Προς το περιεχόμενο

Hagstrom HJ600


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε αυτό το hard bop πώς αλλιώς να το εκφράσω.Σαν να ακούς dream theater ενα πράμα.Ταχύτητα,τεχνική κ άγιος ο θεός.

 

Γούστα είναι αυτά αλλά ας υπάρχει μέσα σε ένα κομμάτι κάτι που να σ'αγγίζει εκτός απο φιγούρα ρε παιδί μου.

 

Ο grand green τώρα που το ακούω είναι τέρας έκφρασης στο κομμάτι και παίζει και αυτός σε κάποιες στιγμές τα τεχνικά του αλλά απο μελωδία και συναισθημα είναι γεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι να σε πώ  δεν ξέρω για τα ωδεία.Ίσως διαλέγουν τα πιο εύκολα.Αν δεν κάνω λάθος αυτά που έγραψές είναι και κλασσικότατα και εύκολα σχετικά.

 

Υπάρχουν και άλλα κομμάτια που έχουν εξίσου εύκολες αλλαγές και δεν έχουν γίνει τόσο κλισέ όσο αυτά. Ψάξε και θα βρείς πάρα πολλά τέτοια.  ;) ;)

 

Ε αυτό το hard bop πώς αλλιώς να το εκφράσω.Σαν να ακούς dream theater ενα πράμα.Ταχύτητα,τεχνική κ άγιος ο θεός.

 

Το παίξιμο του Coltrane στο My Favorite Things δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με hard bop - όπου συνήθως παίζονται arpeggios πάνω σε ταχύτατες αλλαγές - άλλα είναι κλασικό παράδειγμα modal παιξίματος - όπου οι αλλαγές είναι λίγες (π.χ. το Em7-F#m7 στο συγκεκριμένο κομμάτι) και το σόλο βασίζεται σε φράσεις από μία συγκεκριμένη κλίμακα. Όσο για τον Coltrane, είναι ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ για τον οποίο θα έλεγα ότι έβαζε την τεχνική πάνω από το feeling. Και τη σύγκριση με τον Petrucci τι την ήθελες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spy συγνώμη αν δεν σαρέσει η σύγκριση :-\Δεν το θελα και το έφερα παραδειγματικά και μεταφορικά σχετικα.

Δεν έχω ακούσει πολύ coltrane αλλά αν πάρω και το δεδομένο του ότι αυτός είναι απο τους κύριους εμπνευστές της hardbop θα μπορούσα να τον κρίνω και ώς τεχνικό.

Σίγουρα έχει και κομμάτια-εκτελέσεις που δεν είναι σε αυτό το στύλ, όπως και αργότερα ελεύθερο τζάζ αυτοσχεδιασμό, αλλά αυτό που έτυχε να ακούσω δεν μου άρεσε.Δεν κατακρίνω όλη του την δισκογραφία απλά εκφέρω μια γνώμη βάση της λιγοστής εμπειρίας.

Πιθανώς να έχω λάθος και να το ανακαλύψω στην πορεία αλλά προς το παρόν μου πιστεύω αυτό που καταθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε κ ένα δείγμα της εκτέλεσης που ελεγα οτι δεν την παλεύω.

 

http://www.youtube.com/watch?v=NllPZ5_Tw40

 

Η άλλη εκτέλεση που του χει κάνει είναι ωραία και τελικά την είχα αλλα δεν την άκουσα  :P.

 

http://www.youtube.com/watch?v=2pXWKwUYGKg

 

Μη με κοιτάτε με στραβό μάτι ναούμ..... :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εννοούσα την εκτέλεση από τον ομώνυμο δίσκο - η οποία είναι παρόμοια με αυτή στο δεύτερο κλιπάκι (αυτό που σου άρεσε). Λέω κι εγώ... ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

αν και πολυυυυ καθυστερημενα μεγειες φιλε!thanks για το review!

φαινεται απιστευτο οργανο και πολυ καλο το video που..σκηνοθετησες... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ takis.

Το section για αυτό υπάρχει για να το γεμίσουμε με τα review μας και να πέρνει μια γεύση ο μελλοντικός αγοραστής.:)

Όσο για το όργανο επειδή δεν έχω την εμπειρία να το κρίνω και δεν έχω και αλλο μέτρο σύγκρισης στο ειδος του δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται τέλειο.Το δύσκολο είναι το να είσαι όρθιος γιατι βγαίνει πολύ μπροστά και δεν βλέπεις ταστιέρα οπότε λίγο δύσκολο να σολάρεις χωρίς να την βλέπεις αν είσαι ειδικά και αρχάριος.

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Περνάει ο καιρος και ανοίγει η αυτάρα κ η εμπειρία με το κιθαρόνι και τη μουσική βέβαια.Εχω τώρα τελευταία που δοκιμάζω κ κιθαρόνια κ ενισχυτες οτι βρώ και παρατήρησα απο την δικια μου κιθάρα κάτι.Σε σχέση κ με την behringer που δεν την ακούω να το κάνει.

Το σκάφος που λέτε οταν εχω τον neck γιατι αυτον παιζω κατα 99,9 % και μειώσω την ένταση αμέσως κόβει κιλάαααααα απο τα πρίμα κ μετά αρχίζει να μειώνει την ένταση σε db ας πούμε.

 

Προχθες σε ενα λάιβ το είδα πιο καλά και δεν ηξερα τι να την κάνω αφου δεν ειχα ρυθμίσεις ενισχυτη κ γενικά ήταν χύμα κατάσταση.

Τώρα την δοκιμάζω παντού εδώ κ βλέπω πως δεν φταίνε τα αυτιά μου αλλά κάτι άλλο.Τί ειναι αυτο κ τι μπορώ να κάνω?Με χαλάει λιγο γιατί κόβει τα πάντα απο πρίμα και η κιθάρα αδυνατίζει άπειρα.Χανει τελείως τον χαρακτήρα της κ φαίνεται αδεια και μπουκωμένη σε φαση χωρίς ευρος δυναμικών.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι 2 mods στην κιθάρα:

1) Ποιοτικότερο volume pot (κατά προτίμηση 500k CTS), για να έχεις ομαλότερη διαδρομή

2) Treble bleed κύκλωμα στο volume pot, ώστε να διατηρείται σε γενικές γραμμές ο ήχος σου όταν μειώνεις το volume, και να μη γίνεται πιο μουντός.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου