιο ημερολόγιο μετράς;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επίσης σωστό. Αν και από όσα έχω κατά καιρούς διαβάσει κανένας εδώ στο νόιζ τουλάχιστον δεν ισχυρήστηκε ότι είναι ο απόλυτος γνώστης. Οπότε εμένα τουλάχιστον δεν μου την "σπάς"  :P

Δεν έχω μετρήσει βέβαια πόσοι έχουν δικαίωμα να μιλήσουν, γιατί το θεωρώ αναφαίρετο όλων των μελών.

Όμως πολύ σωστά κάποιοι λόγω εμπειριών στο χώρο της μουσικής καταθέτουν προσωπικές απόψεις πάντα με ίσως λίγο παραπάνω βαρύτητα για κάποιους που είναι ενδεχομένως έστω και ένα σκαλάκι πιό πίσω (σκαλί πές την μουσική, τον ήχο, την επιδεξιότητα σε ένα μουσικό όργανο, κλπ κλπ κλπ)

Αυτό όμως δεν είναι κακό. Αντιθέτως όσοι μπορούν να φιλτράρουν έστω και κάτι από πόστ μελών πάνω σε ζητήματα που μας απασχολούν και να διαχωρίσουν την φύρα από το στάρι είναι σαφέστατα κερδισμένοι, κατά την κρίση του καθενός βέβαια πάντα στο τι θεωρεί καθείς κέρδος.

Επίσης θεωρώ (προσωπικά μιλώντας πάντα) ως ένα σημείο "έγκυρη" την γνώμη κάποιου ανάλογα με το "σκαλί" που τον έχω τοποθετήσει.

Προφανώς για το επιπεδό αυτού του κάποιου και εφ όσον είναι εμπειρία του π.χ σε κάποιο θέμα "έγκυρη" γνώμη προσπαθεί να γράψει.

Απλά για κάποιους φιλτραροντάς το είναι "έγκυρη" και για κάποιους άλλους παντελώς "άκυρη"

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow!, ο διαχωρισμος σε επαγγελματιες και ερασιτεχνες σε ενα θεμα οπως η μουσικη νομιζω οτι μπερδευει τα πραγματα....Γιατι εισαι σιγουρος οτι ενας "επαγγελματιας" ειναι ντε και καλα ανωτερος απο εναν "ερασιτεχνη"??....Ισως ειναι λαθος να βλεπουμε την τεχνη σαν επαγγελμα...Εχεις υποψη σου ποσοι ημιμαθεις "επαγγελματιες" μουσικοι υπαρχουν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow!, ο διαχωρισμος σε επαγγελματιες και ερασιτεχνες σε ενα θεμα οπως η μουσικη νομιζω οτι μπερδευει τα πραγματα....Γιατι εισαι σιγουρος οτι ενας "επαγγελματιας" ειναι ντε και καλα ανωτερος απο εναν "ερασιτεχνη"??....Ισως ειναι λαθος να βλεπουμε την τεχνη σαν επαγγελμα...Εχεις υποψη σου ποσοι ημιμαθεις "επαγγελματιες" μουσικοι υπαρχουν??

 

Αρκετοί..... τα ΄"σκυλάδικα" της εθνικής και τα πανηγύρια του 15Αυγουστου στα χωριά είναι full of them!! Trust me!! ;D ;D ;D

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εγώ έγραψα "ημιμαθείς ερασιτέχνες" και "ολοκληρωμένοι επαγγελματίες", ακριβώς για να προλάβω αυτή την αντίρρηση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μουσική δεν έχει όρια.Κάποιος ψάχνει τον ήχο που θα ακουστεί τέλεια στα αυτιά του(και καλά κάνει),κάποιος θα κάτσει να μελετήσει όσο περισσότερο μπορεί για να παίξει αυτά που σκέφτεται...Κάποιος θα κάνει και τα 2.

Και στις 3 περιπτώσεις έχουμε έναν κοινό παρονομαστή.Κάνουμε μουσική.

 

Πιστεύω πως είναι καθαρά θέμα ιδιοσυγκρασίας/ψυχοσύνθεσης του καθενός απο εμάς,και εξαρτάται κυρίως απο τις διάφορες περιόδους που διανύουμε σαν άνθρωποι και σαν χαρακτήρες, μαθαίνοντας ταυτόχρονα την μουσική.Είναι μία προέκταση του εαυτού μας,άρα εμείς. :)

 

Εγώ προτιμώ να παίζω καρφί στον ενισχυτή.Το αν κάποιος χρησιμοποιεί 9 πετάλια,έχει πάλι τον

ίδιο (αυτο)σκοπό.

Σε 1 χρόνο μπορεί να ανταλλάξουμε ρόλους(αν και αμφιβάλω  ;D).

 

Η μόνη μου ένσταση στο σύνδρομο G.A.S. ,είναι πως οι ώρες που κάποιος θα μπορούσε να μελετήσει,να παίξει μουσική ,και όχι να φτιάξει ήχους,θυσιάζονται στον βωμό του

"τέλειου soundscape",όπως το λέω χαϊδευτικά..

Peace to all !

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η μόνη μου ένσταση στο σύνδρομο G.A.S. ,είναι πως οι ώρες που κάποιος θα μπορούσε να μελετήσει,να παίξει μουσική ,και όχι να φτιάξει ήχους,θυσιάζονται στον βωμό του

"τέλειου soundscape",όπως το λέω χαϊδευτικά..

Peace to all !

 

συμφωνω αλλα σκεψου οτι υπαρχουν μουσικες που βασιζονται πιο πολυ στο ηχοχρωμα. ή εστω ετσι τις αντιλαμβανομαι εγω χωρις φυσικα να υποβαθμιζω τα υπολοιπα στοιχεια. αλλα σκεψου μουσικες οπως η ηλεκτρονικη που παιζει αν την ακουγες  απο πιο απλους ηχους μαλλον θα ακουγοταν ανιαρο

 

edited:sorry δε ξερω τι δυσλεξια με επιασε....

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εγώ έγραψα "ημιμαθείς ερασιτέχνες" και "ολοκληρωμένοι επαγγελματίες", ακριβώς για να προλάβω αυτή την αντίρρηση.

Ισως διαφωνω λιγο με τον ορο "ολοκληρωμενοι επαγγελματιες"......Επισης ενας "ημιμαθης ερασιτεχνης" ,(οχι αμαθης) μπορει να ξερει τοσα ωστε να ειναι πολυ χρησιμος στο forum......η ημιμαθεια εχει παμπολλες διαβαθμισεις......Εξαλλου ολοι οι μουσικοι, σε οποιο επιπεδο κι αν ανηκουν, ισως θα επρεπε να αυτοχαρακτηριζονται ως "ημιμαθεις"..........Anyway.. :)  ;)       
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 500 χρονια οι μουσικη συναγωνιζονταν για το ποιος θα εχει την καλυτερη ιδεα και θα συνθεσει ενα ομορφο κομματι και τωρα ξαφνικα ψαχνουμε ποιος θα φτιαξει την καλυτερη παραμορφωση!!! Προσωπικα μ' αφηνει αδιαφορο και θα το σκεφτομουν αν ειχα κορεστει τεχνικα!!! Γι' αυτο και μπορω να δικαιολογησω μονο μερικους γι αυτο!!!!

 

500 χρόνια; Ξαφνικά;

Με ποιο ημερολόγιο μετράς;

 

Ωραια, ανεκαθεν, αλλα πριν ηταν λιγο ''της ταβλας''!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μουσική δεν έχει όρια.Κάποιος ψάχνει τον ήχο που θα ακουστεί τέλεια στα αυτιά του(και καλά κάνει),κάποιος θα κάτσει να μελετήσει όσο περισσότερο μπορεί για να παίξει αυτά που σκέφτεται...Κάποιος θα κάνει και τα 2.

Και στις 3 περιπτώσεις έχουμε έναν κοινό παρονομαστή.Κάνουμε μουσική.

 

Πιστεύω πως είναι καθαρά θέμα ιδιοσυγκρασίας/ψυχοσύνθεσης του καθενός απο εμάς,και εξαρτάται κυρίως απο τις διάφορες περιόδους που διανύουμε σαν άνθρωποι και σαν χαρακτήρες, μαθαίνοντας ταυτόχρονα την μουσική.Είναι μία προέκταση του εαυτού μας,άρα εμείς. :)

 

Εγώ προτιμώ να παίζω καρφί στον ενισχυτή.Το αν κάποιος χρησιμοποιεί 9 πετάλια,έχει πάλι τον

ίδιο (αυτο)σκοπό.

Σε 1 χρόνο μπορεί να ανταλλάξουμε ρόλους(αν και αμφιβάλω  ;D).

 

Η μόνη μου ένσταση στο σύνδρομο G.A.S. ,είναι πως οι ώρες που κάποιος θα μπορούσε να μελετήσει,να παίξει μουσική ,και όχι να φτιάξει ήχους,θυσιάζονται στον βωμό του

"τέλειου soundscape",όπως το λέω χαϊδευτικά..

Peace to all !

 

Ρε φίλε.. τα είπες όλα...

+1.000.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου