Προς το περιεχόμενο

Την πάτησα! Χρειάζομαι PC! Heeeeelp!


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αχ, αχ, αχ! Δε με προσέχεις! :P

 

CPU: Intel Core 2 Duo 6750 (s775/2,66GHz)

m/b: Gigabyte GA-P35-DS4 (P35, s775, DDR2) - Μια χαρά δείχνει και έχει ό,τι ήθελα, αλλά κάνει τρελλό conflict με την WiFi κάρτα μου - no internet :(

RAM: TeamGroup Ram 2GB Kit DDR2 800 4-4-4-12

Κάρτα γραφικών: Asus EAH2400 Pro 256MB HDTV

Κουτί: Coolermaster Case RC-690-KKN1-GP Black - Βολικό μεν, δεν κόβει ούτε υποψία θορύβου, γιατί είναι ανοιχτό από παντού! >:(

Τροφοδοτικό: Etasis 650W Gaming - διάβασα καλά λόγια, και μου το πρότεινε κι ο alchemist εδώ που ξέρει ο άνθρωπος, οπότε καλό θα είναι - αλλά μου κάνει φοβερά ΠΟΛΥ θόρυβο....!

HDD: Western Digital 500GB (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2), Western Digital 70GB (παλιός, εδώ έχω το λειτουργικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρώτα ψάξε στο νετ "το τροφοδοτικό μου και θόρυβος". Αν δεν έτυχε αλλά πέτυχε:

Τσεκάρεις ότι δεν έχει κάποιο σκουπιδάκι ή μάκα στο ανεμιστήρι (λίγο απίθανο, λόγω παλαιότητας)

Δοκίμασε να βρεις λαστιχένιες βίδες ή λαστιχάκια (στη χειρότερη από μαγαζί για υδραυλικά), δες και εδώ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808978

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=NOISE%2520REDUCTION

, τα οποία μειώνουν το συντονισμό των ανεμιστήρων με το κουτί σου, αλλά δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι για το τροφοδοτικό, τις γνώσεις σου και τη θέλησή σου να το ανοίξεις αν χρειαστεί(=απώλεια εγγύησης).

Για τους ανεμιστήρες ισχύει ότι με έναν 2 καλούς παραπάνω, ηρεμούνε και οι υπόλοιποι (ίσως και του τροφοδοτικού) γιατί υπάρχει καλύτερη ροή και δουλεύουνε σε χαμηλότερες στροφές.(Δηλαδή διαφωνώ με τον forensick ;)) Η διάταξη είναι : 1 πίσω να βγάζει, μαζί με του τροφοδοτικού, ένας μπρός χαμηλά και ένας πλάι να βάζει, συμμαζεμένα καλώδια. Καλό είναι να είναι 12άρηδες.Για τους skythe ακούγονται τα καλύτερα(δεν έχω προσωπική γνώμη, παίζω με coolermaster 8άρηδες, pas mal).

Η έσχατη λύση (πέρα από αντικατάσταση τροφοδοτικού ή κουτιού) είναι να αλλάξεις τον ανεμιστήρα του όπως προείπαν αλλά είναι δυσκολάκι και λίγο επικινδυνάκι...

 

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άμεσο που θα κάνω είναι να αλλάξω τα fans του κουτιού. Μέχρι στιγμής έχω βγάλει εντελώς το ένα, και ο θόρυβος μειώθηκε λίγο. Η λογική (και η τσέπη) λέει ότι θα βάλω 3 καινούριους 12ρηδες, τους πιο ήσυχους που θα βρω. BTW, το mothrboard έχει 4 θέσεις για fans. Μπορώ κάπως να βάλω περισσότερους;

 

Τώρα.... Κάνοντας ένα μικρό research, για fans κατέληξα εδώ: http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=4&lng=en Το κουτί μου είναι αυτο: http://www.coolermaster.com/products/product.php?language=en&act=detail&tbcate=17&id=2908 πού λέτε να βάλω τα fans; Παίρνει δύο στο πάνω μέρος, έναν στο κάτω, δύο στο πλάι, έναν μπροστά κι έναν πίσω. Έλεγα να βάλω έναν στο ταβάνι, έναν μπροστά κι έναν στο πλάι..... πώς το βλέπετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τσέκαρε εδώ για οδηγό airflow και τοοθέτηση ανεμιστήρων.

 

http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=28469

 

Ο συνονόματος τα λέει όλα.

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'μαι κι εγώωωωω... Με αποθυμήσατε; ;D

 

Μενέλαε, μου κάνει εντύπωση που ο θόρυβος από το Etasis είναι πολύς. Έχω δουλέψει σε PC με ίδιο τροφοδοτικό και ο θόρυβος ήταν σε άκρως αποδεκτά επίπεδα, για τα αυτιά μου τουλάχιστον. Γενικά, η συγκεκριμένη σειρά έχει τη φήμη του αρκετά αθόρυβου τροφοδοτικού, δεν μπορώ να εξηγήσω τι γίνεται! ???

 

Οι πλαστικές βίδες που πρότεινε ο gamanos είναι όντως καλή περίπτωση αλλά δεν θα κρατήσουν το βάρος του τροφοδοτικού, αν θέλεις να κάνεις κάτι για μόνωση κατά των κραδασμών θα πρέπει να βάλεις π.χ. ένα κομμάτι ύφασμα στα σημεία που ακουμπάει το τροφοδοτικό στο κουτί.

 

Αν πάντως το πρόβλημα δεν υποχωρήσει, κάνε μια βόλτα από Πλαίσιο και δες τι θα σου πουν. Πραγματικά έχω μεγάλη περιέργεια να δω τι συμβαίνει. Όχι τίποτε άλλο, αισθάνομαι και κάποια δέσμευση μιας και εγώ σου πρότεινα το συγκεκριμένο τροφοδοτικό... :-[

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Don't worry about it, αντιθέτως σε ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια ;) Θα δω τι γίνεται ρε γμτ..... Πάω Δευτέρα να πάρω 4 fans για το κουτί.... Θα βάλω ένα μπροστά, ένα πίσω, ένα στο πλάι κι ένα στην οροφή.... Πώς σας ακούγεται; (thanks για το link, gamanos)

 

Τελικώς έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο από τους Noctua για case fans?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον πλαϊνό καλύτερα να μην τον βάλεις. Το λεπτό μέταλο των πλαϊνών καλυμάτων του κουτιού συντονίζει αρκετά.

Προτίμησε να τον μετακινήσεις στο επάνω μέρος του κουτιού, ούτως ή άλλως εκεί που είναι φυσάει επάνω στη cpu (η 6750 σε κανονικό voltage, δεν είναι θερμή).

 

Τους Noctua (12άρηδες) τους έχω σε 2 pc και συμπεριφέρονται υπέροχα. Τα ελαστικά βυσματάκια που έχουν (που αντικαθιστούν τις βίδες) είναι πολύ αποτελεσματικά, αλλά λίγο δύσκολα στο χειρισμό.

Είναι οι πιο ήσυχοι απο όσους έχω δοκιμάσει (Zalman, Coolink, Coolermaster, Delta..)

Λειτουργούν σε 3 ταχύτητες με τη χρήση διαφορετικών καλωδίων. Ακόμα και στη πιο αργή ταχύτητα κάνουν πολύ καλή δουλειά (αρκεί τα καλώδια στο εσωτερικό να είναι συμαζεμένα κάπως).

Δεν πιστεύω ότι θα έχεις ιδιέταιρα προβλήματα θερμοκρασίας αρκεί να βάλεις έξυπνα τους fans.

O μπροστινός θα πρέπει να φυσάει στους σκληρούς και να φτάνει κάπως μέχρι τη κάρτα γραφικών και ο (ή οι) πίσω να δουλεύουν αργά απλώς βγάζοντας τον αέρα.

 

Εναλλακτικά (και με λιγότερα λεφτά) μπορείς να πάρεις ένα αναλογικό module με το οποίο να ρυθμίζεις εσύ τη ταχύτητα που λειτουργούν οι fans και να τους ρίχνεις όταν θέλεις να έχεις απόλυτη ησυχία (ηχογράφηση).

 

Σε ότι αφορά το τροφοδοτικό, από τη Etasis δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια. Προσωπικά προτιμώ (τα 4 τελευταία χρόνια) τα Seasonic (Σειρά S) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (απόδοση, σταθερότητα & ησυχία) από αυτά.

Ελπίζω ότι αυτοί που σου συναρμολόγησαν το pc, να έβαλαν σωστά το τροφοδοτικό στο κουτί -με τον ανεμιστήρα προς τα κάτω.

Με αυτόν το τρόπο το τροφοδοτικό παίρνει αέρα κατευθείαν από έξω και ψύχεται πολύ πιο γρήγορα (βρωμίζει όμως και πιο γρήγορα), ελαχιστοποιόντας έτσι τη χρήση της γρήγορης ταχύτητας του fan του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλιοτερα ειχα σοβαρο προβλημα με τον θορυβο αλλα και με την θερμοκρασια....Ετσι αποφασισα να αλλαξω ανεμιστηρα στον επεξεργαστη socket 478(παιδευτηκα λιγο αλλα βρηκα στο Πλαισιο ενα samurai),δεν ειναι και το πλεον αθορυβο,αλλα εχει σιγουρα 80% λιγοτερο θορυβο απο το εργοστασιακο της intel(το οποια ειναι γ.τ.π.) το οποιο λειτουργουσε με πανω απο 3000 στροφες και ηταν 8", σε αντιθεση με το 12" καινουργιο που τρεχει με 2100 στροφες!Επισης εβαλα και ενα zalman πισω στο κουτι για να βγαζει τον αερα το εβαλα να λιγουργει με τις μισες στροφες και πραγματικα ο υπολογιστης δεν ζεσταινεται με τιποτα! Εχω παρατηρησει οτι αρκετο θορυβο κανει και το ανεμιστηρακι της καρτας γραφικων... Εχω βαλει ενα το speedfan με το οποιο ελεγχεις τα ανεμιστηρακια και τις θερμοκρασιες. Ποσο ειναι το οριο σφαλιας που μπορω να χαμηλωσω τις στροφες απο τον επεξεργαστη?

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, πάω να πάρω τις Noctua right now!! Ξέρετε μήπως πού υπάρχουν στην Αθήνα; Γιατί Πλαίσιο και e-shop.... δεν παίζουν.

 

Επίσης, ποιο "αναλογικό module" να πάρω; Τέλος..... πού πρέπει να βρίσκονται οι θερμοκρασίες του pc μου; Ποία είναι μια καλή θερμοκρασία για τη mobo και ποιά για τη cpu; Και ποιες είναι οι αντίστοιχες μέγιστες αποδεκτές; Θα κοιτάξω μετά και για το τροφοδοτικό τι θα κάνω.

 

Zithon, ναι, λέω κι εγώ να αλλάξω το cpu fan, αλλά έτσι όπως κάνει το pc, μόνο αυτό δεν ακούγεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, πάω να πάρω τις Noctua right now!! Ξέρετε μήπως πού υπάρχουν στην Αθήνα; Γιατί Πλαίσιο και e-shop.... δεν παίζουν.

 

Computer Data στην αρχή της Μεσογείων δίπλα από το πύργο των αθηνών

(http://www.computer-data.gr)

Πάρε τηλέφωνο πριν, για να τσεκάρεις διαθεσιμότητα

 

Επίσης, ποιο "αναλογικό module" να πάρω;

 

Σε 5,25", το Zalman ZM-MFC1 είναι καλό, υπάρχουν όμως και πιο φτηνές (3,5") λύσεις της Akasa και της Vantec

 

Τέλος..... πού πρέπει να βρίσκονται οι θερμοκρασίες του pc μου; Ποία είναι μια καλή θερμοκρασία για τη mobo και ποιά για τη cpu; Και ποιες είναι οι αντίστοιχες μέγιστες αποδεκτές;

 

Μεγάλη η συζήτηση περι αυτού...

Μια ιδέα μπορείς να πάρεις από αυτό το link (http://users.erols.com/chare/elec.htm) για τις

max (τις εσωτερικές) θερμοκρασίες των CPU.

 

*γενικά κάτω από τους 45-50 C καλά είναι (για τα components - δίσκους, GPU, mobo..)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου